vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #450 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:02 »
Σου πρόσθεσα μια ερώτηση :)

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #451 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:06 »
Μόλις το είδα! Θα ποτίζεται όπως τα υπόλοιπα... Μιλάμε για πολυ μικρή ποσότητα βαμβακιού έτσι? Ίσα ίσα να καλύπτει τις βιδουλες του πηνιου.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #452 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:10 »
Θα έχεις μια χαρά τροφοδοσία και με ελάχιστο βαμβάκι. Το πολύ δεν είναι πάντα ότι καλύτερο.

Από το manual του Kayfun
Παράθεση
If the wick is too long and it takes all the available space in the evaporation chamber, then, when swollen with e-liquid, it leans to the posts (1d) and (1e) at the level of the air duct or even higher. Liquid begins to flow from the wick to the poles and then into the duct.
In this case the duct becomes kind of extension of the wick. The same happens when coil lies too low over the air duct - swollen with liquid wick can stick out between the coils and touch the poles.

Αν υπάρχει πολύ φυτίλι/βαμβάκι μέσα στο θάλαμο, τότε οι πόλοι θα λειτουργούν ως προέκταση του φυτιλιού και θα ρίχνουν το υγρό μέσα στην τρύπα αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #453 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:14 »
Χμ... Μάλλον έκανα μ@λ@κι@. Ίσως τελικά αυτός ηταν ο λόγος που είχα σήμερα διαρροή απο την τρύπα του αέρα... Είχα βάλει λίγο βαμβάκι για να καλύψω τις βιδουλες, επηρεασμένος απο ενα βιντεακι που είχα δει. Camber ευχαριστω!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #454 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 23:18 »
Μπορούμε σε στήσιμο με micro coil και βαμβάκι να προσθέσουμε λίγο έξτρα βαμβάκι γύρω απο την αντίσταση και να καλύψουμε τις βίδες? Κι αν ναι, ίσως να έχουμε και καλύτερη απόδοση?


Sent from my iPad using Tapatalk


Αν παρατηρήσεις στο σεταπ με το Dual X Microcoil, έχω προσθέσει γύρω στα τοιχώματα μικρή ποσότητα βαμβακιού, και έτσι έκρυψα και λίγο από τα μέταλλα του θαλάμου.
Nest με βαμβάκι δηλαδή. Πιστεύω οτι αποτελεί μια εξτρά αποθήκη υγρού, μόνωση του θαλάμου από θερμοκρασίες, αλλά και μείωση του όγκου του θαλάμου ατμοποίησης εσωτερικά. ;)
Αλλά πρόσεξα να μην ακουμπάει στις βίδες. 8)

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #455 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 18:16 »
Ρε παιδιά μια απορία επειδή το διαβάζω συνέχεια.

Ισχύει ότι όσο πιο ψηλά ανεβάζεις την αντίσταση (σε λογικά πλαίσια) τόσο βελτιώνεται το ντουμάνι;

Γενικά δλδ δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει στον Kayfun ανεβοκατεβάζοντας την αντίσταση, δεν έχω παρατηρήσει κάτι άξιο λόγου.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #456 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 18:18 »
 :nope: Οσο ψηλοτερα ανεβαζεις την αντισταση, μειωνεται το ντουμανι - δυναμωνει το χτυπημα.
Οσο χαμηλοτερα το αντιθετο.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #457 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 22:30 »
Μολις εκανα το chimney microcoil. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και πολυ ευκολο!! Οποιος δε το εχει δοκιμασει να το κανει! Το εκανα με 28αρι kanthal, 9-10 σπειρες σε 2αρι τρυπανακι και βγηκε στα 1,4 ωμ. Εγω σηκωσα λιγο πιο πανω την αντισταση. Ειναι το 2ο setup εδω.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #458 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 00:27 »
Παιδια εχει καμια βδομαδα που απεκτησα τον KL+. Ιδου η απορια:αξιζει να παρω και τον Kayfun 3.1s; Εχουν καμια μεγαλη διαφορα;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #459 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 00:36 »
Οι διαφορές τους ειναι:
1. Βιδωτο επιστομιο (μαζι ερχεται κι ενα ανταπτορακι που παιρνει ολα τα 510 επιστομια)
2. Ρυθμιση αέρα στο πλαϊ της βασης
3. Collector tank (δεξαμενη που μαζευει τυχον διαρροες)
4. Ρυθμιζομενος 510 πολος
5. Γεμισμα με βαλβιδα απο το πλαϊ. (Ενα ελατηριο κραταει γερα μια μπιλια που σφραγιζει την τρυπα γεμισματος. Σπρωχνοντας την με την πλαστικη μυτη του μπουκαλιου υγρου, αυτη οπισθοχωρει, γεμιζεις, την βγαζεις και ξανακλεινει.)

Μονο για την τελευταια ευκολια (και αν ειχα τα χρηματα) θα τον επαιρνα. Καπου πηρε το ματι μου (δεν το εψαξα να το επαληθευσω ομως) οτι ο 3.1 S δεν θα ξαναβγει.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #460 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 00:46 »
Μου φαίνεται ότι έχει και περισσότερο αέρα όταν είναι πλήρως ανοιχτός. Το γέμισμα από το πλάι πάντως είναι πολύ βολικό αρκεί να έχεις τη σωστή μύτη αλλιώς είναι μεγάλος μπελάς.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #461 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 09:35 »
Eπειδή σκέφτομαι να κάνω το επόμενο βήμα και από τα κλασσικά στησίματα να περάσω σε μικροκόλια και βαμβάκια, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει (και να ποστάρει κανα βιντεάκι) ένα μικροκολικό στήσιμο σχετικά εύκολο με καλή απόδοση; Ως τώρα τον δουλεύω με 3πλο 2άρι φυτίλι (σε σχήμα 8 ) και 0.20 σύρμα στα 1.6Ω περίπου και στα 4 το πολύ Volt. Βασικά, και πάλι δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω 15 διαφορετικά στησίματα (βαριέμαι) γιαυτό και ζητώ ένα που να αποδίδει καλά!

Σας ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #462 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 11:02 »
Stepheha στο Ναυτορωσσοκαιφουνακη ειμαι πολυ ικανοποιημενοs με...0,32 Kanthal..
http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_70_92&product_id=440
+Οργανικο βαμβακι..!Στιs 8,,9,,,  σπειρεs μου βγαινει 0.9,,..1 Ohm...παιζει ομορφια στο μηχανικο..και αν ανεβειs σπειρεs(10+)..παs 1+Ohm για να παιζειs ωραια στο προβατακι... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος partalos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #463 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 11:30 »
Eπειδή σκέφτομαι να κάνω το επόμενο βήμα και από τα κλασσικά στησίματα να περάσω σε μικροκόλια και βαμβάκια, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει (και να ποστάρει κανα βιντεάκι) ένα μικροκολικό στήσιμο σχετικά εύκολο με καλή απόδοση; Ως τώρα τον δουλεύω με 3πλο 2άρι φυτίλι (σε σχήμα 8 ) και 0.20 σύρμα στα 1.6Ω περίπου και στα 4 το πολύ Volt. Βασικά, και πάλι δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω 15 διαφορετικά στησίματα (βαριέμαι) γιαυτό και ζητώ ένα που να αποδίδει καλά!

Σας ευχαριστώ! :)


 


Δεν ειχα κανει ποτε mc και αυτο μου φανηκε το ποιο ευκολο (το 1ο απο τα 2 που εχει το βιντεακι). Μου βγηκε 2.2Ωμ  γιατι την εφτιαξα σε ποιο χοντρο τρυπανακι. Πολυ ντουμανι , τρελη γευση και το χτυπημα του απαλο.. θα βαλω και φωτος σε λιγο που 8α τον αδειασω.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #464 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 13:10 »
Eπειδή σκέφτομαι να κάνω το επόμενο βήμα και από τα κλασσικά στησίματα να περάσω σε μικροκόλια και βαμβάκια, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει (και να ποστάρει κανα βιντεάκι) ένα μικροκολικό στήσιμο σχετικά εύκολο με καλή απόδοση; Ως τώρα τον δουλεύω με 3πλο 2άρι φυτίλι (σε σχήμα 8 ) και 0.20 σύρμα στα 1.6Ω περίπου και στα 4 το πολύ Volt. Βασικά, και πάλι δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω 15 διαφορετικά στησίματα (βαριέμαι) γιαυτό και ζητώ ένα που να αποδίδει καλά!

Σας ευχαριστώ! :)


Γνώμη μου, κάνε το σετάπ που έφτιαχνες και αντικατέστησε το φυτίλι με βαμβάκι... :tongue_smilie: 

Στήσε δηλαδή πρώτα την αντίσταση με κάποιο τρυπανάκι, ή οδοντογλυφίδα, τοποθέτησε την αντίσταση στη θέση της και με προσοχή πέρνα το βαμβάκι. Εύκολο και γρήγορο. ;)


Δεν θέλω να δημιουργήσω έριδες, αλλά το 80% της δουλειάς την κάνει το βαμβάκι. 8)


Ξαναλέω... ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2014, 13:17 από demkoni »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15779 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias