vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

129 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Kouros17, Jorge, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1845 στις: Δεκεμβρίου 03, 2014, 22:13 »
https://www.facebook.com/svoe.mesto

Today, we honor a unique man, Mr. Sergey Novikov - formerly known under the nickname "SvoëMesto" especially in Russian forums and today one of the shareholders of our company!

Happy Birthday Sergey!

Ο Sergey Novikov, ή "κυριος SvoëMesto", εχει γενεθλια σημερα. Ναναι καλα να φτιαχνει ωραια ατμιστηρια...

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1846 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 08:18 »
Το περίμενα ότι αυτό ήταν η αιτία, η ευθυγράμιση της βίδας.  Την επόμενη φορά που θα τον στήσω θα το δοκιμάσω.  Μου κάνει εντύπωση που όσο έψαξα στο web κανένας δεν αναφέρει για την βίδα αυτή.

Για να γίνω λίγο πιό συγκεκριμένος..

Η κεντρική βίδα, έχει δύο οπές (είναι διαμπερές η τρύπα). Η διάμετρός της, είναι λίγο μικρότερη από την τρύπα - χώρο στην οποία την βάζουμε (..γιαυτό για να κάτσει στην θέση της ..εκτός του ότι "κεντράρεται" στην τρύπα του θετικού πόλου, στην κάτω μεριά παίρνει και ένα πλαστικό κολιέ ο οποίος και την σταθεροποιεί και κάνει και την δουλειά του μονωτικού).

..καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι σε όποια θέση και να "κάτσουν" οι οπές αερισμού ..τροφοδοσία αέρα, θα υπάρχει (..καθώς υπάρχει κενό αέρα, γύρω από την κεντρική βίδα).

Ομως, η μικρής διαμέτρου τρύπες {..και υπό προϋποθέσεις (..γωνία, άνοιγμα, κλίση κλπ)}, δημιουργούν το φαινόμενο του σφυρίγματος.

Οπότε για να μην σου σφυρίζει πρέπει να δοκιμάσεις κανα δύο πραγματάκια:

α) λίγο διαφορετική θέση - κλίση στις οπές της κεντρικής βίδας (..στην μία δική μου περίπτωση, που ευθυγραμμιζόταν οι τρύπες της βίδας με την εξωτερική και σφύριζε ..με το που έσφιξα ελάχιστα παραπάνω και οι οπές άλλαξαν κλίση ..σταμάτησε).

β) Η αντίσταση παίζει μεγάλο ρόλο (τον μεγαλύτερο) ..και στο σφύριγμα και στην "ικανοποίηση" (χτύπημα - απόδοση) του ατμού. Τσέκαρε το ύψος της αντίστασής σου από το ντέκ (..κατά κανόνα, πρέπει να είναι μεταξύ 1.5 με 2 mm).
{..έχω παρατηρήσει μετά από δοκιμές, ότι αν την κάνεις πολύ χαμηλά ..μπορεί να έχεις διαρροή από την τρύπα αερισμού ..ενώ αν την κάνεις ψηλά (2.5 - 3mm) ..σφυράει {..όλα αυτά σχετίζονται και με την διατομή της αντίστασης (..αν είναι 1.75, 2, η 2.5 mm)}.

Εν κατακλείδι, όταν έχουμε ροή αέρα, μέσα από μικρές οπές, λογικό είναι να έχουμε (κάποιες φορές και υπό προϋποθέσεις) και το φαινόμενο του όποιου θορύβου (..στην προκειμένη σφύριγμα). Μικρές αλλαγές όμως (..όπως αυτές που αναφέρω παραπάνω) στην ροή του ..μπορούν να αλλάξουν και το τελικό αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1847 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 09:30 »
Από δική μου πείρα θα διαφωνήσω.
Δεν έπαιξε κανένα ρόλο σε εμένα (αλλά σε κλώνο) η περιστροφική αλλαγή θέσης του πόλου.
Μου σφυράει ακόμα και χωρίς τον πόλο.
Το σφύριγμα δημιουργείται στην τρύπα εισαγωγής αέρα πριν ο αέρας "χτυπίσει" την διαμπερή τρύπα του πόλου.
Πιστεύω ότι έφτιαξε περιστασικά και θα στο παρουσιάσει ξανά στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1848 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 09:57 »
Φίλε μου, από ότι έγραψα παραπάνω .."όλα παίζουν τον ρόλο τους" (..από την δική μου, μικρή πείρα).

Κατ΄εμέ, τον βασικότερο, τον παίζει η ίδια η αντίσταση (..το μέγεθος, η απόστασή της από το deck, το πάχος της, το μήκος και η ευθυγράμμιση, η όχι, από την οπή του αέρα).

Η λοιπόν κάτι έκανα καλά και δεν "σφυρίζουν" με τίποτα και οι τρείς kayfun που έχω {(..και που στην αρχή σφύριζαν) ..γνήσιοι, αγορασμένοι από vapeland και steamtuners} ..η όντως όπως λές είναι τυχαίο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Συγνώμη που δεν κάνω edit ..και ξαναγράφω μήνυμα (..απλά θέλω να φανεί σαν νέο ..και να διαβαστεί)!

..μόλις ξέστησα έναν kayfun και έκανα μιά δοκιμή.

Γύρισα λοιπόν την κεντρική βίδα στην παλαιά θέση (η γραμμή όπως βλέπουμε το βίδωμα, να έρθει σε σχεδόν ευθεία γραμμή +/- κάτι, με το σήμα του svoemesto. Αμέσως μετά βίδωσα την καμινάδα (..όπως ήταν χωρίς υγρό, παρά μόνο με την αντίσταση) και ρούφηξα σκέτο αέρα. Ε λοιπόν αμέσως, άκουσα σφύριγμα! Δοκίμασα ελαφρώς αριστερά, η δεξιά ..το ίδιο!

..ξαναέσφιξα λοιπόν την κεντρική βίδα ..εκεί που το έχω και στους τρείς τοποθετημένο (..να βλέπει η γραμμή το 2 ..από το 2014) ..και το σφύριγμα ξαναεξαφανίστηκε!!

..τι να πω. Μπορεί να είναι τυχαίο ..και να το κάνει μόνο στους δικούς μου.

Αν κάποιος όμως που του σφυρίζει θελήσει ..ας το δοκιμάσει ..και ας μας πεί {..ας βάλει με άδειο τον ατμοποιητή ένα κατσαβιδάκι από κάτω ..και ρουφώντας αέρα από την καμινάδα, ας παίξει την κεντρική βίδα λίγο δεξιότερα ..και κατά προτίμηση, στο σημείο που προτίνω}.

..μπορεί να κάνω λάθος ..αλλά μιά δοκιμή νομίζω δεν βλάπτει (..προσοχή μόνο, μην το παρακάνετε με το σφίξιμο).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2014, 11:12 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1849 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 12:27 »
Το ύψος της αντίστασης είναι πάνω κάτω το ίδιο και στους δύο.  Η μόνη διαφορά που έχουν είναι η ευθυγράμιση της τρύπας αυτής.  Στον v1 δεν είναι ευθεία, η τρύπα είναι στο "in" από το "Designed in Russia" ενώ στον v2 είναι ευθεία.  Θεωρώ λοιπόν ότι μάλλον αυτό είναι αλλά θα σιγουρευτώ όταν το δοκιμάσω.


Αν δεν γίνει τίποτα θα δοκιμάσω και το σφουγγάρι μέσα στην τρύπα που είδα στο youtube μήπως κάνει τίποτα.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1850 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 12:52 »
Για να σου κάνω πιό εύκολη την δοκιμή, θα σου προτείνω το εξείς:

..όταν τον αδειάσεις για να φτιάξεις καινούρια αντίσταση (και πριν την φτιάξεις), κούμπωσε την καμινάδα (και τα δυό κομμάτια ..φούρνο και καμινάδα) επάνω ..και ρούφα αέρα.

..λογικά θα σου "σφυρίζει" όπως είναι τώρα.

Πάρε λοιπόν ένα ίσιο κατσαβίδι ..και γύρνατο σιγά σιγά προς τα δεξιά (..μέχρι μισό του τετάρτου) και ταυτόχρονα ρούφα, μέχρι να σταματήσει το "σφύριγμα". Μέσα θα γυρίσει μαζί και ο πόλος ..αλλά αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα (..ούτε φθοράς ούτε τίποτα άλλο).

..αν λοιπόν μείνεις σε κάποιο σημείο ικανοποιημένος ..και σταματήσει (..όπως πιστεύω) το σφύριγμα, βγάλε την καμινάδα ..και κρατώντας σταθερό το κατσαβίδι από κάτω, επανέφερε τον πόλο στο σωστό σημείο με ένα μυτοτσίμπιδο).

..καλή δοκιμή ..και θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις..

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1851 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 12:56 »
Όπως είπες, όλα παίζουν το ρόλο τους. Απλά σε μένα δεν δούλεψε αυτό που περιγράφεις.
Το να το δοκιμάσει όμως κάποιος δεν βλάπτει φυσικά.
Σημασία έχει ότι σε σένα είχε αποτέλεσμα.
Οποιαδήποτε αλλαγή της πορείας του αέρα είναι πιθανό να επιφέρει αλλαγή/βελτίωση του σφυρίγματος.
Α, προσοχή στο πολύ σφιξιμο του πόλου στην προσπάθεια εύρεσης της βέλτιστης θέσης του γιατί μπορεί να κοπεί το μονοτικό ή/και ο πόλος.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1852 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 13:28 »
Για του λόγου το αληθές, αλλά και για να δείξω τι ακριβώς εννοώ:



Υ.Γ. ..τα σπειρώματα εμένα μου "έκατσαν" στην ίδια ευθεία - περιοχή (..να δείχνουν το 2), μετά την δοκιμή που περιέγραψα παραπάνω.
Ισως σε κάποιον άλλο ατμοποιητή να είναι σε άλλη θέση, οπότε θέλει δοκιμή {..με λίγο επιπλέον σφίξιμο της κεντρικής βίδας από εκεί που "σφυράει" (..μέχρι μισό του τετάρτου ..που από προσωπική πείρα δεν παθαίνει τίποτα)}.

Αν δεν διορθωθεί ...συγνώμη για την ταλαιπωρία (..δεν θα χάσετε και κάτι).
Από την άλλη ..μακάρι να ισχύει και να ξενοιάσετε!

...
edit

..βάζω φωτογραφία και την κεντρική βίδα του kayfun, για να δείτε σε πιά ευθεία είναι οι τρύπες του αέρα ..σε σχέση με την γραμμή της κεφαλής (..οπότε όπως την στρίβω, βγαίνει από την ευθεία της οπής εισερχόμενου αέρα (..και ίσως γιαυτό δεν "σφυρίζει):


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2014, 13:42 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1853 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 13:41 »
Να με διορθώσω.
Απο τις φωτο κατάλαβα ότι μιλάμε για τον Lite.
Εμένα δε μου δούλεψε στον russian (κλώνο) .
Οπότε πολύ πιθανό ο Varaderum να έχει δίκιο κι εγώ άδικο.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1854 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 14:06 »
Αυτά που λέει ο varaderum ισχύουν και για τον Russian. Δεν ξέρω για τον κλώνο που έχεις αλλά ο αυθεντικός έχει ρυθμιζόμενο πόλο. Τον ξεβιδώνουμε και μέσα υπάρχει άλλη βίδα που σφίγγουμε κρατώντας και το deck από πάνω για να μη γυρίσει.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1855 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 14:40 »
Αυτό (για τη διπλή βίδα πόλου) δεν το έχω ξανακούσει ή δει πουθενά.
Ο δικός μου έχει μία μόνο βίδα όπως τη δείχνει και ο varaderum στο προηγούμενο πόστ του.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1856 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 15:11 »
Δες εδώ. Αν είναι 1:1 κλώνος έχει 2 βίδες έστω κι αν φαίνεται 1 μονοκόμματη με πρώτη ματιά.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1857 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 15:26 »
βιδα και sleeve μεταλικο για την ακρίβεια (αυτή του kayfun... Μα τρεις ;;  :)) ;) )
δεν υπάρχει στον lite ομωζ

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1858 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 15:32 »
ΟΚ Camber αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το φερμάρισμα της βίδας που πρέπει να είναι της "εσωτερικής" για να έρθει η τρύπα της στην επιθυμητή θέση. 

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #1859 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 16:53 »
Καλησπερα στο φόρουμ


Άλλη μια επίκληση στην εμπειρία και γνώση σας.
Κάτοχος ενός sigelei legend και απόλυτα ικανοποιημένος.
Κάτοχος επίσης πρόσφάτως ενός kayfun lite plus και πειραματιζόμενος με αντιστάσεις και τα ρέστα.


Ένα μήνα τώρα το χαίρομαι το μηχάνημα.


Εδεώ ακι τρεις μέρες τρώω το εξής πακέτο.
Πάω να ατμίσω και κάθε φορά διαφορετική ένδειξη αντ/ιστασης.
Ενδεικτικές 5 τελευταίες τώρα που μιλάμε.
2
2,8
5,6
1,9
3,6


Αυτές ήταν 5 διαδοχικά πατήματα του κουμπιού χωρίς καμπάνες και βαμβάκια, δλδ χωρίς κάποιον παράγοντα που μπορει να αλλαξε λογω κινησης κλπ.


κάποια ιδεά;
 ευχαριστω πολύ!




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias