vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, Sergios, athmichalop, Lazy Dog, Milarepa

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #900 στις: Οκτωβρίου 05, 2013, 09:10 »

Εγω μονο θετικα βλεπω απο την χρηση του ηλεκτρονικου τσιγαρου, μεγαλυτερες αντοχες θες; καλυτερη υγεια θες; καλυτερη ποιοτητα υπνου θες; δεν βρωμας, δεν ξεχωριζεις, δεν νιωθεις πρεζακιας, δεν τρεχεις στα περιπτερα, δεν σκεφτεσαι πλεον τοσο τον καρκινο, κανεις οικονομια αν θες κτλ κτλ κτλ

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πολυ ατιμο το κ.τσιγαρο, ακομα και αν το εχεις κοψει παντα ειναι στο μυαλο σου οσο και αν θες να το ξορκισεις, το ηλεκτρονικο ειναι η "ελπιδα" οτι μπορεις να το νικησες και αν πραγματι πιστεψεις σε αυτο τοτε θα σε κρατησει μακρια απο το κανονικο τσιγαρο, ολα ειναι στο μυαλο σου και εκει πρεπει να δωσεις την μαχη, απλα τωρα δεν πας με σφεντονα απεναντι σε κανονι, εισαι πολυ καλυτερα εξοπλισμενος, οποτε εκμεταλλευσου το!!

Αποσυνδεδεμένος kostaspro

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #901 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 18:05 »
Παιδιά καπνιστής 20+ πρώτη επαφή με ητ τον Σεπτέμβριο του 2011 όμως παράλληλα με κτ αυτο ήταν το λάθος μου πιστεύω όπως και η απόφαση να ξεφύγω ..τώρα ακριβώς ένα μήνα μόνο με ητ ..δεν μου λείπει καθόλου το κτ ...αναπνέω περπατάω χορεύω το δέρμα μου δεν το νιώθω γερασμένο αλήθεια τεράστια διαφορά ....αυτά και άλλα στη συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος djdimitrisv

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΟΦΙΑ by Leo με Vision Spinner 1300
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #902 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 19:38 »
Μετα απο 1.5 μηνα,εχω δει μεγαλη διαφορα σε γευση,οσφρηση και λαχανιασμα  :idiot1: .Τα καλυτερα ερχονται.........ελπιζω.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #903 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 01:16 »
απο τον πρωτο μηνα βλεπω διαφορα σε γευση,οσφρηση,δεν εχω αυτο το μονιμο μπουκωμα στην μυτη,δεν βηχω ασταματητα καθε πρωι,εχω καλυτερη ποιοτητα υπνου και σεξουαλικης δραστηριοτητας.αυτα ελπιζω να ειναι μονο η αρχη!

Αποσυνδεδεμένος bill66

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #904 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 02:38 »
Καλημερα ατμιζω  3 μήνες και είμαι  Αλλος άνθρωπος δεν μυριζω πια τσιγαριλα εγω , τα ρουχα μου ,το αμάξι μου , το σπίτι μου .  τα δάχτυλα ειναι επιτέλους με τα χρώματα του δέρματος , αναπνεω πολύ καλύτερα δεν λαχανιαζω εύκολα κι εχουν βελτιωθει κατα πολυ οι σεξουαλικες μου επιδοσεις.και δεν ειμαι και μικρος πια.υπ'οψιν καπνιζα 36 χρονια συνεχομενα κι ελπιζω τελικα να τα καταφερω μα μην επιστρεψω στο κ.τ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #905 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 03:48 »
Κανω εδω και 3 μηνες σχεδον η.τ. αλλα δυστυχως προσωπικα δεν μπορω να πω πως ειδα και καμια συνταρακτικη διαφορα οσον αφορα την φυσικη κατασταση.
Στο μονο που καταλαβα βελτιωση ειναι πως βηχω λιγοτερο.
Κατα τα αλλα για αντοχη κλπ το ιδιο και το αυτο... Παω για τρεξιμο 2-3 φορες την εβδομαδα και δεν εχω δει καμια βελτιωση.


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #906 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 07:51 »
Τα ωφέλη κάποιου που ατμίζει κόβοντας τελείως το κ.τ. είναι πολλά αλλά μην τα περιμένουμε όλα από τον
πρώτο η το δεύτερο μήνα.
Ειδικά για αυτούς που καταφέρουν και ατμίζουν με μικρά ποσοστά ή και καθόλου νικοτίνη τα αποτελέσματα
έρχονται πιο γρήγορα.

Προσωπικά θάθελα να πω,αν με δεις να παίζω και να χορηποδάω με την εγγονούλα μου θα εκπλαγείς.
Λες και είμαι συνομήλικός της.(4 χρονών) :laugh1: :laugh1:
Εμένα που λαχάνιαζα όταν ανέβαινα γρήγορα στο πρώτο όροφο που είναι το σπίτι  μου.

Βέβαια έχω δύο σχεδόν χρόνια μακριά από το τσιγάρο και πριν ένα μήνα περίπου θυμάμαι που και που να
βγάζω ακόμη φλέματα.Βέβαια δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έβγαλα φλέματα και αυτο
νομίζω ότι είναιπολύ καλό. :)
Οπότε μη βιάζεστε όλα έρχονται στην ώρα τους και θα σας εκπλήσουν ευχάριστα μόλις τα διαπιστώνετε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #907 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 18:02 »
Πριν από 2 χρόνια περίπου,  είχα παρακολουθήσει μία τηλεοπτική συζήτηση γιά το κάπνισμα, στην οποία συμμετείχε γνωστός καρδιοχειρουργός. Είχε πεί τότε, ότι με βάση τα διεθνή δεδομένα αρκετών δεκαετιών, το 75% των καπνιστών θα πεθάνει σίγουρα από κάποια ασθένεια που θα σχετίζεται είτε με τους πνεύμονες, είτε με την καρδιά. Στο υπόλοιπο 25% ανήκουν οι λεγόμενοι "άτρωτοι" από τον καπνό. Είναι εκείνοι που ο οργανισμός τους αντιμετωπίζει την επίθεση του καπνίσματος και των βλαβερών του συνεπειών σαν "ίωση", με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται ο αμυντικός μηχανισμός στο έπακρο, και μέσω των αντισωμάτων (αν θυμάμαι καλά), να επιδιορθώνει όλες τις βλάβες που δημιουργούνται στους ιστούς. Έφερα στο μυαλό μου εικόνες από πλατείες χωριών, και γέροντες που πίνουν το καφεδάκι τους κάνοντας το τσιγαράκι τους. Επίσης, έφερα στο μυαλό μου την ατάκα - ξόρκι που χρησιμοποιούσαμε μικρότεροι, σαν νέοι καπνιστές: "Άσε με, μωρέ, που φταίει το τσιγάρο... Ο παππούς (μου, σου, του) είναι 90 χρονών και καπνίζει ακόμα! Μακάρι να φτάσουμε τα χρόνια του...". Δεν ξέραμε τότε ότι ο παππούς ήταν ένας από αυτούς που γεννήθηκαν με τα χαρακτηριστικά του 25%. Σήμερα το ξέρουμε. Όπως επίσης ξέρουμε ότι οι πιθανότητες να ανήκουμε και εμείς σε αυτό το ποσοστό είναι 1 στις 4. Εύχομαι σε όλους μας να ανήκουμε, σαν παλιοί καπνιστές, στο 25%. Κι αν ακόμα δεν ανήκουμε εκεί, ελπίζω η διακοπή του καπνίσματος και η έναρξη του ατμίσματος, να μας βοηθήσει πραγματικά και ουσιαστικά!

Ζητώ συγγνώμη γιά την μεγάλη εισαγωγή, και παραθέτω τις αλλαγές που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου, μετά από σχεδόν 9 μήνες ατμίσματος:

1. Εξαφανίστηκε ο πρωινός βήχας, που ταλαιπωρούσε εμένα και τους γύρω μου, τον τελευταίο χρόνο του καπνίσματος (ήταν ο τριακοστός...).
2. Η όσφρησή μου έχει βελτιωθεί θεαματικά. Δεν μπορώ να πω το ίδιο, ακόμα, γιά την γεύση.
3. Ο ύπνος μου έχει αποκτήσει ποιότητα, και με ξεκουράζει (ακόμα και σε μικρές δόσεις).
4. Ροχαλίζω από πολύ λιγότερο έως καθόλου.
5. Έχω κερδίσει πόντους στις σκέψεις που ανταλλάσω με τον εαυτό μου. Δεν σκέφτομαι, πλέον, τόσο πολύ τον καρκίνο και το έμφραγμα, όπως γλαφυρά αναφέρθηκε και σε προηγούμενο σχόλιο.

Ελπίζω στο μέλλον η λιστα να μεγαλώσει.  :)


Αποσυνδεδεμένος Souhdezos

  • *
  • 66
  • Just a Svoemesto fan..Keep vaping...
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #908 στις: Νοεμβρίου 26, 2013, 19:38 »
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το πόσο επανήλθαν οι ανάσες μου στο τρέξιμο(αθλητής μπάσκετ). Πλεόν βγάζω ολόκληρο τον αγώνα και έχω ακόμη περιθώρια
για να παίξω ένα δεκάλεπτο ακόμα.Για μένα αυτό αποτελεί χειροπιαστό αποτέλεσμα από κει που στο ημίχρονο τα είχα φτήσει όταν κάπνιζα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη25

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #909 στις: Δεκεμβρίου 05, 2013, 11:55 »
Δεν υπαρχει συγκριση παιδια, ενιωσα 10 χρονια μικροτερη απο τον 1 μηνα της χρησης του Η.Τ αλλα ειδικοτερα μετα τους 3 μηνες!!!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #910 στις: Δεκεμβρίου 07, 2013, 20:28 »
καμία σχέση... από τις πρώτες μέρες μου πέρασε τελείως ο βήχας και βελτιώθηκε η αναπνοή μου (ο βήχας ήταν ο κύριος λόγος που ξεκίνησα το Η.Τ.). Επίσης άλλαξε η γεύση μου και η όσφρηση.. μυρίζω μυρωδιές που πριν δεν ήξερα ότι υπήρχαν (όχι πάντα ευχάριστες  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #911 στις: Δεκεμβρίου 11, 2013, 12:27 »
Μετά από 8 μήνες στον ατμό, πέρα από τα διάφορα που γλύτωσα με την απόριψη του τσιγάρου …


Είχα, λόγω ορθοστατικής δουλειάς, μόνιμους πόνους κούρασης στα πόδια, ακόμη και την επόμενη μέρα όταν ξυπνούσα. Τώρα δεν έχω πια σε τέτοιο βαθμό. Την επόμενη μέρα ξυπνάω ξεκούραστος, σημάδι βελτιωμένης κυκλοφορίας αίματος ..  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Klara7

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #912 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 22:36 »
Ατμίζω τις τελευταίες 22 μέρες και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να δω διαφορές τόσο συντομα. Το πρώτο που πρόσεξα είναι οτι από τις πρώτες μέρες σταμάτησα να έχω φλέματα (ήταν μεγάλο πρόβλημα για μένα, κατά καιρούς γινόταν ο λόγος που δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί ένιωθα ότι εχω κάτι στο λαιμό μου και δεν μπορώ να καταπιώ). Ο πρωινός βήχας εξαφανήστηκε εντελώς μετά την πρώτη βδομάδα. Χθές διαπίστωσα ότι μπορώ ν'ανεβω 3 ορόφους χωρίς να κουραστώ πολύ (τα τελευταία χρόνια το όριό μου ήταν 2 όροφοι, ως τους 2 καλά, απο 2 και πάνω γινόταν πολύ δυσάρεστο). Επίσης αναπνέω πολύ καλύτερα και κοιμάμαι πολύ καλύτερα.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι άλλο που δεν το παρατήρησα, αλλά δεν περίμενα να δω αλλαγες πριν περάσουν μερικοί μήνες τουλάχιστον οπότε αυτά που ήδη άρχισαν ν'αλλάζουν ήταν μια ευχάριστη εκπληξη! Η όσφρηση και η γεύση μου δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει γιατι ακόμα και με το τσιγάρο είχα πάρα πολύ καλή όσφρηση και γεύση, πολύ πολύ καλύτερη απο όλους τους μη καπνιστές φίλους μου. Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δω τις αλλαγές στην υγεία μου μετά από 6 μήνες, ένα χρόνο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #913 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 23:10 »
1) Ατμίζω τις τελευταίες 22 μέρες και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να δω διαφορές τόσο συντομα. Το πρώτο που πρόσεξα είναι οτι από τις πρώτες μέρες σταμάτησα να έχω φλέματα  Ο πρωινός βήχας εξαφανήστηκε εντελώς μετά την πρώτη βδομάδα ...  κοιμάμαι πολύ καλύτερα.

2) Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δω τις αλλαγές στην υγεία μου μετά από 6 μήνες, ένα χρόνο κλπ.

1) Είναι πραγματικά απίστευτες οι αλλαγές που συμβαίνουν τις πρώτες μέρες, ειδικά ο βήχας, ο καλύτερος ύπνος, το άσπρισμα των δοντιών  ;D και όλα τα άλλα,  ;) που μαρτυρούν ότι ακόμα και μια μέρα ΚΤ είναι ολέθρια. Άρα το "δε βαριέσαι, τρεις μέρες ακόμα και από Δευτέρα το κόβω" παύει να στέκει ως επιχειρημα, όταν μάλιστα ούτε εμείς το περιμέναμε.

2) Οι μελέτες  :dontknow: δείχνουν ότι ακόμα και μετά από 10 χρόνια διακοπής του ΚΤ παραμονεύουν αρκετοί κίνδυνοι. Σίγουρα οι διαφορές στην υγεία μας θα εξελίσσονται θετικά, κι ελπίζω να μην έχουμε καλομάθει και να μην τις αναγνωρίζουμε, έστω και πιο δύσκολα.
Είναι νωρίς ακόμα, για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2013, 23:26 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος giannis60

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #914 στις: Δεκεμβρίου 13, 2013, 23:28 »
Βελτίωση της όσφρησης,μεγαλύτερη αντοχή,καλύτερη γεύση,και δεν ενοχλώ πλέον τους άλλους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364