vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, camber

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Eviva
« Απάντηση #1875 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 12:22 »
Αφαιρεις το drip tip και σταζεις με τον ατμο στο πλαι προς τα τοιχωματα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1876 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 15:02 »
Στο πλαι και να πεφτει απο τα τοιχωματα προς το βαμβακι δεν σου βγαζει υγρο ετσι απο το σπειρωμα του καπακιου που βιδωνει στη βαση ..; Δηλαδη αντεχει και να παραγεμισεις το ντεκ δεν χρειαζετια ιδιαιτερη προσοχη 

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1877 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 15:24 »
Όπως λέει ο mfk. Συν, αν θέλεις χρησιμοποιείς επιστόμιο με φαρδύ άνοιγμα κ στάζεις κατευθείαν χωρίς να το αφαιρέσεις.

Αnubis: Eίναι στεγανός απόλυτα, εκτός αν, όπως συμβαίνει με όλους τους drippers, του ρίξεις πιο πολύ υγρό απο αυτό που χωράει κ περάσει μέσα στο κεραμικό ..

Έχω γράψει αρκετά στο νήμα για την D εκδοση, έχοντας χρησιμοποιήσει τον D για πάνω απο χρόνο. Ό τι καλύτερο αν δεν βαριέσαι να στάζεις, αν σου ταιριάζει αυτός ο τρόπος ατμίσματος..

Ιδιαίτερα πρακτικός ο D, με τη μεγάλη του αυτονομία (ανάλογα το στήσιμο βεβαίως), για εκείνους που ατμίζουν σε χαμηλά γκάζια, λόγω του οτι δεν χρειάζεται να στάζεις κάθε λίγο. Στα 7-8-9W που τον λειτουργούσα εγώ χρειαζόμουν να στάξω μόλις 3 ή 4 φορές τη μέρα. Αλλά ο καθένας έχει τις δικές του διαφορετικές ανάγκες ..

Ακόμη πιο καλή γεύση απο τον T, συν την καλύτερη τροφοδοσία ακόμη κ με full VG σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, ελλείψει της διαφοράς πιέσεων που δημιουργούνται στο chimney του T (και του κάθε Tank)  ..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 15:33 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Eviva
« Απάντηση #1878 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 15:33 »
Εξαρταται απο την ποσοτητα και το στήσιμο του βαμβακιου σου. Δεν στάζεις πάνω στα τοιχώματα αλλα λοξά πάνω στο βαμβακι σου και οχι βιαστικά. Διαρροή εγώ τουλάχιστον δεν ειχα ποτε απο τα σπειρώματα οσο και να εσταξα (λογω του καλου o ring που εχει) , αλλά μονο απο τις τρυπες του αερα αν σταξω  περισσοτερο απο οσο πρεπει ή αν σταζω κατακόρυφα πάνω στην αντισταση . Αλλά και πάλι μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα υγρου.
Φαντάσου ειναι ο μονος dripper που μπορω να εχω οδηγώντας πάνω σε μηχανή στην τσέπη μου όλη μέρα και να μην αγχώνομαι για διαρροή.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1879 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 12:22 »
Zarathustra , mfk απαντησατε ακριβως σε οτι αποριες ειχα , σε πρωτη φαση βεβαια, το τελικο αποτελεσμα για εμενα.θα ειναι η προσωπικη δοκιμη με διαφορα στησιματα
1.6 εκαστη τρυπα εισαγωγης αερα στον εβιβα(?), για να συγκρινω ο kfl+ ειχε μια 2mm? :hmmm:
ευχαριστω για τις απαντησεις κυριοι

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eviva
« Απάντηση #1880 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 17:42 »
O KL+  έχει μία 1,8mm που ρυθμίζεται με βιδάκι.

Στον Eviva μπορείς να χρησιμοποιήσεις ή την μία ή τις δύο αντικρυστές τρύπες των 1,3mm οι οποίες ρυθμίζονται με το δαχτυλίδι. ;)

Αποσυνδεδεμένος Niemand

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1881 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 18:24 »
Εγω στον eviva -d που εχω, ξεβιδωνω και σταθω.
Αυτο το κανω γιατι εχω βαλει επίτηδες λιγο βαμβάκι γιατι μου αρεσει ν' αλλάζω υγρα/γεύσεις πολυ συχνα.
Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ομως, δεν θα εχεις προβληματα με διαρροές.
Αν θες την γνωμη μου, πηγαινε παρτην με κλειστά ματια.
Και παρε και το κιτ για Tank τωρα που ειναι στα 4ml.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva
« Απάντηση #1882 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 20:00 »
Τώρα θα με πείτε βιτσιόζο, αλλά μόλις έστησα τον eviva με n-r-n. Είχα τσαφάρει μερικές αντιστάσεις για τον the dripper και με έτρωγε να δοκιμάσω και στον eviva. Είμαι οπαδός του n-r-n ακόμα και σε ατμοποιητές που δεν το απαιτούν γιατί έτσι αποφεύγω και το παραμικρό πύρωμα στα πόδια της αντίστασης.
Το αποτέλεσμα που πήρα ήταν ανώτερο από το στήσιμο με σκέτο kanthal, μη φανταστείτε κάτι εξωφρενικά καλύτερο αλλά σίγουρα είχε αποτέλεσμα αυτό το στήσιμο. Αφού τσαφάρω έτσι κι αλλιώς για τον the dripper και τη sofia, μάλλον θα το συνεχίσω και στον eviva.
Να δω τώρα πως θα καταφέρω να αυξήσω και τον ατμό του γιατί αρέσκομαι σε πιο ντουμανάτες καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Eviva
« Απάντηση #1883 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 20:12 »
Αγαπητέ Ποιητή, το NRN έχει νόημα στον dripper και στην Σοφία αλλά στον eviva, πάρα το κοινό της ύπαρξης  κεραμικού, έχει τόσο νόημα όσο και σε όλους τους υπόλοιπους ατμοποιητες...  :WhatHeMeans:
Παρά ταύτα και εγώ το δοκίμασα όταν τον πρώτο πήρα, επίσης χωρίς να δω διαφορές...
Τώρα για τα δικά σου ντουμάνια... τι να πει ο κακομοίρης ο ατμο...  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva
« Απάντηση #1884 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 20:25 »
Χρήστο, η περίπτωση μου είναι αυτο που λένε "να μη σου βγει το όνομα"¨...
Σίγουρα με τέτοιου τύπου ατμοποιητή δεν θα βγάλω ντουμάνια, αλλά ας πούμε θα ήθελα να πιάσω κάτι κοντινό με τον φαινόμενo στην παραγωγή ατμού.
Δύσκολο να το πετύχω βέβαια με ατμοποιητή που χρησιμοποιεί κεραμικό.
Στη γεύση όμως είναι λίγο καλύτερος με n-r-n απ΄ ότι μόνο με r. Αυτά τα 4-5mm σύρμα στα ποδαράκια της αντίστασης μέχρι τους πόλους αν τα βάλεις κάτω είναι σχεδόν 1cm σύρματος που δεν συμμετέχει στην ατμοποίηση. Ασε που με το non δεν ανησυχείς για το μήκος μέχρι τον πόλο και μπορείς να περιστρέψεις το κεραμικό κατά βούληση.


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1885 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 20:58 »
εγω για παραπανω ατμο στεινω η με κανθαλ 0.32 mm η με nochrome 0.30 mm που εχω 2αρι πυρηνα (ss cup) το βγαζω γυρω στα 0.70-0.85 ωμ και του δινω γκαζια στα βατ(15-20).δινει ενα ωραιο ντουμανακι αλλα σε σχεση με τον φαινο που αναφερθηκε πιο πανω ....δεν

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva
« Απάντηση #1886 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 20:59 »
με 0.32 kanthal ηταν το προηγούμενο στήσιμο, αλλά από ατμό δεν ικανοποιήθηκα...
Με το SS cup σίγουρα θα βγάλει παραπάνω ατμό, αλλά θα πέσει σε γεύση.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1887 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 21:03 »
κοιτα ετσι ελεγα καιγω οτι θα πεσει πολυ η γευση και μερικες σελιδες πιο πισω μπορει να βρω και την ερωτηση μου για το ποσο πεφτει σε αποδοση γευσης  αλλα πραγματικα ειναι μικρη η διαφορα.αισθητη μεν αλλα για μενα λιγη μπροστα στην ευκολια και τις επιλογες(τα θελω βεβαια και τα κεραμικα.σιγουρα θα κουμπωθουν για περισσοτερη γευση οταν το αρωματακι το απαιτει) :thumpup: :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
δοκιμασε nichrome αν εχεις καπου..θα αναγκαστεις να δωσεις λιγα γκαζια παραπανω γτ βγαινει πιο χαμηλα σε ωμ αλλα νομιζω θα δωσει λιγο παραπανω ατμο και ειναι και αρκετα ικανοποιητικο σε γευση

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva
« Απάντηση #1888 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 21:09 »
Σωστά αυτά που λες, αλλά προσπαθώ να δω αν θα πάρω αυτό που ζητάω με το κεραμικό, οπότε οι επιλογές μου κινούνται γύρω από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #1889 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 21:13 »
παντως δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει nichrome εντως του κεραμικου.αν δεν εχεις τοτε πιστευω αξιζει την προσπαθεια.ισως παρεις το κατι παραπανω ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364