vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

eGo AIO by Joyetech

Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #300 στις: Ιουνίου 03, 2016, 20:19 »
Πηρε εχτες της μανας μου ενα AIO μπας και καταφερει να κοψει το ρημαδι.
Της αρεσε που ειναι μινιμαλ και ευκολο στη χρηση.
Το προβλημα που ειχαμε ηταν οτι μετα απο καθε τζουρα ειχε βηχα.
Ο μονος τροπος να το σταματησουμe ηταν δοκιμαζοντας πιο στενο drip tip.

Μικρο το κακο...
Μακαρι να το αγαπησει!

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #301 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:55 »
Παρέλαβα σήμερα τον cubis rba τον εβαλα πάνω στο AIO και δεν ενθουσιαστηκα καθόλου.
Πολυ αεράτη τζούρα μικρη παραγωγή ατμού και πολυ υγρό στο στόμα. Μήπως κανω κατι λαθος ρε παιδια; Γιατι ειχα διαβασει πολυ θετικές απόψεις για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή για ρίχτε τα φώτα σας όσοι τον χρησιμοποιειται....

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #302 στις: Ιουνίου 03, 2016, 23:57 »
Πόσα ωμ βγήκε η αντίσταση που εστριψες; Μπορείς να υπολογίσεις; 
Γενικά η RBA είναι αερατη, πιο αερατη απτην μαμά 0.6Ω του Aio. 

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #303 στις: Ιουνίου 03, 2016, 23:59 »
Με την εργοστασιακη αντισταση που ειχε πανω. 0.5 ohm είναι νομιζω... Δεν την παιζει καλα; μηπως να στησω δικια μου;

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #304 στις: Ιουνίου 04, 2016, 10:42 »
Παιδες καλησπερα,σημερα το αγορασα και εγω ετσι για την οικοδομη για να μη ξεσκιζω το καλο μου μοντακι.Ξερει κανεις τι γινετε με τι φορτηση(τι λαμπακια πρεπεθ να αναβουν)Εμεβα μου αναβει για λιγο το κοκκινο και μετα απο 2 λεπτα σβηνει.
καλημέρα
όταν φορτίζει ανάβει το κόκκινο.
Όταν τελειώσει η φόρτιση σβήνει το κόκκινο,
Ή δεν θέλει φόρτιση ή Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η  μπαταρία του ??

Αποσυνδεδεμένος kglampr

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #305 στις: Ιουνίου 04, 2016, 22:57 »
Με την εργοστασιακη αντισταση που ειχε πανω. 0.5 ohm είναι νομιζω... Δεν την παιζει καλα; μηπως να στησω δικια μου;
Φτιάξε δικιά σου πιο μεγάλη σε Ω το σύρμα που έχει από την εταιρεία είναι πολύ χοντρό και θέλει πολλά watt για να δουλέψει και είναι στημένο καθαρά για πνευμονικες τσουρες. Βέβαια να έχεις και αρκετή υπομονή δεν είναι από τα πιο εύκολα σεταπ τουλάχιστον για μένα! Αυτή η βίδα που έχει σπάει νεύρα μέχρι να ξεσφηξει ή το ανάποδο!

Αποσυνδεδεμένος l4m0

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #306 στις: Ιουνίου 05, 2016, 04:00 »
Φτιάξε δικιά σου πιο μεγάλη σε Ω το σύρμα που έχει από την εταιρεία είναι πολύ χοντρό και θέλει πολλά watt για να δουλέψει και είναι στημένο καθαρά για πνευμονικες τσουρες. Βέβαια να έχεις και αρκετή υπομονή δεν είναι από τα πιο εύκολα σεταπ τουλάχιστον για μένα! Αυτή η βίδα που έχει σπάει νεύρα μέχρι να ξεσφηξει ή το ανάποδο!
Ευχαριστώ για την απάντηση. 
Λοιπόν πήρα σύρμα SS316L 0.35mm φυτίλια τα πάντα και δοκίμασα έστησα 5-6  αντιστάσεις και δεν μου δούλεψε καμία καλά. Με το σύρμα που προανέφερα έστησα και με 6 σπείρες, και με 7 μέχρι 10 σπείρες έφτασα. Άλλες μου έκαναν πυροτεχνήματα και πετούσαν υγρό σαν σκασίματα, άλλες ήταν τελείως υποτονικές σε γεύση και ντουμάνι. Καμία δεν με ευχαρίστησε.
Μήπως κάνω κάτι λάθος με το βαμβάκι; Μήπως βάζω πολύ και το μπουκώνω; Οι τρύπες πανω και κατω από την αντίσταση πρεπει να είναι ανοιχτές ε; Δεν μπορώ να μετρήσω και τα Ohm που βγαίνει η αντίσταση που φτιάχνω...
Γ πείτε κανένα tip ρε παιδιά για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή στο AIΟ γιατί έχω ψιλο αγανακτήσει με τον RBA και οι ετοιμες αντιστάσεις μου κρατάν το πολύ 4 μέρες,

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #307 στις: Ιουνίου 05, 2016, 05:38 »
Για μια αντίσταση περίπου 0,6Ω για το σύρμα που πήρες απαιτούνται 6-7 σπείρες σε 3αρι πυρήνα (δες εδώ), οι σπείρες πρέπει να να μην κολλάνε μεταξύ τους, σε αυτές που έφτιαξες κάποιες σπείρες κόλλησαν μεταξύ τους για αυτό είχες τα σκασίματα. Δες και ένα βίντεο για το πως γίνεται 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #308 στις: Ιουνίου 05, 2016, 10:40 »
Όσες φορές κι αν έστησα την rba στο Αιο δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά. Μέχρι που αποφάσισα να ανοίξω μια 0.6 κεφαλή να δω πως είναι εκείνη για να στήσω κάτι παρόμοιο. Αν θυμάμαι καλά, ss σύρμα γύρω στα 0.32mm και 10 σπείρες σε 2mm (Ναι σε 2! ), εκεί είναι η ουσία. Μικρός πυρήνας, πολλές σπείρες για να βγει μακρύ το coil, εννοείται ότι θέλει πάντα κάθετο στήσιμο.. ;)

Δούλεψε καλύτερα από ποτέ αυτό, ποτέ όμως ιδανικά. Υγρό στο στόμα μετά από μερικές τζούρες, λίγο υπερτροφοδοσία κάποιες στιγμές, το βαρέθηκα και το παράτησα. Είπα πως θα δοκιμάσω ξανά στο μέλλον με "παιχνίδι" στο βαμβάκι αλλά μέχρι στιγμής δεν ασχολήθηκα ξανά.

Ανοίξτε μια 0.6 κεφαλή και δείτε τι γίνεται εκεί, στήσετε παρόμοια την rba και κάτι θα γίνει λογικά. ;)

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #309 στις: Ιουνίου 05, 2016, 11:20 »
Κατατοπιστικότατο βιντεακι για την rba :)


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #310 στις: Ιουνίου 05, 2016, 11:45 »
Το βίντεο δεν βοηθάει για δύο λόγους. Πρώτον γιατί δείχνει στήσιμο για οριζόντια αντίσταση, πράγμα που δεν μπορεί να παίξει στο Αιο λόγω του ότι δεν παίρνει την έξτρα μακρύτερη καμινάδα της rba.. Δεύτερο και σημαντικότερο, δείχνει ένα στήσιμο που δυστυχώς το Αιο λόγω ανικανότητας ρύθμισης της ισχύος δεν μπορεί να "προσαρμόσει" την κατάλληλη για να αποδώσει ιδανικά.
Με όσα σύρματα κι αν δοκίμασα, σε όσες σπείρες, πάντα με 3άρι και 2.5άρι coil το Αιο απέδιδε σαν να μην έδινε καθόλου ρεύμα, στα 2mm με περισσότερες μάλιστα σπείρες το πράγμα μεταμορφώθηκε!

Δυστυχώς τα βίντεο για την συγκεκριμένη rba αφορούν στησίματα που θα δουλέψουν μόνο στον cubis σε μοντάκια που μπορούν να ρυθμίσουν τα watts σύμφωνα με τα γούστα του χρήστη. Όταν η ισχύς είναι επιλογή της μπαταρίας αποκλειστικά, εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να προσαρμόσουμε το στήσιμο στην επιλογή εκείνη.. ;)

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #311 στις: Ιουνίου 05, 2016, 13:08 »
Έχω δοκιμάσει και εγώ με την rba και διαφορετικά σύρματα αλλά δεν δούλεψε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #312 στις: Ιουνίου 05, 2016, 13:18 »
Το στήσιμο της RBA είτε σε κάθετη διάταξη (δύσκολο) είτε σε οριζόντια, δουλεύει με σύρμα SS0,32mm  σε αξονακι 2,5mm , 7-8 σπείρες.

Η προέκταση δεν είναι απαραίτητη, ειδικά αν στηθεί λίγο  ψηλά η αντίσταση.

Φυσικά δεν παύει να είναι ένα cubis με όλα του τα μειονεκτήματα.

Μοναδικό θετικό το ότι δεν τρέχει...


Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #313 στις: Ιουνίου 05, 2016, 13:53 »
Μια χαρα δουλευει με οριζοντια στο AIO...

Οπως λεει και ο netsplit θελει ψηλα η αντισταση...


Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo AIO by Joyetech
« Απάντηση #314 στις: Ιουνίου 05, 2016, 13:58 »
Και οι δικές μου παρατηρήσεις σχετικά με την RBA, "φορεμένη" είτε στο AIO, είτε στον Cubis...

Για να δουλέψει καλά/σωστά (πείτε το όπως θέλετε) θέλει σύρμα 0,40mm. Είναι η μοναδική διατομή που την πιάνει καλά το βιδάκι του αρνητικού πόλου. Ακόμα και το 0,32mm σύρμα, είτε δεν το σφίγγει καλά, είτε το πετάει έξω.
Άλλο ένα κακό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι αργεί να "πάρει μπρος" και να ατμοποιήσει, είτε φτιάξουμε αντίσταση στο Ωμ και άνω, είτε -ακόμα χειρότερα, ενώ θα έπρεπε να είναι το αντίθετο- κάτω του Ωμ (sub ohm).
Έχει μία Α' καθυστέρηση δηλαδή. Που δεν μπορώ να την καταλάβω είναι η αλήθεια...
Εγώ προσωπικά αν έχω πάρει κάποιο καλό ΣΧΕΤΙΚΑ απότέλεσμα, είναι με το να είναι στημένη κάθετα παρα οριζόντια.
Και το περίεργο της υπόθεσης είναι πως για να μειωθεί η προαναφερόμενη καθυστέρηση απόκρισης του fire, χρειάζεται κοντά στα 4,5V με 5V ρύθμισης τάσης, ασχέτου αποτελέσματος αντίστασης...

Στο δια ταύτα... Στο AIO δεν δουλεύει σωστά... Στον Cubis πάνω, κάτι γίνεται...
Στο δια ταύτα Νο2... Τώρα που το σκέφτομαι, ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ πουθενά καλά...  :)) (Πλακίτσα, γιατί μπορεί να είμαι κι εγώ ο άχρηστος της υπόθεσης και δεν θέλω να είμαι και απόλυτος...)
Και για αυτό την παράτησα και δεν ασχολούμαι πλέον και παίρνω μόνο τις έτοιμες εργοστασιακές κεφαλές.
Επιπόλαιη και πολύ πρόχειρη κατασκευή/σχεδιασμός κατα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη (έχει πλάκα που ώρες-ώρες πρέπει να τονίζουμε και τα αυτονόητα)...

Η μόνη καλή RBA σε αυτό το στυλ, είναι του Lyche που είναι και διπλή, με άλεν βιδάκια και είναι πιο εύκολη σε στήσιμο.
{ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΞΑΝΑ...}
Δεν ξέρω αν ταιριάζει (και δεν νομίζω κιόλας) στον Cubis ή στο AIO όμως...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix