vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #195 στις: Αυγούστου 30, 2011, 20:09 »
Εμενα τωρα τελευταια μετα το φαι που κανω 3-4 απανωτες χοντρες τζουρες με πιανει ενας λοξιγκας αλλο πραμα  :o εχει τυχει σε κανεναν αυτο???? 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #196 στις: Αυγούστου 30, 2011, 20:20 »
Το ότι οι πνεύμονες καθαρίζουν μέρα με τη μέρα, είναι τεκμηριωμένο από τους ειδικούς και μάλιστα στην δεκαετία, μετά την διακοπή του καπνίσματος, ο κίνδυνος για εμφάνιση καρκίνου του πνεύμονα είναι σχεδόν ίδιος με του μη καπνιστή. Δεν αναφέρομαι στη νικοτίνη η οποία έτσι κι αλλιώς αποβάλλεται γρήγορα από το αίμα, αλλά κυρίως στην πίσα.
Δεν το αμφισβητώ, αλλά ο Σταμάτης αναφέρεται σε νυχτερινή ενόχληση, γνωρίζω αυτό το σύμπτωμα, πρόκειται για ένα βήχα "ρηχό"  σαν έντονο γαργάλημα που προέρχεται απο ενόχληση στην είσοδο του λάρυγγα κι όχι βαθύ τσιγαρόβηχα που έχει την αιτία στους πνεύμονες.
Να επαναλάβω ότι αν σταματήσεις τη νικοτίνη με non υγρό, εξαφανίζεται αμέσως, πράγμα που δεν δικαιολογείται απο την μακροχρόνια διαδικασία καθαρισμού που ισχυρίζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #197 στις: Αυγούστου 30, 2011, 21:01 »
...με το ΗΤ μαζεύονται σταγονίδια υγρού στο ανώτερο αναπνευστικό (ρινική κοιλότητα κλπ) όταν ξαπλώνουμε τα σταγονίδια αυτά αλλάζουν προσανατολισμό λόγω της κλίσης του σώματος, σχηματίζουν σταγόνες και ρέουν με τη μορφή σταγόνας προς το λάρυγγα όπου η νικοτίνη δημιουργεί αυτό τον ερεθισμό.
Εχω πειραματιστεί με μη νικοτινούχα, όπου η ενόχληση εξαφανίζεται την ίδια μέρα. Αρα η ενόχληση είμαι σίγουρος ότι προκαλείται απο τη νικοτίνη...
Πιστεύω ότι η θεωρία σου είναι σωστή Σταύρο. Ατμίζοντας σταθερά στα 24mg παρατηρώ το φαινόμενο του ρηχού βήχα κατα τη διάρκεια του ύπνου. Δεν έχω πειραματιστεί ουσιαστικά με μη νικοτινούχα υγρά αλλά θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που περιγράφεις. Επομένως μάλλον μπορούμε να μιλήσουμε με βεβαιότητα για τη σχέση νικοτίνης και βήχα κατά τις νυχτερινές κυρίως ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #198 στις: Αυγούστου 30, 2011, 21:06 »
Εμενα τωρα τελευταια μετα το φαι που κανω 3-4 απανωτες χοντρες τζουρες με πιανει ενας λοξιγκας αλλο πραμα  :o εχει τυχει σε κανεναν αυτο????
Λόξυγκας σε κάθε τζούρα που αν δεν τζουράρεις σταματάει ή συνεχίζει μετά ?
Στην 1η περίπτωση ωφείλεται στη νικοτίνη, το παθαίνω όταν ατμίζω βαριά υγρά

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #199 στις: Αυγούστου 30, 2011, 21:08 »
Γι' αυτό που είπε ο Σταμάτης, θα συμφωνήσω με τον Abet ακριβώς γιατί αυτό συμβαίνει στον ύπνο. Το μόνο που έχω να πω περισσότερο είναι ότι μπορεί να μην είναι αναγκαστικά (για όλους) η νικοτίνη που δημιουργεί τον ερεθισμό αλλά και κάποιο από τα συστατικά του υγρού (άρωμα, βάση κτλ.).

Γενικά σε περιπτώσεις βήχα θα έλεγα σε κάποιον:

Αν ο βήχας είναι από ερεθισμό στο λάρυγγα μπορεί:
να προέρχεται από αυτό που είπε ο Abet (πιο πολύ στον ύπνο τότε) ή
να είναι κάποιος ευαίσθητος σε κάποιο συστατικό του υγρού

Σ' αυτήν την περίπτωση, αλλάζουμε υγρό, κατεβαίνουμε σε νικοτίνη, αλλάζουμε βάση (ένα ένα, όχι όλα μαζί) και πιστεύω θα ανακαλύψουμε τι μας ενοχλεί από όλα. Επίσης αν ρουφάμε τη μύτη μας και υπάρχουν έστω και ελάχιστες εσωτερικές εκκρίσεις, μα μην καταπίνουμε στη συνέχεια γιατί αυτό που είχε φιλτράρει η μύτη καταλήγει στο λάρυγγα.


Αν προέρχεται από βαθιά, από τους πνεύμονες μπορεί:
Όντως να καθαρίζουν σιγά σιγά τα πνευμόνια (λογικά θα έχουμε και φλέμα σ' αυτήν την περίπτωση)
Ή να έχουμε κάποια ευαισθησία σε κάποιο συστατικό του υγρού
Ή να έχουμε κανένα κρυφό κρύωμα και να χρειάζεσαι καμιά αντιβίωση

Σ' αυτήν την περίπτωση, πάμε στο γιατρό για κάθε ενδεχόμενο γιατί ο κόσμος παθαίνει πνευμονίες και το κατακαλόκαιρο.


Τα παραπάνω, όλα από προσωπική πείρα κι από ό,τι έχω διαβάσει από άλλους ατμιστές. Κι εγώ δεν είμαι γιατρός.

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #200 στις: Αυγούστου 31, 2011, 00:14 »
Λόξυγκας σε κάθε τζούρα που αν δεν τζουράρεις σταματάει ή συνεχίζει μετά ?
Στην 1η περίπτωση ωφείλεται στη νικοτίνη, το παθαίνω όταν ατμίζω βαριά υγρά

Μολις σταματησω για λιγο να τραβαω σταματαει. Αλλα μετα απο κανα 2-3 λεπτα. 18μγ κανω ομως απο τοτε που ξεκινησα μεχρι και σημερα.τεσπα δε νομιζω να ειναι κατι τρομερο, απλα το ανεφερα  :)

Αποσυνδεδεμένος σταματης

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #201 στις: Αυγούστου 31, 2011, 13:27 »
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ναστε καλά. ελπίζω να είναι όπως τα  λέει ο  Abet!

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #202 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2011, 14:19 »
ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΚΟΨΕΤΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ...
http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=9
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 00:34 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #203 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 11:40 »
....μαζι με εμενα ξεκινηsε ηt και εναs φιλοs-γειtοναs γιαtι ειναι αθληtηs και tο ακουsε 1η φορα απο εμενα.Απο tο ξεκινημα μονο διαφορα προs tο καλυtερο ειδε-αμεsα !
Ενα μηνα μεtα και καtι,
πηρε 3η θεsη sε tουρνουα βολευ-κυριακη 10 ιουλιου-μουδανια-υψηλο επαγγελμαtικο επιπεδο!
Δυο εβδομαδεs πριν ουtε που tο φανtαζοtαν και ελεγε οtι παει για εμπειρια οsο φtαsει !
Γραφω εγω tην μαρtυρια γιαtι δεν ειναι ουtε stο φορουμ και δεν ξερει απο ηt παρα μονο οsα tου ειπα.....Βαριεtαι tο διαβαsμα και βαsιζεtαι sε οtι διαβαζω εγω(μηπωs και γω ξερω ακομα tι μου γινεtαι ???)-δηλωsε sημερα tο μεsημερι : <<.......ικανοtηtα και δυναμη διαθεtω για βολευ-διαρκεια και φυsικη καtαstαsη απο tοtε που εκοψα tsιγαρο και κανω ηt ειναι stο φουλ-αμα με δειs δε θα tο πιstευειs ! >>.......μαλλον και ο ιδιοs ακομα δυsκολευεtαι να tο πιstεψει !......επιφυλαsομαι για φωtο με tα ggtb και tο μεtαλλιο !
.......μαλλον ηρθε η ωρα που ο φιλος rasta ελεγε !!!
Περασε το πρωτο καλοκαιρι χωρις τσιγαρο και με ατμισμα καθημερινα !
Πολλα τουρνουα βολευ - οπεν και παννεληνια περασαν,
με δικη μου συμμετοχη - η διαφορα στην αντοχη μου ειναι εκπληκτικη,
ακομα και στις πρωτες 2 εβδομαδες που ατμιζα  :respect:
Tριτη θεση σε παννεληνιο - north,
ανοιχτο επανωμης 3 θεση και πρωτη θεση 14.8.11 στα φλογητα - ανοιχτο τουρνουα  :thumpup:
Παρακατω λιγα απο τα τροπαια και παρεα με τον γειτονα yianni rasta που ατμιζουμε παρεα  :))  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #204 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 11:47 »
Σκουπα τα εκανες jimara τα μεταλλια  :thumpup: :thumpup:
Τι μπορει να παθει κανεις αμα ατμιζει  ;D   :laugh1:
 

Αποσυνδεδεμένος grkostis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #205 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 13:01 »
Καλησπερα σε ολους τους συμφουριτες.Εκλεισα 24 ωρες ατμιζοντας.Αυτο που ενιωσα απο τις πρωτες ωρες ειναι οτι με ενοχλει ο καπνος του τσιγαρου οταν καπνιζει καποιος κοντα μου σε σημειο που πλεον δικαιολογω την αντιδραση των μη καπνιζοντων οταν καπνιζα εγω κ.τ.Επισης παρατηρησα ενα φουσκωμα στο στομαχι και ενα μικρο πονακι.Απο τι μπορει να ειναι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #206 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 13:19 »
Επισης παρατηρησα ενα φουσκωμα στο στομαχι και ενα μικρο πονακι.Απο τι μπορει να ειναι αυτο;
Κ εγώ έχω το ίδιο φούσκωμα αλλά είναι από τα 2 πιάτα φασολάδα που έφαγα χθες στην μάνα μου! :)) :))..
Στα σοβαρά τώρα.Καλώς ήρθες κ εύχομαι να έχει συνέχεια αυτή η αηδία για το κ.τ.Για το θέμα του φουσκώματος ρίξε μια ματιά εδώ  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.0.html και γενικά στα Ιατρικά Θέματα.Ολο και κάποιες απορίες σου θα λυθούν  :yes:

Αποσυνδεδεμένος bering

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #207 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 22:58 »
Δυστυχως αυτη τη περιοδο μπαινοβγαινω στα νοσοκομεια λογω της μητερας μου η οποια εχει την τυχη να μην εχει βαλει το τσιγαρο ποτε στο στομα της. Μετα απο 3 ναρκωσεις σε ενα 6μηνο εχει συμπεριφερθει πολυ καλα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης ποια η γνωμη σας για το ΗΤ και την ΝΑΡΚΩΣΗ; Εχετε καποια προσωπικη εμπειρια(ευχομαι πως οχι).

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #208 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2011, 23:00 »
καλύτερα να ρωτούσες έναν ειδικό για τέτοια θέματα

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #209 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2011, 04:04 »
Μετά από 7 ημέρες χωρίς να κάνω ούτε ένα κ.τ., αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχουν βελτιωθεί σχεδόν τα πάντα, όσφρηση, αναπνοή, ροχαλητό, φτάρνισμα, βήχας.
Νιώθω μια ζωντάνια που είχα πολλά χρόνια να νιώσω.
Το "κακό" είναι ότι πλέον όλοι οι φίλοι μου που καπνίζουν μου βρωμάνε και συνειδητοποιώ πως και εγώ έτσι ήμουν.
Η γυναίκα πλέον δεν γκρινιάζει και τα παιδιά χαίρονται που δεν τους βρωμάω τσιγαρίλα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364