vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #330 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 13:54 »
(Image removed from quote.) (Image removed from quote.) 2 ώρες έφαγε το battery analyzer (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)
Στην περιγραφή του ο Angelo έγραφε να το βάλουμε 3.1v.Τώρα πρέπει να ξανακάνω τη διαδικασία ή απλά αλλάζω αυτό το νούμερο? (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)


Γειά χαρά  σε ολους !
Διαβάζω όλα τα post για το Βatery analyser. :confused1:

Σας συνιστώ να μην το χρησιμοποιήσετε εκτός αν θέλετε να εκφορτίσετε την μπαταρία σας  τελείως και να αποθηκεύσετε το  αρχείο  Pulse dicharge (καμπυλη αποφόρτισης μπαταρίας ,παλμοί αποφόρτισης μεγίστου ρεύματος σε συνάρτηση με το χρόνο και την τάση της .)
Κατόπιν το εκτυπώνετε σε χαρτί  και το κρεμάτε σε μια  κορνίζα!!! :o

Δεν έχει νόημα κανένα αφού το διάγραμμα μας το δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής μπαταρίας.
Όπως είναι ρυθμισμένο εργοστασιακά το VT75 είναι μία χαρά μόλις φτάσει στα 2.75 Volt η μπαταρία θέλει φόρτιση.
Δεν επεμβαίνουμε σε καμία περίπτωση στο εργοστασιακό  διάγραμμα   (EScribe καμπύλη αποφόρτισης).
Σε διαφορετική περίπτωση αναλαβαίνει ο καθένας την ευθύνη του με οτι συνεπάγεται αυτό....

Σχετικο Video :https://www.youtube.com/watch?v=TM1x8g7-rWY

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #331 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 14:25 »
Αν δεν κάνω λάθος, το battery analyzer ισχύει για την συγκεκριμένη μπαταρία με την οποία το έκανες. Για άλλη μπαταρία, χρειάζεται και άλλο τεστ.
 Για την ίδια μπαταρία που έκανα το battery analyzing μιλάω.Το ξεκίνησα με cutoff στα 3.1v(μέχρι τότε το είχα στο 2.75 εργοστασιακά) και έκανα το battery analyzing. Η ερώτηση μου ήταν αν μπορούσα μετά την όλη διαδικασία να το γυρίσω στο 2.75v ή για να το κάνω έπρεπε να ξανατρέξω το analyzing.

Μετά απ αυτό όμως 
Γειά χαρά  σε ολους !
Διαβάζω όλα τα post για το Βatery analyser. :confused1:

Σας συνιστώ να μην το χρησιμοποιήσετε εκτός αν θέλετε να εκφορτίσετε την μπαταρία σας  τελείως και να αποθηκεύσετε το  αρχείο  Pulse dicharge (καμπυλη αποφόρτισης μπαταρίας ,παλμοί αποφόρτισης μεγίστου ρεύματος σε συνάρτηση με το χρόνο και την τάση της .)
Κατόπιν το εκτυπώνετε σε χαρτί  και το κρεμάτε σε μια  κορνίζα!!! :o

Δεν έχει νόημα κανένα αφού το διάγραμμα μας το δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής μπαταρίας.
Όπως είναι ρυθμισμένο εργοστασιακά το VT75 είναι μία χαρά μόλις φτάσει στα 2.75 Volt η μπαταρία θέλει φόρτιση.
Δεν επεμβαίνουμε σε καμία περίπτωση στο εργοστασιακό  διάγραμμα   (EScribe καμπύλη αποφόρτισης).
Σε διαφορετική περίπτωση αναλαβαίνει ο καθένας την ευθύνη του με οτι συνεπάγεται αυτό....

το ξαναγύρισα όπως ήταν όλο το γράφημα και ελπίζω να βρει κάποιος το χρόνο να εξηγήσει σα να εξηγεί σε 10χρονο τι παίζει μ αυτο το analyzing και τις ρυθμίσεις του. :confused1:


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #332 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 14:42 »
Νέος και Αλτσχάιμερ; Τσκ τσκ τσκ... :laugh1:


Άντε το βρήκα:

:)
Ε αυτό λέω κι εγώ ρε Μάκη...
Να μου κατσικωθεί ο βρωμογερμανός σε τόσο νέα ηλικία; :laugh1:
Ευτυχώς που το βρήκες εσύ. :thumpup:

@andreasd
Α, δεν κατάλαβα την ερώτηση.
Δεν χρειάζεται να ξανατρέξεις το battery analyzer.
Μπορείς να κάνεις τέτοια αλλαγή (ή και άλλη αν θέλεις) αρκεί να τις κάνεις upload στο μοντάκι.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Περιμένω μια απάντηση από την Evolv και μόλις την έχω, θα ποστάρω ένa πινακάκι με το συνιστώμενο εύρος της αντίστασης για τα διάφορα σύρματα που υποστηρίζει η DNA 75.
Παρετήρησα πως αν στήσω με αντίσταση κάτω του 1.0 Ωμ, το σύρμα (SS316L) και το βαμβάκι διατηρούνται πολύ καθαρότερα.
Αυτή την στιγμή η αντίσταση έχει βγάλει πάνω από 20ml και το σύρμα μόλις που έχει σκουρήνει στην μέση.
Το αξονάκι, 3άρι, έχει παραμείνει σαν πυρήνας, οι σπείρες είναι 9, η αντίσταση 0,92, ενώ έχω αυξήσει ελάχιστα τα βατ από 11 στα 13. Το preheat το έχω αφήσει στα 15.

Με αντίσταση 1,1 μέχρι 1,3, το σύρμα/βαμβάκι γίνοντο χάλια σε λιγότερο από 10ml και ήθελαν αντικατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2016, 17:58 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #333 στις: Οκτωβρίου 16, 2016, 22:18 »
Αγαπητέ  Andreasd
Εξήγησα  τους λόγους  και «ανέβασα » ένα Video  που απευθύνεται  στην ηλικία που ανέφερες πιο απλά όσο γίνεται .Ο λόγος  για να κατανοήσει κάποιος  χωρίς ηλεκτρονικές γνώσεις την χρήση τους .Ο  ανάλογος  τύπος μπαταρίας στα ανάλογα περίπου watt που  ατμίζει η συσκευή μας .
Αυτό είναι το ζητούμενο  τίποτε άλλο ! :wall:
Τώρα τι «παίζει»με αυτό το analyzer που αναφέρεις  θα σου απαντήσω:  Development High end Users.Εάν δεν είναι κατανοητό αυτό και επειδή  διακρίνω πολλές απορίες- ανησυχίες από κάποιους(κακώς κατά με)  για το Batτery analyser  θα σου συνιστούσα  να τις αγνοήσεις  



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Περιμένω μια απάντηση από την Evolv και μόλις την έχω, θα ποστάρω ένa πινακάκι με το συνιστώμενο εύρος της αντίστασης για τα διάφορα σύρματα που υποστηρίζει η DNA 75.
Παρετήρησα πως αν στήσω με αντίσταση κάτω του 1.0 Ωμ, το σύρμα (SS316L) και το βαμβάκι διατηρούνται πολύ καθαρότερα.
Αυτή την στιγμή η αντίσταση έχει βγάλει πάνω από 20ml και το σύρμα μόλις που έχει σκουρήνει στην μέση.
Το αξονάκι, 3άρι, έχει παραμείνει σαν πυρήνας, οι σπείρες είναι 9, η αντίσταση 0,92, ενώ έχω αυξήσει ελάχιστα τα βατ από 11 στα 13. Το preheat το έχω αφήσει στα 15.

Αγάπητε Λοξια
Μάκαρι να σου απαντησει.....

Προς το παρον διατίθεται  στην σελίδα 4 του εγχειριδιου (manual) .
Εαν εισαι εμπειρος οπως εσυ θα το καταλαβεις   τι αντίσταση χρειαζεσαι  ,ποσα Watt  μπορεις να ρυθμίσης.
Σε σχεση με το kanthal & Νιckel ;)


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 00:35 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #334 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 10:01 »
Καλημέρα σε όλους.
Πράγματι η Evolv απάντησε και η απάντησή της σε περίληψη είναι η εξής:

Το chipset, (η DNA δηλαδή), έχει κατασκευαστεί κυρίως για υποστήριξη Kanthal και Nickel, των οποίων τα στοιχεία θα τα βρείτε στο αντίστοιχο φύλλο χαρακτηριστικών. Μπορείτε όμως να φτιάξετε τα δικά σας χαρακτηριστικά για το SS316 ή κάποιο άλλο σύρμα για το οποίο δεν υπάρχουν έτοιμα δεδομένα.

Και ακολουθεί ένα παράδειγμα...


Παράθεση
You want to know for SS316L
You need to pick a temperature, I will use 450 F as you didn't specify
From the spec sheet we have max output voltage 6.2 V and max output current of 30 A (I will ignore the max pulse current of 40 A)
For full 75 W:
max res is found from R = V*V/P = 0.5125 ohms
min res is found from R = P/(I*I) = 0.08333 ohms

But you have a temp sensing wire which changes things a little, I will use SteamEngines TCR of 0.000879.
res at room temp = 1 then res at 450 F = 1.1866

Then we take the std max res and divide it by this 0.05125 / 1.1866 = 0.0432 ohm for 75 W at 450 F
Then we do the same with the min 0.08333 / 1.1866 = 0.0702, but this will be below the std min so will not get to 75 W until hot, so I would suggest just using the standard min.

But if you only wanted max 50 W then the std max res would be 0.7688 ohm, and for SS316L @ 450 F it would be 0.648 ohm
But if you only wanted max 25 W then the std max res would be 1.5379 ohm, and for SS316L @ 450 F it would be 1.296 ohm

Because the temp & max power you want and wire type are all factors it is not easy to make a table.  The main bit is what resistance will the coil be at when it reaches temperature and is that below 6.2 V squared divided by your wattage.

...τώρα μάλιστα! Θα χρειαστούμε και άλλο μεταπτυχιακό! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #335 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 10:24 »
Αν κατάλαβα καλά, σε TC mode, μπορείς να κάνεις αντίσταση SS316L στα 1.29Ω και να δουλεύεις στα 25W, χωρίς να σε πετάξει σε POWER MODE; :WhatHeMeans:

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #336 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 11:32 »
Φιλε andreasd το battery analyzer το χρειαζεσαι για να κανεις την ενδειξη μπαταριας στο μοντακι σου να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Η Hcigar σου το στελνει με μια καμπυλη αποφορτισης αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ολες οι μπαταριες ιδιες για να τις καλυψει ενα και μονο διαγραμμα.

Καποια μπαταρια ας πουμε μπορει να ξεφορτισει τελειως και στην οθονη σου να βλεπεις 10% υπολοιπο ενω μια αλλη να εχει φτασει στο 0% αλλα ακομα να δινει ρευμα.

Αν λοιπον σε ενδιαφερει να ξερεις ποσο ακριβως μπαταρια σου απομενει ειναι πολυ χρησιμο.

Απο κει και περα προσωπικα το εχω ρυθμισμενο να μου δειχνει 100% στα 4.2v και 0% στα 3.1v.
Οσο για το cutoff μετα τις συζητησεις εδω το εχω ορισει στα 2,9v αλλα και 2,75 να το αφησεις οπως λεει ο Μακης μια χαρα εισαι.

Σημαντικο ειναι να τρεξεις το battery analyzer στα watt με τα οποια ατμιζεις για να ειναι ακομα πιο αντικειμενικο.

Δεν ξερω πως ειναι στο dna75 αλλα στο dna200 που εχω η ενδειξη απ οτι εχω καταλαβει ειναι μια συναρτηση της καμπυλης αποφορτισης σε συνδιασμο με τις wh που σου βγαζει το analyzer. Αν αλλαξω τις wh αλλαζει η ανδειξη παρ οτι το διαγραμμα μενει ιδιο. Στο 75αρι βεβαια βλεπω οτι οι wh ειναι μεσα στο διαγραμμα και δεν μπορεις να τις μεταβαλεις απο μονες τους το οποιο ειναι καλο.

@Smoke Alarm πρωτα απ ολα το battery analyzer δεν κανει pulse discharge, του οριζεις εσυ σε τι watt θες να γινει η διαδικασια και αυτο τραβαει οσο ρευμα χρειαστει γι αυτα τα watt. Στοχο εχει σαν διαδικασια να ανακαλυψει ποσα mAh μπορει να αποδοσει η μπαταρια σου στα watt τα οποια ατμιζεις. Δεν παει την μπαταρια στα κοκκινα οπως νομιζεις, ναι αυτο το βλεπεις στο διαγραμμα του κατασκευαστη.
Το διαγραμμα του battery analyzer αφορα τα volt σε συναρτηση με την % ενδειξη της μπαταριας.
Δηλαδη σε καθε voltage ποσο % υπολοιπο θα δειχνει η οθονη.
Δεν πιστευω λοιπον οτι ειναι αναγκη να εισαι high end user για να θες να ξερεις ποση μππαταρια σου απομενει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 11:51 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #337 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 14:45 »
Σωστά nikonian.
Με θερμοκρασία κοψίματος τους 230 Κελσίου.

Πριν πούνε κάτι τέτοιο από την Evolv, είχα φτιάξει αντίσταση 1,3 και έφτασα τα βατ μέχρι και τα 30, το ανώτατο όριο στο πράσινο που δίνει το Steam Engine. Απλώς ήταν ζεστός αρκετά ο ατμός και μεγάλη η κατανάλωση. Στα 20 βατ είχα πλούσιο ατμό, καλό χτύπημα αλλά και μικρότερη κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #338 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 16:34 »
Φιλε andreasd το battery analyzer το χρειαζεσαι για να κανεις την ενδειξη μπαταριας στο μοντακι σου να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Η Hcigar σου το στελνει με μια καμπυλη αποφορτισης αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι ολες οι μπαταριες ιδιες για να τις καλυψει ενα και μονο διαγραμμα.

Καποια μπαταρια ας πουμε μπορει να ξεφορτισει τελειως και στην οθονη σου να βλεπεις 10% υπολοιπο ενω μια αλλη να εχει φτασει στο 0% αλλα ακομα να δινει ρευμα.

Αν λοιπον σε ενδιαφερει να ξερεις ποσο ακριβως μπαταρια σου απομενει ειναι πολυ χρησιμο.

Απο κει και περα προσωπικα το εχω ρυθμισμενο να μου δειχνει 100% στα 4.2v και 0% στα 3.1v.
Οσο για το cutoff μετα τις συζητησεις εδω το εχω ορισει στα 2,9v αλλα και 2,75 να το αφησεις οπως λεει ο Μακης μια χαρα εισαι.

Σημαντικο ειναι να τρεξεις το battery analyzer στα watt με τα οποια ατμιζεις για να ειναι ακομα πιο αντικειμενικο.

Δεν ξερω πως ειναι στο dna75 αλλα στο dna200 που εχω η ενδειξη απ οτι εχω καταλαβει ειναι μια συναρτηση της καμπυλης αποφορτισης σε συνδιασμο με τις wh που σου βγαζει το analyzer. Αν αλλαξω τις wh αλλαζει η ανδειξη παρ οτι το διαγραμμα μενει ιδιο. Στο 75αρι βεβαια βλεπω οτι οι wh ειναι μεσα στο διαγραμμα και δεν μπορεις να τις μεταβαλεις απο μονες τους το οποιο ειναι καλο.

@Smoke Alarm πρωτα απ ολα το battery analyzer δεν κανει pulse discharge, του οριζεις εσυ σε τι watt θες να γινει η διαδικασια και αυτο τραβαει οσο ρευμα χρειαστει γι αυτα τα watt. Στοχο εχει σαν διαδικασια να ανακαλυψει ποσα mAh μπορει να αποδοσει η μπαταρια σου στα watt τα οποια ατμιζεις. Δεν παει την μπαταρια στα κοκκινα οπως νομιζεις, ναι αυτο το βλεπεις στο διαγραμμα του κατασκευαστη.
Το διαγραμμα του battery analyzer αφορα τα volt σε συναρτηση με την % ενδειξη της μπαταριας.
Δηλαδη σε καθε voltage ποσο % υπολοιπο θα δειχνει η οθονη.
Δεν πιστευω λοιπον οτι ειναι αναγκη να εισαι high end user για να θες να ξερεις ποση μππαταρια σου απομενει.

Αγάπητε  Angelo
Αυτό  δεν ειναι High end User ? η να την πατήσω  όπως ο andread 2 ώρες που έκανε test baterry analyser  για να ρυθμίσω τι ? Αν η μπαταρία πάει  στα 2.8 V και εχει 2.85V ? Δεν είναι τραβηγμένο αφού το ξέρεις  και εσύ που είσαι εξπέρ  στις μπαταρίες  ότι παρτίδα στον ίδιο κατασκευαστή με τον ίδιο κωδικό έχουν διαφορές  να ρυθμίσω μιλάμε δηλαδή τι πράγμα ? 1-5 millivolt  άνευ σημασίας για να έχω ένδειξη επί τις 100% πότε? Όταν την αγόρασα η μετά από 1 χρόνο που δεν θα έχει ενεργεία (mah).Kάθε φορά για είσαι σωστός στην μέτρηση σου θα πρέπει να κάνεις αυτό το τεστ ανά τακτά πολαπλά χρονικά διαστήματα υπό φορτίο  Dummy load και στα Watt που  ατμιζεις κοινώς τα 40w στα 50W τι κάνω? αλλη μέτρηση? Και  άμα βρεις άκρη μιλώ πάντα για έπωνημες μπαταρίες του ίδιου κατασκευαστή  στείλε μου pm .Kαι οκ ίσωςδεν το διατύπωσα σωστά το εχω αναφέρει σε αλλο post ομως ,δεν  έχει να κάνει με το γράφημα του κατασκευαστή έχει να κάνει  με το dynamic battery test για να το διευκρινίσω  καλύτερα δυνάμικος έλεγχος μπαταριας υπο φορτίο.
και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα....... :bye:

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 17:01 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #339 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 17:50 »
    Το παραψάχνετε κύριοι.
Στο DNA75 ΜΟΝΟ η τάση αποκοπής (cell cutoff)  έχει νόημα.
Το πότε δηλαδή θα σταματήσει να δίνει ρεύμα.
Μην κουράζετε το μυαλό σας με πράγματα που δεν γνωρίζετε και τα οποία στην τελική δεν χρειάζονται.
Βάλτε τάση αποκοπής 2,5 Volt αγοράστε 2 μπαταρίες και ατμίστε 1-1,15 χρόνο άφοβα.
Και όταν λέω έχει νόημα και αυτό είναι σχετικό. Διότι αν ατμίζω με 50 Βαττ και έχω cell cutoff είτε 2,75 είτε 2 Volt δεν αλλάζει και πολύ. Στα Βαττ αυτά και με ρεύματα της τάξης των 10Α και πάνω μετά τα 3,5 volt η μπαταρία πέφτει σαν παλαβή.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #340 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 18:23 »
SS316 L εδω και καιρο καλα πάει και στα δυο mod VT75 .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2016, 18:31 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #341 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:23 »
Υπάρχει τρόπος σε TC Mode να είναι σαν βασική ρύθμιση οι βαθμοί Κελσίου κι όχι τα Watt;
Λίγο που χαζεψα στο Escribe δε βρήκα τρόπο να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #342 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 19:25 »
Ναι, βάλε temperature dominant

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #343 στις: Οκτωβρίου 17, 2016, 20:14 »
Έχει πλάκα ότι έχω σε όλα τα DNA μου cell cutoff στα 3V. Έβαλα μπαταρία 26650 και με έκοψε όταν το μοντάκι έγραφε 22% υπόλοιπο μπαταρίας. :idiot1:
Και να σκεφτείτε ότι το δούλευα στα 11-12w :sign_trelaaa:

Πολύ ασχολήθηκα με το escribe μου φαίνεται και δεν κάνει καλό

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #344 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 08:44 »
Ακριβώς αυτό λέω nikonian. Το cut off προστατευει την μπαταρία, ουδεμια σχέση έχει με την ένδειξη %. Για ακριβή ένδειξη θες σωστό γράφημα και να ξέρεις τις σωστές wh.

Αν τώρα έχεις δεύτερη μπαταρία έτοιμη να την βάλεις μέσα και να συνεχίσεις την δουλειά σου ή ένδειξη μπαταρίας είναι κάτι που μπορείς να παραλείψεις και τελείως από τις ενδείξεις της οθόνης και να βάλεις κάτι πιο χρήσιμο.
Προσωπικά έχω mod με δυο 18650 καλωδιωμενες που δεν αλλάζουν οπότε με νοιάζει να έχω σωστή ένδειξη για να μην ξεμενω στα καλά καθουμενα με mod που θέλει 6 ώρες να φορτισει ξανά...

Smoke Alarm όταν λέω ότι ένα γράφημα δεν μπορεί να καλύψει ολες τις μπαταρίες της αγοράς εννοώ ότι κυκλοφορούν μπαταρίες από 2000mah μέχρι 3500mah αναλόγως την μάρκα για να μην μιλήσουμε και για μέγιστα Amber αποφορτισης.

Αναλόγως των αναγκών του λοιπόν ο καθένας πράττει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34462 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556724 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 231 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181502 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 101 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz