vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, vlasismiriagos

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4380 στις: Δεκεμβρίου 08, 2019, 20:59 »
Κι εγώ τα ίδια μ ένα asmodus colossal 80w που ήρθε στα χέρια μου πριν 3-4 μέρες.
Ξαφνικά σταμάτησε χτες να ανταποκρίνεται η οθόνη. 
Έβγαλα μπαταρίες αλλά τίποτε. 

Τελικα τα Asmodus είναι λαχείο να πέσεις σε καλό κομμάτι. 

Αποσυνδεδεμένος giannisg

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4381 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 18:22 »
Δεν εμφανιζοταν  το Power σε μαυρο φοντο (οπως θα 'πρεπε) και οταν εμπαινα στο menu με τρια κλικ φωτιζοταν χωρις ομως να μπορω να αλλαξω λειτουργια (Power-TC-Bypass κτλ).Μπορουσα ομως ν'αλλαξω τα Watt κι ετσι το βαλα στα 10 watt και ατμιζα.Ευτυχως την ωρα που το επαθε αυτο αλλαζα αντισταση και το πηρα χαμπαρι. Πηγε μονο του στα 50 watt και θα τρωγα επικο καμμενο.

(Image removed from quote.)

Σημερα βρηκα torx,του εκανα αναβαθμιση και ολα διορθωθηκαν.Δυο χρονια του 'χω βγαλει το λαδι και συνεχιζει.

Δυστυχώς, σου έχει πάρει υγρό - οπως και μένα (σήμερα το ανακάλυψα) - πίσω από την οθόνη. Αν παρατηρήσεις στην φωτό σου, υπάρχει ένα είδωλο στην οθόνη σου (λόγω του υγρού) εκτός και αν η φωτογραφία με ξεγελάει τόσο πολύ. Μετά από 2 χρόνια σκληρής χρήσης, πλέον δεν μου διαβάζει σωστα τον άτμο. Ανα 2 λεπτά δείχνει ότι έχω τοποθετήσει διαφορετική αντίσταση. Αν το ψάξεις λίγο, τα  Aegis πάσχουν σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4382 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 18:59 »
Δε σε ξεγελαει η φωτογραφια,το ειδωλα αυτο οντως υπαρχει.
Πολυ πιθανο να εχει παρει υγρα η οθονη χαρη στον Siren 2 ,αν και υποτιθεται οτι ειναι αδιαβροχο.
Παντως μετα την αναβαθμιση,λειτουργει κανονικα και δε μ'ενοχλει το ειδωλο.
Τους ατμοποιητες τους διαβαζει κανονικα.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4383 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 21:26 »
Τελικά το μοντ το έστειλα πίσω είναι μέσα στην εγγύηση και μου είπανε αν επισκευάζεται καλώς. Διαφορετικά θα κάνουν αντικατάσταση.
Υποτίθεται έχουν DOA. Επισκευή γιατί??
Αντικατάσταση δεν πρέπει κανονικά?
Τι ισχυει σ αυτές τις περιπτώσεις ξερει κανείς?
Το έχω στην κατοχή μου 3 μέρες μόνο.
(Asmodus colossal 80. Νεκρό το touch screen.) 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4384 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 22:26 »
Ο όρος DOA (Dead On Arrival -δανεισμένος από την ιατρική), συνήθως είναι 7 ημερών και καλύπτει συσκευές που δεν μπόρεσαν να τεθούν σε λειτουργία αμέσως μετά την αγορά τους. Και λογικό είναι...
Αλλά αυτό το "7 ημερών" είναι που μπερδεύει...

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4385 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 23:23 »
Ούτως η άλλως υπάρχει η "κλασική" εγγύηση.

Όταν όμως μπαίνει και το "εγγύηση DOA 7 ημερών" ποιο το νόημα? 
Προφανώς αντικατάσταση. 
Διαφορετικά θα ίσχυε απλά η... κλασική εγγύηση. 
Ως εκ τούτου , DOΑ και επισκευή δεν γίνεται! 

Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον, εκτός αν είναι κάτι που μου διαφεύγει. 

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4386 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 23:26 »
Τελικά το μοντ το έστειλα πίσω είναι μέσα στην εγγύηση και μου είπανε αν επισκευάζεται καλώς. Διαφορετικά θα κάνουν αντικατάσταση.
Υποτίθεται έχουν DOA. Επισκευή γιατί??
Αντικατάσταση δεν πρέπει κανονικά?
Τι ισχυει σ αυτές τις περιπτώσεις ξερει κανείς?
Το έχω στην κατοχή μου 3 μέρες μόνο.
(Asmodus colossal 80. Νεκρό το touch screen.)
Τους ρώτησες και ήταν αρνητικοί; Εάν ναι καταγγελία στο γ. γ καταναλωτή. Και να μας γράψεις κ το κατάστημα να γίνει κ η κατάλληλη "διαφήμιση"...

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4387 στις: Δεκεμβρίου 09, 2019, 23:34 »
Σε 2 μέρες μου είπανε θα με ενημερώσουν αν επισκευάζεται η όχι.
Τώρα επισκευασμενο, ξέρω κι εγώ... 🙄
Η φάση είναι πως το δούλεψα 1,5 μέρα μόνο και μετά καπουτ.
Θα ενημερώσω μόλις μάθω.
Θα ζητήσω αντικατάσταση. Και βλέπουμε.
Μου είπανε πως αν επισκευάζεται, θα μου το φτιάξουν. 
Θα δω. 

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4388 στις: Δεκεμβρίου 10, 2019, 10:37 »
Αν το δούλεψες 1,5 ημέρα, το DOA δεν ισχύει όπως καταλαβαίνεις. Άρα, πάει για επισκευή ως πρώτο μέτρο. Αν ΔΕΝ, τότε προφανώς αντικατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4389 στις: Δεκεμβρίου 10, 2019, 22:44 »
Με μια πρώτη ανάγνωση, αυτό καταλαβαίνει κάποιος.
Όταν λέμε DOA, εννοούμε πως φτάνει στα χέρια μου, το ανοίγω, το βάζω μπρος και  δεν δουλεύει. Οπότε και ικανοποιείται ο όρος DOA.

Αλλά DOA "7 ημερών", τι στα κομμάτια σημαίνει;
Φτάνει στα χέρια μου, το ανοίγω αλλά ΔΕΝ το βάζω μπρος, το κρατάω και την 6η ημέρα το βάζω μπρος και διαπιστώνω ότι δεν δουλεύει, οπότε λέω ότι ισχύει η εγγύση DOA, αφού δεν πέρασαν 7 ημέρες;

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4390 στις: Δεκεμβρίου 10, 2019, 22:45 »
Εγγυηση 90 ημερων δεν ισχυει στα μοντακια ?
εγω ετσι νομιζω κ προσωπικα  εχω αλλαξει μοντακι με νεο πριν χρονια στη FT.

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4391 στις: Δεκεμβρίου 10, 2019, 23:07 »
Να κάνω κι εγώ μια ημι-σχετική ερώτηση; Γιατί 90 ημέρες η εγγύηση; Εάν τα μοντάκια αγοράστηκαν εντός ΕΕ, δεν ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΕ για τα ελαττωματικά προϊόντα, ήτοι για δύο χρόνια από την ημερομηνία αγοράς;

Εάν υπόκεινται σε κάποια εξαίρεση και γνωρίζει κάποιος θα με ενδιέφερε να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4392 στις: Δεκεμβρίου 10, 2019, 23:56 »

Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4393 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 00:14 »
Ωπ! Είσαι θεός. Κάτι θυμόμουν ότι είχε ξαναπεράσει αλλά είναι λίγο δύσκολη η ώρα τώρα :))

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4394 στις: Δεκεμβρίου 11, 2019, 03:24 »
Με μια πρώτη ανάγνωση, αυτό καταλαβαίνει κάποιος.
Όταν λέμε DOA, εννοούμε πως φτάνει στα χέρια μου, το ανοίγω, το βάζω μπρος και  δεν δουλεύει. Οπότε και ικανοποιείται ο όρος DOA.

Αλλά DOA "7 ημερών", τι στα κομμάτια σημαίνει;
Φτάνει στα χέρια μου, το ανοίγω αλλά ΔΕΝ το βάζω μπρος, το κρατάω και την 6η ημέρα το βάζω μπρος και διαπιστώνω ότι δεν δουλεύει, οπότε λέω ότι ισχύει η εγγύση DOA, αφού δεν πέρασαν 7 ημέρες;
To DOA σημαίνει το παραλαμβάνω, το ανοίγω και δε δουλεύει ή δε δουλεύει όπως θα έπρεπε.
Το DOA 7 ημερών από που προκύπτει;
Κάποιες εταιρίες αφήνουν περιθώριο 7 ημέρες για να δηλώσεις τη βλάβη αλλά αυτό δεν είναι κανόνας, εξαρτάται από την εταιρία.
Η Sourcemore για παράδειγμα και για το συγκεκριμένο Asmodus colossal δίνει DOA 3 ημερών.
Στον αντίποδα υπάρχουν κατασκευαστές που προσφέρουν DOA 30 ημερών ή και περισσότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10291 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12