vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Augvape Merlin RTA

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #375 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 20:05 »
Το βαμβακι να το κόβεις αφού το διπλωσεις στα πλαινά μπροστα από τις εισαγωγές του υγρού ώστε να είναι επίπεδο όταν μπεί στα λούκια και μισό χιλιοστό πριν το τέρμα τους.
Ειχες δίκιο για το κόψιμο μετα το δίπλωμα. Πέρασα πολύ πιο μαλακά το βαμβάκι,μου σταμάτησαν και τα split back  που είχα πρίν , διαρροές μηδεν  και χτενισμένο στα άκρα. Ο ατμός έγινε πιο βελούδινος και η γεύση γέμισε περισσότερο  το μόνο που μετάνιωσα είναι οτι έβαλα το μεγάλο πιν , μάλλον δεν ήθελε καθόλου.
Ευχαριστώ για το μάθημα ;) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος MakIs_X

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #376 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 20:08 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Εάν δεν έβαζες καθόλου πιν ακουμπάς το πνευμονικό set up


Sent from my iPad using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2017, 10:54 από Buliwyf »

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #377 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 20:24 »
Για κάποιο λόγο προς τα εκεί με πάει ο Merlin

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #378 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 22:53 »
Ειχες δίκιο για το κόψιμο μετα το δίπλωμα. Πέρασα πολύ πιο μαλακά το βαμβάκι,μου σταμάτησαν και τα split back  που είχα πρίν , διαρροές μηδεν  και χτενισμένο στα άκρα. Ο ατμός έγινε πιο βελούδινος και η γεύση γέμισε περισσότερο  το μόνο που μετάνιωσα είναι οτι έβαλα το μεγάλο πιν , μάλλον δεν ήθελε καθόλου.
Ευχαριστώ για το μάθημα ;) :thumpup:
Χαίρομαι που βοήθησα   Όσο αφορά το pin, επειδή προσωπικά  από τη μία μου έρχονταν αρκετά σφιχτό το μεγάλο και πολύ αεράτος χωρίς καθόλου pin, το άνοιξα στα 2,2mm και τα βρήκαμε τα δυό μας

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #379 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 10:19 »
Καλημερα σε όλους.

Έπειτα από αρκετή μελέτη αποφάσισα να δοκιμάσω τις τύχες μου σε έναν επισκευάσιμο ατμο. Μετά από αρκετή μελέτη στο φόρουμ σε συνδιασμό με διάφορα reviews, αποφάσισα ότι ο Μέρλιν είναι ότι πιο κοντά σε μένα από θέμα ευκολίας, τιμής και αποδοσης.

Πρώτου βάλω παραγγελία θα ήθελα να με διαφωτίσετε στα παρακάτω ερωτήματα.  ( Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ nautilus 2, με istick qc200, σε 0,7 αντίσταση στα 16w και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κατανάλωση γύρω στα 10-11ml ημερισιως σε DIY υγρά.

1) μίνι ή ρεγκιουλαρ?
2) για 0,7 περίπου αντίσταση και ισορροπία χτυπήματος ντουμανιου, τι είδους σύρμα να αγοράσω?
3) τι μάρκα μπαμπάκι? Διαβάζω ότι πολλοί προτιμούν το μπέικον
4)σπείρες κολλητά? Και πόσες.

Αν και θα πειραματιστω και μόνος μου να βρω μια χρυσή τομή , τα ερωτήματα μου αφορούν κυρίως για μια αφετηρία.

Ps. Η σύσταση των υγρών που ατμιζω είναι 70VG/30PG σε 3mg nic.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #380 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 10:24 »
1 mini
2 κανθαλ Α1 26ga ή 28ga(καλητερα 26ga)
3 μπέικον
4 αναλογος τι θες(ανοιχτε καλητερα) ,οσες θες(6,7 λεω εγω)

επισης πυρηνα 3mm

βαλε την αντισ. κοντα στον αερα (την τρυπα) κεντραρισε καλα την αντισταση να ειναι ισια,
βαμβακι πολυ ΔΕΝ θελει,μην το στουμπονης.Βαλτο χτενισμενο μεσα στις τρυπες.
Διαρροες δεν θα παρεις ΠΟΤΕ.
Στα 1,2 ohm που ειναι τωρα η αντισταση σου παιξε ανετα μεχρι και τα 25-30 watt.
Με αντισ. 1.8 παιζω στα 25 watt.

καθος ειμαι καλος ανθρωπος :idiot1:
πριν φυγει απο τα χερια  μου ο merlin mini ειπα να ξανακανω δοκιμη
Ειδα παρα πολλα video με διαφορα στυσ. του μικρου.
Ενα μου εκανε εντυπωση.
Παρα πολυ ανοιχτες σπειρες,kanthal A1 26ga, 3mm πυρινα,με 0,7 ohm στα 25 watt.
ΟΙ 5,5 σπειρες επιασαν απο πολο σε πολο(για τοσο ανοιχτες λεμε.)και αρκετα κοντα στην τρυπα του αερα.

Ο μικρουλης δεν εδειξε απλα δοντια,εβγαλε  χαυλιοδοντες και μαλιστα τεραστιους.
Γευση αρκετα ωραια,επιασε ολα τα αρωματα του monsoon.

Βαμβακι cotton bacon,χωρις πολυ γουτσου-γουτσου,το περασα στις τρυπες.
Χωρις βιδα στο ντεκ και με διαφορες εναλλαγες στο air-flow,επερνα ΠΑΝΤΑ χτυπημα μεχρι τα δαχτυλα των ποδιων μου.Ειναι η πρωτη φορα που το ενιωσα(γενικος),
μεχρι και γκουχου-γκουχου εκανα σαν παππους στο ικα. :laugh1: :palios:

Υγρο με 12αρα νικοτ.,εμοιαζε με τιγρη μεσα σε κλουβι που προσπαθει να βγει με καθε τροπο.
Απο ντουμανι δεν εχει και πολυ,αλλα δεν το λες λιγο.
Ακομα ομως δεν εχω μπορεσει να παρω την smooth γευση απο αυτον.

τιπ.Στο Yihi SXmini 60W επερνα αλλο χτυπημα απο οτι στο   iStick Pico που ηταν υποτονικο.
Παιζει μεγαλο ρολο το ρευμα που περνει τελικα.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 16:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #381 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:01 »
1 mini
2 κανθαλ Α1 26ga ή 28ga(καλητερα 26ga)
3 μπέικον
4 αναλογος τι θες(ανοιχτε καλητερα) ,οσες θες(6,7 λεω εγω)

επισης πυρηνα 3mm
Ευχαριστώ πολύ !

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #382 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:04 »
Φίλε Ντίνο δε ξέρω ποιον έχεις κάνει παράθεση αλλά θα σου πω μετά βεβαιότητας ότι το χτύπημα δεν είναι και ότι καλύτερο στον merlin mini. Έχει πολύ καλή γεύση, πολύ smooth τζούρα, βελούδινο ατμό, αθόρυβη λειτουργία αλλά στο χτύπημα είναι μέτριος. Πολλές φορές ξεγελιόμαστε  και νομίζουμε ότι κάποιος άτμο έχει τρελό χτύπημα εξ αιτιας του να μην έχει μπεί σωστά το βαμβάκι (πιεσμένο, στουμπωμένο, πολύ κλπ) με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτεί σωστά (υποτροφοδοσία). Σε αυτή την περίπτωση ο ατμός έρχεται πολύ ξηρός, σε σημείο μάλιστα κάποιες φορές να μας "βγάζει τα μάτια" και να νομίζουμε ότι έχει χτύπημα του θανατά ενώ δεν είναι έτσι γιατί ουσιαστικά ατμίζουμε από μισοστεγνωμένο βαμβάκι.

Απ τη στιγμή που στήνετε σωστά τον mini και θέλετε πιο "τσιγαροκατάσταση"  (αίσθηση, χτύπημα κλπ), δοκιμάστε με 2,5 mm πηνίο.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #383 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:43 »
η παραθεση ηταν για τον
Arvalius

που ρωταει γνωμη

οσο  για τα αλλα που γραφεις δεν θα πω οχι,με ενα μικρο ΑΛΛΑ.

επισης εαν διαβασες καλα το ποστ,λεω στην αρχη

καθος ειμαι καλος ανθρωπος
πριν φυγει απο τα χερια  μου ο merlin mini ειπα να ξανακανω δοκιμη

Πραγμα που λεει απο μονο του οτι για εμενα δεν κανει.

Παντος για το 2,5mm ναι το ξερω αλλα ο Arvalius θελει ντουμανακια απο οτι καταλαβα

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #384 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 11:56 »
Ναι βρε το κατάλαβα   όλα τα παραπάνω τά εγραψα γενικά για όλους μας κι όχι για σένα. Απλά πήρα αφορμή από τη παράθεση σου για να πω δυο πράγματα που στην τελική δεν κάνουν καλό στην υγεία μας.
Για ντουμανια... Με το διπλό ντεκ, το φαρδύ ντριπάκι και πολύ vg στα υγρά βγάζει αρκετά
Ο merlin κατά τη γνώμη μου είναι ένας καλός ατμοποιητης αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Ούτε εγώ έχω τρελαθεί μαζί του αλλά είναι τιμιότατος για τα λεφτά που κοστίζει

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #385 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 13:39 »
Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Κατ'αρχην ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

Μάλλον Δεν το διατύπωσα σωστά. Θα ήθελα κάτι ισορροπημένο. Όχι ντουμάνια σαν τον παλιό καρβουνιάρη. Να νιώθω και λιγο χτύπηματακι και να ξεγελάω τον εαυτό μου. 

Στο μυαλό μου δηλ. Έχω έναν ατμοποιητη να βγάζει ελαφρώς καλύτερο ντουμάνι από τον ναυτιλο2, να είναι επισκευάσιμος με ψιλό εύκολο στήσιμο (αρχάριος) και να έχει τουλάχιστον το χτύπημα του ναυτιλου με τα υγρά 70/30 3mg. Εκεί ίσως κάνει το γεγονός ότι ο Μέρλιν έχει reducer κάνοντας την τζούρα πιο σφιχτή.  Θα μπορούσα βέβαια να κάνω κάποιες παρασκευές με 60/40 ας πούμε για να ισορροπήσω το χτύπημα με κάποιον επισκευάσιμο.
Ψιλό αχταρμα τα έχω στο μυαλό μ μάλλον.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #386 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 14:15 »
Ο mini έχει καλύτερη γεύση ................................................................... ο κανονικός είναι απροβλημάτιστος.
Ο κανονικός με την μετατροπή σε mini - νέο καπάκι και κοντό τανκ, είναι και απροβλημάτιστος και έχει άριστη γεύση ( να είναι καλά το παιδί που το ανέφερε μερικές σελίδες πίσω).


https://www.gearbest.com/accessories/pp_464167.html

Αποσυνδεδεμένος giorgos_thess

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #387 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 14:24 »
Για μένα και τα δικά μου γούστα είναι ένας από τους καλύτερους επισκευάσιμους. 3 έχω πάρει. Διαρροή δεν είχα ποτέ και το στήσιμο του εύκολο. ss 4αρι (χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας) 6 στροφές με 2μιση διάμετρο και bacon βαμβάκι. Ατμίζω στα 30w 50/50 3mg 

Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #388 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 14:50 »
Τον θες για τσιγαρίσιες η πνευμονικές? O Merlin mini γενικα ειναι αεράτος

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Augvape Merlin RTA
« Απάντηση #389 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2017, 10:16 »
Για τσιγαρισιες. Αν κατάλαβα καλά βάζοντας το reducer γίνεται αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2017, 13:27 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 1 63 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:35
από Ηρακλης
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8764 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34300 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro