vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 10 χρήστες
lidbab, tibolaso, Jorge, manoslykos, radios, Milarepa, ZoeM, Buliwyf, Parolos, funes

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3915 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:50 »
Petra, ειρωνικά το έγραψα ότι αν το πατήσεις θα σπάσει :)) , και φυσικό είναι να σπάσει αφού θα το πατήσει κανείς :)) , πλαστικό είναι τι θες να κάνει;
Αντιθέτως το δικό μου απο τις αρχές του Ιουνίου περίπου, καθημερινή χρήση, σφιχτό driptip βάλε-βγάλε, αρκετές τούμπες, μια χαρά είναι.
Εγώ προσωπικά όταν ακούω για KFLP στο μυαλό μου κατευθείαν τον φαντάζομαι με το tynitank, δεν μπορώ να τον φανταστώ αλλιώς.
Έχω δοκιμάσει και άλλα κουστουμάκια αλλά σαν και αυτό δεν βρήκα κάτι καλύτερο.
Μπορεί να έχει σπάσει και σε άλλους όπως λες αλλά είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για μειοψηφία, και σε καμιά περίπτωση δεν έσπασε από μόνο του αλλά απο κακή χρήση.
Το λέω γιατί βλέπω ανθρώπους που ξεκίνησαν χθές, και σήμερα ψάχνουν τανκ απο διαμάντι. Γραμμένα είναι αυτά στο φόρουμ, ρίξε μια ματιά και θα καταλάβεις.


Ας μέναμε καλύτερα στην παραφουσκωμένη τιμή του που συμφωνώ και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3916 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:55 »
@giorgosmc
Τα glass tank που θέλεις να πάρεις για τον KL+, εκτός από το ότι θα σπάσουν αν σου πέσουν έχουν και ένα άλλο θέμα που είχα αντιμετωπίσει εγώ (και για αυτό δεν τα χρησιμοποίησα ξανά).  Δεν είναι βιδωτά στον ατμοποητή αλλά σφηνωτά.  Αποτελούνται από 2 δαχτυλίδια, που βιδώνουν στην βάση και στο top cap, και το γυαλί ανάμεσα ουσιαστικά σφηνώνει με 2 orings.  Αυτό, σε εμένα ξαναλέω, είχε σαν αποτέλεσμα να ανοίγει το τανκ και να αδειάζουν τα υγρά αν τραβηχτεί κατά λάθος και γενικότερα να έχω θέμα διαρροών.

Νομίζω ότι η πιο ασφαλής επιλογή είναι το ss tank.  Δεν σπάει, δεν ραγίζει και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3917 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 12:59 »
Σε δοκιμή αντοχής που είχα κάνει στο diamond tank (..με το snake bite του danloucas), όταν το tank είχε κάνει τα γνωστά "αραχνιάσματα" (..και όχι πάρα πολλά) ..έβλεπα ότι "χτύπαγα" με την μία tc.

..αυτό γιατί το tank πλέον δεν είχε την σωστή στεγανοποίηση.

Ίσως λοιπόν σε kanthal mode λειτουργία αυτό να μην μπορεί να ελεγχθεί άμεσα ..και δυνητικά να ατμίσει κάποιος, σε μεγαλύτερες από τις επιλεγμένες ρυθμίσεις θερμοκρασίες.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3918 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:02 »
giorgosmc, εδώ έχει τις απαραίτητες πληροφορίες https://www.trippytips.com/index.php/accessories/tanks.html.
Γυαλί είναι το υλικό, αλλά η απορία μου είναι: γιατί;
αν λέμε το tiny εύθραυστο, αυτό είναι ο απόλυτος ορισμός του αυγού φαμπερζέ. Σε αντοχή, αλλά και τιμή.
60 δολάρια συν τα όποια μεταφορικά για γυάλινο τανκ, με ενσωματωμένη γυάλινη καμινάδα, σε ατμοποιητή ίσης αξίας;
Κι αν σου πέσει; Κι αν στραβοβάλεις και πατήσεις λίγο;

Δεν θα σου πω αν αξίζει τα λεφτά του, για exclusive αξεσουάρ είναι αναμενόμενη τιμή.
Πιστεύω όμως ότι πολύ το ψειρίζεις, δεν μπορεί να μη βολεύεσαι μ΄αυτά που βολευόμαστε όλοι εμείς.
Βρήκες κάποια γυάλινα τανκ με ασορτί δαχτυλίδια από ελληνικό μαγαζί, πάρε ένα σετ μαζί με ένα ανταλλακτικό τανκ και θα βολευτείς μια χαρά. μια μέρα δρόμος είναι με την κούριερ, αν σου σπάσει το πρώτο τανκ, παίρνεις αμέσως ένα δεύτερο. Κι αν κάποια στιγμή αλλάξεις γευστικές προτιμήσεις ή δεις ότι σου σπάνε τα γυάλινα, πάρε πολυκαρβονικό τανκ και είσαι οκ. Τσέκαρε μόνο μηπως χρειάζεσαι το πάνω μέρος της καμινάδας και ποιο από τα δυο, το κανονικό ή το νάνο.

dikos, το ποστ σου ήταν αρκετά ξεκάθαρο. Και θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι μετά από τόσο καιρό γνωρίζω πότε κάνω κακή χρήση και πότε όχι. Το πλαστικό δε σπάει εύκολα όσο το γυαλί, ας μην αλλάξουμε τους νόμους της φυσικής ξαφνικά. Σύμφωνα μ΄αυτά που λες, εσύ το κακομεταχειρίστηκες σε σχέση με μένα, οπότε εδώ μπαίνει ο παράγοντας "μήπως δεν βγαίνουν όλα ίδια;" Παρτίδα με παρτίδα διαφέρουν; Αν συμβαίνει αυτό, άδικα διαφωνούμε, διότι μιλάμε για διαφορετικά προιόντα κάτω από την ομπρέλα του ίδιου ονόματος. Τέλος πάντων, αφού όπως λενε συνατμιστές, τα tiny της ΦΤ δείχνουν προς το παρόν οκ, έχουμε διπλή επιλογή για να κάνουμε τον ΚΛ μας λιλιπούτειο, ο καθένας αγοράζει αυτό που τον βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3919 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:04 »
@achatzi νομιζω πως η λυση σε γυαλι ειναι επισης και τα plasma tank που απο οτι εχω ακουσει μονο γιατι δεν γνωριζω γι αυτο ρωτησα και τη petra μηπως ξερει να μου πει νομιζω πως ειναι γυαλι διαφορετικο απο το glass tank που εφαρμοζει καλυτερα, σχετικα με τo ss tank που εχει μεσα και ο ''μαμα'' kayfun lite plus οκ δε λεω ειανι οτι πιο ανθεκτικο και ασφαλη αλλα πως θα μπορω να καταλαβω ποσο υγρο εχω μεσα στο τανκ? :/

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3920 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:10 »
Σε δοκιμή αντοχής που είχα κάνει στο diamond tank (..με το snake bite του danloucas), όταν το tank είχε κάνει τα γνωστά "αραχνιάσματα" (..και όχι πάρα πολλά) ..έβλεπα ότι "χτύπαγα" με την μία tc.

..αυτό γιατί το tank πλέον δεν είχε την σωστή στεγανοποίηση.


Το έχεις καταλάβει λάθος...

Όταν δεν έχουμε σωστή στεγανοποίηση έχουμε από υπερτοφοδοσία μέχρι ανεξέλεγκτη διαρροή.

Το tc δεν χτυπάει ποτέ σε τέτοια περίπτωση...  :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3921 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:10 »
@petra 60 δολλαρια ειναι παρα πολλα δε το περιμενα πως θα ηταν τοσο ακριβο, φυσικα και δεν συμφερει, ναι το ξερω πως οι περισοτεροι χρησιμοποιουν αλαλ τανκ αλλα πες το κολλημα πες το πως θελω να κοιμαμαι λιγο πιο ησυχος που λεει ο λογος με τα υγρα και με αυτα που σηνηθως κανω οπως ξανα ειπα οξινα υγρα και καμαι φορα επειδη κανω και εργοστασιακο και επισκευασιμο πολλες φορες αφηνω τον επισκευασιμο με το υγρο μεσα για μερες οποτε θελω να ειμαι πιο ησυχος ας το πουμε, και προσωπικα δε μου εχει πεσει ποτε ηλεκτρονικο τσιγαρο κατω και ασχολουμε με το ητ απο τοτε που προτοκυκλοφορησε το ego-t εχουν περασει πολλα παο τα χερια μου αλλα ποτε και κανενα δε μου εχει φαει τουμπα ειμαι πολυ προσεκτικος με αυτα οποτε νομιζω οτι στα χερια μου θα κρατησει πολυ το γυαλακι, τοπ μονο που με ανησυχει ειναι αυτο που ειπε ο φιλος achatzi μην εχω προβλημα με διαρροες και οτι ειναι σφηνωτα

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3922 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:14 »
Το έχεις καταλάβει λάθος...

Όταν δεν έχουμε σωστή στεγανοποίηση έχουμε από υπερτοφοδοσία μέχρι ανεξέλεγκτη διαρροή.

Το tc δεν χτυπάει ποτέ σε τέτοια περίπτωση...  :)

Δύο φορές μου έχει τύχει ..μία τότε (με την δοκιμή) και μία μεταγενέστερα.

Τι να πω. Ίσως να έτυχε ..και να συνέβαινε κάτι άλλο.

Υ.Γ. ..διαρροή δεν είχα, ούτε υπετροφοδοσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2015, 15:47 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3923 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:18 »
πως θα μπορω να καταλαβω ποσο υγρο εχω μεσα στο τανκ?


Από το καμένο  :)) .  Πέρα από την πλάκα, θα το καταλάβεις από την αλλαγή στην γεύση.  Όταν αρχίζει και στεγνώνει το βαμβάκι αλλάζει η γεύση, και έρχονται υποψίες καμένου.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3924 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:19 »
το μονο που με ανησυχει ειναι αυτο που ειπε ο φιλος achatzi μην εχω προβλημα με διαρροες και οτι ειναι σφηνωτα


Πρόβλημα με διαρροές κατά την χρήση δεν θα έχεις, απλά επειδή είναι σφηνωτά με ο-ρινγκ τα δαχτυλίδια θέλει προσοχή να μην σου ξεκουμπώσει κατά λάθος π.χ. εάν έχεις στην τσέπη σου το μοντ με τον άτμο και πας να το βγάλεις τραβώντας το από το ντριπ-τιπ να ξεκουμπώσει και να χυθούν όλα.

Αποσυνδεδεμένος Fanis66

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Ia Khalá! issi-nui Ittataer-tilha Nak thal-ha thus
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3925 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:20 »
Ή μπορεις να τον στησεις για tc οποτε μολις τελειωσει το υγρο θα κοψει να δινει ρευμα το μοντακι.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3926 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:25 »
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν τώρα γιατί δεν έχουν βρει απήχηση στο ευρύ κοινό.
Και γιατί τα tiny και bell δεν κυκλοφορούν σε γυαλί (δύσκολο να έχεις σπείρες βιδώματος σε γυαλί και αντοχή ταυτόχρονα)
Από την άλλη, το σετάκι που βρήκες στην Ελλάδα (όπως και αυτό της ΦΤ) ακριβό δεν είναι, πάρτο και δοκίμασε. Πού ξέρεις; Μπορεί να σου ταιριάξει, μια και ούτως ή άλλως είσαι προσεκτικός με τον εξοπλισμό σου.
Το θέμα των διαρροών λόγω σφηνωτού τανκ είναι θέμα κατασκευαστή πρωτίστως, αλλά και θέμα αρχιτεκτονική ατμοποιητή. Οταν πρωτοβγήκε το σχετικό χρυσαφί της ΦΤ είχα διαβάσει αρκετά αρνητικά σχόλια χρηστών και το απέφυγα, αν και το ζαχάρωνα. Με το σύστημα του σφηνωτού τανκ έπεσε μετά τα χέρια μου ο mini goblin. Διαρροές δεν είχα ποτέ από το τανκ, αλλά όταν το αποσυναρμολογώ για να αλλάξω αντίσταση, πιάνεται η ψυχή μου μη μου φύγει από τα χέρια και πέσει κάτω (όσο να πεις, αυτή η γλυκερίνη πάει παντού και κάνει τανκ και δάχτυλα να γλυστράνε, οπότε άλλο να πέσει στα χέρια σου ο mg κι άλλο να ... πέσει από τα χέρια σου) ΝΑ σημειώσω βέβαια εδώ ότι ευθύς εξαρχής η αρχιτεκτονική του MG προέβλεπε γυάλινο σφηνωτό τανκ, οπότε το πάνω δαχτυλίδι του βιδώνει πάνω στην καμινάδα, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνεύει να τραβηχτεί το τανκ και να σου μείνει στα χέρια. Και με τα σωστά ορινγκ που διαθέτει, ούτε σφηνώνει με δύναμη, ούτε είναι χαλαρό για να έχει διαρροές.

Βέβαια, δυο φορές που μου έπεσε σε άσχετη φάση ατμοποιητής με γυάλινο τανκ, θρήνησα 2 απώλειες. Μια το τανκ του ερλ και μια το ντριπ τιπ του mini goblin. 

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3927 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:32 »
Πια η γνωμη σου για το συγκεκριμενο μιας και δε βρισκω αλλο στ οεμποριο ολα ειναι out of stock

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3928 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:37 »
Φίλε μου το είχα και δουλεύει μια χαρά. Γι'αυτό και στο πρότεινα. Κινέζικο πρέπει να είναι αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα πρότεινα κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει. Άλλωστε μπορείς να περάσεις και από το κατάστημα να το δεις και από κοντά. Τα παιδιά εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3929 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 13:39 »
Πέτρα όχι απλά δύσκολο το σπείρωμα σε γυαλί αλλά εντελώς ακατόρθωτο σε τόσο μικρό μέγεθος. Σπειρωμα μεγέθους mini Ναυτίλου ναι, μικρότερο απλά δεν γίνεται σε γυαλί.

Συσσωρεύοντας όλα αυτά τα δεδομένα αποδεικνύεται γι'ακόμα μια φορά ότι στο ηλεκτρονικό τσιγάρο δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα μαζεμένα σε "ένα" παίδες. Η θα κόψεις τα όξινα, ή θα βολευτείς με ατμοποιητή τύπου subtank, ή θα βάλεις φουλ μεταλλικό τανκ με tc, ή θα πάρεις expromizer και Ναυτίλο mini με μεταλλικό τανκ και γυαλί εσωτερικά κλπ κλπ κλπ.. κάθε πράγμα έχει και θετικά αλλά και παραχωρήσεις, τι να κάνουμε τώρα.
Αυτό δεν ισχύει και σε όλα εντέλει; ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias