vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

491 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Milarepa, Mimhsdr, Tem, camber

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #390 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 01:40 »
Κι εμένα με κράζουνε.
Είσαι κι εσύ ψηλός αθλητικός όμορφος νεαρός;

Το καλύτερο είναι να μην έρχεται σε επαφή ο χρήστης με την μπαταρία.

Αν κουράζεται το μοντ, φαντάσου το αγκομαχητό του κινητού σου.


@dimifoti
Το πρώτο το κάνει και σε άλλους.
Κάτι δεν έχουμε καταλάβει ή κάτι θα καταλάβει η Evolv και θα το φτιάξει σε νέα έκδοση.
Το δεύτερο πρέπει να είναι σχετικό με το πρώτο και όλα μαζί πρέπει να είναι ένα μπερδεγουέι του λογισμικού, στον τρόπο που πηγαίνουμε από TC σε VW.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Μηδενίζοντας την θερμοκρασία ή επιλέγοντας profile στο οποίο έχεις ορίσει Watt για material, είναι η επιλογή Temp ή Watt και το Temperature-Dominant.
Κάπου εμείς ή η Evolv ή και οι δυο τα έχουμε κάνει χαρμάνι και ποιος έχει νιάτα και όρεξη να ξενυχτήσει για να βγάλει άκρη.
Βλέπεις οι νέοι με όρεξη @estrifan ασχολούνται με άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #391 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 10:12 »
Μονο εγώ δεν μπορω να αλλαξω τι θα φαινεται σε καθε οθονη και παρα τις αλλαγες που κανω επιμενει να εμφανιζει κατα σειρα αντισταση, βολτ, και αμπερ παρόλο που του χω πει να δείχνει άλλα ή το κάνει και σε άλλους?

Υ.γ. το παραξενο ειναι πως όταν αλλαζω τις ρυθμίσεις οθονης για power controlled coils επηρεαζονται ολα τα πρησετ tc και μη και μου δειχνουν αυτά που εχω ορίσει. Ενω δεν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο οταν αλλαχω τις ρυθμίσεις για temperature-controlled coils.  Δυστυχώς αυτό ξεκίνησε να μου το κάνει προσφατα, εχω κανει restore to defaults, hard reset τ παντα κ δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι. Καμιά ιδέα?

 Nα απενεργοποίησης στα material on device  (στο πινακάκι  του EScribe στην γραφική παράσταση από πάνω)  το Temperature Sensing στο material Watt έαν είναι ενέργο.Aυτο ισχύει πάντα  σε Power mode  δεν  ζητάς  Preheat από τα συρματά σου και δεν ζητάς ρύθμιση θερμοκρασίας-έλεγχο θερμοκρασίας αλλά θα δίνεις μόνο Watt.Κατόπιν κάνε Upload στο Μοd .Μετά έλεγξε χειροκίνητα  εάν είσαι στο σωστό profile(Power) και το material  που αντιστοιχεί σε αυτό (Watt).Τα πηνία σου(αντιστασεις) να είναι πάνω από 1Ωμ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2016, 13:52 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #392 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 13:16 »
Κι εμένα με κράζουνε.
Είσαι κι εσύ ψηλός αθλητικός όμορφος νεαρός;
Εγώ, εγώ είμαι έτσι...κι αν δεν με πιστεύεις, να! ρώτα και τον Μάκης206 να στο επιβεβαιώσει...  :))

Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω. Κάτι δεν πάει καλά.
Για να το κάνω να μου δείχνει το % της μπαταρίας (αντί για το όνομα του προφίλ ή άλλης επιλογής), έπρεπε να βάλω την ρύθμιση "Battery Charge %" και στην οθόνη Running και στην οθόνη Charging. Αν το είχα μόνο στην μια, δεν καταλαβαινε τίποτε.
Επίσης, για να μην φορτίζει την μπαταρία όταν συνδέω το USB καλώδιο, την αλλαγή στο Device Monitor/Diagnostics/Disable USB Charging, έπρεπε να την περάσω 3-4 φορές, μέχρι, επί τέλους! να την δεχθεί.

Σίγουρα κάποια bugs του λειτουργικού, θα πρέπει να τα διορθώσει η Evolv στην επόμενη αναβάθμιση.

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #393 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 13:38 »
Ξέρεις κανείς αν μπορούμε να βάλουμε όταν πειράζουμε τα watt να εμφανίζεται στην οθόνη σταθερά η αναλογία των volt.
Πχ όταν βάζω 21 watt να μου βγάζει ότι είναι 3.6 volt αλλά αυτό να φαίνεται στην οθόνη μόνιμα. Όπως στα κλασικά Μοντ.

Sent from my MX5 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #394 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 15:33 »
Νομίζω ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο.
Το δοκίμασα, αλλά η τιμή των volts εμφανιζεται όταν πατάς το fire.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #395 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 16:44 »


Εγώ, εγώ είμαι έτσι...κι αν δεν με πιστεύεις, να! ρώτα και τον Μάκης206 να στο επιβεβαιώσει...  :))

Και ηλικιακώς μπουμπούκι συν τοις άλλοις, το βασικότερο ξέχασε ο νεανίας.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #396 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 17:03 »
Μωρέ δεν το ξέχασα...το υπoγράμμισα κι όλας.
Διότι: 
η ηλικιακή δεκαετία 50-60, ονομάζεται "τα γηρατειά της νιότης"
η ηλικιακή δεκαετία 60-70, ονομάζεται "η νιότη των γηρατειών"
Συνεπώς είμαι νεανίας... :laugh1:

Τέλος Off topic

Όσοι έχετε διαπιστώσει και άλλα ψιλοπροβλήματα στις ρυθμίσεις της DNA μέσω Escribe, να τα μαζέψουμε όλα και να τα ανεβάσω στο φόρουμ της Evolv, μήπως βγάλουν καμιά νέα έκδοση του προγράμματος που να τα διορθώνουν.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #397 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 00:26 »
 Καλή πρόταση και προσπάθεια .
Το μόνο αν μπορώ να το χαρακτηρίσω πρόβλημα είναι ότι   όταν αποσυνδέω την συσκευή από την θύρα USB χωρίς να έχω κάνει κλείσιμο προγράμματος ή  αποσύνδεση (disconect ) από το πρόγραμμα χάνει τους drivers της συσκευής .
Αυτό  λύνεται  με εγκατάσταση εξ αρχής του προγράμματος Εscribe και τσεκάροντας μόνο τους USB drivers.
Κατά τα άλλα το VT75 συμπεριφέρεται ακέραια χωρίς κανένα πρόβλημα και με τα έξης σύρματα που  έχω δοκιμάσει:
Kanthal ,Ni200,NiFe30,SS316L
   
Τέλος να δίορθωσω οτι η ήλικια των 50-60 ονομάζεται η ωριμότητα της νίοτης και ουχι τα γηρατεια της νίοτης. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #398 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 11:51 »
Καλημερα παιδια. Για καποιον περιεργο λογο τα προβληματα που ειχα με το συρμα ss316L της geekvape που δουλευω σε ελεγχο θερμοκρασιας (μου πεταγε protection ενω παντου δουλευε σε ολα τα μοντ ενω στο dna οχι με ολες τις ρυθμισεις κομπλε) σταμάτησαν οταν αφησα τις στοκ ρυθμισεις και materials για το συρμα.Εκανα επανφορα στην πλακετα και ειδα πως πλεον δουλευει σωστα.Ουτε με γυριζει σε βατ ουτε τιποτα.
Υπαρχει περιπτωση να μην ατμισζω σωστα ή οχι?
Εκανα ενα export το αρχειο απο τα materials για καλο και για κακο παντως

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #399 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 12:01 »
Καλημέρα, το puff count από που μηδενίζει?

Απ: Απ το Device Monitor->reset statistics
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2016, 09:39 από andreasd »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #400 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 16:08 »
Καλημερα παιδια. Για καποιον περιεργο λογο τα προβληματα που ειχα με το συρμα ss316L της geekvape που δουλευω σε ελεγχο θερμοκρασιας (μου πεταγε protection ενω παντου δουλευε σε ολα τα μοντ ενω στο dna οχι με ολες τις ρυθμισεις κομπλε) σταμάτησαν οταν αφησα τις στοκ ρυθμισεις και materials για το συρμα.Εκανα επανφορα στην πλακετα και ειδα πως πλεον δουλευει σωστα.Ουτε με γυριζει σε βατ ουτε τιποτα.
Υπαρχει περιπτωση να μην ατμισζω σωστα ή οχι?
Εκανα ενα export το αρχειο απο τα materials για καλο και για κακο παντως

 Mόνο από  το Device monitor μέσω Εscribe  θα εχεις ολες τις ενδειξεις εάν οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές η οχι ,έχεις τσεκάρει όλα τα τετραγωνάκια με τα χρώματα που αντιστοιχούν σε Θερμοκρασίες ,ενεργεία,watt,Temperature Protection κ.λπ  η αυτα που σε ενδιαφερουν περισσοτερο .

Συνδέεις το mod  στο Pc και ατμιζεις κάνα δυο τρεις τζούρες  . Στα πεδία κάτω αριστερά και προς τα δεξιά σου δείχνει σε στήλες τις τιμές που ατμισες και σε τι ανταποκρίνονται στην πραγματικοτητα.

Oπως επίσης παρακολουθείς ταυτόχρονα και τα γραφήματα στην οθόνη εφ.οσον μπορείς να τα κατανόησης .
Εάν όχι τότε κάνε Record και αποθήκευση σε γράφημα  και σε αρχείο XL και στείλε μου PM.
To Protection Τemperature στο VT75  σε σχέση με τα άλλα  Mod  μη το συγκρίνεις .

 

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #401 στις: Οκτωβρίου 30, 2016, 16:30 »
Να είσαι καλά φίλος. Θα το κάνω και θα ενημερωσω

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #402 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 12:04 »
 Καλή πρόταση και προσπάθεια . Το μόνο αν μπορώ να το χαρακτηρίσω πρόβλημα είναι ότι   όταν αποσυνδέω την συσκευή από την θύρα USB χωρίς να έχω κάνει κλείσιμο προγράμματος ή  αποσύνδεση (disconect ) από το πρόγραμμα χάνει τους drivers της συσκευής . Αυτό  λύνεται  με εγκατάσταση εξ αρχής του προγράμματος Εscribe και τσεκάροντας μόνο τους USB drivers.
 Ίσως αυτό να είναι πρόβλημα του κομπιούτερ σου. Δεν το έχω εγώ ούτε στης δουλειάς, ούτε στου σπιτιού τα λάπτοπ. Επίσης δεν το έχει και άλλος συνάδελφος που διαθέτει και αυτός το VT75 nano.
Παράθεση
Τέλος να δίορθωσω οτι η ήλικια των 50-60 ονομάζεται η ωριμότητα της νίοτης και ουχι τα γηρατεια της νίοτης.(Image removed from quote.)
Α, δεν με συμφέρει έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2016, 12:47 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #403 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 21:56 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης μέσα από το Escribe να βλέπουμε τα Puffs στην οθόνη?

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #404 στις: Οκτωβρίου 31, 2016, 22:30 »
  Ίσως αυτό να είναι πρόβλημα του κομπιούτερ σου. Δεν το έχω εγώ ούτε στης δουλειάς, ούτε στου σπιτιού τα λάπτοπ. Επίσης δεν το έχει και άλλος συνάδελφος που διαθέτει και αυτός το VT75 nano.  Α, δεν με συμφέρει έτσι... (Image removed from quote.)

Δέν  είναι πρόβλημα του υπολογιστή μου.Χανει τους drivers και το βλέπει σαν άγνωστη συσκευή τραβώντας το καλώδιο ακαριαία καθημερινά αν το κάνεις μια στις 10 δεν  θα το διαπιστώσεις   . Εχει διαπιστωθεί σε τρία διαφορετικά μηχανήματα και σε διαφορετικούς χώρους  σε Win 7 & Win 10 και δεν συμβαίνει συνεχεία  το κάνει  όμως .Το ότι συμβαίνει αυτό το πιο πιθανόν είναι oi drivers η &  το τσιπακι των υπολογιστών για καλή μου τύχη να έχουν μια ασυμβατότητα με το τους drivers του κατασκευαστή . ΣΕ καμιά περίπτωση όμως δεν χαρακτηρίζεται πρόβλημα του μηχανήματος αυτό.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης μέσα από το Escribe να βλέπουμε τα Puffs στην οθόνη?
Και βέβαια μπορεις στο πεδιο scren από το Escribe το αλάζεις σε Puffs count είται σε ρυθμιση θερμοκρασιας ειται σε Watt και αντιστοιχα στα πεδια φορτισης της συσκευης (αν το θες) αλλα αντικαθηστας μια απο τις τρεις ενδειξεις που εχεις.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2016, 10:55 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60430 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238680 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz