vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

452 επισκέπτες, 9 χρήστες
Geraki, Buliwyf, Tem, apollwnas21, manoslykos, dimitrisd, Jorge, vsotos, dvelev

Twitter

Augvape Merlin RTA

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 13:16 »
Δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις τίποτα με τις τρύπες του υγρού, ακόμα κι αν αυτές δεν φαίνονται απ' έξω το υγρό περνάει κανονικά μέσα από τις εγκοπές της καμπάνας και φτάνει στο βαμβάκι σου χωρίς προβλήματα στην τροφοδοσία. Στα reviews αναφέρονται λανθασμένα τα περί "άνοιγμα/κλείσιμο των υγρών περιστρέφοντας το τανκ" αφού αυτά στην ουσία δεν κλείνουν ποτέ. Όπου κι αν βρίσκονται οι τρύπες του deck.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 13:39 »
Σωστός ο Μάκης, ο merlin mini δεν έχει ρύθμιση εισροής υγρού.

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 22:08 »
Κάτοχος του Merlin Mini από χθές μόνο θετικά έχω να πω πραγματικά.

Μονή αντίσταση με απλό 40αρι kanthal (6 σπείρες σε 3mm πυρήνα) και cotton bacon v2 με το μεγαλύτερο από τα δύο reducers. Η γεύση που παίρνω είναι εξαιρετική!

Επίσης δοκιμάζοντας, πριν τον στήσω, το μικρότερο reducer μου φάνηκε πραγματικά τσιγαρισιος ο αέρας. Θα δοκιμαστεί και στην πράξη σύντομα.

Καμία απολύτως διαρροή, κανένα πρόβλημα στο γέμισμα, και ο ήχος που κάνει στο ατμισμα είναι όλα τα λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 22:26 »
Γεία σας και απο εμένα!Κάτοχος και εγω του μεγάλου merlin,πρώτος rta για εμένα πρωτο στήσιμο 28awg ss 3αρι πυρήνα 0,75 ohm και βγήκε μια χαρα γεύση τέλεια και mtl με κλειστο αέρα!! Πρώτο γέμισμα με ανοιχτή τη ροη υγρού και πλημμυρισα το mod μαθαίνω!! Στο evic vtc mini δεν βιδώνει τέρμα αφήνει ένα κενό έτριψα την βίδα του πόλου με γυαλόχαρτο καλύτερα τώρα αλλα έχει κενό πάλι.. ξέρει κανένας κάποιο τρόπο να μήν αφήνει κενό; υπάρχει φόβος να χαλάσει το mod αν το αφήσω έτσι; 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 22:51 »
Μην τριβεις την βιδα γιατι μετα δεν θα περναει το ρευμα και θα σου βγαζει οτι εχει βραχυκυκλωμα. 

Τιποτα δεν παθαινει. Χρονια τωρα πολλοι ατμοποιητες που χρησιμοποιω αφηνουν κενο. Κανενα προβλημα!

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουαρίου 01, 2017, 23:59 »
Ευχαριστώ!! έχω μια διαροή στη βαση.. αλλά μάλλον λόγω βαμβακιού ή υγρά που είχαν μείνει απο το προηγούμενο πλημμύρισμα μέσα στο θάλαμο τoυ airflow :hmmm: με τέρμα κλειστές τρύπες υγρού αλλοιώνεται η γεύση προς καμμένο είναι φυσιολογικό;

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 00:21 »
Ευχαριστώ!! έχω μια διαροή στη βαση.. αλλά μάλλον λόγω βαμβακιού ή υγρά που είχαν μείνει απο το προηγούμενο πλημμύρισμα μέσα στο θάλαμο τoυ airflow :hmmm: με τέρμα κλειστές τρύπες υγρού αλλοιώνεται η γεύση προς καμμένο είναι φυσιολογικό;
Δεν τον εχω, τον ειχα δοκιμασει ομως για μια βδομαδουλα.Ουσιαστικα αυτο που λεει ο μακης οταν κλεινεις τελειως τις τρυπες της ειροης υγρου συνεχιζει να περναει υγρο.
Ομως αν ειναι πολυ πηχτο το υγρο η ειναι κρυο και οι τρυπες ειναι τερμα κλειστες τοτε δεν παιρναει υγρο και ουσιαστικα ατμιζει οτι υπαρχει ηδη φωλιασμενο στο cotton.
Οποτε ανοιγε λιγο παραπανω.
Παντως ειναι μια χαρα ατμο,καλοατμιστος !

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 01:01 »
Ευχαριστώ!! έχω μια διαροή στη βαση.. αλλά μάλλον λόγω βαμβακιού ή υγρά που είχαν μείνει απο το προηγούμενο πλημμύρισμα μέσα στο θάλαμο τoυ airflow :hmmm: με τέρμα κλειστές τρύπες υγρού αλλοιώνεται η γεύση προς καμμένο είναι φυσιολογικό;
Ναι, γιατί άμα κλείσεις την εισροή υγρού πολύ απλά δεν περνάει υγρό, άρα θα στεγνώσει το βαμβάκι.
Πάρε λίγο πιο χοντρό σύρμα και βάλε λίγο περισσότερο βαμβάκι κι όλα θα πάνε καλά! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 23:23 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Έβαλα παραπάνω βαμβάκι με 28awg ίδια αντίσταση με φουλ ανοιχτή την εισροή υγρού και είδα ελάχιστα λίγο υγρό πάνω στο mod σε ένα μικρο τμήμα του αφού ξεβίδωσα τον ατμοποιητή, μπορεί να είναι και ατμός που εγκλωβίστηκε απο το airflow λόγω του κενού στο mod .Πάντως σε ένα ξένο forum που ήταν μέλος η roxy γράφουν αρκετοί για διαρροές.Γενικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος  απο την αποδοσή του έχω cubis pro και kabuki τον πήρα για αεράτο mtl και αποδίδει πάρα πολύ καλά!

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 01:14 »
Έχει πάρει το μάτι μου να γράφουν ότι κάποια κομμάτια είχαν προβληματική βάση, τώρα τι ακριβώς δεν ξέρω αλλά εμένα δουλεύει υποδειγματικά.

Υ.Γ Σφίξε την βίδα του 510 πόλου για κάθε ενδεχόμενο.

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 00:00 »
Προβλήματα, προβλήματα, προβλήματα...

Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος γιατί τον λατρεύω τον Merlin Mini αλλά το γέμισμα του αποδείχτηκε εφιάλτης.

Στο μονό deck με 3mm αντίσταση βάζω όσο βαμβάκι χωράει να περάσει από την αντίσταση και το στριμώχνω όλο χωρίς να το κουρεψω στα juice channels. Το βαμβάκι είναι cotton bacon v2 και τις άκρες τις φουντωνω (χωρίς να τις αραιωνω).

Παρόλα αυτά όμως μετά τον πρώτο γέμισμα, σε κάθε γέμισμα έχω πλημμύρα του θαλάμου και αν το έχω όρθιο τρέχει απο τον αέρα κάτω αλλιώς αν το έχω ανάποδα στάζει από το drip tip καπου στις 4-5 σταγόνες. Αν το γυρίσω ανάποδα και περιμένω να κατέβει όλο το υγρό πριν το σφίξω τότε δεν στάζει.

Όπως το βλέπω εγώ δεν εχει JFC ο μικρός, οπότε αυτό σαν λύση δεν παίζει. Έχω την εντύπωση ότι το υγρό που διαρρέει δεν μπαίνει στον θάλαμο από τις τρύπες του βαμβακιού αλλά περιμετρικά πάνω από το deck. Το deck όταν βιδωνει στο τανκ δεν εφαρμόζει τέλεια με την καμινάδα γύρω γύρω (δεν υπάρχει κάποιο oring) οπότε η θεωρία μου είναι ότι στο βιδωμα του καπακιού μετά το γέμισμα πιέζεται το υγρό και επειδή δεν μπορεί να περάσει από το βαμβάκι περνάει πάνω από τα τοιχώματα του deck γύρω γύρω.

Αν έχω δίκιο τότε τουλάχιστον με 50-60% PG που έχουν τα δικά μου υγρά το πρόβλημα είναι αδύνατο να λυθεί.

Καμία άποψη πάνω σε αυτό; Εσείς χρησιμοποιήτε 50-50 υγρά απροβληματιστα;

Να πω και ένα θετικό, δοκιμάζω τώρα το 1.2mm restrictor (το μικρό) και σε συνδιασμό με ένα λεπτό ντριπτιπάκι είναι πολύ ωραίος MTL.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2017, 04:59 από lentis »

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 09:30 »
Μηπως εχεις χασει το oring περιμετρικα της βασης του deck? 


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 11:13 »
Αναφέρεται στον μικρό merlin o lentis και όχι στον κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 12:01 »
Εχω και εγω τον mini εδω και 5-7 μερες.
Δεν βρηκα δυσκολια καθολου να τον φτιαξω,αντισταση-βαμβακι-oring,πανευκολα.
Διαρροες καμια.
Αντιισταση,με κλειστες σπιρες δεν θα το ελεγα οτι δινει καλη γευση,αντιθετα με ανοιχτες σπιρες και 3mm πυρινα με 26αρη  συρμα τα παει πολυ καλα και δεν εχει σκασιματα καθολου.
 Τον εκανα και με τους 3 τροπους,με την  μικρη βιδα στο ντεκ πολυ σφικτος , με την μεγαλη τρυπα σφικτος,χωρις βιδα αερατος πολυ.Με το air-flow και χωρις βιδα μπορεις ανετα να παιξεις με τον αερα.
  Λενε οτι περνει 2ml υγρο,κανονικα περνει 2,2-2,3 εαν τον γεμισεις κανονικα απο πανω.
Εγω ομως τον γεμιζω απο ΚΑΤΩ και περνει περισσοτερο (οσοι τον εχετε καντε το)
Χωρις την βιδα στο ντεκ το υγρο παει βολτα απο θεμα καταναλωσης .
Δεν Χωραει στο pico.
Δεν εχει ρυθμιση υγρων.
Το ντεκ με την διπλη αντισταση δεν το εχω δοκιμαση,οποτε δεν εχω και γνωμη.
Ειναι ενας αρκετα καλος ατμο,αλλα δεν μου εχει δωσει ακομα την smooth γευση, το κατι παραπανω
(που ειχα απο τον bachelor nano.)
Αυτο βεβαια ειναι καθαρα θεμα επιλογης.

Νομιζω πως θα τον πουλησω και θα ξαναπαρω nano.

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 14:40 »
Ευχαριστώ πολύ dinos_74 μου έδωσες τη λύση!

Είχα σκεφτεί να τον γεμίζω από κάτω αλλά σε ατμοποιητή με top fill ένιωθα κορόιδο. Μόλις το έκανα όμως και αφού έτσι χωράει κάπου στο 1ml παραπάνω ευχαρίστως να τον γεμίζω με αυτόν τον τρόπο.

Τώρα και θα γεμίζω λιγότερες φορές και δεν θα λερώνει όπως το top fill με το oring που έχει εξωτερικά.

Χίλια ευχαριστώ για την ιδέα, τώρα απλά τον λατρεύω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix