vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, manoslykos, dallaskdp, Blackwolf

Twitter

The Vape Laboratory by Lamda

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #420 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 23:27 »
Υπολόγισε κάτι σε πολύ χαλαρό Virginia, μάλλον αλατισμένη καραμέλα, μάλλον αμμωνία αντί για τασάκι και κάποιο μπαχαρικό που παλεύω να αναγνωρίσω..

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #421 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:19 »
Τρύφωνα, για το RYGR λες?
Για εμένα virginia ναι, καραμέλα ναι αλλά όχι αλατισμένη, μπαχαρικό δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα, αλλά αμμωνία??? πως στο καλό πήρες και κατάλαβες αυτή τη γεύση? Καλά σε λέω ανθρώπινο φασματογράφο :)
Δεν θα πήγαινε το μυαλό μου εκεί. Βέβαια το υγρό αλλάζει γεύση στη διάρκεια της μέρας, θα έχει ενδιαφέρον να συγκρίνουμε γευστικές απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:30 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #422 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:27 »

Επανερχομαι στο θέμα. Δεν είναι ή πρώτη φορά που κάνω υγρα της λάμδα με τριαρα νικοτίνη αλλά το 5150 πραγματικά μου έχει σκισει το λαιμό. Οπότε το ατμιζω νιώθω το λαιμο μου μετά από λίγο να κλείνει. Την πρώτη μέρα μόλις το δοκιμασα , μετά από λίγο ένιωθα κάπως τον λαιμό μου. Την δεύτερη είπα να το αφήσω στην άκρη για να δω πως θα πάει και πραγματικά δεν με ξανά ενόχλησε. Εχθες το ξανά ατμισα και μετά από λίγο τα ίδια. Ο λαιμός μου με ενοχλεί σαν να κλείνει.

Ξαναλεω ότι έχω ξανακάνει υγρα της λάμδα, αλλά αυτό πρώτη φορά.
Welcome to the club ... εγω μια φορα αγορασα βίωσα την παραπανω εμπειρια ...... και ποτε ξανα 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #423 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:30 »
Το 5150 σας έσκισε το λαιμό? Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :)

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #424 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 15:59 »
σε εμενα την βομβα την εσκασε το gaucho verano 6mgr

διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2016, 16:21 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #425 στις: Δεκεμβρίου 17, 2016, 14:16 »
Πράγματι, είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα η γεύση. Πήρα προχθές το Gaucho (όχι Verano) σε 6 ml και μόνο σαντιγύ και βανίλια δεν διέκρινα. Καμία γλυκάδα δεν μου άφησε. Αντίθετα, μου έβγαλε μια αλμυρή γεύση με καπνικό υπόβαθρο βεβαίως. Μου άρεσε σαν υγρό αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω τα στοιχεία που γράφει η εταιρία στην παρουσίασή της.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #426 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 00:57 »
RY GR, 6mg, Phenomenon Zest, Clapton (26/32+Ribbon), 2.5mm MC, 0.50Ω, Cotton Bacon.
 
Vape mail την προηγούμενη Τρίτη, κάπως απροειδοποίητα. Σκαει μύτη ο κούριερ με ένα γιγάντιο κουτί και μετά την αρχική μου αντίδραση (WTF δηλαδή), αποφάσισα να το ανοίξω. Εκτός λοιπόν από το μπουκαλάκι, είχε μέσα και ένα ωραιότατο σημειωματάριο με το logo της εταιρείας και ένα μπλουζάκι που από τη μία έχει το Logo της εταιρείας και από την άλλη το username μου. Απόπειρα δωροδοκίας (χιουμοράκι) μου μυρίζει αλλά όχι, δεν μασάω από κάτι τέτοια και παραμένω αδέκαστος και όσο γίνεται αντικειμενικός. Πριν ψάξω το οτιδήποτε, πήγα μια τσάρκα από το Vape Corner και για καλή μου (έτσι νόμιζα) τύχη, έπαιζε ένας καθαρός Avocado με διπλό κλάπτον σαν αυτό που είχα στο Φαινόμενο. Έσταξα λίγο, τράβηξα μια τζούρα και τα είδα κωλυόμενα από το χτύπημα. Τόσα βατ, αέρας και νικοτίνη, σίγουρα too much για μένα. Από το λίγο που κατάφερα να γευτώ, μεταξύ μπινελικίων και βήχα, κατάλαβα ότι στο Φαινόμενο θα έπαιζε σωστά το υγρό. Εννοείται πως δεν έκατσα στα αυγά μου και μόλις έφτασα σπίτι, το έβαλα σε Φαινόμενο, KF3.1ES Clone και Tobecco KF4, τους τρεις πιστούς μου συντρόφους στις γευστικές αναζητήσεις. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως το Φαινόμενο το δούλευε εξαίρετα. Έτσι, τρεις μέρες μετά, γέμισα το τανκάκι του Zest για τρίτη φορά ώστε να γράψω τις εντυπώσεις μου.
 
Το RY GR είναι η εκδοχή της Lamda σε ένα καπνικό που μπορεί να "γράψει" γευστικά σε τανκάτους τσιγαρίσιους, αλλά και ατμοποιητές υψηλής κατανάλωσης. Τα αρώματα ευρείας κυκλοφορίας που χρησιμοποιούνται στην πληθώρα των υγρών αναπλήρωσης δεν ικανοποίησαν την Lamda σε αυτό το εγχείρημα. Αναγκαστικά ο μοναδικός δρόμος ήταν στο να δημιουργήσουμε οι ίδιοι το άρωμα με το οποίο εν τέλει παρασκευάζεται το υγρό. Μετά από 1,5 χρόνο έρευνας καταλήξαμε σε κάτι διαφορετικό που ξεφεύγει μεν αλλά ταυτόχρονα είναι κοντά σε αυτό που έχουμε συνηθίσει να χαρακτηρίζουμε ως καπνικό.
Γευστικό προφίλ : Sweet leaf Virginia, καραμέλα, ελάχιστη βανίλια & μια μικρή δόση από τασάκι.
Το RY GR είναι διαθέσιμο σε συγκεντρώσεις νικοτίνης 3, 6 και 12mg/ml σε ένα χαρμάνι όπου επικρατεί η φυτική γλυκερίνη (VG) (30% PG / 70% VG). Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, επικρατεί μια μυρωδιά γλυκιάς καραμέλας με καπνικό υπόβαθρο. Έχω ξανασυναντήσει παρόμοια μυρωδιά στο After-8 Smoky Caramel, και δεν με είχε χαλάσει καθόλου. Γνωρίζοντας τι να περιμένω, έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα την δοκιμή μου παρέα με την καθιερωμένη βραδινή μου μπυρίτσα.
 
Το πρώτο που πρέπει να πω είναι ότι το υγρό είναι εξαιρετικά παχύρρευστο οπότε μία προσοχή στην τροφοδοσία τη θέλει. Προσωπικά άνοιξα μιάμιση στροφή την καμπάνα και τράβηξα και κάτι τζούφιες. Στο στόμα λοιπόν, έρχεται μια καθαρά καπνική γεύση στην αρχή που περισσότερο φέρνει σε Kentucky και Burley καπνά παρά σε Virginia, τουλάχιστον όπως το ξέρουμε στα υγρά αναπλήρωσης. Και το Burley βέβαια, τα σκούρα Virginia έχει ως βάση. Ταυτόχρονα, έρχεται ένα κύμα καραμέλας που έχει την αίσθηση της αλατισμένης καραμέλας, ενώ η τζούρα τελειώνει με έντονες νότες αμμωνίας, αυτό που αν δεν είχε καθαρίσει η γεύση μας, θα ονομάζαμε τασάκι. Βανίλια δεν αναγνώρισα αυτόνομη, αλλά είμαι σίγουρος ότι είναι το συστατικό το οποίο αμβλύνει τις νότες του καπνού. Έχει μια φρουτώδη αίσθηση σε σημεία, αλλά ποτέ αρκετά έντονη ώστε να μπορέσω να αναγνωρίσω το φρούτο που πρέπει να έχει μπει μέσα για να δέσει το υγρό. Μου δίνει επίσης την εντύπωση ότι περιέχει και κάποιο μπαχαρικό, καθώς πιάνω κάποιες ξυλώδεις και πικάντικες νότες, χωρίς όμως να μπορώ να πω με σιγουριά τι. Στη ρινική εισπνοή, ο συνδυασμός του «τασακιού» και της νικοτίνης, αφήνει ένα κάψιμο στη μύτη το οποίο πραγματικά με γυρνάει πίσω σε εποχές τσιγάρου, αλλά χωρίς τη μπόχα. Μου έκανε επίσης και φτέρνισμα, γεγονός που με κάνει να πιστεύω ότι έχει πέσει και λίγο πιπέρι ή τσίλι στη συνταγή, αλλά χωρίς να μένει χαρακτηριστικό άρωμα. Ο καπνός υπερέχει σίγουρα και εμφανίζεται και ελάχιστη καραμέλα. Στην εκπνοή από τη μύτη, έχουμε έντονες καπνικές νότες μαζί με ξύλο, ή κάτι άλλο ψημένο. Η παραγωγή ατμού είναι παραπάνω από το αναμενόμενο, ενώ το χτύπημα είναι ικανό να καλύψει κάθε νεοεισερχόμενο στον ατμό, γεγονός που με κάνει να παρακαλέσω την επόμενη φορά που θα μου στείλουν υγρό για δοκιμή, να είναι τριάρι, πονάω λέμε! Η επίγευση είναι μακρά, καπνική και χαμηλή σε ένταση. Αφήνει ένα κάψιμο στο στόμα, μαζί με νότες καραμέλας και καπνού.
 

Αν αυτό το υγρό είχε κυκλοφορήσει 4 χρόνια πριν, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για νέο είδος καπνικού RY. Δυστυχώς, κάποιος διαβάζοντας RY, έχει πλέον συγκεκριμένες προσδοκίες για το καπνικό που θα δοκιμάσει. Δεν θα λάβω αυτό το γεγονός υπ' όψιν όμως και θα πω ότι πρόκειται για ένα ευχάριστο καπνικό το οποίο το δοκίμασα υπό διάφορες συνθήκες. Και ταίριαξε με όλες. Πρωινός και μεσημεριανός καφές, μπύρα, ποτό, κρασί και φαΐ. Το χτύπημα με δυσκόλεψε λίγο το πρωί, αλλά ευτυχώς έχω κάβα σκέτη βάση και μπορώ να ανταπεξέλθω σε τέτοιες δυσκολίες. Είναι ένα υγρό αρκετά διαφορετικό από ότι μας έχει συνηθίσει η εταιρεία, το οποίο παίζει μεταξύ ισορροπίας και άτονης γεύσης. Μεγάλο του ατού, είναι η all day δυνατότητά του, χωρίς να κουράζει. Οι γλυκές του νότες δεν είναι τόσο έντονες ώστε να ενοχλήσουν σε στιγμές που θέλουμε κάτι βαρύ να 'ούμ, και πιστεύω ότι θα βρει οπαδούς, ιδιαίτερα ανάμεσα στους πρόσφατα ενταγμένους στις ατμιστικές τάξεις. 91/100

Αυτό όπως και όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου.


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #427 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 12:25 »
Τρύφωνα, εκτός από αυτά που λες, παρατήρησα επίσης ότι :
- το υγρό αλλάζει κάπως συμπεριφορά στη διάρκεια της ημέρας και δίνει διαφορετικούς τόνους στη γεύση του.
- ομοίως αλλάζει αίσθηση με τα W, και λόγω high VG παίζει τρομερά και σε dripper.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #428 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 12:47 »
Το θέμα dripper, θα το ερευνήσω σήμερα που περιμένω ένα εργαλείο, θα δεις και βίντεο ;D

Δεν παρατήρησα αλλαγή συμπεριφοράς στη διάρκεια της μέρας, αυτό που παρατήρησα είναι ότι από τη στιγμή που το άνοιξα, μέχρι και χτες το βράδυ που έκατσα να γράψω, το "τασάκι" είχε πέσει αρκετά σε ένταση. Η αμμωνία που λέγαμε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #429 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 12:53 »
Δοκίμασε το σε dripper και παίξε με τα W :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #430 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 13:28 »
Μετά από κάποια ml που έπεσαν "τυχαία" στα χέρια μου  ;D δηλώνω ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το υγρό.
Άνετα το ατμίζω για μέρες.

Το εντάσω στην κατηγορία υγρών της Λάμδα όπως το Gaucho και το Vaquero (μη αμιγώς καπνικές, άνετα ολοήμερες γεύσεις).

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #431 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 13:38 »
Όταν λες τυχαία?

Εκεί που περπατούσες έπεσες σε μια λακούβα γεμάτη RY Gr ας πούμε? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #432 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 13:43 »
Αυτή η αμμωνία/τασάκι με προβληματίζει και με αποτρέπει από τυφλή αγορά.....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #433 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 13:45 »
Αν γενικά σου αρέσουν τα ΝΕΤ, που έχουν αυτή τη χαρακτηριστική νότα, τότε δώστου μια ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #434 στις: Δεκεμβρίου 19, 2016, 13:47 »
Εχω καταναλώσει ουκ ολιγα μλ Black Note Forte & Cadenza

Ας του την δωσω την ευκαιρία.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499627 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos