vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

291 επισκέπτες, 8 χρήστες
Stedorian93, camber, Jorge, dkostas, manoslykos, noe, lagoudakis, I.P

Twitter

Πόλεμος στα η.τ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9588
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #795 στις: Νοεμβρίου 03, 2019, 01:55 »
Μπορεί όμως να αφορά και άλλους........ δεν είναι σαφές. Σε κάθε περίπτωση θα φανεί το επόμενο διάστημα τι πραγματικά συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #796 στις: Νοεμβρίου 04, 2019, 13:20 »
Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει αρκετή επιρροή στους Κινέζους αξιωματούχους ώστε να γίνει κάτι τέτοιο, προσωπικά αμφιβάλλω. Ακόμα και μικρή ποσοστιαία μεταβολή να υπάρξει στο ΑΕΠ τους από κάτι τέτοιο, σε απόλυτα νούμερα μιλάμε για τεράστια ποσά!


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 729
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #797 στις: Νοεμβρίου 04, 2019, 14:36 »
Απο την άλλη είναι πρώτη χώρα σε αριθμό καπνιστών: " η Κίνα παράγει και καταναλώνει το 1/3 των τσιγάρων στον κόσμο,σύμφωνα με την τελευταία έκδοση του Tobacco Atlas".
Αρα το ισοζύγιο προς τα που γέρνει αν υποθέσουμε οτι οι καπνίζοντες στρέφονται στον ατμό;

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #798 στις: Νοεμβρίου 04, 2019, 14:45 »
Στην Κίνα καπνίζουν και οι πέτρες.Όταν πρωτοπήγαν Μπουσάρντο και Αγραφιώτης έλεγαν ότι τόσο οι επικεφαλείς όσο και οι εργαζόμενοι στις γνωστές εταιρείες ηλεκτρονικού τσιγάρου,κάπνιζαν δεν άτμιζαν!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #799 στις: Νοεμβρίου 05, 2019, 13:03 »
Αυτό γιατί ακριβώς σε (και τους) παραξένεψε? Κατασκευαστικές εταιρείες είναι, δεν είναι ατμοπαρέες.

Μην κοιτάς που στην Ελλάδα έχουμε την άποψη ότι ο επιχειρηματίας πρέπει να είναι και ο ίδιος υπέρμαχος αυτού που πουλάει, ιδιαίτερα όταν απευθύνεται σε εξιδικευμένο κοινό. Η επιχείρηση στις πολύ ανεπτυγμένες οικονομίες, δεν είναι υποχρεωτικά προέκταση του επιχειρηματία. Είναι απλά ένας τρόπος να βγάλει λεφτά. Όλο αυτό είναι ένα συντεχνιακό κατάλοιπο που ακόμα επηρρεάζει αρνητικά την ελληνική οικονομία και ελπίζω να αλλάξει σύντομα, τουλάχιστον σε νομικό πλαίσιο στο εταιρικό δίκαιο.

Δεν μπορεί δηλαδή έγώ να έχω ένα Χ ποσό να επενδύσω, να θέλω να ανοίξω ένα φαρμακείο και ο Νόμος να με υποχρεώνει να έχω φαρμακοποιό στο εταιρικό σχήμα, όχι απλά υπάλληλο/υπεύθυνο.

Είναι το ίδιο πράγμα που έχω υποστηρίξει αρκετές φορές και με κοιτάνε σαν εξωγήινο, ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα ατμιστικά είδη ώς έναν εμπορικό κωδικό και όχι ως πλήρη αφοσίωση, τουλάχιστον όσον αφορά τους επαγγελματίες. Θέλει πολλά χρόνια για να γίνει αυτό βέβαια, αλλά θα γίνει κάποια στιγμή.

Εννοείται πως ο μη χομπίστας ατμιστής δεν καίγεται και ιδιαίτερα να πάει σε εξειδικευμένο ατμομάγαζο να πάρει το δεκαμελάκι του. Το ίδιο θα το πληρώσει εκεί, το ίδιο στο περίπτερο, το ίδιο και στο καπνοπωλείο.

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #800 στις: Νοεμβρίου 05, 2019, 14:27 »
Νομίζω πως ο χομπίστας θα θέλει να πάει σε εξειδικευμένο μαγαζί.
Αν είναι και χρόνιος πελάτης ακόμα καλύτερα. Είναι ψυχοθεραπευτικό.
Τουλάχιστον εγώ όταν πάω σε κάποιο από τα 2 μαγαζιά που ψωνίζω, αισθάνομαι ανανεωμένος, ότι και να αγοράσω.
Καλά, μην εκλάβει κανείς πως είμαι χομπίστας...

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #801 στις: Νοεμβρίου 05, 2019, 18:14 »
[member=7454]Cruiser79[/member].Τρύφωνα συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται ο επιχειρηματίας να είναι ντε και καλά υπέρμαχος αυτού που πουλάει.Το παράδειγμα ήταν απλά για να υπερτονίσει το ''στην Κίνα καπνίζουν και οι πέτρες''

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #802 στις: Νοεμβρίου 05, 2019, 19:29 »
Η Κινα, μάλλον δεν θελει ατμιστες, αλλα καπνιστες, για να μην εχει να τρεφει συνταξιουχους.... (μακαβριο)
Αφου με την πολιτικη του "ενος παιδιου" σε ελαχιστες δεκαετιες θα εχει μερικα δις απο αυτους....

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #803 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 20:12 »
[member=7454]Cruiser79[/member]
Αν δεν καπνίζει μέσα στο μαγαζί και βρωμάει και βρει κι έναν τρόπο να δοκιμάζουν οι πελάτες νέα υγρά χωρίς να γίνεται ομίχλη απ' το ντουμάνι, συμφωνώ απόλυτα. Για τα Φαρμακεία ένα γρήγορο: το Φαρμακείο θέλει άδεια που μπορεί να την έχει μόνο Φαρμακοποιός που τον καθιστά και υπεύθυνο στον νόμο. Τώρα, υπάλληλος που να δώσει άδεια λειτουργίας στο αφεντικό του δεν είναι λίγο οξύμωρο; Γιαυτό καθορίζεται ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής Φαρμακοποιού στο Εταιρικό σχήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 08, 2019, 20:20 από redortho »

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #804 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 21:49 »
κ το καράβι μονάχα ο καπετάνιος το κουμαντάρει
αυτό σημαίνει ότι θα γίνει σώνει κ καλά συνεταίρος του πλοιοκτήτη?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #805 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 22:33 »
Μάλλον είναι άστοχο το παράδειγμα του καπετάνιου. Το φαρμακείο δεν είναι απλό εμπορικό κατάστημα, διαθέτει και εργαστήριο παρασκευής διαφόρων σκευασμάτων για το οποίο απαιτείται άδεια η οποία με τη σειρά της προϋποθέτει φαρμακοποιό. Υπό αυτή την έννοια είναι όντως οξύμωρο να εξασφαλίζει την άδεια ο υπάλληλος για χάριν του αφεντικού. Σιγά μην καταστεί ο φαρμακοποιός υπεύθυνος απέναντι στο νόμο για έναν βασικό μισθό που θα του προσφέρει ο "επενδυτής"!
Τώρα θα μου πεις, στην οικονομία της αγοράς, εκεί θα κολλήσουμε? Το κεφάλαιο να ικανοποιείται κι από πτυχία φαρμακοποιών και ό,τι άλλο χρειαστούμε αγοράζουμε όσα θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #806 στις: Νοεμβρίου 08, 2019, 22:55 »
ευχαριστώ για την παρατήρηση
μακριά από μένα η υπεράσπιση της οικονομίας της αγοράς
απλώς ήθελα να δείξω την παραμόρφωση
ων ουκ έστιν αριθμός παραδειγμάτων από συντεχνίες που επιβάλουν δουλείες κ δημιουργούν προηγούμενα κ αγκυλώσεις




Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #807 στις: Νοεμβρίου 09, 2019, 01:19 »
Πρώτα θα δούμε το τζόκερ και μετά θα ατμίσουμε δημοσίως.
Γατάκια...
https://www.iefimerida.gr/kosmos/tramp-ayxanetai-orio-ilikias-ilektroniko-tsigaro

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #808 στις: Νοεμβρίου 10, 2019, 20:44 »
Μάλλον είναι άστοχο το παράδειγμα του καπετάνιου. Το φαρμακείο δεν είναι απλό εμπορικό κατάστημα, διαθέτει και εργαστήριο παρασκευής διαφόρων σκευασμάτων για το οποίο απαιτείται άδεια η οποία με τη σειρά της προϋποθέτει φαρμακοποιό. Υπό αυτή την έννοια είναι όντως οξύμωρο να εξασφαλίζει την άδεια ο υπάλληλος για χάριν του αφεντικού. Σιγά μην καταστεί ο φαρμακοποιός υπεύθυνος απέναντι στο νόμο για έναν βασικό μισθό που θα του προσφέρει ο "επενδυτής"!
Τώρα θα μου πεις, στην οικονομία της αγοράς, εκεί θα κολλήσουμε? Το κεφάλαιο να ικανοποιείται κι από πτυχία φαρμακοποιών και ό,τι άλλο χρειαστούμε αγοράζουμε όσα θέλουμε.
Γιώργο, και ο καπετάνιος θέλει ειδική άδεια, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης μιας ναυτιλιακής (είτε κάνει το δρομολόγιο Κέρκυρα Ηγουμενίτσα είτε έχει 30 πετρελαιοφόρα) πρέπει να έχει τέτοια άδεια. Ούτε υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να κάνει συνέταιρο τον καπετάνιο ή το μηχανικό. Ευτυχώς δηλαδή!

Επί του θέματος, Μιχάλη, στη χώρα όπου οδηγάς στα 16, ψηφιζεις/πας στρατό/καπνίζεις στα 18 και πίνεις αλκοόλ στα 21, μόνο παράξενο δεν μου φαίνεται!

Από κινητό


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Απάντηση #809 στις: Νοεμβρίου 10, 2019, 21:45 »
Θα μου επιτρέψετε να εκφέρω την άποψη (ως 35 χρόνια εργαζόμενος σε μεγάλη ναυτιλιακή εταιρεία), πως δεν μπορείτε να φέρνετε το παράδειγμα πλοιάρχου/πλοιοκτήτη ως αντίστοιχο με το φαρμακοποιός/επιχειρηματίας.
Η ναυτιλία υπάγεται σε ειδικά καθεστώτα (όχι ένα μόνο), και διαθέτει και δικό της ναυτικό δίκαιο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34427 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 225 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238599 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139007 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz