vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 10 χρήστες
lidbab, dkostas, blalck, pngtszs1976, Lazy Dog, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος yiona.11

  • *
  • 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ..ότι να 'ναι..
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1170 στις: Ιουνίου 19, 2018, 21:01 »
Λοιπόν.. στο exelάκι ΛΙΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΩΝ να προσθέσετε και 2 στήλες ακόμα που να αναφέρουν πόσα χρόνια ήταν καπνιστής ο εκάστοτε ατμιστής και στην 2η τι είδους τσιγάρα έκανε (πχ ελαφριά, μέτρια, βαριά) :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmomaru

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1171 στις: Ιουνίου 19, 2018, 21:24 »
Σήμερα κλείνω μια εβδομάδα χωρίς Κ.Τ μετά από 14 χρόνια καπνίσματος 
και ήδη νιώθω άλλος άνθρωπος. Δεν πίστευα ότι το τσιγάρο τόσα χρόνια 
μπορούσε να με επηρεάζει τόσο πολύ βλέποντας άλλους.
Είμαι στα 27 και πριν 6 μήνες άρχισα να έχω συνεχόμενο και καθημερινό σφύριγμα 
σε κάθε ανάσα (τουλάχιστον αυτό ήταν ο λόγος η κοπέλα μου να κόψει το Κ.Τ μαχαίρι, 
για να μην έχει τα ίδια).  Παρά την μια εβδομάδα έχω δει μεγάλες διαφορές και άμεσα,
ο βρόγχος εξαφανίστηκε απ την τρίτη μέρα, βελτίωση στην αντοχή, δάχτυλα-δόντια έγιναν ξανά ανθρώπινα, έχω πολύ καλύτερο πρωινό ξύπνημα
και μυρίζω πράγματα που είχα ξεχάσει πως μυρίζουν, αν και δεν είναι πάντοτε θετικό αυτό. 
Ελπίζω όσο περνάει ο καιρός να βλέπω όλο και περισσότερες βελτιώσεις. Το κανονικό τσιγάρο δεν 
μου λείπει καθόλου, αν και στο παρελθόν προσπαθούσα να το κόψω χωρίς βοήθεια το στερητικό σύνδρομο ήταν εφιάλτης. Ξεκίνησα με 6mg νικοτίνης στα 8-10ml την μέρα, (τώρα είμαι στα 5ml) και στο μέλλον θα προσπαθήσω να την μηδενίσω.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 21:36 »
[justify]Καλησπέρα σε όλους. Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο νήμα για να καταθέσω μία δική μου πρόσφατη εμπειρία. Πριν λίγες ημέρες ολοκλήρωσα γενικές ιατρικές εξετάσεις, κάτι που κάνω κάθε χρόνο, και γενικά, δεν αφήνω το θέμα ιατρικών εξετάσεων, ίσως γιατί αναπολώ το όποιο αθλητικό παρελθόν μου. Επίσης, επέλεξα να συνεχίσω και σε πιο συγκεκριμένες εξετάσεις όσο αφορά την κατάσταση της καρδιάς αλλά και τις τιμές μου σε θυρεοειδή, εξετάσεις οι οποίες δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα. [/justify]

[justify]Σφάλμα πρώτο. Με ξέχεσε κανονικά ο καρδιολόγος, διότι περήφανα του δήλωνα πως ακολουθώ χι πρόγραμμα δίαιτας σε συνδυασμό με έντονη άσκηση (κυρίως αερόβιες ασκήσεις), πολύωρες αλλά όχι με σταθερό πρόγραμμα ημερών, ωρών κ.λπ. Με απλά λόγια; “δεν είσαι 20 χρονών, δεν κάνουμε ποτέ τόσο επίπονες ασκήσεις δίχως πρόγραμμα και χωρίς καν ιατρική παρακολούθηση ή συμβουλή”. [/justify]

[justify]Σφάλμα δεύτερο. Δίαιτα δεν σημαίνει λιμός. Δεν τσακίζουμε τον μεταβολισμό μας. Ε, εγώ σαν ξυπνοπούλι αυτό προσπάθησα. Είμαι ήδη στα κιλά μου όμως ήθελα ντε και καλά να γίνω ασκητής. [/justify]

[justify]Γενικότερα, πίεσα πολύ τον οργανισμό μου χωρίς λόγο, ναι μεν όλα είναι σε φυσιολογικές τιμές παρ’ όλα αυτά ήμουν με εντελώς λάθος σκεπτικό, δεν χτυπάς 100 ή 200 χιλιόμετρα επειδή σήμερα νιώθεις πιο μάγκας. Όσο αφορά το άτμισμα. Μετά από σχεδόν 30 χρόνια καπνίσματος, η διακοπή, η επιλογή ατμίσματος και σωστής διατροφής, έφεραν εξαιρετικά αποτελέσματα. Οι τιμές που βλέπω για άλλη μία χρονιά είναι πραγματικά εξαιρετικές. Ο γιατρός, σαν πρώην καπνιστής, μπορούσε να κατανοήσει τη δική μου εξάρτηση και να με συγχαρεί για την απόφασή μου να διακόψω το κάπνισμα τόσο καιρό, εντυπωσιάστηκε με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και όσο αφορά το άτμισμα ήταν πέρα για πέρα θετικός, βέβαια, με την υποσημείωση πως το ιδανικό είναι να μπει κι εδώ ένα πρόγραμμα για οριστική διακοπή από τα εισπνεόμενα και πλέον να επανέλθω ως μη εξαρτημένος οργανισμός.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος fotisp

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 15:25 »
Αγαπητέ, μακάρι να με ξέχεζε κι εμένα κάποιος γιατρός, (δεν άκουγα κανένα) και με ξέχεσαν μερικά ζευγάρια τενόντων. Όλα καλά!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2018, 16:41 »
Όλα θέλουν μέτρο....εμένα η υγεία μου υστερα απο 8 μηνες η.τ ,  βελτιωθηκε παρα πολύ  σε σχεση με οταν κάπνιζα....
-τώρα αν εγώ  ορμώμενος απο αυτό ... αρχίζω και ατμίζω ασταμάτητα απο το πρωί μέχρι το βράδυ.... τοτε δεν κερδιζω απολυτως τιποτα ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1175 στις: Ιανουαρίου 23, 2019, 09:24 »
[justify]Καλημέρα σε όλους. Ακόμα μία επιστροφή μου στο θέμα γιατί πιστεύω πραγματικά πως κάτι καλό μπορεί να βγει απ’ την ατμιστική μας διαδρομή μέχρι τώρα.[/justify]

[justify]Η παραπάνω ανάρτησή μου για παράδειγμα, ήταν αρκετά χαρωπή, και τώρα που την ξαναδιαβάζω βεβαιώνομαι γι’ ακόμα μια φορά το πόσο εύθραυστα μπορούν να γίνουν όλα αλλά και πως ναι, το μέλλον είναι πολύτιμο όμως οι στόχοι μας κερδίζονται στο σήμερα και χαρίζονται στο αύριο, που χου, έχω στην άκρη ένα μισοτελειωμένο βιβλίο και ο σελιδοδείκτης έμεινε να με περιμένει για να φτιάξω ένα σάντουιτς περίπου 2 χρόνια και κάτι. [/justify]

[justify]Πέρα από τα προβλήματα υγείας που ήρθαν από του πουθενά ήρθε και μία σχετική κατάρρευση σε όλα τα επίπεδα (ψυχολογία βυθού, σωματική αδράνεια, ιατρική υποστήριξη, κ.ο.κ.). Μέσα σε αυτή την απότομη αλλαγή το θέμα κάπνισμα ήρθε σαν διαβολάκι στο ώμο, ήταν από τις πιο εύκολες σκέψεις μου (“ωραιότατα, δεν θα το μάθει κανείς, γνωστοί, άγνωστοι, φίλοι και συγγενείς, θα καπνίσω και θα γουστάρω πόνο”). Για την ιστορία, δεν κατάφερα να καπνίσω, αν και προσπάθησα. Όσο αφορά το άτμισμα, στο διάστημα που ακολούθησε, είχα ως αναγκαστική λύση μόνο εύκολους εργοστασιακούς αλλά και μικρή αύξηση στη νικοτίνη για παν ενδεχόμενο. [/justify]

[justify]Όσο αφορά γενικότερα τις όποιες ιατρικές εξετάσεις, εδώ ακόμα δικαιολογώ τον Joe. Χειρουργεία, αρκετός πόνος, επαναλαμβανόμενες εξετάσεις, δυνατή ταλαιπωρία (που βέβαια, όσα περνάς εσύ ως ασθενής δεν είναι τίποτα μπροστά στον απίστευτο πόνο που αντιμετωπίζουν άλλοι συνάνθρωποί μας, στο δίπλα ακριβώς κρεβάτι ή και σε αυτά που έμειναν ξαφνικά άδεια). [/justify]

[justify]Στο τώρα; ειλικρινά, αυτό που με κρατά χαμογελαστό είναι το τι έχω κερδίσει. Οι εξαιρετικές γενικές εξετάσεις πριν το πρόβλημα ήταν δικές μου κι όχι του γείτονα, η μεγάλη κατάρρευση που ακολούθησε επίσης. Στο άτμισμα, δεν αγχώθηκα στην αύξηση νικοτίνης, ναι έγινε, όμως: ως ψυχοτρόπος ουσία ήρθε και την καλοδέχτηκα, την έριξα πάλι με ήσυχα βήματα. Η καταναλωτική μανία, σταμάτησε εδώ και κάτι μήνες, ή επίσης, τα καπνικά μειώθηκαν στο ελάχιστο, τα φρούτα του πάθους επανήλθαν κι έμεινα με μία χι σκονισμένη συλλογή να κοιτάζω και έναν μόνιμο επισκευάσιμο στα χέρια. Πριν κλείσω τη φλυαρία θα γκρινιάξω λίγο. Ναι, με ενοχλεί που είμαι τόσο διάστημα ατμιστής, θα ήθελα κάποια στιγμή να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια, δεν θέλω να πιστέψω ούτε στα φλωρέξ ατμίσματα. Δύσκολο, αλλά.[/justify]

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1176 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 03:08 »
Για τη βελτιωση υγειας ..,,, 
Σημερα πηγα καρδιολογο και ειπε οτι ειναι καλυτερα το ικος
Δε μπορω να πω οτι δε εβαλε σε σκεψεις 
Ειπε οτι με το ητ ρουφαμε υγρο ενω στο ικος ζεστο καπνο

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1177 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 03:36 »
Toσα ξερει τοσα λεει ο καρδιολογος... Επειδη ειναι γιατρος δεν σημαινει οτι γνωριζει τι και πως ειναι το ατμισμα και τι ειναι το iqos.
Αν μου παρουσιασει ερευνα, εστω και μια, δεν συζηταω για μετα-αναλυσεις κλπ, που να αναδεικνυει το iqos ως πιο ακινδυνη εναλακτικη εναντι του ατμισματος, το συζηταμε.

Nai_Ego

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1178 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 08:32 »
Καλημέρα,

Μετά από τόσο καιρό που μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία για εξετάσεις και νοσηλείες έχω καταλήξει στο να μην ακούω την προσωπική εκτίμηση του κάθε γιατρού. Εννοώ ότι δεν υπολογίζω στην προσωπική του άποψη αν δεν υποστηρίζεται από τ' αποτελέσματα των εξετάσεών μου. Αν κάνω επαναλαμβανόμενες εξετάσεις στους πνεύμονες και σπιρομετρήσεις ή τεστ κοπώσεως, triplex και stress echo για την καρδιά, μαγνητικές και υπερηχογραφήματα άνω/κάτω κοιλίας και τα αποτελέσματα είναι εντός φυσιολογικών ορίων, η γνώμη για το iqos, το κτ και το ητ δεν με ενδιαφέρουν, είναι προσωπικές του.

Και κάτι άλλο: έχω ακούσει ο ίδιος αρκετές φορές από γιατρούς να δαιμονοποιούν το ητ γιατί δεν ξέρουν καν τι είναι, γιατί είναι εκτός του γνωστικού τους αντικειμένου. Ξέρω επίσης γιατρό που είχε πει σε επισκέπτη να κόψει το ητ γιατί είναι πιο επικίνδυνο απ' το κτ και να επιστρέψει στο κτ αν δεν μπορεί να το κόψει τελείως! Και κάτι πιο πρόσφατο, στην πιο πρόσφατή μου νοσηλεία μου είπε γιατρός με αυστηρό κιόλας ύφος να μην το κρατάω στα χέρια όπου πάω γιατί..."απαγορεύεται κι εδώ είναι νοσοκομείο".  

Αποσυνδεδεμένος DaDi

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • NO PAIN NO GAIN
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1179 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 09:21 »
[member=13016]Nai_Ego[/member] Ε ας κράταγες το πουλί σου που δεν απαγορεύεται...  :))

Εγώ παίδες, με αποχή απο το ΚΤ απο αρχές καλοκαιριού, χορτοφαγία εδώ και μια 3ετια και συστηματική αερόβια άσκηση, είμαι το καμάρι του trainer μου και το υπόδειγμα κάθε διαγνωστικού κέντρου...
Πλέον στα 50 μου την είδα fitman, έχασα 22 κιλά και κοιτάω να βελτιώνω συνεχώς αντοχή και σωματική δύναμη...

Βέβαια το ΗΤ το έχω πιπίλα, αλλά χαίρομαι που κατόρθωσα απο 6αρα νικοτίνη να την μειώσω σε 3άρα και θα προσπαθήσω σε κανα 2μηνο να την μηδενήσω, να δω αν θα μου κάτσει...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1180 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 10:47 »
Aς δει αυτο ο καρδιολογος και μετα να πει για το iqos η το glo


http://s1160.photobucket.com/user/papppas/story

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1181 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 14:21 »
Για τη βελτιωση υγειας ..,,,
Σημερα πηγα καρδιολογο και ειπε οτι ειναι καλυτερα το ικος
Δε μπορω να πω οτι δε εβαλε σε σκεψεις
Ειπε οτι με το ητ ρουφαμε υγρο ενω στο ικος ζεστο καπνο
Στο δίνει και γραπτώς αυτό, με τη σφραγίδα και την υπογραφή του?  ;)

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1182 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 15:19 »
Να σας στείλω στον δικό μου καρδιολόγο που μπορεί να μην ξέρει τι είναι το άτμισμα, αλλά το προτιμάει από το να καπνίζω;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1183 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 15:33 »
[member=22408]de_paizei[/member], εγώ θα άλλαζα άμεσα καρδιολόγο.

Δέχομαι και το σέβομαι να μου πει "δε γνωρίζω" ή "δεν το έχω μελετήσει επαρκώς", αλλά το να μου λέει ατεκμηρίωτες μ@#&κίες υπό την επιστημονική του ιδιότητα, δε θα το ανεχόμουν με τίποτα.

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1184 στις: Ιανουαρίου 30, 2019, 16:15 »
Τι να πω προκειται για καρδιολογο σε ιδιωτικο διαγωνστικο
Ηταν με το ικος στο χερι οταν μπηκα
Με προβληματισε οτι ανεφερε οτι ρουφαμε υγρα !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364