vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, maprix, tibolaso, Jorge, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2985 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:14 »
ο KF+ θελει τον χρονο του αν ειναι καινουριος για να δωσει γευση και οτι αλλο περιμενεις απο αυτον ... μετα απο 3 γεμισματα θα αρχισει να σου αποδιδει τα μεγιστα ... εγω τον δουλευω και τον γνησιο και τον κλωνο σε 2,5 ρι διαμετρο αξονακι εκει στα 1.7 - 2Ω  και βεβαια με οργανικο βαμβακι KGD (pads) και οχι απλο οργανικο ,, εχει διαφορα και αυτο .  μετα γυρω στα 8 με 13 watt  δινει αυτο που θελεις .. δεν χρειαζεται περισσοτερα .. ισως καποιοι κανουν και σε λιγοτερα watt ...

θα σου προτεινα να τον αρχισεις στην αρχη με σκετη βαση και μετα απο 2 γεμισματα να βαλεις το υγρο που σου αρεσει .. .. ενα ακομα που διαπιστωσα ειναι οτι με το πλαστικο τανκακι ή με μπελ  δινει πιο γεματη γευση .. αλλα αυτο ειναι κατι πολυ ποσωπικο και δεν ει ναι απολυτο

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2986 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:14 »
Έτσι πάει όντως με τον καινούργιο, να ποτίσει λίγο το μέταλλο και μετά..! :D

(Δεν μιλάω για τον Φαινόμενο.. Δεν μιλάω για τον Φαινόμενο... )

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2987 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:33 »
ΟΚ αντε να δουμε, ελπιζω μολις στρωσει να δωσει την γευση που πρεπει γιατι αλλιως θα κλαιω τα λεφτα μου, 22ε το 30μλ.....και δεν εχει καμια σχεση αυτο που δοκιμασα εκει με την τοσο ωραια γλυκαδα με αυτο που βγαινει τωρα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2988 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:46 »
Καλως, θα περιμενω να το κανω ολο το τανκ που εχει τωρα για να μην παει χαμενο. Και μετα θα προσπαθησω να φτιαξω την πρωτη μου αντισταση ever!


Αν παω ομως σε υψηλοτερη αντισταση για να παρω την γευση, δεν θα χασω σε χτυπημα ή ατμο?
Sorry που ρωταω (μπορει να ειναι και βλακειες) αλλα ειναι η αρχη!


Καθόλου δεν θα χάσεις, αρκεί να έχεις τα επιπλέον W που χρειάζονται για να παίζει σωστά η μεγάλη αντίσταση.


ο KF+ θελει τον χρονο του αν ειναι καινουριος για να δωσει γευση και οτι αλλο περιμενεις απο αυτον ... μετα απο 3 γεμισματα θα αρχισει να σου αποδιδει τα μεγιστα ... εγω τον δουλευω και τον γνησιο και τον κλωνο σε 2,5 ρι διαμετρο αξονακι εκει στα 1.7 - 2Ω  και βεβαια με οργανικο βαμβακι KGD (pads) και οχι απλο οργανικο ,, εχει διαφορα και αυτο .  μετα γυρω στα 8 με 13 watt  δινει αυτο που θελεις .. δεν χρειαζεται περισσοτερα .. ισως καποιοι κανουν και σε λιγοτερα watt ...

θα σου προτεινα να τον αρχισεις στην αρχη με σκετη βαση και μετα απο 2 γεμισματα να βαλεις το υγρο που σου αρεσει .. .. ενα ακομα που διαπιστωσα ειναι οτι με το πλαστικο τανκακι ή με μπελ  δινει πιο γεματη γευση .. αλλα αυτο ειναι κατι πολυ ποσωπικο και δεν ει ναι απολυτο


Kώστα είσαι εκλεπτυσμένος :) Εγώ σαν κάγκουρας θέλω 16-18W για αυτό το στήσιμο :idiot1:


Φίλε golf150, όπως ίσως θα κατάλαβες, δοκιμάζεις αυτά που σου προτείνουμε και βλέπεις τι σου πάει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2989 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:49 »
Το να μην σου κάτσει το ίδιο όμορφα στον kfl το υγρό που δοκίμασες στο μαγαζί παίζει, ο kayfun αναδεικνύει τα αρώματα του κάθε υγρού αρκετά καθαρά και το αποτέλεσμα αν θα αρέσει στον καθένα καλύτερα η χειρότερα είναι θέμα υποκειμενικό. Να κλάψεις όμως τα λεφτά σου για την αγορά του προσωπικά το αποκλείω, θα το δεις κι ο ίδιος αλλά ελπίζω να μην χρειαστείς διαφορετικό υγρό για να το διαπιστώσεις. Αγοράσες έναν απ'τους καλύτερους ατμοποιητές με μεγάλη αγάπη απ'τον κόσμο και με τρομερή διάρκεια στα ψηλά σκαλοπάτια του ατμίσματος, θα το δεις.. :)

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2990 στις: Ιουνίου 18, 2015, 13:53 »
Το ελπιζω!


Να ρωτησω κατι αλλο, το υγρο βρισκεται τωρα σχεδον στο 1/3 στο πλαστικο τανκ. Ποσο θελει ακομα για να τελειωσει? Θελω να πω οταν φτασει στο τελος του πλαστικου ως εκει που βλεπω ειναι και το τελος του ή συνεχιζει και κατω απο το μετταλικο?

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2991 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:03 »
μία παρατήρηση και από μένα.Το πρώτο σου στήσιμο έγινε στο μαγαζί, που σημαίνει ότι ο καυφούν σου, εκτός του ότι δεν έχει στρώσει ακόμα, δεν έχει πλυθεί-καθαριστεί ακόμα.Ίσως και αυτό να παίζει το ρόλο του στη γεύση που παίρνεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2992 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:09 »
Οχι, εχει πλυθει και καθαριστει απο το παιδι στο μαγαζι, με υπερηχους και μετα νερο αν δεν κανω λαθος. Ηταν πολυ εξυπηρετικος!

Αποσυνδεδεμένος John K

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2993 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:30 »
Συνεχίζει και πιο κάτω το υγρό.

Και εμένα, την 1η αντίσταση στον KFL+ μου την φτιάξανε στο μαγαζί που τον αγόρασα. Δεν μπορούσα με τίποτα να ατμίσω (τρελλό χτύπημα και καθόλου γεύση). Απλά άδειασα το υγρό πάλι στο μπουκαλάκι του, έπλυνα τον ατμοποιητή και ξαναέστησα την αντίσταση.

Παρά το ότι ήμουνα αγχωμένος ότι θα βγει χάλια η δική μου αντίσταση, με πολύ προσοχή κατά το στήσιμο, κατάφερα και την έκανα μια χαρά.

Μερικές φορές, ακόμη και τώρα έχω κάνα θεματάκι με το βαμβάκι (βάζω που και που λίγο παραπάνω από όσο πρέπει). Απλά αδειάζω υγρό, ανοίγω το deck, και το κόβω λίγο.

Απλά μην αγχώνεσαι. Είναι πανεύκολος ατμοποιητής και συγχωρεί τα λάθη σε μεγάλο βαθμό.

Υ.Γ. Αν δεν θες να ξοδέψεις το "καλό" σου υγρό, είτε μην γεμίζεις όλο το tank (μέχρι την μέση καλά είναι για να δεις αν πέτυχε το στήσιμο) είτε παίξε με σκέτη βάση. Επίσης μια άλλη λύση για να δεις αν πέτυχε το στήσιμο είναι όταν τον σετάρεις να στάξεις μερικές σταγόνες στο βαμβάκι πάνω στην αντίσταση, και να δοκιμάσεις να ατμίσεις κατευθείαν 1-2 τζούρες από την καμινάδα στα 8-9 watt. Εγώ αυτό κάνω σε κάθε νέο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2994 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:38 »
Αλλη ερωτηση,
Διαβαζα τωρα εδω στο forum το thread στα ιατρικα θεματα που αναφερεται για τα microcoils και οτι δεν ειναι υγιεινο να κανουμε dry burn κτλ.
Στο μαγαζι που τον αγορασα ετσι μου εδειξε και τον εφτιαξε.


Τωρα οταν θα ειναι να κανω καινουργια αντισταση τι πρεπει να κανω αν οχι microcoil??!! Διαβασα οτι κανουν αντισταση spaced coils, υπαρχει καποιο βιντεο καπου για να μαθω πως?!


HELP!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2995 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:47 »
Δες το βιντεο του ρεννου στο aresmares για τον καυφουν...αν θυμαμαι καλα κανει με ανοιχτες σπειρες .... Θα παρεις μια ιδεα!

Ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να βαλω λινκ για αυτο δεν στο στελνω


Επισης νομιζω στο θεμα που λεει να μην πυρωνουμε τις αντιστασεις ανεβασε ο κωστας (kostas44) ενα βιντεο με ανοιχτες σπειρες.νομιζω

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2996 στις: Ιουνίου 18, 2015, 14:57 »
Δες καποια βιντεακια απλα για να μπεις στο νοημα .. και ισως δεις οτι μπορει να χρειαστεις και μερικα εργαλεια ... το τελευταιο βιντεο ειναι αυτο που σου ειπα και ο Κωστας πιο πανω

Αποσυνδεδεμένος kotsilaris

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2997 στις: Ιουνίου 18, 2015, 15:36 »
Μπραβο στα παιδια για το video  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2998 στις: Ιουνίου 18, 2015, 15:48 »
200αρισε και αυτη το νημα! Ευγε στον "Made in Germany - Designed in Russia" !

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #2999 στις: Ιουνίου 18, 2015, 16:10 »
Ευχαριστω,
Κατι πιο συγκεκριμενο ομως? Τι αντισταση να φτιαξω δλδ?

Να πω και γω τη γνώμη μου μιας και τον έχω λίγο καιρό και είναι ο καθημερινός μου. :)
Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Ο KL+ είναι αποδεδειγμένα από τους καλύτερους - τίμιους για τα λεφτά του ατμοποιητές.
Πλύνε τον καλά πριν τον χρησιμοποιήσεις την πρώτη φορά.
Χρησιμοποίησε καλό βαμβάκι (παρακάτω γράφω γι αυτό).
Στο στήσιμο θέλει προσοχή η αντίσταση να ανάβει από μέσα (από το κέντρο) προς τα έξω (προς τα ποδαράκια) και να μην έχεις hot spots. Στο Youtube έχει πάρα πολλά βίντεο για στησίματα ειδικά για τον KL+.
Το βαμβάκι όταν το περνάς μέσα από την αντίσταση να περνάει ούτε σφιχτά, ούτε να κολυμπάει. Να κόβεται έτσι ώστε να φθάνει κάτω στο ντεκ αλλά να μην κλείνει τα δύο αυλάκια - εισαγωγές του υγρού.
Κάνε λίγα ml, γιατί το βαμβάκι αργεί λίγο για να στρώσει. Σε λίγες μέρες θα στρώσει, ακόμη έχει πάνω του διάφορες μυρωδιές από τα μηχανήματα, οι οποίες μετά από λίγα ml θα φύγουν.

Για σύρμα σου προτείνω 0,32mm (28 G στην αμερικάνικη μονάδα μέτρησης). Σε 3mm τρυπανάκι 8 σπείρες ή σε 2,5mm τρυπανάκι 9 σπείρες θα σου δώσει περίπου 1,6 με 1,9 Ohms. Εκεί δουλεύει καλύτερα ο Kayfun στα 10 με 12 Watts.

Για οργανικό βαμβάκι MUJI κατευθείαν από Ιαπωνία (το καλύτερο κατά τη γνώμη μου από όσα έχω δοκιμάσει). Αυτό χρησιμοποιώ και μου δίνει την καλύτερη γεύση. Λιγότερο από 5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, ολόκληρη σακούλα με 140 παντς (θα σου έρθει σε 10 μέρες).
Θα έχεις για 10 χρόνια, δώσε και σε φίλους σου. :))
Το λινκ: http://www.ebay.com/itm/231485512613?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 Σου εύχομαι να τον ευχαριστηθείς τον KL+

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias