vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, Buliwyf, Sergios, maprix, lounik, Mimhsdr, ThioVag, myiorgos

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #300 στις: Μαρτίου 13, 2016, 17:37 »
Καλησπέρα σε όλους!  :bye:
Δεν ατμίζω σε καμία υπηρεσία,τράπεζα, μαγαζί, εκτός από μαγαζιά η.τ. αν κάτσω πολύ ώρα ή αν θέλει κάποιος να δει τι ντουμάνι βγάζει ο ατμο μου. :laugh1:
Σε καφετέριες μπαρ κλπ ατμίζω κανονικά. Αν είναι μαγαζί που απαγορεύεται το κάπνισμα μέσα, ρωτάω πρώτα για λόγους ευγενείας.
Επειδή όμως κάνω γενικότερα πνευμονικές, κοιτάζω να χω στημένο κανένα Bellus με μονή αντίσταση για όταν είναι να βγω, για να μην ντουμανιάζω το σύμπαν. Πάλι καλά δεν κυκλοφορώ συχνά.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #301 στις: Μαρτίου 13, 2016, 17:43 »
@lemon3
Ζάντα ο ένας, ζάντα ο άλλος, εσύ δεν πήγες σε μπαρ, σε βουλκανιζατέρ πήγες! :laugh1:
Την επόμενη φορά πάντως, κράτα μαζί σου λίγο one hit wonder "Muffin Man", και την "έχεις" άνετα τη μπαργουμάνα. Και τη στραβωμένη...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #302 στις: Μαρτίου 14, 2016, 15:47 »
Παράθεση
Την επόμενη φορά πάντως, κράτα μαζί σου λίγο one hit wonder "Muffin Man", και την "έχεις" άνετα τη μπαργουμάνα. Και τη στραβωμένη...
Αν του κάτσει η διπλή αντίσταση, ακόμη και τέλεια να τις έχει στήσει, το κόβω να χύνονται πολλά υγρά. :angel:



On-topic, είμαι super διακρητικός σε ό,τι κάνω σε σχέση με ηλεκτρονικό τσιγάρο οπότε
ούτε δημιούργησα, ούτε αντιμετώπισα κάποιο ιδιέταιρο πρόβλημα εδώ και έναν χρόνο.

Πάντως, να πω την αλήθεια, θα προτιμούσα κάποιος να καπνίζει δίπλα μου, παρά να σκάει
ντουμάνια με υγρό που αφήνει μισητό άρωμα για μένα (πχ Liqua - Cuban cigar). Τώρα αν
ο χώρος είναι μικρός ή με χωρίς/κακό εξαερισμό... έ τότε υπομονή και από τα 2 μέτωπα.
(εννοώ ατμιστές και μη, έτσι; Δεν χρειάζεται να μας την πουν αμέσως άμα μας δουν να
παίρνουμε καμιά στα κλέφτικα και να βγάζουμε απειροελάχιστο ατμό)

Αποσυνδεδεμένος lemon3

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #303 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:11 »
@lemon3
Ζάντα ο ένας, ζάντα ο άλλος, εσύ δεν πήγες σε μπαρ, σε βουλκανιζατέρ πήγες! :laugh1:
Την επόμενη φορά πάντως, κράτα μαζί σου λίγο one hit wonder "Muffin Man", και την "έχεις" άνετα τη μπαργουμάνα. Και τη στραβωμένη...

Άμα βάλεις και τους λοιπούς θαμώνες εκείνη την ώρα, άνετα αλλάζαμε ζάντες και σε φορτηγό :tongue_smilie:

Πάντως αν και είμαι της βάσης, αυτό το muffin man θα το έχω υπ'όψιν, να το συνδυάσω με την αβάσταχτη γοητεία μου :))


Αν του κάτσει η διπλή αντίσταση, ακόμη και τέλεια να τις έχει στήσει, το κόβω να χύνονται πολλά υγρά. :angel:


Αν και διπλή είχα πάνω εκείνη την ώρα, προτιμώ τη μία και καλή, στριμμένα σύρματα, περίεργα τυλίγματα και άλλες παραλλαγές :angel:

Άντε το ξεχειλώσαμε το θέμα   :))

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #304 στις: Απριλίου 10, 2016, 02:21 »
Διαβαζοντας σχεδον πανω κατω ολα περι ητ σε δημοσιους και κλειστους χωρους, ειδα πολλες αντικρουομενες αποψεις επι του θεματος ακομα και απο ατμιστες.
Απαντηση σαφη δεν βρηκα, συμπερασματικα κατεληξα πως ο μεσος -κατα προσεγγιση, δεν εκανα και μαθηματικους υπολογισμους- ορος των ατμιστων φερεται "κατα το ιδιως κρινειν" αναλογα με τον χαρακτηρα του. Αλλοι υποχωρουν, αλλοι δεν θελουν να προκαλουν, αλλοι το τραβουν στα ακρα..ελαχιστοι αυτοι.
Το θεμα ομως κατα τη ταπεινη μου γνωμη, δεν ειναι τι θα εκανε ο καθενας μας αναλογα με την ποση "μαγκια" κουβαλαει ή ποση δειλια ή ποσο σεβασμο..
Το θεμα ειναι τι επιτρεπει και τι δεν επιτρεπει ο νομος και κατα ποσον εφαρμοζεται.
Αν δεν υπαρχει ακομα σαφες νομοθετικο πλαισιο φταιμε και μεις οι ατμιστες που δεν πιεζουμε ως οργανωμενη ομαδα- συλλογος να ξεκαθαρισει το τοπιο.
Σε κανεναν μας δεν αρεσει να χανει την ηρεμια του παρολου που εχει δικιο, ουτε ειναι υποχρεωμενος να δωσει εξηγησεις- μη πω σεμιναρια- σε ανιδεους. Απο την αλλη ολοι ειμαστε και διαφορετικοι ως χαρακτηρες, στον εναν αρκει να συμμορφωνεται σε ανυπαρκτους νομους, στον αλλο δεν περνα ετσι, δεν υπαρχει λογος αλλωστε περι ορεξεως..σ εμενα αρεσουν οι φακες αρα αποκλειεται να μην σ αρεσουν και σενα!  Εγω αρκουμαι να κανω δυο τζουρες στα γρηγορα και το κρυβω..άρα ετσι να κανεις κι εσυ..!
Αυτα δεν ειναι σοβαρα επιχειρηματα.
Οπως επισης δεν ειναι σοβαρο ο καθενας εδω να προτεινει τη δικη του γνωμη..που στο κατω κατω θα παει πετιπατο οταν βρεθει μπροστα στον ανιδεο πολιτη και θα αναρωτηθει" τωρα φευγω, το κλεινω ή απαιτω τον νομο εγγραφως?"?
Γιατι αν καποιοι ειμαστε χαμηλων τονων και καποιοι υψηλων..καταλαβαινετε τι θελω να πω..καλα κανουμε και οι δυο. Εχει ο πρωτος το δικαιωμα να μην μιλησει αλλα εχει κι ο αλλος το δικαιωμα να φωναξει και τα τηλεοπτικα καναλια..
Και ναι ισως δεν ειναι ολοι οι κλειστοι χωροι δημοσιοι και ουτε της ιδιας φυσης..αλλο εντατικη, αλλο ιατρειο, αλλο κτελ, αλλο θεατρο.
Ουτε οι ιδιωτικοι χωροι ειναι ιδιοκτησια του καθε πελατη..που θα ενοχληθει.
Ιδιωτικος χωρος ειναι τα σπιτια μας και κανουμε οτι θελουμε.
Στα καταστηματα γινεται οτι θελει ο καταστηματαρχης. Με γεια του με χαρα του αλλα ας βαλει μια πινακιδα στην εισοδο που να το απαγορευει να ξερω να μην μπαινω..οχι να μπαινω και να μου δειχνει την πινακιδα οτι απαγορευεται το καπνισμα..αυτο δεν το δεχεται η νοημοσυνη μου..
Και αντε τι γινεται σε χωρους που δεν ειναι ουτε ιδιωτικοι ουτε δημοσιοι? Για παραδειγμα τους πολιτιστικους συλλογους?  Ειναι στην ευχερεια του καθε συντονιστη, ομιλητη, διαχειριστη δηλαδη? Κι αναλογα με τη τρελλα που κουβαλαει? Γιατι σημερα σε συλλογο που ατμισα τρια λεπτα ορμησαν δυο να με "φανε"?? Και μου δειχναν τη πινακιδα με το τσιγαρο που απαγορευεται? Οταν τους απαντησα, δεν καπνιζω, ατμος ειναι..οπως ατμο βγαζει και η κατσαρολα που μαγειρευουμε..τοτε μου απαντησαν με υφος: δεν εχει σημασια, μυριζει και μεις δεν θελουμε μυρωδιες!
Τοτε γιατι δεν απαγορευτε και τ αρωματα που φορατε τους λεω εγω..δεν μπορω να τα μυριζω..
Παραλιγο να με βγαλουν σηκωτη εξω..γυναικα δε..βρηκαν και την ευκαιρια να δειξουν πιος εχει το πανω χερι..
Σημειωτεον, υπηρχαν δυο πορτες ανοιχτες κι εμπαινε ρευμα αερα κι ολοι φορουσαν κολωνιες κι αρωματα οι δε γυναικες και αρωματα και τσιχλες που μασουσαν σαν κατσικες κι ακουγονταν πεντε μετρα παραπερα.
Ρωταω τωρα..εφυγα γιατι καθοτιν εχω πολλα λαμπακια που αν αναβαν θα με βλεπατε στις ειδησεις..να φωναζα την αστυνομια να μας πει τι ισχυει..αστο δεν ξερουν ουτε τους αλλους νομους..επαφιεται στο ποσο διαβασμενος ειναι ο διοικητης τους..και πιστεψτε με..μπορει στον ιδιο νομο να μην συμφωνουν οι διοικητες..κοιταξτε που ανηκετε διοικητικα..
Να κανω φασαρια? Να κανω. Μετα μου τραβαν ενα χ στον συλλογο και τι κανω..? Παω στα δικαστηρια?
Να κανω την ξανθια?
Την χειραφετημενη...???(!)?
Την παπια?
Την κουφη?
Ν ανεβω στο εδρανο και ν αλλαξω το θεμα και να αυτοχρισθώ ομιλητρια περι ητ?  Ποιους νομους να επικαλεσθω??
Κι επειδη ισως οι πιο ζεστο..αιματοι με κατανοειτε..
Επειδη σε παρομοιες περιπτωσεις σε αλλους χωρους οχι μονο δεν μου κανουν παρατηρηση αλλα με κοιταζουν σαν να λενε σ ευχαριστουμε που μοσχομυριζει ο χώρος..
Ε επειδη δεν ξερω πια τι μου γινεται και δεν μπορω να κανω και τον ψυχιατρο σε μανιακους..
Δωστε μου σας παρακαλω μια απαντηση
Οχι υποκειμενικη,
νομικη.
Τι ισχυει για το ητ?
σε δημοσιους χωρους,
Σε νπιδ (νομικα προσωπα ιδιωτικου δικαιου)..δεν θα επρεπε να κσθοριζεται στον κανονισμο τους ποιος θα καθοριζει θεματα τετοιου περιεχομενου?
Σε κοινοχρηστους χωρους?
Και τελος παντων τι να κανουμε οταν μας δειχνουν την γνωστη πινακιδα με το κ.τ.??? Να τους λεμε οτι εναι μερα κι αυτοι να επιμενουν οτι ειναι νυχτα..κι οταν καφαλαβουν οτι ειναι μερα να μας λενε  ναι αλλα βρεχει ενω δεν βρεχει?
θελω απλα και ξεκαθαρα να ξερω τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις μου. Τοτε μονο θα τις σεβαστω, οχι επειδη το λεει ο α' ατμιστης ή ο β' αντικαπνιστης ή ο γ' περιεργος.
Τεκμηριωμενα.
Ευχαριστω και συγχωρεστε με αν σας κουρασα..ομως τι θα κανουμε, θα περιμενουμε να βρεθει ο πιο τολμηρος τελικα για να αναγκαστει το κρατος να συμμορφωθει με αποφαση του αρειου παγου?
Τουλαχιστον σαν καπνιστρια ηξερα που βαδιζα..και δεν ειχα ποτε φασαριες.
τωρα ατμιζω εναμισυ μηνα και δεν ξερω. .να παω ή να μενω σπιτι..η να καταγγειλω οποιον δεν μου αρεσει η κολωνια του..ασχετα αν εχει νικοτινη..εχει αλλα που μπορει να με βλαπτουν περισσοτερο, που το ξερω?
Ασε που κι αυτος δεν ξερει αν κανω με νικοτινη ή οχι..καθ αν κανω σκετη βαση χωρις νικοτινη και του μυριζει κι ο ατμος..? Ξερετε αυτοι που μυριζουν οτι τους..καπνισει..

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #305 στις: Απριλίου 10, 2016, 02:53 »
Μπορώ να σου απαντήσω μόνο σε αυτό:
Δωστε μου σας παρακαλω μια απαντηση
Οχι υποκειμενικη,
νομικη.
Τι ισχυει για το ητ?
σε δημοσιους χωρους,
Σε νπιδ (νομικα προσωπα ιδιωτικου δικαιου)..δεν θα επρεπε να κσθοριζεται στον κανονισμο τους ποιος θα καθοριζει θεματα τετοιου περιεχομενου?
Σε κοινοχρηστους χωρους?

Δεν ισχύει τίποτα. Δεν υπάρχει κανένα νομικό πλαίσιο.
Η λογική λέει πως όταν δεν απαγορεύεται κάτι, αυτό επιτρέπεται, αλλά συνήθως δεν έχεις λογικούς απέναντι σου.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #306 στις: Απριλίου 10, 2016, 03:35 »
Ναι modivin συμφωνω σ οτι λες. Αλλωστε γι αυτο εγραψα ολο το παραπανω κατεβατο..
Ποιος θα μας φωτισει τι κανουμε οταν δεν ισχυει τιποτα...???
ή...ποιος θα φωτισει τους παράλογους?
Να περιμενουμε να τους φωτισει ο θεος ή να οργανωσουμε παντα ομαδικα, μια θεία φώτιση εκ του νομου? Γι αυτο μας εδωσε μυαλο ο θεος, οχι να περιμενουμε να τα κανει ολα για να μη κουνηθουμε εμεις...

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #307 στις: Απριλίου 10, 2016, 08:57 »
Αφού το καταλαβαίνεις, τι ζητάς..??
Δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει, άρα επιτρέπεται όσο δεν έχεις ενημερωθεί ξεκάθαρα από τον ιδιοκτήτη του χώρου πως απαγορεύεται (πχ αεροπλάνο)

Από εκεί και πέρα το αν θέλεις να το κάνεις ή όχι το αποφασίζεις εσύ,όπως και έκανες.. Στην ζωή αυτή για κάθε δράση υπάρχει και η αντίδραση.. Έβαλες σε μια ζυγαριά το άτμισμα , με τις πιθανές συνέπειες που θα προκαλούσε η πράξη σου και αποφάσισες οτι δεν..

Τωρα θες να σου πούμε εμείς πως κακώς έκανες και δεν..?? Ώστε τι..?? Την επόμενη φορά να πας και να ατμίζεις με τσαμπουκά επειδή εμείς σου είπαμε έτσι..?? Οι αντιδράσεις πάλι οι ίδιες θα είναι που εσύ μόνη σου έκρινες πως δεν αξίζουν , προκειμένου να κάνεις 2-3 τζούρες.. Δεν θα αλλάξει κάτι..

Και για εμένα καλώς έκανες, γιατί για εμένα πρωταρχικό είναι να μην ενοχλούμε τους διπλανούς μας όσο αυτό είναι δυνατό, όπως δεν θα θέλαμε να μας ενοχλούν κι αυτοί.. Υπάρχει δεν υπάρχει νόμος.. Είναι κανόνες καλής συμπεριφοράς και ομαλής διαβίωσης..


.Υ.Γ  Και στο σινεμά εγώ ατμίζω και ντουμάνια βγάζω αφού θέλω και επιτρέπεται, αλλά φροντίζω να κάτσω στην τελευταία σειρά , για να μην ενοχλώ τους πίσω και όχι στο κέντρο που καθόμουνα πριν και απολάμβανα την ταινία χωρίς τσιγάρο.. Κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις.. Ετσι είναι αυτά τα πράγματα..


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #308 στις: Απριλίου 10, 2016, 09:41 »
Ναι modivin συμφωνω σ οτι λες. Αλλωστε γι αυτο εγραψα ολο το παραπανω κατεβατο..
Ποιος θα μας φωτισει τι κανουμε οταν δεν ισχυει τιποτα...???
ή...ποιος θα φωτισει τους παράλογους?
Να περιμενουμε να τους φωτισει ο θεος ή να οργανωσουμε παντα ομαδικα, μια θεία φώτιση εκ του νομου? Γι αυτο μας εδωσε μυαλο ο θεος, οχι να περιμενουμε να τα κανει ολα για να μη κουνηθουμε εμεις...


Δεν υπαρχει καμια νομοθεσια μεχρι στιγμης που να απαγορευει το ατμισμα στους κλειστους δημοσιους χωρους. Οποτε νομικα, αν θελεις να το τραβηξεις, θα δικαιωθεις. Αυτο ισχυει, αν αυτο ζητας να μαθεις. Απο το αρχικο ποστ σου καταλαβαινω ομως οτι αρχιζεις και εσυ να συνειδητοποιεις σιγα σιγα οτι το προβλημα δεν ειναι οι νομοι, αλλα οι ανθρωποι. Τι να το κανεις δηλαδη οταν εχεις μεν τον νομο με το μερος σου αλλα εισαι περικυκλωμενος/νη απο ανθρωπους αμορφωτους, αγενεις και φορτωμενους με καμια δεκαρια κομπλεξ ο καθενας στην καμπουρα του; Στη χωρα του παραλογου ζεις ουτως ή αλλως, γιατι αγανακτεις, περιμενες κατι διαφορετικο σε οτι αφορα το ΗΤ; Θα μπορουσαμε να γραφουμε για ωρες, αλλα η ουσια μενει ιδια. Για να αλλαξει κατι, ειτε στο χωρο του ΗΤ, ειτε και ευρυτερα, χρειαζομαστε κινητοποιηση, ενεργο συμμετοχη, αγωνα και βεβαια παιδεια. Οχι νομους. Οι νομοι δεν αλλαζουν νοοτροπιες και συνηθως εχουν τα αντιθετα απο τα αναμενομενα αποτελεσματα, αφου αποτελουν ουσιαστικα την παραδοχη/παραιτηση απο οποιαδημποτε δυνατοτητα κοινωνικης συννενοησης που καταληγει στην απολυτοτητα και βια που εμπεριεχει η επιβολη καθε νομου.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #309 στις: Απριλίου 10, 2016, 11:28 »
Δυο μήνες που ατμιζω εφαρμόζω την τακτική εκει που απαγορεύεται το κάπνισμα απαγορεύεται το ατμισμα. Απλα πράγματα για μένα. Το παιρνω και εγωιστικά γιατι να ειμαι εγω ο διαφορετικός που βγάζει καπνό απο το στόμα του εκει που δεν το κανουν άλλοι γενικώς. Τι θα κερδίσω; Ειμαι τοσο πολυ εξαρτημένος που δεν μπορω χωρις; Καλο κανει..
Ακούω για ΜΜΜ, διαδρόμους νοσοκομείων κτλ.. Οκ ρε παιδια εγω δεν θα το εκανα, δεν ειναι πρέπον για τους άλλους. Δεν ειναι μαγκιά για μένα ούτε θελω να διαφέρω και να ενοχλώ έστω και έναν. Και το σημαντικότερο δεν θελω να δείχνω τοσο εξαρτημένος απο κατι, οι άλλοι πως αντέχουν δηλαδη η δεν κανουν τιποτα ειναι πιο έξυπνοι; Ξερω οτι μπορουν να ξινησουν αυτα που λεω σε κάποιους προσωπική μου άποψη παντα


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2016, 11:54 από kgalaz »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #310 στις: Απριλίου 11, 2016, 02:33 »
Ναι modivin συμφωνω σ οτι λες. Αλλωστε γι αυτο εγραψα ολο το παραπανω κατεβατο..
Ποιος θα μας φωτισει τι κανουμε οταν δεν ισχυει τιποτα...???
ή...ποιος θα φωτισει τους παράλογους?
Να περιμενουμε να τους φωτισει ο θεος ή να οργανωσουμε παντα ομαδικα, μια θεία φώτιση εκ του νομου? Γι αυτο μας εδωσε μυαλο ο θεος, οχι να περιμενουμε να τα κανει ολα για να μη κουνηθουμε εμεις...

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...με τόσα ντουμάνια λιβάνι που έχει φάει ο Θεός...δεν μπορεί να μένει άπραγος....

Κι επι του θέματος....
Οπως αναφέρουν και κάποιοι συνατμιστές παραπάνω...όχι άλλους νόμους...χορτάσαμε απο νόμους....παιδεία χρειαζόμαστε. Και δεν εννοώ εκπαίδευση...αλλά παιδεία...
Κι όπως λέει και ο psit κάθε πιθανή δράση, ενδεχομένως θα έχει και την ανάλογη αντίδραση. Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι την ανάγκη κάποιου να κάνει το κέφι του πχ σε ένα διάδρομο ή αίθουσα νοσοκομείου και ποιά η δυσκολία του να πάει 10 - 20 - 30 μέτρα μακρύτερα, είτε στην πόρτα είτε σε ένα ανοικτό παράθυρο και να ατμίσει. Είναι θέμα νομοθεσίας; Σαφέστατα και όχι. Το πιθανότερο είναι με το πρώτο ντουμάνι να τον στείλει κάποιος πιο "μάγκας" μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό και μετά χειρουργικό για να του αφαιρέσουν το μοντάκι + ατμο απο κεί που θα τον έχει ευλάβικά τοποθετήσει ο έταιρος διεκδικητής του ίδιου δημόσιου χώρου.

Η συνύπαρξη ατόμων σε κοινόχρηστους χώρους που κανένα νομικό πλαίσιο δεν οριοθετεί, προυποθέτει εκ των πραγμάτων αυτοέλεγχο και συμβιβασμούς.
Δηλαδή πως να κάτσεις σε μια ουρά πχ στην εφορία όταν ο μπροστά σου χορέυει ασταμάτητα break dance, ο πίσω σου τρώει σουβλάκι με 3 κιλά τζατζίκι, 2  θέσεις πιο μπροστά ο άλλος ρουφάει την κόκα του, ο διπλανός σου ρεύεται συνεχώς και ο μπροστινός του έχει τέρμα το φορητό του μαραφέτι με κλαρίνα; Σκέτο survivor θα είναι...

Οσον αφορά τα μαγαζιά βέβαια, ιδιόκτητος χώρος είναι και ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να επιτρέψει ή να απαγορέψει το οτιδήποτε.
Γούστο του και καπέλο του. Με μιά προυπόθεση όμως. Να γνωρίζω μπαίνοντας, με την ανάλογη σηματοδότηση, τι απαγορεύεται και τι επιτρέπεται.
Δεν είμαι υποχρεωμένος να ρωτάω κάθε φορά τι μπορώ και τι δεν μπορώ. Δεν γουστάρεις φίλε μου ατμό; Οκ, βάλε ταμπελάκια ανάλογα του No smoking να ξέρω κι εγώ εκ των προτέρων αν κάτσω ή φύγω.

Δεν θέλω να προκαλώ / ενοχλώ αλλά δεν θέλω και να βασανίζομαι.
Δόξα τω Θεώ υπάρχει νόμος και αυστηρότατος μάλιστα, για την παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη, η οποία παράβαση μπορεί να επιφέρει και θάνατο, αλλά μια χαρά καμιά κατοσταριά κάφροι θα περάσουν με κόκκινο σε κάθε φανάρι αυτής της χώρας επι καθημερινής βάσεως.

Εν κατακλείδι παραπάνω νόμοι, διατάξεις, κώδικες, υπουργικές αποφάσεις, κλπ κλπ περιορίζουν περισσότερο την ελευθερία μου....δεν το γουστάρω...
Προτιμώ να είμαι περισσότερο άνθρωπος...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 03:30 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #311 στις: Απριλίου 11, 2016, 03:53 »
Δεν υπαρχει καμια νομοθεσια μεχρι στιγμης που να απαγορευει το ατμισμα στους κλειστους δημοσιους χωρους. Οποτε νομικα, αν θελεις να το τραβηξεις, θα δικαιωθεις. Αυτο ισχυει, αν αυτο ζητας να μαθεις. Απο το αρχικο ποστ σου καταλαβαινω ομως οτι αρχιζεις και εσυ να συνειδητοποιεις σιγα σιγα οτι το προβλημα δεν ειναι οι νομοι, αλλα οι ανθρωποι. Τι να το κανεις δηλαδη οταν εχεις μεν τον νομο με το μερος σου αλλα εισαι περικυκλωμενος/νη απο ανθρωπους αμορφωτους, αγενεις και φορτωμενους με καμια δεκαρια κομπλεξ ο καθενας στην καμπουρα του; Στη χωρα του παραλογου ζεις ουτως ή αλλως, γιατι αγανακτεις, περιμενες κατι διαφορετικο σε οτι αφορα το ΗΤ; Θα μπορουσαμε να γραφουμε για ωρες, αλλα η ουσια μενει ιδια. Για να αλλαξει κατι, ειτε στο χωρο του ΗΤ, ειτε και ευρυτερα, χρειαζομαστε κινητοποιηση, ενεργο συμμετοχη, αγωνα και βεβαια παιδεια. Οχι νομους. Οι νομοι δεν αλλαζουν νοοτροπιες και συνηθως εχουν τα αντιθετα απο τα αναμενομενα αποτελεσματα, αφου αποτελουν ουσιαστικα την παραδοχη/παραιτηση απο οποιαδημποτε δυνατοτητα κοινωνικης συννενοησης που καταληγει στην απολυτοτητα και βια που εμπεριεχει η επιβολη καθε νομου.
Συμφωνω..εν μερει. Σωστα μιλας περι παιδειας αλλα δες το και πρακτικά: η παιδεια χρειαζεται χρονια για να διαμορφωθει..ισως και αιώνα.
Με τον νόμο δεν περιμενεις να βαλει ο αλλος μυαλο..ουτε ο καθε αμαθης σου πουλαει μαγκια μολις δει τον χωροφυλακα, γινεται κοτα.
Καλα αφου καταλαβαινετε τι εννοω..γιατι πρεπει να πεισθω οτι ζω στην ελλαδα και ετσι γινεται..
Αυτο το καταλαβα, και πολυ πριν αρχισω το ατμισμα.
Μια απλη ερωτηση εκανα και μια παρακληση για μη υποκειμενικες απαντησεις.
ειναι τοσο δυσκολο να οργανωθουμε εμεις οι ατμιστες..?? Ασχετα πως το αντιμετωπιζει ο καθενας μας το ζητημα.
Να γινουμε επισημα συλλογος που να απαιτησει με νομο τα δικαιωματα του? Που κολλατε?
ή το βρισκουμε πιο ευκολο να πραττει ο καθεις οπως νομιζει.
Το ξερουμε ολοι πως θα δικαιωθουμε, ο νομος θα ειναι για τη δικη μας κατοχυρωση και ηρεμια..και οχι δεν ονειροβατω οτι χρειαζομαστε παιδεια στην ελλαδα.
Επι του θεματος: Γιατι αρνουμαστε να κατοχυρωσουμε νομικα τα νομιμα δικαιωματα μας?
Δεν θελω να πιστεψω οτι ειναι αμελεια ή τεμπελια ή αδιαφορια..
Ναι εμεις οι ατμιστες ειμαστε μια αλλη κατηγορια. Εγω δεν θελω να ατμιζω στον χωρο των καπνιστων ουτε νιωθω να βγαζω καπνο αλλα ατμο. Ουτε να μπορω να ατμισω αλλα να μην ατμιζω..
Τελος παντων καταλαβαινομαστε.
Για να μην αρχισω ν ατμιζω ...απ το κακο μου.. ))


Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #312 στις: Απριλίου 11, 2016, 08:46 »
χαχαχαχαχαχα :cigar: :cigar:
καλημέρα margo  :)

γιατί απλά αν θες να κουκουλώσεις κάτι κάνε μια επιτροπή
κι αν θες να κάμψεις αντιστάσεις φτιάξε ένα σύλλογο ....




Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #313 στις: Απριλίου 11, 2016, 09:45 »
Ελλάδα...Η χώρα που αν φωνάξεις πρόεδρε στο δρόμο θα γυρίσουν 10, η χώρα των επιτροπών και των συλλόγων. Να ασχοληθούμε ΚΑΙ με αυτό το θέμα γιατί δεν έχουμε ασχολίες και προβλήματα άλλα.. Να μας πει ο σύλλογος αν θα πρέπει να ντουμανιάζουμε τον μπροστινό μας στην τράπεζα ή όχι με ατμό φράουλας...Μαιστα 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #314 στις: Απριλίου 11, 2016, 15:15 »
@margo:

Μιλάς λογικά: γιατί δεν έχουμε σύλλογο που να πιέζει για ατμιστικά θέματα και να βοηθήσει σε νομοθεσία που να μας παρέχει το δικαίωμα ατμίσματος εκεί όπου δεν βλάπτουμε κανέναν;
Το πρόβλημα είναι πως ο κόσμος δεν είναι λογικός. Όταν υπάρξει νόμος (ίσως να μην αργήσει) είναι πολύ πιθανό να μην είναι υπέρ μας, όσο δίκιο και να έχουμε. Οι αιτίες γι αυτό και οι παγκόσμιες και πανευρωπαϊκές εξελίξεις συζητιούνται σε άλλα νήματα και εκεί θα βρεις πληροφορίες.
Όσο για τον σύλλογο... Είμαστε ίσως η μόνη χώρα με έντονη παρουσία του ΗΤ στον πληθυσμό αλλά χωρίς κανένα φορέα να μας εκπροσωπεί. Κατά την δική μου γνώμη είναι πως ως σύνολο είμαστε ανίκανοι να το κάνουμε. Τόσο απλά. Το ψυχολογικό μας προφίλ είναι καλό για διάφορα πράγματα αλλά όχι για να βρεθούμε πενήντα άνθρωποι μαζί και να δουλέψουμε συνεργατικά για έναν κοινό σκοπό.
Βλέπω και την ουσία της απάντησης του kgalaz (ελπίζω να μεταφέρω σωστά το νόημα):
1. Οι σύλλογοι είναι άχρηστοι και υπάρχουν μόνο για να πουλάνε μούρη οι "πρόεδροι".
2. Δεν έχουμε χρόνο γιατί έχουμε άλλα στο μυαλό μας.
3. Δεν θα μου πει κανείς εμένα τι θα κάνω.

Το πρακτικό αποτέλεσμα είναι πως... όχι μόνο θα μας πούνε τι να κάνουμε κάποιοι άλλοι αλλά θα μας πάρουν και τα σώβρακα. Τότε θα θυμώσουμε. Αλλά θα είναι αργά.
Ελπίζω να σε διαφώτισα γιατί δεν έχουμε σύλλογο και γιατί θεωρώ πολύ δύσκολο να αποκτήσουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro