vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 2 χρήστες
pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος sfiga

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Το παρόν θέμα έχει κλειδώσει. Επειδή στο παρελθόν με τα πολυσυλλεκτικά θέματα πολλών σελίδων "χάνονταν" σημαντικές δημοσιεύσεις ή έρευνες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο μέσα στο πλήθος των σελίδων του κάθε θέματος καθώς και ο αντίλογος σ' αυτές που είναι πολύ σημαντικός, στο εξής κάθε δημοσίευση ή έρευνα θα έχει το δικό της θέμα όπου θα γίνεται συζήτηση γι' αυτή. Θα τις βρείτε στον πίνακα "Έρευνες και δημοσιεύσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο"




Να ρωτήσω κάτι χαζό. Ο ατμός που μπαίνει στους πνευμονες δεν γίνεται υγρό? Μήπως οι πνευμονές μας μαζέψουν υγρό? Κάπου άκουσα οτι το η.τ υγροποιεί τους πνευμονες και επίσης οτι επειδή η νοκοτίνη είναι υγρή επικάθεται στις φωνητικές χορδές και στον οισοφαγο με καταστρεπτικές συνέπειες. Ακούω την γνώμη σας.

Από τη διαχείριση:
Δεν είναι δυνατόν ένα θέμα ανύπαρκτο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο όπως το "Υγρό στους πνεύμονες" ή μια εντελώς αβάσιμη φήμη που κυκλοφορεί να μας βγάζει, γι' αυτό το θέμα, στην τρίτη θέση των μηχανών αναζήτησης!
Πρόκειται καθαρά για δυσφήμηση και παραπληροφόρηση είτε ηθελημένη είτε αθέλητη. Ούτε ένα αποδεικτικό στοιχείο στα πάνω από 4 χρόνια χρήσης του η.τ. από χιλιάδες ατμιστές ανά τον κόσμο!

Για το λόγο αυτό ο τίτλος του θέματος άλλαξε και κλειδώθηκε. Αν κάποιος επιχειρήσει ξανά να δημοσιεύσει τέτοια σοβαρά θέματα, ας το κάνει με πλήρη στοιχεία και αναφορές στην πρωτότυπη πηγή. Όχι με παραπομπές σε blog και συζητήσεις άσχετων αλλά με αναφορές σε αξιόπιστες πηγές οι οποίες μιλούν με στοιχεία, πρόσωπα και ημερομηνίες και όχι αοριστολογίες και "γνώμες" που δεν βασίζονται σε καμία έρευνα ή πραγματικότητα.

Έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς οι πιο τρελές φήμες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Καμία δεν έχει επιβεβαιωθεί. Όλες σχεδόν είναι του τύπου "άκουσα", "μου είπαν", "ο πνευμονολόγος σύστησε σ' έναν φίλο του ξαδερφού μου" κτλ. Όταν ζητούνται στοιχεία και ονόματα για να διασταυρωθούν οι πληροφορίες, απλά δεν υπάρχουν.

Γι' αυτό συστήνουμε προσοχή στους αναγνώστες παρόμοιων μηνυμάτων. Αν υπάρχει κάτι επιλήψιμο σχετικά με τη χρήση του η.τ. θα είμαστε από τους πρώτους που θα το συζητήσουμε όταν υποπέσει στην αντίληψή μας ή όταν γίνει μια αναφορά με αδιάσειστα στοιχεία. Και είναι λογικό γιατί μας αφορά άμεσα. Εμείς είμαστε οι χρήστες και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι κι όχι αυτοί που βγάζουν τους μύθους.

Η επισήμανση δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο μήνυμα αλλά και αυτά που ακολούθησαν και βέβαια και αυτά που τυχόν εμφανιστούν στο μέλλον


===============

Απ'ότι καταλαβαίνω ο καθένας παρουσιάζει ότι του κατεβαίνει ως πληροφορία και γνώση, με δικαιολογία ότι δουλεύει σε νοσοκομείο, μου το είπε ένας φίλος-γνωστός-συγγενής κλπ. Όμως, με το ηλ τσιγάρο συμβαίνει και κάτι χειρότερο: όμοια "πληροφόρηση" βγαίνει και από επίσημα έγγραφα και δηλώσεις διαφόρων οργανισμών που θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτά που λένε και γράφουν.


Σε μια ιστοσελίδα έχω αναρτήσει διάφορα κείμενα όπου σχολιάζω τέτοιες απόψεις και πληροφορίες που κυκλοφορούν, δείχνοντας πόση παραπληροφόρηση υπάρχει.
Μπορείτε να τα βρείτε εδώ: www.ecigarette-research.com
Ανεβάζω τακτικά διάφορα κείμενα, αν θέλετε μπορώ να μπαίνω εδώ και να αναφέρω πότε ανεβάζω κάτι καινούργιο. Ξέρω ότι είναι λίγο επιστημονικά και γράφονται στα αγγλικά οπότε είναι δύσκολο για πολλούς να τα παρακολουθήσουν, όμως σύντομα θα αναλάβει μια ομάδα δημοσιογράφων σε μια άλλη, δική τους ιστοσελίδα να τα μεταφέρει με ποιο απλά λόγια και στα ελληνικά.


Είναι κατάντια να υπάρχει αυτού του είδους η παραπληροφόρηση σχετικά με το η.τ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2022, 08:43 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
 :sign0001:

Που τα ειδες ολα αυτα???? Δες στην υπογραφη μου ποσο καιρο ατμιζω... Δεν ειδα σε εμενα κανενα απο τα παραπανω!!!

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
ας το δουμε ποιο σοβαρα το θεμα που θετει ο sfiga .Λογικα ο ατμος υγροποιειτε,που καταληγει το υγρο αυτο?
Οσο για τις φωνιτικες χορδες δεν μπορω να εκφερω γνωμη,μονο να αναφερω την διαπιστωση οτι απο τοτε που ατμιζω εχω μια μονιμη ελαχιστη φαρυγγιτιδα και συνεπως μια μικρη βραχναδα στη φωνη

Αποσυνδεδεμένος sfiga

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό παιδια το ακουσα απο κάποιον που πήγε σε πνευμονολόγο. Του είπε να το κόψει αμέσως γιατι κάνει κακό στο ΧΑΠ

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 19, 2011, 02:56
Οσο για το υγρό στους πνευμονες δεν πάει πουθενά. Δεν έχετε ακούσει κάποιους που τους βρίκανε υγρό στους πνευμονες τι τους κάνουν μετά. Ουτε να το σκέφτομαι. :dontknow: Φοβάμαι.

Προς τους αναγνώστες: ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι παραπάνω πληροφορίες παραμένουν ανεπιβεβαίωτες.
Θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες κατά καιρούς για το ηλεκτρονικό τσιγάρο χωρίς να έχουν ποτέ επιβεβαιωθεί. Εφόσον αυτή η φήμη επιβεβαιωθεί ως γεγονός, η παρούσα επισήμανση θα διαγραφεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2011, 14:39 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Τι κάνει κάποιος που ζει σε υγρό κλίμα, με υπερυψηλα ποσοστά υγρασίας στην ατμόσφαιρα? Δεν αναπνέει κι αυτός ατμό που υγροποιείται στους πνεύμονες?
Χωρίς να είμαι γιατρός, η δημιουργία-κατακράτηση υγρών στους πνεύμονες είναι ασθένεια (ιογενής νομίζω).
Όσο για τη νικοτίνη, ο τρόπος με τον οποίο εισπνέεται, δε νομίζω να διαφέρει από αυτήν του ΚΤ.  Ότι συνέπειες έχει στο ΚΤ, πρέπει να έχει και στο ΗΤ. Αν δηλαδή του ΗΤ επικάθεται στις φωνητικές χορδές, πόσο μάλλον του ΚΤ (άρα δεν υπάρχει λόγος να πιστεύουμε ότι η νικοτίνη του ΗΤ είναι βλαβερότερη από αυτή του ΚΤ). Στο κάτω κάτω είπαμε οτι η νικοτίνη είναι δηλητήριο και ας μην περιμένουμε ότι με το ΗΤ  αυτή της η ιδιότητα παύει ή ελαχιστοποιείται.     

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Συγνώμη Sfiga,
αλλά με το να έρχεσαι εδώ και να πετάς κάτι στον "αέρα" μπορεί να δημιουργήσεις λάθος εντυπώσεις.
Λόγω αρχικών φοβικών συνδρόμων (και όχι μόνο) έχουμε ακούσει πολλά και διάφορα.

Καταρχάς δεν ξέρω που το άκουσες το συγκεκριμένο.
Όποιος υποστηρίζει τέτοιες απόψεις θα έπρεπε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός και να προσθέτει αποδείξεις ότι αυτά που ισχυρίζεται ισχύουν.
Θα παρακαλούσα λοιπόν να μας δώσεις κάποιο link με τον συγκεκριμένο ισχυρισμό.

Εάν λοιπόν ισχύει αυτό τότε:
1. Δεν θα έπρεπε ποτέ να κάνουμε μπάνιο σε χώρο με ατμούς π.χ χαμάμ ή σάουνα.
2. Η ομίχλη θα ήταν καταστροφική για την υγεία μας.
3. Δεν θα έπρεπε να μαγειρεύουμε γιατί και εκεί έχουμε ατμούς!.
4. Δεν θα έπρεπε να κάνουμε εισπνοές με ατμό όταν είμαστε άρρωστοι.
5. Οι Εγγλέζοι με την ομίχλη που έχουν θα έπρεπε να έχουν όλοι προβλήματα
6. κτλ κτλ...

Επίσης ατμοί δημιουργούνται και κατά το κάπνισμα...

Το "νερό" που αναφέρεις δεν έρχεται ποτέ στον πνεύμονα από εξωτερικούς παράγοντες π.χ ατμός ή ομίχλη αλλά από εσωτερικούς, εκτός και εάν πνιγείς ή "αναπνεύσεις" νεράκι.
Είναι υγρό που δημιουργείται στο πνεύμονες από πνευμονικούς ιστούς που έχουν καταστραφεί (π.χ λόγω καπνίσματος...) ή από πρόβλημα στην κυκλοφορία του αίματος στον πνεύμονα εξαιτίας καρδιακών προβλημάτων. Αυτό οδηγεί σε αύξηση της πίεσης κάπως σαν ένα σφουγγάρι που έχει νερό και το πιέζεις.

Αυτό λέγεται πνευμονικό οίδημα και είναι μία κατάσταση πολύ επικίνδυνη και μπορεί να οφείλεται και σε πρόβλημα καρδιακό!.

Δεν είμαι γιατρός ούτε εδώ είναι ιατρικό φόρουμ οπότε (όπως πάντα) το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να συμβουλευτεί τον γιατρό του.

Προσωπικά ατμίζω σχεδόν ενάμιση χρόνο τώρα και ξέρω και άλλους που ατμίζουν σχεδόν 3...
Όλοι μας έχουμε να πούμε να καλυτέρευση της γενικότερης κατάστασης της υγείας μας, λιγότερο βήχα, λιγότερες αρρώστιες, καλύτερη αναπνοή, καλύτερες αντοχές κτλ.

Θα παρακαλούσα να διαβάσεις περισσότερα άρθρα στο φόρουμ όπου υπάρχουν πολλές πληροφορίες για θέματα υγείας.

Ποτέ δεν είπε κανείς ότι το άτμισμα κάνει καλό στην υγεία!.
Το θέμα μας είναι ότι με τις μέχρι τώρα μελέτες φαίνεται να είναι πιο καλό για την υγεία μας από το κάπνισμα.
Ο καθένας μας λοιπόν αναλαμβάνει το ρίσκο των πράξεών του.

Όποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί μ' αυτό και φοβάται απλά αφήνει το ηλεκτρονικό στην άκρη και είτε κόβει το κάπνισμα τελείως, που είναι και το καλύτερο, είτε συνεχίζει να καπνίζει.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
+1  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
διχως να θελω να γινω επικριτικος ας μην γινομαστε επιθετικοι σε μελη (ειδικα σε νεα μελη) οταν εχουν αμφιβολιες ειδικα σε ςνα τοσο σημαντικο θεμα που λεγετε υγεια.Η αληθεια ειναι οτι με προβληματισε και εμενα ,γιατι ειχα σκεφτει ολες τις παρενεργειες απο νικοτινη κτλπ εκτος απο τις επιπτωσεις του αθωου ατμου.
Συμφωνω οτι παντα αναπνεουμε ενα ποσοστο υδρατμων ποτε ομως τοσο μεγαλες ποσοτητες οσο οταν ατμιζουμε
Με το δεδομενο οτι εδω μπορουμε να τα συζητουμε ολα διχως φοβο και παθος,και οτι η συζητηση δεν γινετε για να διασπειρουμε αδικαιολογητες φοβιες,ελπιζω να μην παρεξηγηθω και εγω επειδη δινω συνεχεια στι θεμα

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΗΣΤΟΣ

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • EVO-Ego-901

Συμφωνω οτι παντα αναπνεουμε ενα ποσοστο υδρατμων ποτε ομως τοσο μεγαλες ποσοτητες οσο οταν ατμιζουμε
+1  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sfiga

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά έχετε δίκιο αλλά προσέξτε να δείτε πιο είναι το σκεπτικό μου. Δεν θέλω να φοβίσω ούτε να πανικοβάλω. Είμαι ατμιστής για μία εβδομάδα. Οποιος με βλέπει μου λέει και κάτι που έχει ακούσει. Εγώ προβληματίζομαι και τον προβληματισμό μου τον μεταφέρω στο φόρουμ όπου υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα και μπορούν να μου απαντήσουν μέσα απο τις εμπειρίες τους. Πιστευω ότι αυτή είναι και η χρησιμότητα του φόρουμ. Δεν νομίζω ότι είναι καλή απάντηση το οποιος φοβάται να αφήσει το η.τ. Αυτός που λέει κάτι τέτοιο ΄δεν έχει δουλειά εδώ μέσα ή καλύτερα να μήν δίνει απαντήσεις καθόλου. Αυτές είναι απαντήσεις που τρομάζουν και όχι οι απορίες που δημιουργούνται στον νέο χρήστη. Δεν κάνουμε διαφημιστηκή καμπάνια του η.τ αλλά προσπαθούμε μέσα απο τις εμπειρίες που αποκτάμε και απο αυτά που ακούμε να σκεφτόμαστε και να τα κρίνουμε. Και εγώ θέλω να μήν ακούω τίποτα για το η.τ και να ακούω μόνο καλά λόγια αλλά οταν κάτι με προβληματίζει το μοιράζομαι μαζί σας. Αν οι απορίες μου είναι χαζές ή δεν έχουν ουσία συγχωρήστε την απειρία μου ή τις φοβίες μου.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Παιδιά έχετε δίκιο αλλά προσέξτε να δείτε πιο είναι το σκεπτικό μου. Δεν θέλω να φοβίσω ούτε να πανικοβάλω. Είμαι ατμιστής για μία εβδομάδα. Οποιος με βλέπει μου λέει και κάτι που έχει ακούσει. Εγώ προβληματίζομαι και τον προβληματισμό μου τον μεταφέρω στο φόρουμ όπου υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα και μπορούν να μου απαντήσουν μέσα απο τις εμπειρίες τους. Πιστευω ότι αυτή είναι και η χρησιμότητα του φόρουμ. Δεν νομίζω ότι είναι καλή απάντηση το οποιος φοβάται να αφήσει το η.τ. Αυτός που λέει κάτι τέτοιο ΄δεν έχει δουλειά εδώ μέσα ή καλύτερα να μήν δίνει απαντήσεις καθόλου. Αυτές είναι απαντήσεις που τρομάζουν και όχι οι απορίες που δημιουργούνται στον νέο χρήστη. Δεν κάνουμε διαφημιστηκή καμπάνια του η.τ αλλά προσπαθούμε μέσα απο τις εμπειρίες που αποκτάμε και απο αυτά που ακούμε να σκεφτόμαστε και να τα κρίνουμε. Και εγώ θέλω να μήν ακούω τίποτα για το η.τ και να ακούω μόνο καλά λόγια αλλά οταν κάτι με προβληματίζει το μοιράζομαι μαζί σας. Αν οι απορίες μου είναι χαζές ή δεν έχουν ουσία συγχωρήστε την απειρία μου ή τις φοβίες μου.

Σωστό σε βρίσκω.
Και ο Κώστας δεν πιστεύω ότι έχει άλλη άποψη από αυτή απλά τα είπε λίγο πιο χύμα!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος sfiga

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Οχι δεν έχω κάτι με τον Κώστα αντίθετα το παιδί μου εξήγησε και δύο πράγματα απλά είμαι λίγο χ...ς και τρομάζω, μήν με αποπάρετε ???

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Βέβαια εδώ μπαίνουν πολλοί παράγοντες.

Πρώτον οι ατμοί προπυλενογλυκόλης η γλυκερίνης (δεν είναι ίδια ουσία με τον ατμό απο νερό) όπως εισπνέονται ένα μέρος τους αναγκαστικά θα καθήσει στους
βρόγχους και τους πνεύμονες όπως και ένα σωρό άλλοι ατμοσφαιρικοί ρύποι.
Οι πνεύμονες απομακρύνουν σιγά σιγά τους ρύπους με τη φυσιολογική λειτουργία αυτοκαθαρισμού.

Η προπυλενογλυκόλη θεωρείται πολύ ελαφρά ερεθιστική για τις αναπνευστικές οδους.
Δεν θεωρείται καρκινογόνα και χρησιμοποιείται σε ένα σωρό εφαρμογές πχ τρόφιμα, καλλυντικά, φαρμακα
πχ βλέπε εδώ και σε εισπνεύσιμη μορφή (ατμοί)  σε ιατρικές συσκευές ως διαλύτης για εισπνεύσιμα φάρμακα
 όπως πχ βλέπε εδώ, για τεχνητή ομίχλη σε θεατρα και ντισκοτέκ και για τεχνητό καπνό σε εκπαίδευση πυροσβεστών.

Οι πνεύμονες από την άλλη είναι φτιαγμένοι για να αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα ει δυνατόν χωρίς ρύπους οπότε πιστεύω οτι το μέτρο στη χρήση του ητ είναι
πολύ σημαντικός παράγοντας.

Οσο λιγότερο τόσο καλύτερο.

Αν μάλιστα καταφέρει κανείς να το ατμίζει σαν πουρο ή πίπα δηλ. να μην εισπνέει στα πνευμόνια τον καπνό τουλάχιστον όχι συνέχεια
 τότε οι πιθανοί κίνδυνοι πρέπει να ελαττώνονται πολύ.

Η νικοτίνη πάλι έχει γνωστές παρενέργειες, είναι ερεθιστική, ανεβάζει την πίεση, τους παλμούς της καρδιάς κτλ αλλά ουτως ή άλλως περιέχεται
στο κανονικό τσιγάρο (όπως και η προπυλενογλυκόλη που προστίθεται για να κρατά φρέσκο τον καπνό).

Σε σύγκριση πάντως με το κ.τ. οπου έχουμε 4000 διαφορετικές ουσίες που παράγονται απο την κάυση, 40 απο αυτές είναι σίγουρα καρκινογόνες και πάρα πολλές
 ακόμη ανεξερέυνητες λογικά το ηλ. τσιγάρο είναι πολύ πιο ασφαλές

Για την ΧΑΠ (Χρόνια αποφρακτική Πνευμονοπάθεια) αν κάποιος ήδη πάσχει απο αυτήν μια λογική συμβουλή είναι να απέχει απο το η.τ.
(και φυσικά πολύ περισσότερο απο το κανονικό τσιγάρο που είναι και μια απο τις αιτίες δημιουργίας της ΧΑΠ) και να ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρού του.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Κατ' αρχήν δεν ακούω τους γιατρούς, διαβάζω τις έρευνες όπου με ενδιαφέρει το θέμα. Και όχι τα "αποτελέσματα" των ερευνών - το συμπέρασμα μπορεί να μαγειρευτεί πολύ εύκολα - αλλά κάνω τον κόπο να διαβάσω όλη την έρευνα. Το αποτέλεσμα "βλάπτει" δεν μου λέει τίποτα, και ο αέρας βλάπτει και το νερό βλάπτει και το περπάτημα βλάπτει, υπό ποιες συνθήκες όμως και πόσο. Και κάνω και μία σύγκριση με το αντίθετο, πόσο βλάπτει αν δεν περπατάμε, δεν πίνουμε νερό και δεν αναπνέουμε.

Δεν ακούω τους γιατρούς για ευνόητους λόγους, όσοι οι γιατροί, τόσες και οι γνώμες. Και όποιος έχει μπλέξει μαζί τους για κάτι δυσκολότερο από μία γρίπη μάλλον θα το έχει ανακαλύψει. Παρ' όλ' αυτά έχω ρωτήσει γιατρούς για το άτμισμα και, μαντέψτε..., ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό...

Όπως καθόμαστε εμείς στον καναπέ μας και σχολιάζουμε το πως στρίβει ο Σουμάχερ, ένα τέτοιο αποστασιοποιημένο πράγμα, λέμε για να λέμε.

Από την άλλη, η προσωπική μου εμπειρία λέει πως νιώθω καλύτερα που ατμίζω σε σχέση με το όταν κάπνιζα. Εγώ κι όλος ο κόσμος. Και αυτό προς το παρόν μου αρκεί ώστε να συνεχίσω να ατμίζω αντί να καπνίζω. Δεν θα αργήσει ο καιρός που θα ξέρουμε ακριβώς τι προκαλεί το άτμισμα (αν προκαλεί κάτι).

Η εικόνα που έχω σχηματίσει στο μυαλό μου για το όλο θέμα θα μπορούσε να μοιάζει με το εξής:
Το βάδισμα μας ευχαριστεί, μπορούμε λοιπόν να διαλέξουμε να βαδίσουμε σε έναν από δύο δρόμους:

1ος δρόμος
Ενώ βαδίζουμε, οπωσδήποτε, κάποια στιγμή, θα περάσει με 100χλμ ένα τριαξονικό και οπωσδήποτε θα μας χτυπήσει. Μπορεί να μας σκοτώσει, να μας αφήσει ανάπηρους ή απλά να μας κάνει τεράστια ζημιά.

2ος δρόμος
Ενώ βαδίζουμε, κάποια στιγμή, πιθανόν να περάσει από το δρόμο ένα ποδήλατο με 30χλμ, πιθανόν να μην καταφέρει να μας αποφύγει και πιθανόν να μας χτυπήσει. Τότε πιθανόν να σπάσουμε το πόδι μας ή να πάθουμε διάσειση. Μέχρι σήμερα αυτό δεν έχει συμβεί, ούτε μπορεί κάποιος να αναλύσει γιατί θα μπορούσε να συμβεί αλλά επιμένουν πως θα μπορούσε να συμβεί.

Μπορούμε βέβαια να μην βαδίσουμε καθόλου και να είμαστε "σίγουρα" ασφαλείς, αλλά κάποιοι θέλουμε τελικά να βαδίσουμε γιατί απλά μας αρέσει.

Θέλουμε να γίνουν έρευνες και θέλουμε να ενημερωθούμε, δεν θέλουμε να παραπληροφορηθούμε όμως.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά έχετε δίκιο αλλά προσέξτε να δείτε πιο είναι το σκεπτικό μου. Δεν θέλω να φοβίσω ούτε να πανικοβάλω. Είμαι ατμιστής για μία εβδομάδα. Οποιος με βλέπει μου λέει και κάτι που έχει ακούσει. Εγώ προβληματίζομαι και τον προβληματισμό μου τον μεταφέρω στο φόρουμ όπου υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα και μπορούν να μου απαντήσουν μέσα απο τις εμπειρίες τους. Πιστευω ότι αυτή είναι και η χρησιμότητα του φόρουμ. Δεν νομίζω ότι είναι καλή απάντηση το οποιος φοβάται να αφήσει το η.τ. Αυτός που λέει κάτι τέτοιο ΄δεν έχει δουλειά εδώ μέσα ή καλύτερα να μήν δίνει απαντήσεις καθόλου. Αυτές είναι απαντήσεις που τρομάζουν και όχι οι απορίες που δημιουργούνται στον νέο χρήστη. Δεν κάνουμε διαφημιστηκή καμπάνια του η.τ αλλά προσπαθούμε μέσα απο τις εμπειρίες που αποκτάμε και απο αυτά που ακούμε να σκεφτόμαστε και να τα κρίνουμε. Και εγώ θέλω να μήν ακούω τίποτα για το η.τ και να ακούω μόνο καλά λόγια αλλά οταν κάτι με προβληματίζει το μοιράζομαι μαζί σας. Αν οι απορίες μου είναι χαζές ή δεν έχουν ουσία συγχωρήστε την απειρία μου ή τις φοβίες μου.
Σου απάντησε ήδη ο Κώστας, απλά να σου πω ότι τόσα μέλη εδώ και άλλα χιλιάδες μέλη που ΑΤΜΙΖΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και όχι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πολλά χρόνια, δεν έχουν αναφέρει τίποτα σχετικό...
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, όλα μπορούν να συμβούν, ακόμα και η Ελλάδα να γίνει... Ελβετία (εγώ λίγο δυσκολο το βλέπω αυτό  :laugh1: ).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364