vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 4 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, grag, Ηρακλης

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1035 στις: Απριλίου 11, 2016, 13:44 »
22 χρόνια καπνιστής και 6 μήνες ατμιστής και το τσιγάρο μου προκαλέι και μόνο η μπόχα του ,αναγούλα.Σε τέτοιο βαθμό, που μου είναι αδύνατον να αντέξω για πάνω από 10 λεπτά σε χώρους που καπνίζουν.Τέρμα ο βήχας και το πιάσιμο στο στήθος(πρέπει να ημουν ένα βήμα πριν κάποιο σοβαρό περιστατικό),τα μαυρισμένα δόντια και τα κιτρινισμένα δάχτυλα.Πρόσφατες ακτινογραφίες έδειξαν πως βρίσκομαι στο σωστό δρόμο.Η αντοχή μου έχει βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό(2 χιλιόμετρα γρήγορο περπάτημα και δεν παίρνω χαμπάρι,κάτι αδύνατον πριν ένα εξάμηνο).Γενικά η ψυχολογία μου ανάβηκε ένα  επίπεδο χωρίς να χρειάζεται να καταναλώνω σαν τρελός τους μαγικούς χυμούς της θετικής ενέργειας που πουλάει γνωστή εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1036 στις: Απριλίου 16, 2016, 13:10 »
Επιβεβαιώνω μετά από κάποιες δικές μου παρατηρήσεις και σε περίοδο άγχους, ότι σχεδόν έχει εξαφανιστεί η ΓΟΠ ! :)
Που σημαίνει ότι και εκεί, ένα μεγάλο μερίδιο ευθυνης αν όχι το μεγαλύτερο, το έχει το κάπνισμα.

Αναρωτιέμαι αν  κάτι από τον οργανισμό μας, δεν επηρεάζεται από την καταστροφική μανία του καπνού :hmmm:

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1037 στις: Απριλίου 20, 2016, 10:52 »
8 χρόνια καπνιστής τελευταία είχα έντονο πρωινό τσιγαρόβηχα σε σημείο να ξυπνάω βήχοντας...
Ήταν και η αφορμή να μπω στον κόσμο του ατμίσματος, 6 μόνο μέρες μετά -χωρίς τσιγάρο- και ήδη ηρέμησα ...

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1038 στις: Απριλίου 20, 2016, 11:11 »
Να προσθεσω επισεις οτι ''ξεκιτρινησαν'' τα δαχτυλα μου.Αρκετες φορες αναγκαζομουν να χρησιμοποιώ το αριστερο μου χερι για να μην φαίνονται τα στίγματα .Λες και καπνιζα καρελια αγρινιου ηταν!
Τωρα μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος johnM

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • DIY or DIE
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1039 στις: Απριλίου 20, 2016, 12:24 »
Αν και με την υπάρχουσα κατάσταση της υγείας μου δεν πίστευα ότι θα δω διαφορές είδα και μάλιστα σε ικανοποιητικό βαθμό, έφυγαν τα γατάκια που με ακολουθούσαν στο ύπνο μου και καμιά φορά ενοχλούσαν το έτερον ήμισυ, επέστρεψε η όσφρηση μου και η γεύση μου και φυσικά έφυγε και το κιτρίνισμα στα δάχτυλα.
Αν έχω και βελτίωση στις εξετάσεις του επόμενου τριμήνου τότε θα είναι θαύμα.
Ελπίζω να μπορέσω να σταματήσω και το ατμισμα κάποια στιγμή αν και ψυχολογικά τουλάχιστον είναι το μόνο που με βοηθάει να ηρεμήσω και να αντιμετωπίσω την καθημερινότητα μου.

Αποσυνδεδεμένος hiroshi

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1040 στις: Απριλίου 26, 2016, 01:27 »
Πρωτη και πιο σημαντικη βελτιωση που εχω δει,ειναι στην αναπνοή, με ο,τι αυτο συνεπαγεται..Καλυτερη και πιο ευκολη ανάσα σε ολη τη διαρκεια της μερας και φυσικα τεράστια διαφορά στον υπνο.Επακόλουθο της καλυτερης όσφρησης ειναι προφανως και η καλυτερη γευση.
Τέλος,οπως ανεφερα και σε άλλο post,εχω δει διαφορές στην αντοχή μου,καθως ασχολουμαι με τον αθλητισμο.Και αυτο με μόνο δυο μηνες στο άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Να παρατηρησω διαβαζοντας σχεδον ολοκληρο το νημα οτι μεγαλυτερη βελτιωση συνηθως παρουσιαζουν οι ήδη αθλητές και οι πιο νέοι. 
Η μεγαλυτερη βελτιωση που ειδα ειναι οτι δεν μπορω αυτη τη στιγμη να ξαναφανταστω τον εαυτο μου με τσιγαρο. Και αυτο ειναι ανυπολογιστης αξιας! :yes:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Ήμουν 25 χρόνια φανατικός καπνιστής των 2,5 πακέτων.
Τα τελευταία 4-5 χρόνια κάθε φθινόπωρο & άνοιξη είχα 2 κρίσεις αλλεργικού άσθματος που περνούσαν όλο και πιο δύσκολα με χαπάκια, εισπνοές κλπ κλπ. Επίσης τουλάχιστο 2 φορές το χειμώνα θα αρρώσταινα με ίωση, η οποία γυρνούσε σε λοίμωξη του άνω αναπνευστικού, οπότε αντιβιώσεις, εισπνοές κλπ κλπ.
Από το Σεπτέμβριο που ατμίζω το βιβλιάριο υγείας μου είναι λευκό...
Μία ίωση ψιλοκόλλησα το Δεκέμβριο και την επόμενη μέρα ήμουνα περδίκι μόνο με βιταμίνη c & colostrum. Η γυναίκα μου που δεν κάπνιζε ποτέ έμεινε στο κρεβάτι μια βδομάδα από την ίδια ίωση...

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
O πνεύμονας θέλει την άσκηση του όπως και να το κάνουμε.  
Το μεγαλύτερο "δώρο" σχεδόν ακαριαία, το κάναμε σην καρδούλα μας και στις αρτηρίες της.

Προχθές ανηφοριά με 30 σκαλιά ενδιάμεσα (νησί ξέρετε) εγώ λόγω ανωτέρας βιας, και τα δύο μου βασανάκια 20 και 15 κιλά εκάστο, στο ένα χέρι το καθένα αγκαλιά και βουρ το γολγοθά :heat:
Υπό άλλες συνθήκες θα είχε βγει η καρδιά μου στο δρόμο και θα με χαιρετούσε σα να ταν η τελευταία μας φορά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 22:28 από savo »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Έχω μπροστά μου τις γενικές εξετάσεις μου. Μακάρι να βάλουν μυαλό όσοι ορίζουν το μέλλον του η.τ. στην Ελλάδα. Μία απλή σπιρομέτρηση που ξεχώριζε εντυπωσιακά ανάμεσα σε πάνω από 200 άτομα (καπνιστές και μη καπνιστές). 

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαι σχεδον 3 χρονια στον ατμο και μονο ατμο !
Νομιζω οτι εχει μεγαλωση η διαρκεια της αναπνοης μου ( δηλ. αισθανομαι οτι αναπνεω περισοτερο αερα ).
Εχει εξαφανιστει ο τσιγαροβηχας με τα ακολουθα φλεγματακια κλπ.
Απ΄οτι μου επιβεβαιωνει και η συζυξ, το βραδυ στον υπνο μου ροχαλιζω σπανια.
Αυτα και απο μενα. Να ειμαστε καλα και καλα ατμισματα !! ;) :thumpup: 
 

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Μετα απο 7 μηνες στον ατμο τα πρωτα ειναι οχι τσιγαριλα στα χερια και το στομα,αλλα φραουλες και βανιλιες.
Και κατι που διαπιστωσα την προηγουμενη εβδομαδα ειναι το λαχανιασμα.
Δεν λαχανιαζω πλεων και το καταλαβα οταν χρειαστηκε να κανω κατι αγορες στα μαγαζια και εκανα μια διαδρομη που την κανω 30 χρονια αλλα πολυ γρηγορα γιατι βιαζομουν.
Μολις μπηκα στο αμαξι καταλαβα πως δεν λαχανιασα ενω ειχα γινει μουσκεμα στον ιδρωτα.
Μεγαλη υποθεση μετα απο 37 χρονια τσιγαρο. :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Life

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape or Die
  • Δεν υπαρχει λαχανιασμα
  • Δεν βρωμανε τα ρουχα
  • Δεν εχεις ξεροβηχα
  • Δεν βαζεις τον καρκινο μεσα σου
  • Δεν κιτρινιζουν μαλλια,ρουχα,δοντια κτλ
  • + ποσα ακομα χειροτερα!
Σαν το ατμισμα δεν εχει!!!!!!!!![/list]

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθεσω επισεις οτι ''ξεκιτρινησαν'' τα δαχτυλα μου.Αρκετες φορες αναγκαζομουν να χρησιμοποιώ το αριστερο μου χερι για να μην φαίνονται τα στίγματα .Λες και καπνιζα καρελια αγρινιου ηταν!
Τωρα μια χαρα.
AYTO :thumpup:
Έκανα Golden Virginia κίτρινο με Rizla πράσινα και ο αντίχειρας-δείκτης ήταν σα να έχω πιάσει μην πω τι...

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Έχω αναφέρει βελτιώσεις που είδα κατά καιρούς. Το τελευταίο που παρατήρησα είναι οξυγόνωση αίματος στο 99%, παλμοί ηρεμίας στους 50-52, πίεση (πρωινή μάλιστα) 10-11 η μεγάλη και 6,5 με 7 η μικρή!
Που με πάει στις μετρήσεις που είχα ως 20 άρης που έκανα 12 χλμ την ημέρα τρέξιμο για πλάκα.
Δεν μπορεί να κάνω λάθος, 7 χρόνια στον ατμό μονο καλά εχω δει :thumpup:

Υ.Γ. Κάνω τροποποίηση (λίγο οφ τόπιτς :respect:) απλά για να πω στον παππού αποκάτω :)), οτι τα μπράβο ανήκουν σε εκείνον που έκοψε ΚΑΙ το άτμισμα από το 2012 :respect: και δεν είναι σωστό να τα δίνει σε εμένα που το συνεχίζω. Κάποια μέρα θα πρέπει να κόψω και αυτό. Να είσαι καλά παππού και ευχαριστώ για όσα μας μαθαίνεις :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 08:15 από atmistis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364