vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, vasim, danys620, dimitrisd, grag, petr@n, Tazz

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1110 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 03:04 »
Κάθε θετική γνώμη για το άτμισμα είναι ευπρόσδεκτη και ενίοτε αναγκαία ιδίως όταν τη λένε οι καθ΄ύλη αρμόδιοι όπως οι γιατροί.
Συμβάν. Χθές πήγε ο εγγονός μου στη γιατρό (πνευμονολόγο ) διότι έβηχε αρκετά. Ευτυχώς δεν είχε ακροαστικά αλλά μόνον μπούκωμα στη μύτη. Στη κουβέντα του είπε να κόψει το κάπνισμα. Οταν της είπε ότι τώρα μόνον ατμίζει άρχισε να του λέει ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο, δεν ξέρουμε τι θα βγάλει μοκροπρόθεσμα το άτμισμα και τα σχετικά.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ  γύρισαν σπίτι προβληματισμένοι, παρότι με βλέπουν να ατμίζω 5,5 χρόνια, παρότι με εμπιστεύονται παρότι του κάνω εγώ τα υγρά. Και χρειάστηκε να κάνουμε τη κουβέντα για το άτμισμα πάλι από την αρχή.

ΗΘΙΚΟΝ δίδαγμα. Οτι και να λέει ο  ατμιστής παππούς ή ο ατμιστής θείος, αν δεν το επιβεβαιώσει και ο γιατρός, δεν κάναμε τίποτε.
Γιαυτό οι θετικές ή τουλάχιστον μη αρνητικές απόψεις των γιατρών για το άτμισμα είναι πολύτιμες στην πραγματική ζωή.

βλέπε και Cruizer
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Reply #1105 on: January 11, 2018, 16:19 »


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2018, 03:16 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1111 στις: Ιανουαρίου 12, 2018, 04:17 »
Και σε αυτό το σημείο, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις θέσεις της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας και της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας, που συνοψίζονται στο "άτμισμα=νικοτίνη=εξάρτηση=βλαβερό=ίδιο με το κάπνισμα κλπ"...

Αλήθεια, πολύ θα ήθελα να γνωρίζω την άποψη των Ιατρικών Συλλόγων σε τέτοιες τοποθετήσεις που μου θυμίζουν το κλασσικό ανέκδοτο με κατάληξη 

-Έχεις ενυδρείο?
-Όχι
-Ε, τότε είσαι πο@#$της...


Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1112 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 00:08 »
Έχω παρατηρήσει σίγουρα ότι δεν σου κόβει την όρεξη, σε αντίθεση με το κανονικό.
Επίσης, στις πρώτες μέρες κιόλας μου έφυγε ο ξερόβηχας που είχα αναπτύξει και στο περιστασιακό ποδόσφαιρο έχω νιώσει τεράστια βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1113 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 05:13 »
Η κάθε περίπτωση 1-2-3 ή και περισσότερων ατομων αποτελούν περιπτωσιολογία.Μπορεί να περιγραφούν ως case studies όμως δεν αποτελούν τεκμηριωμένες έρευνες οι οποίες προυποθέτουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα προκειμένου να γίνουν αποδεκτές ως evidence based.Για να γίνουν όμως προυποθέτουν χρήματα δηλ, ή Πανεπιστημιακό περιβάλλον είτε χορηγείες.Άρα μπορεί όλοι μας να βλέπουμε το πόσο έχει βελτιωθεί η υγεία μας,μπορεί να υπάρχουν γιατροί που να το διαπιστώνουν,όμως κανείς δεν μπορεί να το προσυπογράψει αν δεν τεκμηριωθεί από τέτοιου είδους έρευνες οι οποίες έστω και δειλά-δειλά θα αρχίσουν να εμφανίζονται.
Οι εποχή που οι έρευνες "δειλά-δειλά εμφανίζονταν" ήταν αρκετά χρόνια πριν.
Πλέον υπάρχουν εκατοντάδες. Πολύ περισσότερες από τις έρευνες πάνω σε πολλά φάρμακα που ένας γιατρός θα συνταγογραφήσει.
Ο γιατρός που θα θελήσει να συστήσει ενυπόγραφα το άτμισμα σε συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων δεν έχει παρά να τις επικαλεστεί και να είναι προσεκτικός στην φρασεολογία του.
Οι βρεττανικοί ιατρικοί φορείς -που το προωθούν με ενθουσιασμό- δεν βασίζονται σε case studies 1-2-3 ανθρώπων. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1114 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 09:11 »
Τελικά έχουν καταφέρει να κατηγορούν και να λένε (ψευδώς) οτι δεν υπάρχουν μελέτες για το η.τ. που είναι τουλάχιστον 95% πιο ασφαλές από το κ.τ. και το iqos να το έχουν στα ώπα ώπα...

Αποσυνδεδεμένος koukouvaou

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμιζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1115 στις: Ιανουαρίου 14, 2018, 09:54 »
Είμαι στο ατμιζμα σχεδόν από την αρχή του. Δεν τα έκανα σωστά τα πράγματα, πάντα το άφηνα και το επιανα και όταν το ξανά επιανα έκανα και πέντε τσιγάρα. :thumpdown: Σήμερα κλίνω ένα χρόνο χωρίς ούτε μια τζούρα. Ιατρικά τώρα. Χοληστερίνη από 250 σε 201. Οπότε τέρμα εδώ και 6 μήνες το χάπι ( στατινή ). Και επειδή τέρμα το χάπι, στο συκωτι η γ gt από 100 σε 47 και οι τρανσαμινασες από 45 πήγαν 27 και 31, οπότε τέρμα και καθε χρόνο ο υπέρηχος κάτω κοιλίας για τυχόν λιποδη διήθηση στο συκωτι και στο παγκρεας. Συμπέρασμα. Που είναι αυτός ο Κινέζος φαρμακοποιός να του φιλισω τα χερακια. :love_hearts: :love_hearts: Και κάτι ακόμα. Ο παθολόγος μου είναι αναφανδόν υπέρ του ατμισματος.  :respect:.                                                Υγ. Ο μάγκας της υπόθεσης είναι η γυναίκα μου. Το έκοψε στεγνά την ίδια μέρα, οπότε έχουμε και οι δύο γενέθλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2018, 10:33 από koukouvaou »

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1116 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:04 »
Καλημέρα! Ατμιζω από τέλη Δεκεμβρίου 2017. Έχω παρατηρήσει ότι ο καφές πλέον δε με ενθουσιάζει το ίδιο σε σχέση με πριν που κάπνιζα! Έχει συμβεί σε άλλο άτομο; Πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτή την αλλαγή. Έδενα το καφέ με το τσιγάρο.. 

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1117 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:10 »
Δεν φταίει ο καφές. Η γεύση σου έχει αλλάξει (βελτιωθεί).
Πολύς κόσμος κόβοντας το τσιγάρο (με οποιονδήποτε τρόπο) είτε δεν μπορεί να πιει καφέ είτε δεν του αρέσει η γεύση είτε του αρέσει περισσότερο! ;)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1118 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:12 »
Συν ότι ο καφές, κατά τη γνώμη μου, δεν ταιριάζει με όλα τα υγρά και σιγά μην αλλάξω υγρό για να πιω καφέ  :))

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1119 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:16 »
Πολύ σωστός ο Κώστας. Άντε να πιεις καφέ με κάποιο φτουτένιο :eyesplash: Εμ δεν πάει! :)) :))
Με τον καφέ κανένα "καπνικό" άντε και "ξηροκαρπικό". ;)

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1120 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:17 »
Αυτό με τον καφέ ισχύει. Έπινα 2-3 τη μέρα, τώρα ένα το πρωί με το ζόρι. Ανακάλυψα πως το τσάι μου πάει καλύτερα. 

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1121 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:23 »
Άλλο ένα συν λοιπόν στην υγεία μας η μείωση του καφέ :) 

Εγώ, πάντως, έχω αλλάξει το "συνηθισμένο" στην δουλειά και πλέον είναι χαμομήλι με μέλι. Και τσαγάκι μερικές φορές. Ο καφές μπαίνει μονάχα όταν κάνω κανά σκληρό τασάκι και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1122 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:56 »

Κι εγώ χαμομηλάκι αλλά, όπως εύστοχα μου επεσήμανε η κόρη μου, μάλλον λόγω ηλικίας και όχι λόγω ατμίσματος... :yes:

Μη βιάζεστε να βγάλετε γενικά συμπεράσματα βασιζόμενοι μόνο στην προσωπική σας εμπειρία. Τα αγαπημένα μου υγρά για συνοδεία στον καφέ είναι το πεπόνι και το lemon tart! Τι είμαι; Μεταλλαγμένος;  :laugh1:

Επίσης, μάλλον έχω αυξήσει τους καφέδες αντί να τους μειώσω. Και δεν νομίζω να είμαι ο μοναδικός... :nope:


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1123 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 12:59 »
Προσωπικά απολαμβάνω τον καφέ πολύ περισσότερο τώρα, μπορώ να εντοπίσω γεύσεις που πριν δεν υπήρχαν.


Πάμε και στην οικονομική πλευρά του θέματος! Η μείωση κατανάλωσης καφέ, μπορεί όντως να είναι καλή ιδέα, αλλά δεν είναι καλή ιδέα για το μέλλον μας ως ατμιστές. Η μείωση της κατανάλωσης καφέ, θα δώσει στο κράτος μειωμένα έσοδα ΕΦΚ και ως συνέπεια θα μας αυξήσουν τον ΕΦΚ στα υγρά οι κοπρίτες!

Πίνετε καφέ αδέρφια!!!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1124 στις: Ιανουαρίου 15, 2018, 13:03 »
Παρών! Καφεδιά μέχρι να πάρω τα νεύρα στο χέρι. Φραπεδιές, χρόνια τώρα, συν ελληνικό τα τελευταία χ χρόνια λόγω πρώτων ρυτίδων. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364