vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, amdnikos

Twitter

επικινδυνη νικοτινη?

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 21, 2009, 00:12 »
παντως προσωπικα εχω αρχισει και φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω εδω.... Ενω μπαινεις σε ενα οποιοδηποτε site πωλησης η.τ. και τα γραφει τοσο ωραια και καλα, οτι ειναι ακινδυνο και αβλαβες ενω απο την αλλη μπορει να σε στειλει στον αλλο κοσμο. Αυτο που με ανησυχει ιδιαιτερα ειναι οτι ουτε τα φιλτρα αλλα ουτε και τα μπουκαλακια δεν γραφουν τι περιεχουν. Αναρωτιεμαι ποσο επικυνδυνο μπορει να ειναι αυτο το σταξιμο στο στομα ειδικα οταν επαναλαμβανεται συχνα πυκνα.Ή ποσο επικινδυνο ειναι οταν πολλοι απο μας γεμιζουμε με γυμνα χερια τα φιλτρακια και ερχομαστε σε επαφη με το υγρο. Και μην μου πειτε οτι και το κ.τ. μονο αβλαβες δεν ειναι, γιατι αυτο ξερουμε οτι προκαλει αργο...θανατο, ενω με το η.τ. ακομα το ...ψαχνουμε.
Μηπως θα πρεπει και εμεις σαν foroum να πιεσουμε τους αντιπροσωπους να προχωρησουν σε ιατρικες ερευνες και να μας δωσουν σαφεις και κατανοητες οδηγιες χρησης και οχι να πειραματιζομαστε μεταξυ μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2009, 00:34 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 21, 2009, 01:09 »
Είναι ξεκάθαρο πως το ΗΤ με νικοτίνη είναι σαφώς λιγότερο επιβλαβές από τα κανονικά τσιγάρα!
Υπάρχουν υγρά που αναφέρουν το τι περιέχουν αλλά κ πάλι αυτό δν λέει κάτι μιας κ το ζητούμενο είναι το τι παράγουν αυτά όταν θερμανθούν!
Από την άλλη το ότι το ΗΤ δν καίει το υγρό, απλά το θερμαίνει αυτο είναι πολύ σημαντικό κ θετικό!
Τώρα οπόσο γνωρίζω όλα τα συστατικά που χρησιμοποιούνται στα υγρά είναι υλικά που χρησιμοποιούνται χρόνια στην ζαχαροπλαστική συν το εκχύλισμα νικοτίνης. Το να έρχεσαι σε επαφή ή να τρως εκχύλισμα νικοτίνης είναι τόσο επικίνδυνο όσο να τρως τσίχλες νικοτίνης ή να κολλάς επάνω σου τσιρότα νικοτίνης. Από την άλλη ένας καπνιστής (έστω κ πρώην) που ξαφνικά φοβάται την νικοτίνη κ τρέμει μην πάει από αυτή μου ακούγετε λίγο αστείο. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ υγρά χωρίς νικοτίνη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια δν έχω κόψει το κάπνισμα απλά από εκεί που έκανα 50 τσιγάρα την ημέρα τώρα κάνω 5-6.
 Το πιο ανησυχητικό για μένα είναι η εισπνοή του λιωμένου πολυεστέρα των φίλτρων που συμβαίνει καμία φορά κ γενικότερα το τι μπορεί να εισπνέεις πλην του υγρού και της νικοτίνης. Νομίζω πώς οι έρευνες των εταιριών θα έπρεπε να στραφούν σε εναλλακτικά και πιο αβλαβή υλικά κ ιδικά τον υλικών του φίλτρου κ του πολυεστέρα που θερμαίνετε καθώς κ των υλικών που θερμαίνονται λόγο της αντίστασης! Το να εισπνέεις ένα υγρό ζαχαροπλαστικής με νικοτίνη δν μου λέει τπτ, το να εισπνέεις καμία φορά λιωμένο πλαστικό είναι χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 21, 2009, 02:16 »
στα ιδια λογια ερχομαστε. Ολοι μας θελουμε να απαλλαγουμε απο το κ.τ. ή να βρουμε ενα πραγματικο υποκαταστατο του. Και το η.τ. μοιαζει να ειναι ιδανικο. Ζουμε ομως σενα εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο; Οχι βεβαια. Και πολυ φοβαμαι οτι ποτε δεν θα βγει ερευνα που να λεει ξεκαθαρα οτι ειναι αβλαβες.Μακαρι να ειναι τουλαχιστον λιγοτερο βλαβερο απο το κ.τ. Πολυς κοσμος που με βλεπει με το η.τ. μου λεει: το δοκιμασα κι εγω αλλα 'μουφα' ειναι, δοκιμασα γευση μηλου, κερασιου και αλλες τετοιες αηδιες και δεν καταλαβα τπτ. Σε αλλους παλι 'χαλασε' και δεν ασχοληθηκαν ξανα μαζι του. Οι περισσοτεροι βεβαια απλα φοβουνται να το δοκιμασουν. Γι αυτο επειμενω οτι πρεπει να γινουν τοξικολογικες ερευνες. Κι αν βγουν καλες και βελτιωθει και το η.τ. (αυτος ο πολυεστερας μου φαινεται πολυ 'μπακαλιστικη' λυση) να δεις ποσος κοσμος θα το προτιμησει....

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 21, 2009, 06:54 »
Από την άλλη το ότι το ΗΤ δν καίει το υγρό, απλά το θερμαίνει αυτο είναι πολύ σημαντικό κ θετικό!
Το να εισπνέεις ένα υγρό ζαχαροπλαστικής με νικοτίνη δν μου λέει τπτ, το να εισπνέεις καμία φορά λιωμένο πλαστικό είναι χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο.
Δυστυχως, οχι απλα το θερμαινει, το.... τηγανιζει :yes: μην ξεχνας οτι το μετατρεπει σε ατμο, οπότε...... η αντισταση ειναι αυτη που πυρακτωνεται για να γινει ατμος.
Για το "πλαστικο" αν ειναι πλαστικο, σιγουρα δεν ειναι καλο  :wall:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 21, 2009, 11:51 »
Σίγουρα δεν είναι "αβλαβές",αυτό δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε,από την στιγμή και μόνο που υπάρχει νικοτίνη συν τα άλλα υλικά πολυεστέρας ,πλαστικά κ.λ.π.
Αλλά για μένα μετά από το τσιγάρο και τις επιπτώσεις που βλέπουμε στην υγεία μας το θεωρώ πιο αβλαβές,απλά θα ήθελα να υπάρξουν και σ'αυτό οι κατάλληλες έρευνες για να δούμε που βρισκόμαστε,ύστερα ο καθένας κάνει την επιλογή του.
Παρόλαυτά πιστεύω ότι πολλοί έχουμε ήδη δει σημαντικές βελτιώσεις στην υγεία μας,σε μένα έχει βελτιωθεί πολύ η αναπνοή μου για παράδειγμα,και είναι σοβαρό,οπότε θα ήθελα να ξέρω θα με πειράξει κάπου αλλού????????
Θα απαλλαχτώ από κάποιες βλάβες του τσιγάρου αλλά θα με πειράξει σε κάποιο άλλο τομέα??????
Οσο για την νικοτίνη την ξέρουμε,και τι προκαλεί και τι είναι.

Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 22, 2009, 22:51 »
καλα οι εταιρειες διαφημιζουν το η.τ χωρις νικοτινη και το λενε καλο!!
ενταξει καλο δεν ειναι καλυτερο απ το αναλογικο μπορει!

απ οσο ξερω ατμος σημαινει υδρατμος(αν κανω λαθος διορθωστε με)δλδ
υγρο το οποιο θερμαινεται.
οι πνευμονες μας θελουν μια υγρασια αλλα αμμα μας βαλουν  μια μονιμη υγρασια στους πνευμονες μας νομιζω οτι θα βλαπτει οποτε τα περι αβλαβες δεν στεκουν!

τωρα για τα οφελη απο το η.τ σε σχεση με το αναλογικο δεν μπορω να τα γνωριζω ακριβως αλλα τι να πω ελπιζω η ελιψη πισσας θα υπερισχυει της καταποσης μικροποσοτητας νικοτινης!!

και οσο για τις τσιχλες νικοτινης ειναι για 3 μηνες το πολυ και θεωρειται μεσσο για να κοψεις το τσιγαρο ενω το η.τ διαφημιζεται σαν υποκαταστατο και ηδη υπαρχουν πολοι που το κανουν πανω απο 3 μηνες εδω!!!!

σιγουρα ειμαστε πειραματοζωα κατα καποιον τροπο λογω εμπορικοτητας αλλα σιγουρα θα αλαξουν πολλα στο μελλον σχετικα με το η.τ!!
πλεον αγαπηθηκε και εγινε ευρειας καταναλωσης προιον.
ελπιζω να μην ειναι οπως το red bull που ενω η ποσοτητα των ουσιων που εχει μεσα η καθεμια μονη της δεν βλαπτει αλλα ολλες μαζι μπορει να σκοτωσουν ειδικα σε συνδυασμο με αλκοολ!!

οι ερευνες που θα γινουν ελπιζω να ειναι αντικειμενικες και οχι πληρωμενες απο τις ιδιες εταιρειες εμπορειας η.τ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: επικινδυνη νικοτινη?
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 07, 2013, 14:36 »
Λόγω παλαιότητας του θέματος και αναφοράς στοιχείων εκτός τωρινής ατμιστικής πραγματικότητας, κλειδώνει.
Αναλυτικές πληροφορίες όσον αφορά τα ατμιστικά υγρά, στο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3272.msg95643.html#msg95643.

Για συζητήσεις σχετικά με τη νικοτίνη, η συνέχεια εδώ: Νικοτίνη : Γενική συζήτηση γύρω από αυτήν
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2015, 16:04 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro