vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, dkostas, petr@n, sentinelba, camber

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #795 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2012, 20:53 »
Επειδή έγινε η κουβέντα για φουσκώματα και ενοχλήσεις στο στομάχι θάθελα να πω κάτι και γω.

Ειδικά τα καλοκαίρια με τους πολούς φραπέδες και τα τσιγάρα είχα σοβαρό πρόβλημα με το στομάχι με
αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια  να κυκλοφορώ με τα ζαντάκ (χάπια για στομαχόπονο) στην τσέπη.
Μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα.Μερικά βράδυα αν έτρωγα και κανά βαρύ φαγητό με σάλτσες δεν κοιμόμουν αν
δεν έπαιρνα το ζαντάκ. :yes: :yes:

Λοιπόν φέτοε στις αρχές του καλοκαιριού είχα κάτι μικροπροβλήματα όχι βέβαια των προηγούμενων χρόνων,
καμία σχέση και πρέπει να είχα πάρει 2 ή 3 φορές ζαντάκ.

Λοιπόν από αρχές Αυγούστου που έκοψα παντελώς τη νικοτίνη και ατμίζω σκέτη βάση χωρίς αρώματα και μέχρι
σήμερα κανένα πρόβλημα με το στομάχι.

Μπορώ πλέον το βράδυ να φάω πίτα με γύρο χοιρινό τζατζίκι και τα λοιπά,σάλτσες να πιω κανένα κρασάκι και
να πάω να κοιμηθώ  σαν πουλάκι. :yes: :yes:
 
Καμία ενόχληση από το στομάχι κανένας πόνος. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Τα ζαντάκ.........Κάπου πεταμένα ,δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει που είναι. :) :)

 

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #796 στις: Οκτωβρίου 04, 2012, 14:45 »
μετα απο 5 μερες  ατμισματος(newbie) σταματησαν οι φρικτοι πονοι που ειχα καθε πρωι μετα το ξυπνημα :)


και καταλαβα τον λογο:


Αποσυνδεδεμένος georgevape

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #797 στις: Οκτωβρίου 09, 2012, 12:25 »
εγω εχω να αναφερο με τη σειρα μου οτι ειχα χωλιστερινη και η καλη χοληστερινη εχει τιμες απο 35 και πανο εγω ειχα 25 και μου ειπαι ο γιατρος οτι παιζει ρολο το τσιγαρο και αν μπορουσα να το σταματισο αρχισα το ηλεκτρονικο μετα απο 6 μηνες εκανα παλει εξετασεις και η καλη χολιστερινη ειτανε στα 35

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #798 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 21:01 »
Και επανερχομαι και συνεχιζω μετα απο αυτο που ειχα ειδη πει εδω  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,183.msg485513.html#msg485513

Λοιπον εδω και 4 εβδομαδες ειμαι στην 5 εβδομαδα τωρα που κανω ενα ειδικο προγραμμα τρεξιματος και περπατημα απο ενα προγραμμα που σας ειχα πει στο προιγουμενο ποστ μου .. εβαλα πεισμα και ειπα οτι μπορω χωρις ομως να επιβαρυνω τον εαυτο μου και τις αντοχες μου .. λοιπον ακουστε την ιστορια ..

Αφου τοτε με εβαλε σε σκεψεις ο γιατρος οτι χρειαζομουν περπατημα και γενικα μια ψιλοασκηση ειπα οτι  μπορω να το κανω .. και επειδη ειμαι ατομο που θελω να εχω καποιον να με συμβουλευει και να με παροτρυνει .. στη προκειμενη περιπτωση δεν ειχα καποιον ευχερο οποτε εγω θα τον χρειαζομουν και μαλιστα να εχει και τι ειδικες γνωσεις ... ετσι βρηκα αυτο το αντροιντ προγραμμα που ειναι για εννια εβδομαδες και ειπα θα το ακουληθω .. και αυτο εκανα ... Εδω πρεπει να σας πω οτι με τρεξιμο και γυμναστικη καμια σχεση δεν ειχα για πολλα χρονια .. μαλλον ειχα στο σχολειο ..χαχχαχα βλεπεται καπνιζα απο τα 13 μου με 14 που σχεδον μεγαλωσα με αυτο και δεν με αφηνε να ασχοληθω με τιποτα γιατι μου ετρωγε σιγα σιγα τις αντοχες .. και μαλιστα υπουλα χωρις να το καταλαβαινω ... οποτε οταν αποφασισα να το κανω τωρα δεν ειχα καμια απαιτηση .. ακομα και ενα ψιλοπερπατημα θα ξηταν αρκετα για κανα 2 χιλιομετρα .. εβαλα το προγραμματακι στο κινητο και το ακολουθουσα πιστα ... 
Το περπατημα - τρεξιμο ειναι 3 φορες την εβδομαδα για 9 εβδομαδες .. οποτε και αυτο θα εκανα και κανω ... ;)

πρωτη εβδομαδα ... χμμμ ολος ο χρονος που κανεις τη ασκηση ειναι 30 λεπτα .. οποτε 3 φορες την εβδομαδα για 30 λεπτα την μερα .. καλα ακουγοταν αλλα θα μπορουσα ??? ???
ενα λεπτο τρεξιμο  ...1και μισο περπατημα .. εναλαξ ..χμμμ λεω καλα ειναι λιγο φουσκωνα και λαχανιαζα αλλα καλα ηταν .... τελειωσε η εβδομαδα ολα καλα
2 εβδομαδα .. χμμ.. εδω τα πραγματα υπουλα αλλαξαν ..χαχαχχαχα  ειχα να κανω το αντιθετο 1 και μισο τρεξιμο και μετα αλλο τοσο περπατημα .. εναλαξ ... τελειωσα την εβδομαδα με επιτυχια ....
3 εβδομαδα ... χμμμ καλα οπως η δευτερη εβδομαδα αλα καπου στην μεση τησ ασκησης των 30 λεπτων ειχα και 2 σετ με 3 λεπτα τρεξιμο ενω αρχισα με 1 και μισο λεπτο ... ππωπππω δεν πιστευα οτι θα ετρεχα 3 ολοκληρα λεπτα .. και μαλιστα για 2 φορες μεσα σε 30 λεπτα ... ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ !!!! εγω που λαχανιαζα στις σκαλες και σε ανηφορα πριν ατμισμα .... χαχαχχαχ ... τελειωσε η εβδομαδα με επιτυχια να κανω και τα 3 λεπτα  2 φορες αναμεσα στα 1.και μισο λεπτο τρεξιμο .. το περπατημα αναμεσα στο τρεξιμο ηταν μισο λεπτο λιγοτερο παντα αναμεσα ... δηλαδη αφου ετρεχα 3 λεπτα περπατουσα μετα 2,5 λεπτα .. χμμ..
4 εβδομαδα ...υπουλα τωρα μονο 3 λεπτα πανε τα 1,5 λεπ[τα τρεξιμο .. αλλα και εδιαμεσα 5 λεπτα τρεξιμο... λεω απο μεσα μου κωστα τωρα ηρθαν τα σκουρα .. χμμ.. αλλα εκει λεω θα το κανω ... και μαλιστα 2 σετ απο 5  λεπτα παλι .. αλλα το περπατημα πια ηταν στο μισο τωρα .. πεντε λεπτα τρεξιμο ... 2,5 λεπτα περπατημα .. 3 λεπτα τρεξιμο ... 1,5 λεπτο περπατημα .... αυτο διαρκεσε και τις 3 φορες την εβδομαδα και τα ΚΑΤΑΦΕΡΑ ... απιστευτο αλλα για μενα πολυ αληθινο.. αν καπνιζα τωρα ποτε δεν θα το εκανα πιστεψτε με ... με τιποτα ..... το ελεγα και ξαναελεγα στην γυναικα μου και ελεγε οτι μην κουραζεσε .. και της λεω μα δεν το καταλαβαινω πια ... μεχρι τα 5 λεπτα jogging  δεν κουραζομουν πια και ουτε λαχανιαζα υπερβολικα αλλα σαν κανονικος ανθρωπος που τρεχει ... ο υδρωτας που εχω ριξει ειναι αποστευτος με αποτελεσμα να χασω σε ενα μηνα απο την  πρωτη μερα που αρχισα 3 κιλα και παω και για αλλα....
ειμαι στην 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ τωρα ... και μαντεψτε ... τερμα πια τα 3 λεπτα .. ολα τα σετ ειναι 5 λεπτα τρεξιμο και μονο 3 λεπτα περπατημα .. εναλαξ ... μεχρι το τελος... συνολικος χρονος τρεξιματος σχεδον 15 λεπτα και τα υπολοιπα με το ζεσταμα ηταν περπατημα ... για να συμπληρωσω 30 λεπτα .. τρεχω πια περισσοτερο απο οτι  περπαταω ....

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να σας μεταφερω ολο το θαυμα που εχει συμβει σε μενα ... που πριν 4 μηνες και εδιαμεσα σε αυτους τους 4 μηνες περασα τα διαφορα μεχρι να ερθω στα ισα μου ... αλλα το πολεμαω ... και ανταμοιβομαι ... οπως βλεπω ..


Δοκιμαστε και εσεις να δειτε ποσο ωραιο ειναι να μπορεις να αναπνεεις βαθια ... και κατι που το αφησα για το τελος ... σημερα που ετρεχα πριν να αρχισω ειχε βρεξει ... και οπως ετρεχα .. περασα απο ενα μερος που εχει πολλα δεντρα ευκαλυπτους και αλλα δεντρα .. μια περιοχη που περναω πολυ συχνα ... το χειμωνα και τετοια εποχη ... σημερα οπως ετρεχα μυρησα κατι πολυ εντονο σαν κολονια και ειπα ρε συ ποιος εβαλε τοση κολονια ... αλλα δεν ηταν κολονια ηταν τα βρεγμενα φυλλα απο τον ευκαλυπτο ... δεν πιστευα οτι θα ειχα τετοια μυρωδια ... μυριζε ολο το συμπαν γυρω μου ... πηρα δυνατη αναπνοη και ειπα .. ρε συ παω καλα??? 

Παω πολυ καλα .... και αυτο ειναι η ανταμοιβη !!!!!!!!

Συνδεδεμένος dkostas

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #799 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 21:14 »
Περπατούσα 500 μέτρα και λαχάνιαζα, :-[ δεν μπορούσα ν’ ανασάνω!,!  20 σκάλες ανέβαινα και κοβόταν η αναπνοή μου! Εδώ κι 9 μήνες μαχαίρι το κ.τ. Πλέον εδώ και 3 μήνες περπατάω (σχεδόν καθημερινά) 8,5 με 10 χλμ. Ααα και 300-400 μέτρα ενδιάμεσα τρέξιμο :tongue_smilie: ;D. Κι ολα αυτά στα 46 μετά από 31 χρόνια κ.τ :yes: 

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #800 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 21:19 »
Δεν ειναι απιστευτο αυτο κωστη?  στην περιπτωση μου δεν επαιζε με τιποτα να εκανα αυτο που κανω τωρα ... με την καμια ...... και ακομα ενα που ξεχασα να πω ... ειμαι 44 χρονων και ποτε δεν ειχα δει το προσωπο μου τοσο φωτεινο... φτου να μην με ματιασω ... χαχαχαχαχ .. ειλικρινα το λεω ..

μπραβο κωστα .. και εσυ κανεις τρελα πραγματα .. εγω παω με αυτο που κανω γυρω στα 4 με 4,5 χιλιομετρα .. επειδη ειμαι με χρονο ... αλλα για μενα ειναι πολυ οκ... .. θα βαλω σκοπο να κανω και πανω απο αυτο .. μετα απο τους εννια μηνες οταν τελέιωσω το προγραμμα .. τωρα ο περσοναλ τρεινερ μου δεν με αφηνει ..χαχαχχαα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: και ειναι και γκομενα παρακαλω με αισθησιακη φωνη ... cyber woman ....χαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος spaceman

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #801 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 21:51 »
23 χρόνια καπνιστής, μετραω 1 μήνα με η.τ. Καπνιζα 1 καπνό κάθε 3 μέρες. Ξεκίνησα με 11mg νικοτίνη και τώρα τειμαι στα 6 με 5-6ml ημερησίως.
Στα θετικά:
Απέκτησα γεύση
Αρχίζω να αποκτώ οσμή
Αναπνέω πιο αεράτα
Περπατάω πιο άνετα
Ξυπνάω με μια αίσθηση ότι είμαι πιο ξεκούραστος με ελαφρύ κεφάλι
Πίεση και χοληστερίνη ήταν και παραμένουν καλά.

Στα αρνητικά:
Μια μικρή δυσκοιλιότητα
Κάποιες φορές φούσκωμα που παρατήρησα οτι οφείλεται όταν ατμίζω με πεσμένες μπαταρίες
Έχω γίνει λίγο νευρικός.

Γενικά είμαι χαρούμενος που επιτέλους μπορώ χωρίς κ.τ. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να μπορώ και χωρίς ατμό.

Αποσυνδεδεμένος manner

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #802 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 22:01 »
Φιλοι συμφορουμιτες παραβλεπω τα ωφέλη του ατμίσματος στα αλλα θεματα υγειας και μενω στο θεμα της αυξησης βαρους.Οποιος θελει ας απαντήσει.
Εγω μετα απο 40 μερες περιπου ατμισματος και διακοπης του κ.τ ολοσχερως, εχω χασει 3 κιλα.Ο λόγος;
Συνεχιζοντας τις ιδιες διατροφικες συνηθειες....εκοψα τα γλυκα.Δεν μου κανει αισθηση πλεον τις περισσοτερες φορες να φαω γλυκο αφου ατμιζω αρκετα γλυκα υγρα (καφε,κανελλομπίσκοτο κ.α. αναμεσα στο βασικο καπνικο μου).Ετσι εκει που καθε μερα ηθελα να φαω κατι γλυκο τωρα ειναι ζητημα αν τρωω ενα τη βδομαδα κι αυτο σε μικρη ποσοτητα.Επισης οταν ατμιzω ξεχνιεμαι... απλα απο το πολυ νερο που πινω πηγαινω συχνα στη τουαλετα.Αλλα και καποιοι που πινουν πολλες μπυρες το ιδιο δεν κανουν; ???
Τουλαχιστον το νερο ειναι καλυτερο για την υγεια.
Στην υγειά μας....

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #803 στις: Οκτωβρίου 15, 2012, 22:44 »
Χθες περπάτησα γύρω στα 5 χλμ. και ενα χλμ τρεξιμο,
που δεν μπορούσα να ανέβω μια σκάλα χωρίς να λαχανιάσω.

Το αρνητικό σε αντιθεση με τον manner εγώ έβαλα
από τον Μάιο που έκόψα τέλείος το κ.τ. καμία δεκαριά κιλά
και τώρα τρέχω  :happy_roll_01: :happy_roll_01: :happy_roll_01:


Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #804 στις: Οκτωβρίου 16, 2012, 01:38 »
Με το τρεξιμο , εννοιωσα την σπληνα μου μετα απο 10 χρονια καπνισματος.

Συνδεδεμένος dkostas

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #805 στις: Οκτωβρίου 16, 2012, 14:04 »
Δεν ειναι απιστευτο αυτο κωστη?  στην περιπτωση μου δεν επαιζε με τιποτα να εκανα αυτο που κανω τωρα ... με την καμια ...... και ακομα ενα που ξεχασα να πω ... ειμαι 44 χρονων και ποτε δεν ειχα δει το προσωπο μου τοσο φωτεινο... φτου να μην με ματιασω ... χαχαχαχαχ .. ειλικρινα το λεω ..

μπραβο κωστα .. και εσυ κανεις τρελα πραγματα .. εγω παω με αυτο που κανω γυρω στα 4 με 4,5 χιλιομετρα .. επειδη ειμαι με χρονο ... αλλα για μενα ειναι πολυ οκ... .. θα βαλω σκοπο να κανω και πανω απο αυτο .. μετα απο τους εννια μηνες οταν τελέιωσω το προγραμμα .. τωρα ο περσοναλ τρεινερ μου δεν με αφηνει ..χαχαχχαα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: και ειναι και γκομενα παρακαλω με αισθησιακη φωνη ... cyber woman ....χαχαχαχαχ

 :thumpup:Συνέχισε Κώστα αυτό που κάνεις, αλλά με προσοχή!, γιατί στα χρόνια μας (40φεύγα) δεν επιτρέπεται να στρεσάρουμε το σώμα μας φτάνοντας στα άκρα. Και μη ξεχνάς, πάντα 10 με 15 λεπτά προθέρμανση και μετά την άσκηση άλλα τόσα αποθέρμανση! :thumpup:
 :sign_sygnomi:

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #806 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 18:40 »
κανεναν ρολο δε παιζει το καπνισμα στην μειωση η την αυξηση του μεταβολισμου .Ομως  η πισσα και το μονοξειδιο ειναι αυτα που ευθυνονται για την μη σωστη αποδοση στη καθημερηνοτητα μας αλλα και στον αθλητισμο  Π.Χ σωστες αναπνοες  .Για το  running που αγαπω και κανω εδω και 15 χρονια το τσιγαρο ειναι θανατος .Τρομεροι πονοι τα πρωινα , που εφυγαν εδω και 20 μερες  ;D  με το Η.Τ.

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #807 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 22:52 »
Διαβάζοντας ένα μήνυμα του kallitexnis που αφορά τις αλλοιώσεις των υγρών και διαβάζοντας αυτή την πρόταση:

"Να το θέσω αλλιώς:

Ας δούμε τί "αλλοιώνει" τα έτοιμα υγρά:
Ήλιος, οξυγόνο, θερμοκρασίες. Μικρόβια αποκλείονται καθώς το ιξώδες της γλυκερίνης και της προπυλενογλυκόλης είναι απαγορευτικά για τους μικροοργανισμούς (όπως το μέλι)".


Έκανα μια σκέψη που θα μπορούσε  μετά από μια εμπεριστατωμένη μελέτη, να έβγαιναν εκπληκτικά συμπεράσματα !!!
Και ποιά είναι αυτά;
Εφ' όσον λοιπόν τα μικρόβια αποκλείονται κατά κάποιο τρόπο (πράγμα που δεν το γνώριζα) στο να προσβάλουν ένα υγρό λόγο της περιεκτικότητας σε PG & VG, γιατί να μην συμβαίνει αυτό και με τα πνευμόνια ενός ατμιστή;
Και εξηγώ καλύτερα. Ένας ατμιστής που χρησιμοποιεί υγρά ατμίσματος που περιέχουν γλυκόλη και προπυλενογλυκόλη (όλοι δηλαδή), μοιραία εισπνέει μεταξύ άλλων και τις δύο αυτές ουσίες που λόγο του ιξώδους δεν μπορεί να προσβληθεί ίσως από τα περισσότερα μικρόβια που προσβάλουν αυτά τα όργανα. (πνεύμονες) ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ
Δεν είμαι ούτε χημικός ούτε γιατρός. Απλά μια σκέψη έκανα και ένα λογικό συνειρμό που θέλει περεταίρω ψάξιμο.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #808 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 23:06 »
Δυστυχώς, δεν είναι έτσι.
Τα μικρόβια αναπτύσσονται ή στον αέρα ή σε υδάτινο περιβάλλον.
(Ούτε κι εγώ είμαι ειδικός...)
Ναι μεν στις βάσεις και στα υγρά δεν γινεται να υπάρχουν μικρόβια,
αλλά οι πνεύμονες βρίσκονται σε υδάτινο περιβάλλον.
Υγρό στους πνεύμονες, υπάρχει  ;D
Κι έτσι είναι και το φυσιολογικό.
Εκεί αναπτύσσονται και τα μικρόβια,
παρά τις μικροβιοκτόνες τζούρες μας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #809 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 02:24 »
Οι πνεύμονές μας δεν είναι βουτηγμένοι σε γλυκερίνη!  ;)

Όμως δεν είναι παράλογη η σκέψη. Το 1942 έγινε πείραμα στις ΗΠΑ ( στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Σικάγο) για την χρήση ατμού προπυλενογλυκόλης (της καλής μας PG) ως βοηθητικού στην αποτροπή πνευμονίας, γρίπης και άλλων παθήσεων του αναπνευστικού. Φαίνεται πως τα αποτελέσματα ήταν ενθαρρυντικά αλλά η λογική ήταν πως η PG απολυμαίνει ως ένα βαθμό τον αέρα και όχι τον οργανισμό. Υπήρξε και πείραμα σε παιδιατρική κλινική στο Ατλάντικ Σίτι με θετικά αποτελέσματα.
Φαίνεται πως παλαιότερα χρησιμοποιήθηκε ως "εναέριο" απολυμαντικό σε νοσοκομεία αλλά πάνε χρόνια και θα υπήρχαν λόγοι που δεν οδήγησε σε κάτι μαζικότερο αυτή η ιδέα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171625 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364