vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, giorgos1999, Lazy Dog, camber, zamploutos

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #300 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 13:26 »
Μωρέ να ήταν μπύρες δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλού είναι το θέμα. Το ευχάριστο είναι οτι πλέον έχω διάθεση για άθληση. Κάτι που με το κ.τ ούτε λόγος να γινόταν!
Εισαι σε πολυ καλο δρομο!!!!!  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #301 στις: Οκτωβρίου 22, 2011, 13:34 »
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Μου έχει ξεμείνει ένας old holborn 2 χαρτάκια rizla πράσινα και ενα πακετάκι φιλτράκια swan, μήπως ενδιαφέρεται κανεις?(χαχαχαχα). Επιτέλους δεν τα έχω ανάγκη μετά από 8 χρόνια καπνίσματος...τα έχω στο συρτάρι μου εδώ και 4 μέρες που ατμίζω και ούτε καν τα έχω ακουμπήσει...Μπορεί να έιναι λίγες οι μέρες που ατμίζω αλλά οι βελτιώσεις είναι πλέον εμφανείς!Τέλος το γνωστό βράσιμο στο στήθος, ήδη έχει ξεκινήσει η απόχρεμψη πίσσας από τα πνευμόνια μου, τέλος ο έντονος βήχας ειδικά το πρωί(βήχω μόνο όταν είναι να αποβάλλω την πίσσα από την παλιά κακιά συνήθειά μου) και πάνω απ όλα η αναπνοή μου επανέρχεται σιγά σιγά με αποτέλεσμα καλύτερο ύπνο, περισσότερη αντοχη κ.λπ...Πρόσφατα είχα κάνει μια σπειρομέτρηση που είχε δείξει ότι οι μικροί αεραγωγοί έιχαν αρχίσει να επηρεάζονται απο το κ.τ. με την κατάσταση να είναι αναστρέψιμη αν το έκοβα τώρα μου είχε πεί ο γιατρός. Θα επαναλάβω τη σπειρομέτρηση μετά από ένα ευλογο χρονικό διάστημα για να δω τις διαφορές. Αυτά από ένα πρώην καπνιστή κ.τ. που ελπίζω να παραμείνει πρώην....

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #302 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 21:01 »
Μετά από 6 μήνες  ατμίσματος και αφήνωντας τα 2,5 πακέτα την  ημέρα που έκανα,   σήμερα κατάφερα και έκανα 46 χιλιόμετρα ποδήλατο σε 2,5  ώρες  8).  Έκανα  συστηματικά τον τελευταίο ένα  μηνα  αλλά  μικρότερες αποστάσεις,  10-15 χλμ  την φορά.   Κατάφερα  να  το κάνω  και δεν λαχάνιασα καθόλου.  Με  βλέπω  στους  επόμενους  Ολυμπιακούς.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #303 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 21:28 »
 :laugh_wave: :sign_oraios:

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #304 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 22:56 »
Χαιρετώ όλους τους ατμιστές. Έχω 14 μέρες χωρίς κτ μόνο ητ. Η γυναίκα μου
σταμάτησε να διαμαρτύρεται για το ροχαλητό,ο τσιγαρόβηχας σταμάτησε,η όσφρηση βελτιώθηκε και γενικά νιώθω καλύτερα. Ξεκίνησα με νικοτίνη 6,
σήμερα δοκίμασα 1ml με vg 80% νερό 20% καλή μου φάνηκε. Αύριο θα προσθέσω και άρωμα. Να δούμε θα μπορέσω χωρίς νικοτίνη;

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #305 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 23:01 »
Δεν εινε κακο να δοκιμασεις αλλα η γνωμη μου, ΜΗΝ πιεζεις τον εαυτο σου εινε πολυ νωρις για κατεβασμα.

Αποσυνδεδεμένος stoikon

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #306 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 23:17 »
Για 2 τελευταία χρόνια κάπνιζα λάιτς και από 2 πακέτα κατέβηκα στο 1 για λόγους υγείας. Τώρα με το ητ πιστεύω να κόψω και την νικοτίνη, να ατμίζω μόνο vg με άρωμα. Ευχαριστώ πάντως. :)

Αποσυνδεδεμένος larry70

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #307 στις: Οκτωβρίου 24, 2011, 00:15 »
Πέρασε ενάμιση μήνας με η/τ και ο ένας μήνας χωρίς κανένα κανονικό τσιγάρο (κάπνιζα 23 χρόνια 40 - 60 τσιγάρα την ημέρα και τώρα ατμίζω 4 - 6 ml στα 11 mg τη μέρα). Αποτέλεσμα:1. Σταμάτησε ο τσιγαρόβηχας :thumpup: 2.Βελτιώθηκε η αναπνοή και η όσφρησή μου :thumpup:. 3. Βελτιώθηκε η γεύση μου. :thumpup: 4. Αυξήθηκαν οι αντοχές μου σε όλους τους τομείς. :thumpup: 5. Χωρίς να τρώγω παραπάνω πήρα 2 κιλά (ήμουν σχετικά αδύνατος για το ύψος μου :hmmm:) 6.Με ορισμένες γεύσεις υγρών όπως μέντα κατάφερα σχεδόν να κόψω το ποτό (κατά καιρούς έπινα πάρα πολύ) :thumbsup_move_1: 7. Μέχρι να αποφασίσω πιό η/τ΄και υγρό  είναι στα μέτρα μου έχω δώσει σε 2 μήνες γύρω στα 300 ευρώ ενώ υπολογίζω ότι στο μέλλον το η/τ θα μου κοστίζει γύρω στα 50 - 80 ευρώ το μήνα δηλαδή το 1/3 από ότι μου κόστιζε το κανονικό τσιγάρο στο παρελθόν.
Συμπερασμα: Μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάτι αρνητικό από το η/τ σε μένα και την υγεία μου

καλή συνέχεια σε όλους

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #308 στις: Οκτωβρίου 24, 2011, 00:32 »
Καλησπερα και απο εμενα.Αυτο ειναι το πρωτο post απο εμενα,γιατι δυστηχως ενω κανω ηλ τσιγαρο εδω και μηνες το βρηκα το φορουμ τυχαια.
καλως σας βρηκα λοιπον  :)
καπνιζα ηλ τσιγαρο απο τα πρωτα που ειχαν βγει,για την ακριβεια το ειχα παρει απο το ebay πριν απο 2 χρονια αν θυμαμαι καλα ,αλλα εκτος το οτι δεν ατμιζαν καλα ολοι με κοιτουσαν σαν εξωγηινο αν το εκανα σε καφετερια ,και ετσι αποφασισα να το σταματησω

Στην πορεια βρεθηκε στα χερια μου το ego T οπου και εχω μεινει σε αυτο.
καπνιζα καπνο vg απο γνωστο site αλλα κατι δεν πηγαινε καλα με τον οργανισμο μου(τραγικος βηχας και ενα περιεργο μπουκομα στα πνευμονια),δεν εκατσα να ασχοληθω με συστατικα του τυπου τι ειναι το vg η το pg αν με πειραζει το ενα η το αλλο kok.και παλι λοιπον το  σταματησει γιατι λεω πως τελικα δεν αξιζει.αρχισα λοιπον παλι το τσιγαρο (1 καπνο την μερα,που πρακτικα το ειχα κοψει για 3 μερες μονο)

Να μην σας το πολυλογο επεσε στα χερια μου ενα γνωστο υγρο (δεν θα πω την μαρκα ειναι πασιγνωστη αποτι ειδα εδω μεσα)που σημερα βλεποντας τα συστατικα καταλαβα οτι ειχε pg τελικα,και λεω αντε μια τελευταια φορα να το ξαναπροσπαθησεις
Λοιπον στο θεμα μας,ειμαι 25 χρονων καπνιζω απο τα 17,ΒΑΡΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ.

*Τις πρωτες 3 μερες εφυγε το "τρενακι" οπως ειπε ο atmin αρχικα,οταν ακουγα την γιαγια μου να εχει "τρενακι"  ελεγα πωωω κοιτα μετα απο 40 χρονια τσιγαρου τι παθαινεις,και ναι στα 25 μου εγω το ειχα.Εφυγε λοιπον την τριτη μερα
*Νιωθω τα πνευμονια μου να γεμιζουν οξυγονο,δεν μπορω να σας το εξηγησω καπως αλλιως,καποιος φανατικος καπνιστης με καταλαβαινει
*Η καρδια μου χτυπαει κανονικα(πριν οταν σηκωνομουν ξαφνικα απο την καρεκλα ή ετρεχα 50 μετρα χτυπαγε τρελλα και η αποκατασταση της στα φυσιολογικα κρατουσε κανενα δυλεπτο)
*Η μυτη μου ξεβουλοσε (ενω πριν ηταν βουλομενη επειδη ειχα και εχω αλλεργικη ρινιτιδα)
*Το πρωι που εβηχα και εφτηνα οτι αηδια μπορειτε να φανταστειτε πλεον εχει σταματησει
*Η λιμπιντο εχει ανεβει τρελλα

Αυτα ηθελα να σας τονισω για την προσωπικη μου εμπειρια και μακαρι να βοηθησω εστω και εναν ανθρωπο να αρχισει το ηλ τσιγαρο

ΥΓ επειδη γουσταρω το forum θα με φατε χρονια στην μουρη  :tongue_smilie: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #309 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 16:15 »
Θέλω να αναφερθώ στο θέμα των πρόσθετων κιλών που μου έκανε εντυπωση.
Υποτίθεται οτι ένας λόγος (κι ομως) που αποφεύγαμε να κόψουμε το Κ.Τ ειναι τα 5-6 κιλα (μεσο ορο) που θα βαζαμε.
Αν και ατμιζω ούτε εβδομαδα και δεν ξερω αν θα παρω κιλα, το περιεργο ειναι οτι παντα  οι ερευνες ελεγαν οτι η νικοτινη αυξανει τον μεταβολισμο (τουλαχιστον 8%). Τελικά ειναι μυθος?
Μαλλον ο οργανισμος στην μαχη που εδινε να καθαριζει καθε μερα την καπνα και την πισσα ανεβαζε τον μεταβολισμο ή απλα δεν λαμβανουμε (πια) την νικοτινη που περναμε απο τον καπνο(??).. 
Αν παλυ οσοι πηραν παραπανω κιλα τα πηραν αποκλειστικα επειδη τρωνε περισσοτερο τοτε αυτο ειναι αλλο θεμα (εννοω ειναι στο χερι του καθενα μας).

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #310 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 17:05 »
Εγω 3,5 μηνες τωρα που ατμιζω πηρα 5 κιλα περιπου.Αλλα τρωω λιγο παραπανω και πινω τα εντερα μου σχεδον καθημερινα απο τοτε που το αρχισα(το η.τ.).Ψιλααφεθηκα ειναι η αληθεια αλλα απο χτες μπηκα σε προγραμμα για να στρωσω χαρακτηρα.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #311 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 17:53 »
 :hmmm: τώρα που το λέτε 2-3 κιλάκια τα έχω πάρει και εγώ :hmmm: εκτός και αν φταιει η αυξηση της κατανάλωσης σουβλακιου και σπλινάντερου ???

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #312 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:35 »
Και εγω έχω πάρει 2-3 κιλά στο δίμηνο που ατμίζω, αλλα παρά ταύτα, η συνολική μου υγεία και οι αντοχές μου έχουν βελτιωθεί θεαματικά.

Έχω όμως μια απορια ρε παιδια, που μπορεί τελικα να οδηγήσει και σε συμπέρασμα.
Υποτίθεται οτι με τη διακοπή του καπνίσματος παίρνεις κιλά.
Σ´ αυτή την αύξηση βάρους ευθύνεται κατα κύριο λόγο η διακοπή της νικοτινης.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής :
Αφού εγω συνεχίζω ατμιζοντας να παίρνω νικοτίνη (και μάλιστα πολλές φορές σε υψηλότερες δόσεις? απο το κάπνισμα τότε γιατι παχαινω?

Μήπως τελικα η ποσότητα της νικοτινης που παίρνω -όπως αναφέρεται και στη μοναδική έρευνα που έχει μεχρι στιγμής γινει, και αμφισβητήται απο πολλους- είναι τελικα κατα πολυ μικρότερη απο αυτή που νομίζουμε οτι παίρνουμε;

Λέω τώρα εγω... ;D

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #313 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 18:44 »
Η αποψη μου ειναι η εξης.....και 10 κιλα να επαιρνα πραγματικα ειναι 10000 φορες καλυτερο απο τις επιπτωσεις του ΚΤ.Τα κιλα τα χανουμε, τα υπολοιπα ασχημα του ΚΤ αν εχεις πρει την κατω βολτα δεν εχουν γυρισμο...

Αποσυνδεδεμένος larry70

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #314 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 20:21 »
Και εγω έχω πάρει 2-3 κιλά στο δίμηνο που ατμίζω, αλλα παρά ταύτα, η συνολική μου υγεία και οι αντοχές μου έχουν βελτιωθεί θεαματικά.

Έχω όμως μια απορια ρε παιδια, που μπορεί τελικα να οδηγήσει και σε συμπέρασμα.
Υποτίθεται οτι με τη διακοπή του καπνίσματος παίρνεις κιλά.
Σ´ αυτή την αύξηση βάρους ευθύνεται κατα κύριο λόγο η διακοπή της νικοτινης.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής :
Αφού εγω συνεχίζω ατμιζοντας να παίρνω νικοτίνη (και μάλιστα πολλές φορές σε υψηλότερες δόσεις? απο το κάπνισμα τότε γιατι παχαινω?

Μήπως τελικα η ποσότητα της νικοτινης που παίρνω -όπως αναφέρεται και στη μοναδική έρευνα που έχει μεχρι στιγμής γινει, και αμφισβητήται απο πολλους- είναι τελικα κατα πολυ μικρότερη απο αυτή που νομίζουμε οτι παίρνουμε;

Λέω τώρα εγω... ;D

Δεν είμαι γιατρός αλλά πιστεύω ότι τώρα χωρίς το μονοξείδιο, την πίσα και χίλιες δυό βλαβερές ουσίες που έπερνες από το κ.τ. ο οργανισμός σου οξειγονώνεται καλύτερα με αποτέλεσμα να γίνονται καλύτερα οι καυσεις των συστατικών της τροφής με αποτέλεσμα την παραγωγή περισότερης ενέργειας ανα γραμάριο τροφής
καλή συνέχεια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364