vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, Sergios

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #180 στις: Αυγούστου 27, 2011, 18:22 »
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.
Έχω μία απορία και θα ήθελα τα φώτα σας.
Εάν ποστάρω σε λάθος θρεντ θα ήθελα οι Mod να το μεταφέρουν στο σωστό.
Έχω ένα πρόβλημα υγείας, ζαχαρώδης ινσουλινοεξαρτόμενος διαβήτης.  :(
Πρέπει και θέλω να κόψω το κάπνισμα κτ, όσο όμως και να έψαξα στο νετ, δεν μπόρεσα να βρω εάν το ητ είναι "αβλαβές" για μένα.
Είμαι έτοιμος να πάρω το ητ ICE και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Γιάννης.  :bye:
http://www.ehow.com/about_5110695_benefits-vegetable-glycerine.htmFood

Even though vegetable glycerine is a carbohydrate, it does not have a large effect on blood sugar and can safely be used by people using insulin. Its sweetening and moistening properties make it a useful ingredient in many types of foods. Vegetable glycerine is also a natural preservative.
[/font][/size][/size][/font]

Αποσυνδεδεμένος Radiokefalos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #181 στις: Αυγούστου 27, 2011, 18:32 »
[spoiler]Απλά πατάς επάνω σε αυτό που σου αρέσει (μιλάω για τα εκτός του site, και σε πάνε εκεί που τα έκαναν. Υπάρχει βέβαια και στο site \εδώ χωρίς ένδειξη χρημάτων απλώς ημερών/τσιγάρων. [/spoiler]
ΚΟντεύω 2 μήνες χωρίς ούτε μια τζούρα τσιγάρο. Ξεκίνησα πρώτα για την εμπειρία αλλά συνειδητοποίησα πως η ανάγκη να έχω κάτι στο χέρι και να ρουφάω βλέποντας να εκπνέω καπνό ήταν πιο μεγάλη από την εξάρτηση από την Νικοτίνη η οποία πραγματικά οδήγησε σε ενα μικρό σύνδρομο στέρησης τις πρώτες 3 μέρες ειδικά με το φραπεδάκι . Μετά όλα είναι θέμα το πως επεξεργάζεται ο εγκέφαλό σου το σύνδρομο. Εγω προσωπικά μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Το σύνδρομο εμφανίζεται στον καφέ τα πρώτα λεπτά αλλά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο αποκτάς  την ικανοποιητική ψευδαίσθηση του καπνίσματος - κυρίως με μια δυνατή γεύση όπως μέντα ή μήλο . Ειδ'ωμεν , με συνδιασμό με άθληση ειναι τέλειος ο συνδιασμός.
Δεν το συζητάω για το τι αλλαγές έχω δει, από τις δυσοσμίες, τη φυσική κατάσταση και τα αποτσίγαρα. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω και τα αρνητικά
όπως : διαταραχές στον ύπνο - ξυπνούσα κάθε 2 ώρες  * δεν το χω ξεπεράσει αλλά όσο πάει εξομαλυνεται η κατάσταση
αρκετά νεύρα - και αυτό όσο πάει βελτιώνεται
λίγα κιλάκια - αν και μπορούσα να το αποφύγω *πιστεύω επειδή άρχισα να τρώω πρωινο που δεν ετρωγα  και άλλαξα τις διατροφικές συνήθειες αλλά αυτό διορθώνεται. Έχω πάντως αρκετή αυτοπεποίθηση, ασφαλώς και δεν υπόσχομαι τίποτα *ας μη γελιόμαστε το 95%  των χρηστών ξαναρχίζουν κάποια στιγμή το τσιγάρο αλλά για αποτοξίνωση είναι η καλύτερη λυση . Και φυσικά έχω την μεγάλη περιέργεια πως θα είναι ο εαυτόςε μου μετά απο ένα χρόνο χωρίς τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #182 στις: Αυγούστου 27, 2011, 18:53 »
Ατμίζεις υγρά χωρίς νικοτίνη;

Αποσυνδεδεμένος Radiokefalos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #183 στις: Αυγούστου 27, 2011, 19:02 »
ΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #184 στις: Αυγούστου 27, 2011, 19:32 »
Μπράβο!!  :thumpup: :thumpup:
Αν όμως νιώθεις έντονα την πίεση σε κάποιες περιπτώσεις, εγώ στη θέση σου θα είχα και ένα μπουκαλάκι με νικοτινούχο υγρό, έστω στα 6 ή 9 mg για δύσκολες στιγμές, παρά να άναβα κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Παγωτατζής

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • τα λεφτά και τα ψάρια τρώγονται φρέσκα!
    • ΔΩΔΩΝΗ ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #185 στις: Αυγούστου 27, 2011, 20:38 »
εγώ σιγα σιγά εφτασα να ατμίζω τώρα με 3mg και αν θέλετε το πιστεύετε νιώθω και χτύπημα στο λαιμό... σε λίγο πιστεύω θα πάω στο μηδέν και χωρίς να πω ότι νιώθω τρομερές διαφορές εδώ και ένα μήνα που ατμίζω... απλά όλα είναι λίγο καλύτερα... η αναπνοή, το κράξιμο απο τα μικρά μου για τη βρόμα ,τα λεφτά στην τσέπη μου, η ικανοποίηση για το ακατόρθωτο(! μήνας χωρίς ουτε ένα κ.τ.)!!! μπλα μπλα μπλα....

Αποσυνδεδεμένος Radiokefalos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #186 στις: Αυγούστου 28, 2011, 15:09 »
Οχι βρε φίλε...εντάξει ...είπαμε χεχεχεχε  Τρελή διαφορά στη φυσική κατάσταση
σε ένα μόλις μήνα. ΟΚ ειμαι και 29 και καπνίζω 10 χρόνια αλλά εφτασα δυστηχώς
στο σημείο να ανεβαίνω 15 σκαλοπάτια και να ανεβάζω 150 σφυγμούς. Σε ένα μόλις μήνα περπατάω , ανεβοκατεβαίνω σκάλες, κουβαλάω σακούλες από σουπερμάρκετ και τη βλέπω τη διαφορά. Δεν έγινα σουπερμαν αλλά η μερα με τη νυχτα σε θέμα φυσικης κατάστασης. Κάτι άλλο που διαπιστώνω ... η διακοπή του καπνίσματος σ εκάνει και πιο ενεργητικό άνθρωπο. Εεεε δε μπορώ να κάτσω στην καφετέρια πια 2 και 3 ώρες κολοβαρόντας, δεν την παλεύω σηκώνομαι και φεύγω σαν να έβγαλε ο κ..ος μου σκουλίκια. Καλό ή κακό εσείς θα μου πείτε .... χεχε

Αποσυνδεδεμένος Sante

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #187 στις: Αυγούστου 28, 2011, 17:41 »
Καλησπερα

καταρχας να ζητησω συγνωμη  για τα ορθοργραφικα λαθη ειμαι ειμαι μεγαλομενος στην Αμερικη απο τα 8 μου χρονια (43 ετων)

Να πω λιγο την εμπειρια μου με το ε-τσιγαρο .. το εχω αρχισει εδω κ 3 μερες και ειμαι ξετρελαμενος με το θεμα .. Καπνιζα 2 με 3 πακετα rothmans international  και με το ε τσιγαρο εχω κανει 2 τσιγαρα  και αυτο μισα γιατι μου εφερε μια απαισια γευση ( 2η μερα ).

Αυτο που διαπιστοσα  εστω  σε 3 μερες ειναι το εξης ..

1) Ξυπναω πολυ καλα
2) δεν εχω γατακια ( βροχο)
3) εκανα ορισμενες δουλειες  (εκοψα ψηλα) χωρις να λαχανιασω τοσο γρηγορα
4) η οσφρηση μου βελτιωθηκε  αφανταστα

ολα αυτα μονο σε 3 μερες .. και ειλικρινα ουτε που θελω να δω τσιγαρο κ ουτε το αναζητω . Το μεγαλο μου προβλημα ηταν το πρωι με τον καφε (ελληνικο) οπου ηθελα 9 τσιγαρα να ερθει ο εγκεφαλος στα ισια...

 Θα μπω κ στο τρυπακι να φτιαχνω μονος μου το μιγμα ( liquid )  ;D






Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #188 στις: Αυγούστου 29, 2011, 00:37 »
Φίλε, για κάνε μία βόλτα και από δώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html

Αποσυνδεδεμένος σταματης

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #189 στις: Αυγούστου 30, 2011, 18:40 »
καλησπέρα!

σίγουρα το ότι έκανα 2 πακέτα εδώ και 11 χρονια, και πλέον με το h.t έχω να καπνίσω 2 μήνες είναι σίγουρα πολύ καλο! έχω όμως ένα μικρό φόβο καθώς εδώ και 2 εβδομάδες περίπου με πιάνει ένας έντονος βήχας, ειδικά όταν πέφτω για ύπνο,η και μέσα στον ύπνο μου με αποτέλεσμα να ξυπνάω.
παρακαλώ αν κάποιος το περνάει, η το έχει περάσει και θέλει να με συμβουλέψει πάνω σε αυτό ας το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #190 στις: Αυγούστου 30, 2011, 18:46 »
Απλά ο οργανισμός σου καθαρίζει σιγά-σιγά. Με τον βήχα ο οργανισμός προσπαθεί να αποσπάσει τη βλένη που επικάθειται στους πνεύμονες  με το τσιγάρο και γι΄αυτό το λόγο τον πρώτο καιρο θα έχεις αρκετά φλέματα και βήχα.

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #191 στις: Αυγούστου 30, 2011, 19:12 »
Σωστά :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος σταματης

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #192 στις: Αυγούστου 30, 2011, 19:16 »
πραγματικά ηρέμησα τώρα :p
ευχαρηστώ φιλε!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #193 στις: Αυγούστου 30, 2011, 19:50 »
καλησπέρα!

σίγουρα το ότι έκανα 2 πακέτα εδώ και 11 χρονια, και πλέον με το h.t έχω να καπνίσω 2 μήνες είναι σίγουρα πολύ καλο! έχω όμως ένα μικρό φόβο καθώς εδώ και 2 εβδομάδες περίπου με πιάνει ένας έντονος βήχας, ειδικά όταν πέφτω για ύπνο,η και μέσα στον ύπνο μου με αποτέλεσμα να ξυπνάω.
παρακαλώ αν κάποιος το περνάει, η το έχει περάσει και θέλει να με συμβουλέψει πάνω σε αυτό ας το κάνει.
...
Παράθεση
Απλά ο οργανισμός σου καθαρίζει σιγά-σιγά. Με τον βήχα ο οργανισμός προσπαθεί να αποσπάσει τη βλένη που επικάθειται στους πνεύμονες  με το τσιγάρο και γι΄αυτό το λόγο τον πρώτο καιρο θα έχεις αρκετά φλέματα και βήχα.
Δεν νομίζω ότι καθαρίζει ο πνεύμονας, αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε το φαινόμενο μόνο στον ύπνο.
Σύμφωνα με τη δική μου θεωρία , όπως έχω γράψει και παλιότερα ...
με το ΗΤ μαζεύονται σταγονίδια υγρού στο ανώτερο αναπνευστικό (ρινική κοιλότητα κλπ)
όταν ξαπλώνουμε τα σταγονίδια αυτά αλλάζουν προσανατολισμό λόγω της κλίσης του σώματος, σχηματίζουν σταγόνες και ρέουν με τη μορφή σταγόνας προς το λάρυγγα όπου η νικοτίνη δημιουργεί αυτό τον ερεθισμό.
Εχω πειραματιστεί με μη νικοτινούχα, όπου η ενόχληση εξαφανίζεται την ίδια μέρα. Αρα η ενόχληση είμαι σίγουρος ότι προκαλείται απο τη νικοτίνη.
Πάραυτα δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό, απλά είναι ενοχλητικό.
Αν καταπιείς 5-6 φορές σταματάει, αν επίσης βήξεις δυνατά 1-2 φορές επίσης σταματάει.
Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #194 στις: Αυγούστου 30, 2011, 20:03 »
Το ότι οι πνεύμονες καθαρίζουν μέρα με τη μέρα, είναι τεκμηριωμένο από τους ειδικούς και μάλιστα στην δεκαετία, μετά την διακοπή του καπνίσματος, ο κίνδυνος για εμφάνιση καρκίνου του πνεύμονα είναι σχεδόν ίδιος με του μη καπνιστή. Δεν αναφέρομαι στη νικοτίνη η οποία έτσι κι αλλιώς αποβάλλεται γρήγορα από το αίμα, αλλά κυρίως στην πίσα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171733 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364