vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, dkostas, treloneritis, Sergios, camber, Olga68

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #840 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 16:58 »
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, νιώθω κατατοπισμένος και σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι περίμενα. νά'σται καλά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #841 στις: Μαρτίου 17, 2013, 23:33 »
Η δική μου εμπειρία από το Η.Τ. είναι εξαιρετική. Το προφίλ μου είναι 25+ χρόνια καπνιστής (κυρίως camel) και τα τελευταία 5 χρόνια old holdborn και virginia (25 gr/ημέρα). Αν έπαιρνα πακέτο 1,5-2 πακέτα windston κόκκινα, GR κόκκινα και stuyvesant κόκκινα των 25 τα έκανα άνετα. Καμιά ουσιαστική προσπάθεια μα το κόψω γιατί μου άρεσε αλλά κάπου βαρέθηκα την βρώμα, το μπες-βγες να καπνίσεις και βασικότερα την ιδέα ότι είμαι απόλυτα εξαρτημένος από αυτό. Φυσικά τώρα τελευταία ήρθε και το οικονομικό και μεταξύ σοβαρού και αστείου είπα να δοκιμκάσω H.T. Ενας φίλος μου έδωσε ένα noname από internet  με τον CE4 clearo και αφού το φόρτισα το βράδυ είπα να το δοκιμάσω το πρωί. Πήρα τυχαία (σχεδόν) το tuscan 18 mg της Natura και το πρωί κάνω τον καφέ μου, δίπλα τα στριφτά, και βλέπω και το Η.Τ. Λέω δεν βαριέσαι , ας το δοκιμάσω τώρα που είναι πρωί και είναι τα ζόρια.... Λοιπόν βρέθηκα να ατμίζω κανένα μισάωρο μέχρι να θυμηθώ ότι έχω και τσιγάρα. Από τότε πέρασαν σχεδόν δυο μήνες και έχω γίνει "φανατικός" ατμιστής. Την πρώτη εβδομάδα έκανα κανένα τσιγάρο κάθε 2 μέρες αλλά πάντα το βράδυ (δεν ξέρω γιατί), πρωί δεν ξανακάπνισα από τότε. Την 2η εβδομάδα έκανα ένα τσιγάρο την εβδομάδα αλλά σιγά - σιγά άρχισα να το αποστρέφομαι. Δοκίμαζα Κ.Τ. και για να συγκρίνω την αίσθηση που έχω με το Η.Τ. Από την 2η εβδομάδα που έκανε φοβερή εντύπωση (και σε άλλους φίλους) ότι όταν άναβα Κ.Τ., μετά την 2η τζούρα, μου ερχόταν μόνο πικρίλα, το καμένο χαρτί κτλ. Καμία ευχαρίστηση ! Πρέπει βέβαια να πω ότι όλο αυτό διάστημα δοκίμασα συνέχεια υγρά για να σχηματίσω άποψη και νομίζω ότι αυτό είναι πολύ σημαντικό δηλαδή να μην αποθαρρυνθεί κάποιος αν δεν βρει γρήγορα την γεύση που του ταιριάζει. Επίσης να μην κάνει το λάθος να το συγκρίνει άμεσα με το Κ.Τ. ως προς την γεύση αλλά να το δει σαν μία νέα εναλλακτική συνήθεια του Κ.Τ. Στις  φάσεις που προσωπικά έλεγα "α να είχα τώρα ένα Κ.Τ.", όταν έπαιρνα το Η.Τ. και μετά από μερικές ατμοτζούρες μου έφευγε η επιθυμία. Τον τελευταίο μήνα δεν κάπνισα καθόλου και μου φαίνεται απίστευτο ακόμα και τώρα που περνά έστω και μία μέρα και δεν καπνίζω. Στην αρχή άτμιζα περίπου 2 ml και στην 2 εβδομάδα εκτινάχθηκα στα 3,5 αλλά για λίγο και τώρα είμαι μάξιμουμ στα 3. Νομίζω ότι προσωπικά με βοήθησε ότι εξ'αρχής δεν έθεσα κανένα υψηλό στόχο αλλά περισσότερο το είδα σαν "μείωση βλάβης¨και έτσι δεν πιέστηκα. Και για να έρθω επιτέλους και στο θέμα, η όλη προσπάθεια ενισχύθηκε από τα άμεσα οφέλη στην υγεία (συνολική κατάσταση) από πού νωρίς. Δηλαδή την 1η εβδομάδα μειώθηκε και σταδιακά εφαλείφθηκε ο γνωστός πρωινός τσιγαρόβιχας. Από 2η εβδομάδα ένιωθα το στήθος πιο ελαφρύ και μπορούσα να πέρνω βαθιές ανάσες. Από 3η, η αίσθηαη κούραση με "κομμένα γόνατα" σταδιακά μειώθηκε και εξαφανίστηκε εντελώς. Από εκεί και πέρα κατάλαβα ότι βελτιώθηκε δραματικά η όσφρηση και η γεύση μου και το παρατήρησα γιατί άρχισα να πίνω και να ευχαριστιέμαι άλλο καφέ κτλ. Περπάτημα , σκαλοπάτια κτλ  :) όλα βελτιωμένα. Ο ύπνος είναι πιο καλός και αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι ότι με τον ίδιο λίγο ύπνο και τις ίδιες πολλές υποχρεώσεις, ξυπνάω πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο ξεκούραστος. Κατί μπουκώματα στην μύτη κτλ εξαφανίστηκαν από νωρίς. Δηλαδή θέλω να πω ότι συνολικά είδα μεγάλη βελτίωση στην ποιότητα ζωής μου.  Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη του forum γιατί με βοήθησαν πολύ σε πολλές απορίες που είχα στην αρχή αλλά και για το μοίρασμα των εμπειριών τους . Με συγχωρείτε για το μακροσκελές (και εν μέρει off-topic) της ανάρτησης μου.

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #842 στις: Μαρτίου 18, 2013, 12:49 »
Μπράβο φίλε  είναι ευχάριστο να βλέπεις ότι μέρα με τη μέρα βελτιώνεται η υγεία σου και ταυτόχρονα αποφεύγεις όλη αυτή τη μπόχα του κ.τ .... και το οικονομικό σαφώς παίζει το ρόλο του ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2013, 08:37 από pcedit »

Αποσυνδεδεμένος ews

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #843 στις: Μαρτίου 18, 2013, 12:55 »
Το να μπορεις να τρεχεις χωρις να λαχανιαζεις και να ανεβαινεις σκαλες τρεχοντας και πηδωντας 2-2 τα σκαλια ειναι μια νεα εμπειρια. Ουτε κρυωματα ουτε αρρωστιες, πολυ λιγοτερη κουραση και συριως πιο υγιες δερμα. Ασε που το προσοπο εχει αποκτησει ξανα χρωματακι υγιες.
Με αυτα και με αυτα καταλαβαινεις το τι ζημια καναμε στον οργανισμο μας καπνιζοντας

Αποσυνδεδεμένος maggiver

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #844 στις: Μαρτίου 18, 2013, 20:37 »
Καμια σχεση με οτι ημουν πριν, ουτε φουσκωμα στα πνευμονια που φουσκωνα ακομα κι οταν μηλαγα οπως επισεις και διαφορα στο προσωπο, φενεται αλλοιως το δερμα πιο υγειες!

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #845 στις: Απριλίου 01, 2013, 02:06 »
Αλήθεια θα συνεχίσετε να καπνίζετε μετά από αυτό το βίντεο;
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6NXaHGuRMsc[/youtube]
Πηγή: asterato.com

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #846 στις: Απριλίου 01, 2013, 09:29 »
Kαλημερες... :bye:
Βλεπω και εγω μια μεγαλη βελτιωση στην υγεια μου με το η.τ... :thumpup:
Το πρωι που ξυπναω δεν εχω την αηδιαστικη γευση τσιγαριλας στο στομα μου,και δε μυριζω (βασικα τα ρουχα μου,οχι εγω...ειμαι καθαρο παιδι  :)) :)) ),οι αναπνοες μου ειναι πια ποιο''γεματες'' και βλεπω γενικα μεγαλη διαφορα...Νοιωθω περισσοτερη ενεργεια μεσα μου και αντοχη...

Αποσυνδεδεμένος metallian

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #847 στις: Απριλίου 01, 2013, 14:00 »
μετα απο 2 χρονια σχεδον,ατμισματος..με καποιες παρατυπιες..κανα τσιγαρο που και που ..εχω δει βελτιωση στην αντοχη στην οσφρηση στη γευση...σαφως και ειναι νωρις να πω με σιγουρια.....γιατι ακομη ειμαι σε διαδικασια εκκαθαρισης απ το κανονικο τσιγαρο..αλλα τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ ενθαρυντικα

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #848 στις: Απριλίου 02, 2013, 16:36 »
Eγώ, μου φαίνεται οτι ψήλωσα και 2-3 πόντους  :)) .
Πλάκα πλάκα, τα αποτελέσματα φαίνονται από την πρώτη βδομάδα. Οχι πια κίτρινα δάχτυλα, ελάττωση του βήχα, καλύτερη αναπνοή και όσφρηση, καλύτερη στύση και μεγαλύτερη ενέργεια.

Αποσυνδεδεμένος stefan

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #849 στις: Απριλίου 13, 2013, 05:51 »
1 μήνας και έχω καλύτερη όσφρηση και γέυση , λιγότερη κόπωση και καλύτερη αντοχή , τσιγάρα στο διάστημα αυτό  2 τον αριθμό !

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #850 στις: Απριλίου 13, 2013, 09:54 »
Μετα απο 37 χρόνια καπνιστής και 4 μήνες ατμιστής.Σίγουρα γεύση και οσφρηση προς το παρόν. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #851 στις: Απριλίου 24, 2013, 23:34 »
και επίσημα, μετά από υπέρηχο καρδιάς, καρδιογράφημα και μέτρηση της πίεσης, όλα έδειξαν πως είμαι υγιέστατη.
το σημαντικότερο, όμως,  όλων ήταν πως οι σφυγμοί μου πλέον είναι άκρως φυσιολογικοί, περισσότερο από όσο θα έπρεπε, σύμφωνα με τα λεγόμενα της γιατρού μου, μιας και έχω παραπάνω κιλά.

όταν ήμουν καπνίστρια, οι σφιγμοί μου έφταναν και πάνω από 100....κάτι που με προβλημάτιζε ιδιαιτέρως.
σήμερα, έπειτα από δύο χρόνια+, που έχω κόψει το κάπνισμα, οι σφυγμοί μου ήταν 73, προς δική μου και της γιατρού έκπληξη!!! :thumpup:
 
δεν ανέφερα στη γιατρό μου πως είμαι χρήστης η.τ. επειδή παρακολουθεί τη μητέρα μου, και από εκείνη έμαθα πως ήταν αρκετά επιφυλακτική με αυτό το θέμα, δεν ήθελα να έρθω σε καμία είδους ρήξη. όταν, όμως, μετά από λίγο καιρό θα πάω τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις αίματος, που μου έδωσε να κάνω, σκοπεύω να το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Το πρώτο οι παλμοί έπεσαν αρκετά, ήμουν πάνω από 100 κάθε μέρα. Είχα πάει γιατρό εξετάσεις, φορητο holter κλπ τώρα στα 70-80 , πίεση κανονική έφυγαν οι πονοκέφαλοι και η κόπωση. Όσφρηση απίστευτη αλλαγή, δόντια χωρίς σημάδια και χρώμα! Επίσης μπορώ να κρατήσω την αναπνοή μου Ένα λεπτό και είκοσι δεύτερα!!!!! Ενώ πριν ένα μήνα δεν μπορούσα ούτε είκοσι δεύτερα!!!! Κατά τα λοιπά λειτουργούν "όλα" όπως στα 20+ :thumpup: όλα αυτά με ένα μήνα ατμισης πιπιλα Τις δύο εβδομάδες, μετά οπότε μου έρθει!!!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Ήδη από το πρώτο 3ήμερο ατμίσματος, εξαφανίστηκε ο τσιγαρόβηχας.
Έχω σαφώς πιο ελεύθερη αναπνοή, πράγμα που μου έγινε εντυπωσιακά αισθητό στον ύπνο, που έγινε ελαφρύτερος.
Επίσης, βελτιώθηκε λίγο η γεύση μου. Δεν έχω κλείσει μήνα ακόμη.

Τα δόντια απέκτησαν καλύτερο χρώμα, και τα δάχτυλα επίσης!!!


Επειδή αθλούμαι συστηματικά, περιμένω εναγωνίως να δω τα αεροβικά αποτελέσματα (κατά σύμπτωση είμαι σε off τώρα) ...

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
 Έχω μεγαλύτερες αντοχές τώρα , καλύτερα γεύομαι , το μόνο πρόβλημα που έχω είναι αιμορραγία από τα ούλα … κάπως πολύ .
  ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171611 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364