vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 7 χρήστες
Stedorian93, Blackwolf, camber, Milarepa, manoslykos, giorgos1999, petr@n

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Γενικα , σκεψου πολυ απλα το εξης:


Εχουμε μια βρυση που παρεχει 4 λιτρα νερο.Αυτο το νερο αν περασει απο ενα λαστιχο , θα εχει την Ά ενταση.
Τα ιδια λιτρα τωρα και απο την ιδια βρυση , αν βαλουμε δυο λαστιχα , η ενταση που θα εχει το νερο , θα ειναι φυσικα πιο αδυναμη γιατι θα μοιραζεται στα δυο.


Το Provari και ολα τα αλλα φυσικα μοντς , ειτε μια , ειτε δυο αντ/σεις , το ρευμα θα ειναι το ιδιο σαν ποσοτητα .
Οποτε σε δυο αντ/σεις θα εχουμε το ιδιο ρευμα δια δυο.
Φυσικα και το οτι το μηκος παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο σε ολο αυτο .
Ειναι κατι που θα πρεπει να υπαρχει παντα στους υπολογισμους μας σαν ενα απο τα κυρια μεγεθη που θα πρεπει να μετραμε.  Οσο μεγαλυτερο το μηκος , τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να ζεσταθει.



Απλα και χονδρικα ολο αυτο , αλλα σε γενικες γραμες καπως ετσι ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2015, 20:33 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά χρησιμοποιώ αντιστάσεις 1.8 στον ναυτίλο και 10.5 W (isticκ, ίσως στην πραγματικότητα είναι λίγο περισσότερα)
Στον kayfun στρίβω 1.8-2.0 Ω με σύρμα 0.30 και του δίνω 11.5-12 W


Ατμίζω σκέτη VG χωρίς άρωμα και (πλέον) 4mg/ml νικοτίνη.


Κάτι που έχει ενδιαφέρον είναι η εξέλιξη των W.
Ανέτρεξα στις απαντήσεις του παρόντος thread και κατέγραψα τα W που κάποιος αναφέρει ως προτιμητέα από τον Απρίλιο του '12 μέχρι σήμερα.


Θα βάλω το γράφημα σε ένα νέο θέμα.


Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Παρατηρώντας το θέμα  και κινούμενος από περιέργεια κατέγραψα τις απαντήσεις σε σχέση με τα W που προτιμούν οι χρήστες ητ.
Τα αποτελέσματα φαίνονται στο γράφημα.


Παρόλο που το 2014 αναφέρονται κάποιες τιμές ψηλότερες από το '12 και το '13 δεν νομίζω ότι καταγράφεται η φρενίτιδα των W που ακούγεται γενικώς.





Αφαίρεση συνδέσμου λόγω συγχώνευσης.
Απ'το συντονισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2015, 19:24 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Μοδα  και <πλασαρισμα> ειναι,θα περασει.
Πετρος   :thumpup:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Για τη γεύση τώρα, είναι ακραία υποκειμενικό. Ενώ ξέρω πως πολλοί υποστηρίζουν πως οι τζούρες στόμα πνευμόνι έχουν καλύτερη γεύση, εγώ έχω παρατηρήσει το ακριβώς αντίθετο.
Και δεν είσαι ο μόνος  :tongue_smilie: Εξ' άλλου οι γευστικοί μας κάλυκες είναι στη γλώσσα και όχι στα πνευμόνια.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ωραίο η συνοπτική ανασκόπηση με το γράφημα του e-tron.  :thumpup:
Μπήκε και στο αρχικό μήνυμα του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Σε zmax είμαι αρκετά ευχαριστημένος με 12-13 w.έχω κατεβάσει και το επίπεδο της νικοτίνης από 18 σε περίπου 14 και είμαι μια χαρά. Ατμο taifun gs  με 1,4Ω αντιστασούλα. :D 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μετά από ένα ΠΣΚ συμβίωσης με dripper και μηχανικό μοντ, καθώς υπήρχε δοκιμή σε υγρά ειδικά για πολλά βαττ, έχω κάποιες παρατηρήσεις.

Ορθώς τόσο καιρό θεωρώ ότι στην πλειοψηφία των υγρών η γεύση εξαφανίζεται στα πολλά watt. Εκτός από τα συγκεκριμένα υγρά, τα οποία όσο γκάζωνα τόσο απέδιδαν, δοκίμασα και διάφορα άλλα τα οποία γνωρίζω καλά και το αποτέλεσμα ήταν κάκιστο. Οκ, δεν είχα και κανένα Apollo XTR για να έχω άποψη σε ποιοτικό εργαλείο, αλλά είδα γεύσεις να καταστρέφονται και ένα πολύ καλό υγρό να γίνεται απλά μέτριο, πχ Vaponaute Over the Rainbow. Συμπεραίνω λοιπόν ότι εκτός από τον ατμοποιητή, το στήσιμο, το μοντ κλπ, πρέπει και το υγρό να σηκώνει τα πολλά watt. Εκεί που πρέπει να επικεντρωθούμε πιστεύω, είναι στο να συγκεντρώσουμε απόψεις στα ανάλογα θέματα, για κάθε ατμοποιητή. Σε μεγάλο βαθμό, έχει γίνει στο παρελθόν αυτό, και ευτυχώς υπάρχει μεγάλη πλειοψηφία χρηστών που δοκιμάζουν και έχουν ίδια άποψη όταν προτείνουν. Από ότι έχω παρατηρήσει, με μεγάλη ακρίβεια και λεπτομερέστατα.

Κακά τα ψέματα, πλέον οι παράμετροι που πρέπει να κοιτάμε όταν κάνουμε ένα στήσιμο είναι άφθονες.
Πόσες σπείρες?
Πόσα Ohm?
Τι διάμετρο?
Τι διατομή σύρματος?
Σε τι ατμοποιητή?
Πόσο αέρα?
Τι υγρό?
Σε τι εύρος watt?
Τι υγρό?
Ζητούμενο: γεύση, ντουμάνι, χτύπημα, ή συμβιβασμός?
Στενό, φαρδύ, μακρύ, κοντό drip tip?
Παλμικό, σταθερό ή μηχανικό?
Φρέσκια ή demi μπαταρία στο μηχανικό?
Μονή, διπλή, ή παραπάνω αντιστάσεις?

Όλοι μας πιστεύω, έχουμε βρει εμπειρικά μία χρυσή τομή σε αυτές τις παραμέτρους. Προσωπικά, θα επιμείνω στην επί μακρόν ίδια άποψή μου: Φυσιολογικές αντιστάσεις, φυσιολογικά watt.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστά τα λες cruiser79 για πες τι στήσιμο προτιμάς εσύ μιας και τα λες ωραία.
Αν δουλεύεις ντριπερ πες μου για αυτόν . Ξέρω ότι είναι γούστα αλλά θέλω μια ιδέα.
Έχω dna40 με apollo driper.καλες οι διπλές τριπλες και οι τούμπανο καταστάσεις αλλά ψάχνω κάτι για ήρεμα πράγματα σε χαμηλά βατ.
Τώρα έχω σε 2αρι τραινάκι σύρμα 0.32 κανθαλ  9 σπείρες  1.3ωμ αντίσταση και την δουλεύω στα 15 βατ.  Θα ήθελα λίγο τον ατμό ποιο παχύ και περισσότερο αλλά δεν ξέρω πως.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως εν έτει 2015 θα έπρεπε να αρχίσουμε να μιλάμε για το λεγόμενο Heat flux και όχι για τα watts?  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει τρόπος που να μπορούμε να υπολογίσουμε κάτι τέτοιο για να μιλήσουμε γιαυτό;


Galaxy Note 3


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2015, 21:56 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=1.5&awg=28


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2015, 21:57 από camber »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ αλλά για να καταλάβω τι ακριβώς παίζει μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα στισηματος που να είναι σε σωστά επίπεδα;

Σε ευχαριστώ ...

Galaxy Note 3

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2015, 21:58 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ σωστά τα λες cruiser79 για πες τι στήσιμο προτιμάς εσύ μιας και τα λες ωραία.
Αν δουλεύεις ντριπερ πες μου για αυτόν . Ξέρω ότι είναι γούστα αλλά θέλω μια ιδέα.
Έχω dna40 με apollo driper.καλες οι διπλές τριπλες και οι τούμπανο καταστάσεις αλλά ψάχνω κάτι για ήρεμα πράγματα σε χαμηλά βατ.
Τώρα έχω σε 2αρι τραινάκι σύρμα 0.32 κανθαλ  9 σπείρες  1.3ωμ αντίσταση και την δουλεύω στα 15 βατ.  Θα ήθελα λίγο τον ατμό ποιο παχύ και περισσότερο αλλά δεν ξέρω πως.

Galaxy Note 3
Σε 2άρι το 0,32 βγαινει στα 0,8-0,9.το 0,25 βγαινει 1,3.Εκτός αν το τύλιξες σε 2,4.Αν στησω σε πηνελοπη v3 ή στον striker με 0,32 9 σπειρες και μηχανικο με μια απλη 18500 ντρέπομαι να ατμίσω μπρόστα σε κοσμο..κλειδώνομαι μόνος μου και δε βλεπω τιποτα μπροστά μου απο το ντουμάνι και πολυ πυκνό μάλιστα.πόσο πιο πολύ ντουμάνι θες..σαν αυτο σε κάτι διαγωνισμούς cloud chasing φανταζομαι.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πολύ σωστά τα λες cruiser79 για πες τι στήσιμο προτιμάς εσύ μιας και τα λες ωραία.
Αν δουλεύεις ντριπερ πες μου για αυτόν . Ξέρω ότι είναι γούστα αλλά θέλω μια ιδέα.
Έχω dna40 με apollo driper.καλες οι διπλές τριπλες και οι τούμπανο καταστάσεις αλλά ψάχνω κάτι για ήρεμα πράγματα σε χαμηλά βατ.
Τώρα έχω σε 2αρι τραινάκι σύρμα 0.32 κανθαλ  9 σπείρες  1.3ωμ αντίσταση και την δουλεύω στα 15 βατ.  Θα ήθελα λίγο τον ατμό ποιο παχύ και περισσότερο αλλά δεν ξέρω πως.

Galaxy Note 3
Dripper δεν δουλεύω. Μόνο κλώνους Kayfun 3.1ES και Erlkonigin. Στον πρώτο στήνω kanthal D 0.28mm σε 2.5mm διάμετρο κοντά στα 2Ω και στον δεύτερο kanthal A1 0.28mm σε 2mm διάμετρο πάλι κοντά στα 2Ω. Εκεί έχω βρει την καλύτερη απόδοση για τα δικά μου γούστα, με ηλεκτρονικό μοντ όμως. Δουλεύω 12-15with στον πρώτο και 11-12w στο δεύτερο.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556619 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 212 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181461 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 87 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8800 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16648 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz