vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, kon95, gfilip, ahill2, Lazy Dog, lidbab, grag, camber

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1095 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 14:40 »
Καλησπέρα, καλώς μας ήλθες και καλή χρονιά.

Μήπως από τη στιγμή που ξεκίνησες να ατμίζεις, ξεκίνησες να πίνεις και περισσότερο νερό? Πράγμα εντελώς φυσιολογικό καθώς η γλυκερίνη είναι υδρόφιλη και ο οργανισμός ζητάει περισσότερο νερό? 

Η πρότερη κατάσταση, μπορεί να εξηγηθεί με την ιδιότητα που έχει ο καφές να αφυδατώνει. Επίσης, πολλοί (βασικά κυρίως γυναίκες) αναφέρουν πως χωρίς τσιγάρο δεν. Έχει και αυτό τη λογική του καθώς έχει αναφερθεί ότι η νικοτίνη προκαλεί συσπάσεις στο έντερο.

Σε όλες τις περιπτώσεις, καλύτερα να ενημερωθείς από το γιατρό σου.

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1096 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 14:48 »
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου! Νιώθω πολύ ευχαριστημένη να είμαι ειλικρινής γιατί κάθε πρωί έπρεπε να καπνίζω κ να πίνω καφέ για να ενεργηθω και αυτό με άγχος πριν πάω στη δουλειά. Αυτή την εξέλιξη δε τη περίμενα. Ωστόσο επειδή ατμιζω πέντε ημέρες μόνο, δε μπορώ να είμαι σίγουρη. Θα δείξει στη πορεία :-)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1097 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 14:53 »
Ιδιαίτερα τον πρώτο καιρό, έχεις να δεις πολλές αλλαγές στον οργανισμό σου. Είναι όλες φυσιολογικές και δεν πρέπει να σε ανησυχήσουν. Και εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1098 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 18:42 »
Νοιώθω πως έχω περισσότερες αντοχές και δεν λαχανιάζω στις ανηφόρες πλέον. Όμως απο τη στιγμή που άρχισα το ΗΤ πήρα κάποια κιλά. 
Είναι καιρός για γυμναστήριο... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1099 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 19:07 »
κλεινοντας 8 χρονια ατμισματος..και με γενικες καρδιολογικες εξετασεις πριν 2μηνες ολα..τελεια!!!τοσο που ο καρδιολογος ενθουσιαστηκε και θα το συνιστα για διακοπη καπνισματος!!!!

Αποσυνδεδεμένος takhs90

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1100 στις: Ιανουαρίου 10, 2018, 19:54 »
γευση,τσιγαροβηχα,πρωινα φλεματα και πολλα ακομα που γλιτωσα με το η.τ.Επσης αισθητη αυξηση της αντοχης.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1101 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 01:39 »
κλεινοντας 8 χρονια ατμισματος..και με γενικες καρδιολογικες εξετασεις πριν 2μηνες ολα..τελεια!!!τοσο που ο καρδιολογος ενθουσιαστηκε και θα το συνιστα για διακοπη καπνισματος!!!!
Να πεις του καρδιολόγου ότι αν είναι διατεθειμένος να δώσει και γραπτώς αυτή του τη δήλωση, ο Σύλλογος τον χρειάζεται!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1102 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 12:35 »
Χλωμό το βλέπω για γραπτώς, μάλλον θέλει έγκριση από τον ιατρικό σύλλογο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1103 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 16:03 »
Δεν ξέρω πως λειτουργούν οι ιατρικοί σύλλογοι οπότε δεν έχω άποψη.

Με τη λογική μου και μόνο όμως, ρωτάω: όταν έγινε η πρώτη εγχείρηση ανοικτής καρδιάς, είχε έγκριση αυτή η μέθοδος από τον ιατρικό σύλλογο?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1104 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 16:08 »
Ναι, ειχε απο το επιστημονικο συμβουλιο του νοσηλευτικου ιδρυματος.
Ο γιατρος και ο καθε γιατρος δεν μπορει να δωσει ενυπογραφη συσταση για οποιαδηποτε μεθοδο δεν εχει επαρκη επιστημονικη τεκμηριωση σχετικα με την ασφαλεια και την αποτελεσματικοτητα της. Και το ηλεκτρονικο τσιγαρο προφανως δεν εχει ακομα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1105 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 16:19 »
Δεν γνωρίζω το νομοθετικό πλαίσιο με το οποίο λειτουργούν, οπότε συνεχίζω να μην έχω άποψη.

Πάντως, μια ακόμα φωνή εντός της ιατρικής κοινότητας (έστω και ανυπόγραφη), μόνο καλό νέο μπορεί να είναι.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1106 στις: Ιανουαρίου 11, 2018, 16:24 »
Βλέποντας πάντως τις δημοσιεύσεις του Δρος. Φαρσαλινού δεν νομίζω να υπάρχει απαίτηση για άδεια του Ιατρικού Συλλόγου ώστε να πει ένας γιατρός την άποψή του ενυπογράφως. Για να συστήσει το άτμισμα ως μέθοδο διακοπής του καπνίσματος αυτό είναι άλλο, αλλά άποψη μπορεί να εκφέρει. Τώρα νομικά ποια είναι τα όρια και εγώ δεν ξέρω. 

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1107 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 00:33 »
Όμως βέβαια κι ο Φαρσαλινός Κώστα,δημοσιεύει μελέτες που φέρουν την υπογραφή του και δημοσιεύονται στα εγκυρότερα ιατρικά περιοδικά παγκοσμίως, δεν λέει απλά την άποψή του.

Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1108 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 00:37 »
Έχεις απόλυτο δίκιο ως προς αυτό, όμως ο σκοπός του σχολίου ήταν να καταδείξει ότι δεν είναι απαραίτητη η έγκριση του Ιατρικού Συλλόγου για κάτι τέτοιο. 

Από την άλλη, βέβαια, ο Δρ. Φαρσαλινός μιλάει βάσει των ερευνών του και - επίσης - δεν λέει απλά άποψη.

Εν γένει, το ζήτημα απαιτεί λίγη σοβαρότητα  και ο γιατρός δεν θα βάλει την υπογραφή του βασισμένος σε μία μόνο εξέταση, κατά τη γνώμη μου. 

Όμως, η παρούσα μαρτυρία μπορεί να χρησιμεύσει ως απαρχή κάποιοι που φοβούνται να εξεταστούν, να πάνε να το πράξουν και να διαθέσουν αυτά τα αποτελέσματα στον Δρ. Φαρσαλινό. Νομίζω, άλλωστε, ότι τα έχει ζητήσει. Αν λαθεύω, όποιος θυμάται καλύτερα ας διορθώσει.

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1109 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 01:28 »
Η κάθε περίπτωση 1-2-3 ή και περισσότερων ατομων αποτελούν περιπτωσιολογία.Μπορεί να περιγραφούν ως case studies όμως δεν αποτελούν τεκμηριωμένες έρευνες οι οποίες προυποθέτουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα προκειμένου να γίνουν αποδεκτές ως evidence based.Για να γίνουν όμως προυποθέτουν χρήματα δηλ, ή Πανεπιστημιακό περιβάλλον είτε χορηγείες.Άρα μπορεί όλοι μας να βλέπουμε το πόσο έχει βελτιωθεί η υγεία μας,μπορεί να υπάρχουν γιατροί που να το διαπιστώνουν,όμως κανείς δεν μπορεί να το προσυπογράψει αν δεν τεκμηριωθεί από τέτοιου είδους έρευνες οι οποίες έστω και δειλά-δειλά θα αρχίσουν να εμφανίζονται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364