vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1200 στις: Φεβρουαρίου 01, 2019, 17:52 »
Και κάτω των 55. Είναι κάποια σχολή που πολλοί γιατροί επιλέγουν να ακολουθήσουν, πιστεύοντας ότι έτσι βοηθούν περισσότερο τον ασθενή. Είναι άλλοι γιατροί που θεωρούν καλύτερο το να κάτσουν να εξηγήσουν στον ασθενή ακριβώς τι συμβαίνει, να συζητήσουν και γιατί όχι να κοιτάξουν και κάτι που πρότεινε ο ασθενής και δεν είχαν σκεφτεί οι ίδιοι.

Αντίστοιχα, υπάρχουν και ασθενείς που αισθάνονται καλύτερα με την πρώτη κατηγορία γιατρών (για να είναι τόσο απόλυτος σημαίνει ότι ξέρει καλά το αντικείμενό του/της άρα θα με κάνει καλά πιο σίγουρα), ενώ άλλοι που θέλουν ένα γιατρό με τον οποίο μπορούν να ανταλλάξουν και μια δυο απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1201 στις: Φεβρουαρίου 01, 2019, 20:06 »
Το γεγονός ότι πολλοί θεοποιούν τους γιατρούς και δέχονται a priori οτιδήποτε τους πούνε, ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.

Γιατρός είναι και ο χωρίς καμία καλλιέργεια γιδοβοσκός που κουτσά-στραβά πήρε λαδώνοντας το πτυχίο του κάπου στα βαλκάνια, όπως επίσης γιατρός είναι κι αυτός που σπούδασε με μεράκι την επιστήμη του σε κορυφαία πανεπιστήμιο και ασκεί το επάγγελμα/λειτούργημά του με υπευθυνότητα και σεβασμό προς τον ασθενή.

Επίσης, μπορεί κάποιος να είναι εξαιρετικός στην ειδικοτητά του, αλλά να έχει μαύρα μεσάνυχτα για άλλα θέματα, όπως το άτμισμα στην περίπτωσή μας.
Η εξειδίκευση σε ένα τομέα δε συνεπάγεται ευρήτητα σκέψης, καλλιέργεια και ανοιχτούς πνευματικούς ορίζοντες.
Συν τοις άλλοις μεγάλο ρόλο παίζουν και τα οικονομικά συμφέροντα.

Γι' αυτό πάντα πρέπει να φιλτράρουμε και να διασταυρώνουμε την πληροφορία, είτε προέρχεται από το γιατρό είτε από το μανάβη της γειτονιάς μας.
Απαιτείται πάντα κριτική σκέψη παιδιά, θέσφατα δεν υπάρχουν και χρειάζονται αποδείξεις για οποιοδήποτε ισχυρισμό.

Συγνώμη αν ακούγομαι σαν ινστρούκτορας, αλλά με τόσα που βλέπουν τα μάτια μου κάθε μέρα δεν άντεξα να μην τα πω...:)

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1202 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 08:00 »
Apva γιατί μπορούν να σου επιστρέψουν την υγεία σου, ή έστω να την καλυτερέψουν! Από τη μεριά του ασθενή (ειδικά αυτών χωρίς καμία σχέση με την επιστήμη) φαίνεται ως: "δεν αισθάνομαι καλά, πάω σε έναν τύπο με 15 περγαμμηνές με περίεργα γράμματα πάνω από το γραφείο του, μιλάμε 30 δευτερόλεπτα, μου γράφει κάτι ορνιθοσκαλίσματα σε ένα χαρτί, δίνω το χαρτί σε έναν παρόμοιο τύπο, παίρνω ένα χάπι του οποίου το όνομα δεν μπορώ καν να προφέρω και γρήγορα αισθάνομαι καλύτερα" ;) ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;; It's like magic! 

Αντίστοιχα βλέπω κι εγώ έναν μηχανικό πχ, ανοίγει το καπό, χώνει τα χέρια του με τα γράσα κλπ στη μηχανή, μου λέει ότι φταίει το χλαμούτσι γιατί γρεζάρει με τον περιστροφικό νάρθηκα και κλωτσάει το Regina Phalange, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ οπότε απλά λεω "οκ φίλε, μπορείς να το φτιάξεις;" χωρίς πολλά πολλά. 

Μάλλον συμφωνώ και με τον rosenred, μάλλον προτιμούν να μην πάρουν το ρίσκο ο ασθενής να έχει πολλές απόψεις - οι οποίες 99.9% θα είναι λάθος - παρά να ψάξουν το 0.1% που έχει κάποιο επιστημονικό υπόβαθρο και ικανότητα κριτικής σκέψης, παίζει να είναι και θέμα οικονομίας χρόνου. Και πολλοί προφανώς αισθάνονται θεοί ανάμεσα σε θνητούς, γιατί όταν δεν είσαι καλά και κάποιος σε κάνει καλά ΕΙΝΑΙ θεός για 'σένα εκείνη τη στιγμή!

Μέχρι πρότινος ο παθολόγος της οικογένειάς μου κάπνιζε σα φουγάρο, τώρα το έχει γυρίσει στο IQOS και είπε στη μητέρα μου ότι είναι καλύτερο από το ΗΤ - το έμαθα χτες - αναμφίβολα έχει παίξει τρελή εκστρατεία προώθησης του IQOS και στους γιατρούς. Ας κρατήσουμε ότι και τα δύο είναι καλύτερα του ΚΤ, και ότι μάλλον το ΗΤ είναι το ασφαλέστερο, live and let live. 

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1203 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 14:31 »
Σιγουρα θα εχει παιξει τρελη προωθηση στους γιατρους, μιας και οι δυο μεγαλυτεροι εχθροι του ΗΤ, big pharma και big tobaco ειναι συναιτερακια σε πολλα και εχουν κοινα συμφεροντα. Και οι φαρμακευτικες ειναι οι μεγαλυτεροι χορηγοι των ιατρων. Οι περισσοτεροι σε αυτες παιρνουν ορκο, οχι στον Ιπποκρατη.

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1204 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 15:17 »
Ακουω τον ατμιστη καρδιολογο φαρσαλινο να ειναι υπερ του Ητ αλλα με σκεπτικισμο για τις αντιστασεις να μην εχουν νικελιο η κατι τετοιο 
Εγω που ξερω αν οι αντιστασεις του ναυτιλου που κανω εχουν ; 
Ακουω και τον καρδιολογο που με εξετασε νε λεει οτι λιγοτερο κακο ειναι το ικος λογω του οτι δεν επιβαρυνει με υγρα κλπ 

Και που ξερω αν ο φαρσαλινος τα λεει επειδη ατμιζει ο ιδιος; 
Και που ξερω ουι ο καρδιολογος μου τα λεει επειδη κανει ικος ο ιδιος; 

Τελικα η δεν θπαρχουν μελετες ενω θα επρεπε η καποιοι μας δουλευουν 
Το σιγουρο ειναι οτι ειμαστε στο σκοταδι σε αρκετα μεγαλο βαθμο και αυτο σε μενα τουλαχιστο δημιουργει ερωτηματικα 
Γιατι δε βγαινουν και να πουν οτι λιγοτερη ζημια κανει το ταδε 
Τοσο υποκειμενικο ειναι;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1205 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 15:39 »
Ακουω τον ατμιστη καρδιολογο φαρσαλινο να ειναι υπερ του Ητ.....Και που ξερω αν ο φαρσαλινος τα λεει επειδη ατμιζει ο ιδιος; ;
Αν μη τι άλλο, ο Φαρσαλινός έχει κάνει μελέτες, είναι παγκόσμια αναγνωρίσιμος σε αυτόν τον τομέα & μιλάει με βάση τα αποτελέσματα των ερευνών του...

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1206 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 15:51 »
[member=22408]de_paizei[/member], ο Φαρσαλινός έχει κάνει μελέτες που έχουν δημοσιευθεί σε επιστημονικά περιοδικά, δε λέει ότι λέει επειδή ατμίζει ο ίδιος.
Για το νικέλιο έχει δίκιο καθώς είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνο και καλό θα ήταν όσο είναι εφικτό να περιορίσουμε τη χρήση του σε αντιστάσεις, δεδομένου ότι υπάρχουν εναλλακτικές.

Ούτε είναι τυχαίο ότι στην Αγγλία το άτμισμα προτείνεται επίσημα από το υπουργείο υγείας ως μέθοδος διακοπής του καπνίσματος.
Το γιατί στις περισσότερες χώρες είναι υπό διωγμό ή έχει απαγορευθεί, έχει να κάνει αποκλειστικά με οικονομικά συμφέροντα.

Όσον αφορά τους γιατρούς, καλύτερα να μην ανοίξουμε την κουβέντα.
Σκέψου ότι ορισμένοι προτείνουν χημειοθεραπείες σε ασθενείς που δεδομένα δε θα έχουν κανένα όφελος παρά μόνο ταλαιπωρία και έπτωση της ποιότητας ζωής (π.χ. κάποια αδενοκαρκινώματα και όχι μόνο δεν έχουν καμία προοπτική ύφεσης με χημειοθεραπευτική αντιμετώπιση), μόνο και μόνο για να εισπράξουν την προμήθειά τους από την εκάστοτε φαρμακευτική.
 
Το παράδειγμα είναι ενδεικτικό, υπάρχουν τόσα άλλα που μπροστά τους το να προτείνουν τη χρήση του iqos έναντι του ατμίσματος είναι ήσσονος σημασίας.

Και για να προλάβω ίσως ορισμένους, δεν είμαι ούτε αντιεμβολιαστής, ούτε πιστεύω πως μας ψεκάζουν, ούτε φυσικά κατά της ιατρικής και των γιατρών που σέβονται τον όρκο τους.
Απλά, δεδομένου ότι το χρήμα είναι αυτό που κινεί τα νήματα, πιστεύω πως οφείλουμε όλοι να είμαστε υποψιασμένοι και να αναλύουμε καθε είδους γνώμη ή συμβουλή, απ’ όπου κι αν προέρχεται.

Nai_Ego

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1207 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 17:03 »
Ακουω τον ατμιστη καρδιολογο φαρσαλινο να ειναι υπερ του Ητ αλλα με σκεπτικισμο για τις αντιστασεις να μην εχουν νικελιο η κατι τετοιο
Εγω που ξερω αν οι αντιστασεις του ναυτιλου που κανω εχουν ;
Ακουω και τον καρδιολογο που με εξετασε νε λεει οτι λιγοτερο κακο ειναι το ικος λογω του οτι δεν επιβαρυνει με υγρα κλπ

Και που ξερω αν ο φαρσαλινος τα λεει επειδη ατμιζει ο ιδιος;
Και που ξερω ουι ο καρδιολογος μου τα λεει επειδη κανει ικος ο ιδιος;

Τελικα η δεν θπαρχουν μελετες ενω θα επρεπε η καποιοι μας δουλευουν
Το σιγουρο ειναι οτι ειμαστε στο σκοταδι σε αρκετα μεγαλο βαθμο και αυτο σε μενα τουλαχιστο δημιουργει ερωτηματικα
Γιατι δε βγαινουν και να πουν οτι λιγοτερη ζημια κανει το ταδε
Τοσο υποκειμενικο ειναι;
Ας αφήσουμε λοιπόν απ' έξω τον δικό "σου" καρδιολόγο, τον δικό "μου" καρδιολόγο και τον κ. Φαρσαλινό. Ας αφήσουμε τα προφορικά και τις προσωπικές γνώμες. Ας δούμε κάτι επίσημο απ' το αντίστοιχο Υπουργείο Υγείας της Αγγλίας:

1) "many thousands of smokers incorrectly believe that vaping is as harmful as smoking"
https://www.gov.uk/government/news/phe-publishes-independent-expert-e-cigarettes-evidence-review

2) "Our new review reinforces the finding that vaping is a fraction of the risk of smoking, at least 95% less harmful, and of negligible risk to bystanders. Yet over half of smokers either falsely believe that vaping is as harmful as smoking or just don’t know."
https://www.gov.uk/government/news/phe-publishes-independent-expert-e-cigarettes-evidence-review
3) "E-cigarettes around 95% less harmful than tobacco estimates landmark review"

https://www.gov.uk/government/news/e-cigarettes-around-95-less-harmful-than-tobacco-estimates-landmark-review

4) Για τα iQOS, Glo κλπ: "Nicotine in mainstream aerosol from heated tobacco products reached 70% to 84% of the nicotine detected in smoke from reference cigarettes.

The tested heated tobacco products delivered more nicotine in aerosol than a cigalike e-cigarette and less nicotine than a tank style e-cigarette."

https://www.gov.uk/government/publications/e-cigarettes-and-heated-tobacco-products-evidence-review/evidence-review-of-e-cigarettes-and-heated-tobacco-products-2018-executive-summary#perceptions-of-relative-harms-of-nicotine-e-cigarettes-and-smoking

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1208 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 21:08 »
 Αυτα που λεει στο βιντεακι ο Φαρσαλινος, τα λεει καιρο τωρα, δεν ειναι κατι καινουργιο.
Τα βασιζει στις ερευνες του, στην επιστημονικη γνωση, καθως και στην κοινη λογικη.

Το γεγονος οτι οι ερωτησεις που ποσταραν στο τσατ ηταν θεματα που τα εχει πει και απαντησει δεκα φορες εως τωρα, φανερωνει οτι καποιοι (χομπιστες) ατμιστες ειναι  ανενημερωτοι για καποια θεματα ,πραγμα που σημαινει οτι εξακολουθει να ειναι χρησιμη η παρουσια του ακομα και σε "εξειδικευμενα" σοου και πανελς, γιατι μερικοι χομπιστες ( η νεοεισερχομενοι στην χομπιστικη εκδοχη του ατμισματος) μπορει να ξερουν ολα τα τελευταια μοντελα των ντριπερς, αλλα δεν γνωριζουν π.χ. για το νικελιο η δεν καταλαβαινουν οτι μεγαλη καταναλωση σημαινει μεγαλυτερη εκθεση στους οποιους αρνητικους παραγοντες
.
Φυσικα, εφοσον καποιος γνωριζει, μετα ειναι απολυτο δικαιωμα του να επιλεγει πως θα ατμισει.
Οχι ομως να τον βγαλουμε και παρωχημενο τον ανθρωπο, επειδη αυτα που λεει δεν συναδουν με τις δικες μας επιλογες η με την εξελιξη της βιομηχανιας του η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2019, 21:23 από haros »

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1209 στις: Φεβρουαρίου 02, 2019, 23:44 »
Επειδή πιθανόν να έχουμε βγεί εκτός θέματος θα συνδέσω όλα τα παραπάνω που συζητάμε με τον τίτλο του topic.Ένα από τα καλά που έχω δει στην υγεία μου είναι οι καλύτερες ανάσες.Τόσο στην καθημερινότητά μου όσο και όταν γυμνάζομαι.Όταν λοιπόν ξεφεύγω σε κατανάλωση παρατηρώ ότι οι ανάσες μου είναι χειρότερες.Αυτό δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό να καταλάβω γιατί.Έχω επιβαρύνει τους πνεύμονές μου με περισσότερες ουσίες και τον οργανισμό μου με περισσότερη νικοτίνη.Το γεγονός ότι ξέρουμε ότι το άτμισμα είναι πολύ πιό ασφαλές από το κάπνισμα δεν θα πρέπει να μας κάνει να ξεχνάμε ότι είναι κι αυτό βλαβερό.Και ακόμη χειρότερα να θεωρούμε ότι μπορούμε να φτάνουμε τα πράγματα στα άκρα έχοντας την ψευδαίσθηση ότι αυτό το ''95% πιό ασφαλές'' παραμένει το ίδιο ως ποσοστό κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.Είναι σαν να λέω ότι επειδή ένα ποτήρι κρασί την ημέρα έχει ευεργετικές ιδιότητες στον οργανισμό μου μπορώ να πίνω ένα μπουκάλι την ημέρα.Ναί θα έχω τις ευεργετικές του ιδιότητες αλλά ταυτόχρονα θα έχω κι ένα σωρό επιβαρύνσεις λόγω της υπερβολικής ποσότητας.Σ' αυτήν την περίπτωση είναι πιό έντιμο να λέμε στον εαυτό μας ότι καταλαβαίνω ότι η μεγάλη καταναλωση ή το dry burn ή το διακετύλιο επιβαρύνουν την υγεία μου περισσότερο,αλλά εγώ έτσι απολαμβάνω το άτμισμα.Κι ας ριχνω τα ποσοστά ωφέλειας σε σχέση με το κάπνισμα.(Γι αυτό είμαι πεπεισμένος.Ακόμη και σε ακραίες συνθήκες ατμίσματος τις χιλιάδες βλαβερές ουσίες της καύσης του καπνού δεν θα τις φτάσεις)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1210 στις: Φεβρουαρίου 03, 2019, 10:05 »
3 χρόνια στον ατμό η υγεία μου έχει βελτιωθεί κατά 70% συνολικά. Από τις τρίχες στο κεφάλι, μέχρι την καρδιά, τον πνεύμονα το λαχάνιασμα τον βήχα, την ΓΟΠ που είναι παρελθόν, και ότι άλλο υπάρχει που δεν ξέφευγε από τις καταστροφικές συνέπειες του καπνίσματος. Βήχας και βρώμα παρελθόν, ο ύπνος ποιοτικός και πάει λέγοντας.
Το υπόπολοιπο 25% είναι γιατί δεν κάνω κάποια άσκηση η κάποια ασχολία καθημερινά σχετική με τον αθλητισμό. Το λοιπόν.  27 χρόνια κάνω σκι όσα και τα χρόνια που κάπνιζα.Έφτανα στον τερματισμό της κατεβασιάς και ήθελα 5 λεπτά να συνέλθει η αναπνοή μου και η καρδιά μου! Νόμιζα θα πεθάνω.
Πέρσι πήγα μια βδομάδα για σκι σε μεγάλο βουνό όντας ατμιστής. Ε καμιά σχέση.Ζούσα όνειρο.
Την καρδούλα μου ίσα που την άκουγα, η αναπνοή σε φυσιολογικά επίπεδα και το μόνο που με απασχολούσε ήταν να έχω αλλά 6 ζευγάρια πόδια να μην σταματάω.! Δεν χρειάζεται κάποιο διδακτορικό η κάποια εξέταση η μελέτη για να καταλάβω ότι η υγεία μου έχει βελτιωθεί σε όλα τα επίπεδα. 5-6 ml ημερησίως με εξάρα νικοτίνη. Πολλές φορές ξεχνάω να ατμίσω που λέμε. Αρκει να το κρατάω. Άρα το υπόλοιπο πια 5% είναι στο μυαλό μου, στο λαιμό μου και στην εξάρτηση από την νικοτίνη.
ΔΕΝ θέλω να σταματήσω απλά νομίζω ότι είναι πιο εύκολο από ποτέ. Ακολουθώ τα λεγόμενα του Φαρσαλινού εδώ και καιρό. Παν μέτρον άριστον που ισχύει για τα πάντα. Και μηδενική να έκανα αλλά 15 μλ την μέρα, δώρον άδωρον. Πιστεύω θα με κούραζε γενικότερα.
Υ.Γ Πόσο χαίρομαι που στα καφέ οι πρώην καυστήρες επικρητές, νυν θερμάστρες, να κάνουν μισό πακέτο iqos την ίδια στιγμή που εγώ κάνει 3 τζούρες καραμελωμένο μελόψωμο με τζίντερ. Τις φάτσες να βλέπω μόνο. Καλά ντουμάνια

Nai_Ego

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1211 στις: Φεβρουαρίου 03, 2019, 15:45 »
1.699 ημέρες μόνο με ητ, κάτι περισσότερο από 4,5 χρόνια, περίπου -68.000 τσιγάρα. Οι αλλαγές άρχισαν να φαίνονται απ' το πρώτο δεκαήμερο διακοπής του κτ με ητ και χρονολογικά ήταν:
Επιστροφή όσφρησης και γεύσης, τέλος τα "γατάκια" στην αναπνοή, σταδιακή μείωση του βήχα μέχρι που εξαφανίστηκε, φυσικές αντοχές στο ανεβοκατέβασμα σκαλιών, αντοχή σε περπάτημα και τρέξιμο χωρίς να σταματάω γιατί μου κόπηκε η ανάσα, βελτίωση σεξουαλικής ζωής, συνεχόμενος και καλύτερος ύπνος. Επίσης, δεν βρωμάω, δεν έχω κίτρινα δάχτυλα, οδοντιατρικά είμαι στα καλύτερα μου μετά την εφηβεία, καρδιά, πνεύμονες, αναπνευστικό και γαστρεντερολογικό λειτουργούν κανονικά (κάνω συχνότατα εξετάσεις λόγω ασθενείας).

Αποσυνδεδεμένος kkpsy

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1212 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 21:35 »
Είμαι στα 52 μου χρόνια 30 χρόνια με 2+ πακέτα.Εδώ και 2.5 χρονια μονον ατμος. Πριν  παροτι γυμναζομουν και εκανα ποδηλατο(3-4 χρόνια πριν το κόψω μην φανταστείτε τίποτα τρέλες), αντοχή στην αερόβια άσκηση μηδέν. Στα 400 μέτρα τα πνευμόνια μου έσκαγαν. Αρχισα να τρέχω δειλά δειλά 4 μήνες αφού έκοψα το τσιγάρο. Μέσα σε έναν χρόνο έφτασα να τρέχω 10 χιλιόμετρα. Τεστ κοπώσεως υπέρηχοι καρδιάς τέλεια με καλή διατροφή ανέκαθεν. Αυτά που διάβασα για δήθεν μειωμένες επιδόσεις λόγω νικοτίνης είναι τρίχες. Ενα γυμνασμένο κυκλοφορικό σύστημα -χωρίς σκλήρυνση λόγω καπνίσματος διατροφής πιεσης κλπ - δεν χαμπαριάζει τίποτα εκτός αν μιλάμε για ολυμπιακά ρεκόρ. Αγγειοσυστολή προκαλεί οποιοδήποτε στρες απο φανταστικούς κινδύνους μέχρι το σεξ. Μην αναπαράγετε ό,τι μπούρδα διαβάζετε στα διάφορα σαιτς. Εγώ ατμίζω πολύ, πίνω πολύ, πηδάω(απ την χαρά μου)πολύ και τρέχω χωρίς πρόβλημα. :tongue_smilie:

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1213 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 23:22 »
Να πούμε και κάπου εδώ, ότι πολλοί από μας, μαζί με το κόψιμο του τσιγάρου, αλλάζουν λίγο και το γενικότερο τρόπο ζωής τους. Λίγο η διατροφή, λίγο το περισσότερο νερό, λίγο άσκηση και οι αλλαγές είναι σε πολλές περιπτώσεις θεαματικές.

Προσωπικά, παρά το ότι το άτμισμα τελικά ήταν η μικρότερη αλλαγή στον τρόπο ζωής μου, θεωρώ ότι χωρίς αυτό δεν θα είχα κάνει και όλα τα υπόλοιπα και είμαι πολύ χαρούμενος γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1214 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 01:15 »
Έλα Αργυρούπολη το Σάββατο να σου πω εγώ διατροφή και άσκηση...  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42718 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364