vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος geomos

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #660 στις: Απριλίου 07, 2015, 13:08 »
Ειλικρινά δεν ξέρω... ψάχνω κεφαλές Aspire BVC για μινι Ναυτίλο στο ιντερνετ και μου βγάζει τις κλασικές (χωρίς τις μεγάλες τρύπες). Οι μόνες BVC που βρήκα με τις μεγάλες τρύπες είναι αυτές που ανέφερα (στα 0.5Ω) αλλά δεν αναγράφεται η συμβατότητα. Δεν αποκλείεται να είναι για τον Atlantis που λες. Μπορεί κάποιος να μου πει που τις έχει δει να πωλούνται;
Καλημέρα, αν η απάντηση μου θεωρηθεί διαφήμιση να σβηστεί άμεσα!
Μολις γύρισα από την alterego στη βουλιαγμενης και αγόρασα 3 κεφαλές για τον ναυτιλο στα 1.8.
Οι δύο απο τις τρεις ειναι με τις μεγάλες τρύπες αλλα επειδή προφανώς έχουν στοκ απο τις παλιές τις εχουν ολες χυμα και ότι πιάσεις!
Μπορείς εύκολα να τους ζητήσεις τις καινούριες δεν νομίζω να εχουν πρόβλημα.
Για να μην μπερδευτεις με αυτές του Atlantis ζητα bvc κεφαλές για ναυτιλο μίνι. Ας έχεις και τον μεγάλο δεν έχεις πρόβλημα!

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #661 στις: Απριλίου 07, 2015, 13:43 »
@pilotos
Οι αισθητήρες στο μοντάκι λένε 2.4Ω, οι αισθητήρες όμως του στόματός σου τι λένε; Θέλω να πω ότι αν η αντίσταση είναι όντως 2.4Ω και πας να την ατμίσεις στα 11-12W που είναι (για εμένα) το sweet spot της 1.8, θα σου δώσει κατά πάσα πιθανότητα αίσθηση καμένου. Επίσης αν όντως ισχύει το 2.4 θα παίζει τέλεια στα 7-8W, ενώ αν είναι 1.8 θα είναι λίγο υποτονική. Προσωπικά έχω αλλάξει καμμια 10ριά αντιστάσεις στο ναυτίλο (μίνι) και η μεγαλύτερη απόκλιση που είδα ποτέ ήταν να μου βγάζει 2Ω μετά όμως από αρκετή χρήση, που το θεωρώ λογικό λόγω της μάκας που πιάνει η αντίσταση. Από εκεί και πέρα οι ελαττωματικές κεφαλές που αναφέρουν οι υπόλοιποι συμφορουμίτες είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. Παρόλα αυτά αν δοκιμάσεις ακόμα 2-3 αντιστάσεις και σου βγάζει τα ίδια ίσως θα πρέπει να τσεκάρεις το μοντάκι σου.

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #662 στις: Απριλίου 07, 2015, 14:12 »
Φίλε Tasman, η πρώτη, ξεκίνησε να βγάζει πλαστικίλα, η οποία μετατράπηκε λίγο αργότερα σε αίσθηση καμμένου.
Ξεκίνησα απο τα 7W περίπου για να το στρώσω σιγά σιγά και ανεβαίνοντας σταδιακα. Ε, δεν πρόλαβα  :))
η δεύτερη, ξεκίνησε απευθείας με αίσθηση καμένου, και αρκετά έντονου σε σημείο να ανακατευτώ. το παράτησα μέχρι να πάρω κεφαλές, και έβαλα ξανά τον Κ1.

Είχα αφήσει τις κεφαλές να ποτήσουν, για 10' περίπου. Και στις δύο περιπτώσεις επίσης, έκανα σταδιακό ανέβασμα των W. Όσο πρόλαβα τέλος πάντων.


Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #663 στις: Απριλίου 07, 2015, 16:39 »
Αααααα, κατά πάσα πιθανότητα αυτό φταίει και στο λέω ως παθώς και ο ίδιος αφού με ακριβώς τον ίδιο τρόπο κατέστρεψα τις 2 πρώτες αντιστάσεις μου. Το πρόβλημα έιναι ότι δεν ποτίζονται αρκετά με το να τις αφήσεις για μερικά λεπτά. Εγώ πριν τις χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά ρίχνω 4-5 σταγόνες μέσα στο κέντρο (αφήνοντας να απορροφηθεί η μία πριν ρίξω την επόμενη) και μετά το βιδώνω και το αφήνω να ποτίσει. Καμμιά φορά μπορεί να βάλω και καμμιά σταγονίτσα σε καθεμιά από τις πλαϊνές τρυπούλες. Έτσι ποτέ μετά δε μου παρουσιάστηκε πρόβλημα. Επίσης βρήκα ότι αυτό που κάνεις εσύ πιάνει αν πριν από το πρώτο τους άτμισμα, καθώς είναι "βουτηγμένες" στο υγρό, τραβήξεις 2-3 μισοδυνατές τζούρες χωρίς να δίνεις ρεύμα (χωρίς δηλ να πατάς το κουμπί) για να τραβηχτούν τα υγρά προς τα μέσα και να διαβραχεί το βαμβάκι καλά.
Ελπίζω να πιάσει.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #664 στις: Απριλίου 08, 2015, 18:59 »
Παιδιά επειδή εγώ δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά (βαράει OCD καμπάνα), έχετε προσέξει μειωμένη παραγωγή ατμού με τις οργανικές; Ελάχιστα μειωμένη, αλλά μειωμένη.


Δεν ξέρω αν φταίει το ότι το istick μου (το 20ρι) τις διαβάζει ως 2Ω.


Επί του θέματος με τις καινούριες δεν είχα κανένα πρόβλημα στην αρχή, κάνοντας όλα αυτά που αναφέρθηκαν (πότισμα με το χέρι, τζούφιες τζούρες και ανέβασμα σιγά σιγά) στο πρώτο γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #665 στις: Απριλίου 08, 2015, 19:04 »
Εαν δεν τις διαβαζει σωστα ειναι επομενο να ειναι μειωμενη η παραγωγη ατμου  :)













Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #666 στις: Απριλίου 08, 2015, 19:07 »
Ναι λογικό αυτό, αλλά δεν περίμενα να έχω αισθητή διαφορά για 0.1Ω


Πάντως δεν με ενοχλεί καθόλου, αντιθέτως (μιας και ατμίζω τέρμα στα 15W) ίσως είναι καλύτερα για τα αδιάκριτα βλέμματα  ;)  Μέχρι να αναβαθμίσω στο 50ρι δηλαδή  :))

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #667 στις: Απριλίου 08, 2015, 19:53 »
Ατμίζεις 2Ω στα 15W;;; Δε σου βγάζει καμμένο ή έστω πολύ ξηρό; Εμένα μου φαινεται άχυρο!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #668 στις: Απριλίου 08, 2015, 21:17 »
Εχει κανείς δουλέψει τισ καινούργιες BVC , με οργανικό βαμβάκι...?
Αν δεν κανω λαθος , οι παλιές είχαν ενα πυριμαχο υλικό .
Γιαυτό και ....ξεχνούσες ποτε την έβαζες .
Τώρα με το οργανικό ....Ισως να κερδίσει σε γέυση , αλα θα χασει σίγουρα σε αντοχές .
Αλήθεια ξέρετε τι ακριβώς υλικο ...ήταν αυτο το πυρίμαχο υλικό...? :hmmm:
Εγώ που χα σκαλίσει μια , ειναι δυο κοματια , που αγκαλιαζουν την αντίσταση απτην απέξω μερια της , και είναι σε υφή , αλα και οπτικά , με σκληρές ίνες , απότι το κοινό βαμβάκι .
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2015, 22:37 από pit69 »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #669 στις: Απριλίου 10, 2015, 03:56 »
Ατμίζεις 2Ω στα 15W;;; Δε σου βγάζει καμμένο ή έστω πολύ ξηρό; Εμένα μου φαινεται άχυρο!  :laugh1:
Και με τις παλιές τις 1.8-1.9Ω έφτανα στα 15.9, iStickίσια, που πρέπει να είναι γύρω στα 16.4; Καμένο δεν μου έχει βγάλει ποτέ, μόνο τη δεύτερη φορά που δεν γέμισα σωστά, χωρίς να ποτίσω την αντίσταση. Είναι ακριβώς μέσα στην comfort zone μου που λένε, αν και τώρα τελευταία τα πρωινά το ρίχνω στα 10-11

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #670 στις: Απριλίου 10, 2015, 07:56 »
Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημενος με το ναυτιλο! Ο συνδυασμός του με το istick 30 είναι απλά θεϊκός! Ατμιζω το Sweet Prudence της Halcyon Haze και νομίζω ότι δίνει την καλύτερη δυνατή απόδοση του υγρού.

Και τι δεν έχω κάνει για να φέρω τον KLP να μου δώσει το ίδιο αποτέλεσμα και δεν τα έχω καταφέρει! Ο ναυτιλος δίνει πιο διακριτική γεύση από τον KLP που τα σπάει στη γεύση, αλλά το ντουμάνι του ναυτιλου είναι πιο βελουδινο και πιο γεμάτο, η θερμοκρασία του άριστη στα 9.2w.

Τι να πω ο πρώτος εργοστασιακος που προσωπικά πιστεύω τρώει τον kayfun τουλάχιστον με τα δικά μου στησιματα και υγρά. Και τι δεν έχω κάνει στον kayfun, τον έχω στήσει με MC με απλό, με 28ρι, με 30ρι twisted, οριζόντιο, καμιναδα, από 0.7 μέχρι 2.1 ωμ, ότι και του κάνω ο ναυτιλος με το συγκεκριμένο υγρό είναι απλά κλασεως ανώτερος!!

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #671 στις: Απριλίου 10, 2015, 09:56 »
Υπερβαλεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #672 στις: Απριλίου 10, 2015, 10:28 »
Οχι δν ειναι υπερβολή και εγώ την ίδια ακριβώς άποψη έχω για τον μίνι πως δίνει πόνο σε αρκετούς επισκευασιμους


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος akoylini

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #673 στις: Απριλίου 10, 2015, 11:43 »
Να παραθεσω κ εγω την δικια μου εμπειρια με τον μινι περνοντας τα πραγματα λιγο απο την αρχη και φυσικα με βασικο κρητιριο πως θελω να ατμιζω και να το ευχαριστιεμαι χωρις πολλα πολλα (στριψηματα αντιστασεων,βαμβακια κτλπ).ξεκινησα με το ego one αλλα καπου χαλασε η συνταγη εχοντας ατμο χωρις καμια γευση,πηρα κ το egrip που ειναι καλο αλλα στην πορεια καταλαβα πως δεν μου αρεσουν τα box mod.καρφωσα εναν
kanger subtunk mini στην μπαταρια του ego one 2100ma.στα καπνικα υγρα ηταν οκ,στα αρωματικα και μαλιστα απο τα αγαπημενα μου,το ν4 της νομπακο πηγα να κανω εμμετο και γενικα με μπουκονε στον λαιμο,συνεχιζοντας την αναζητηση μου για εναν απλο κ καλο ατμοποιητη με τα δικα μου κριτηρια αγορασα τον μινι nautilus με bvc αντιστασεις,εδω και μια βδομαδα υυπαρχει ενας...ερωτας μεγαλος που με κανει να αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι αλλο μετα τον nautilus mini (τραγουδαω το "μετα απο σενα ΤΙ?').θορυβος 0,διαρροες 0.γευση στα υψη με συνδιαζμο ητε με την μπαταρια του ego one ητε με το vamo v6 στα 12watt.η μονη αναζητηση μου πλεον ειναι για μικροτερου μεγεθους vv/vw σε υψος σωληνοτο mod.
σας ευχομαι καλο Πασχα με υγεια σε ολους.
 :) 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #674 στις: Απριλίου 10, 2015, 11:58 »
Ολα καλά με τον Ναυτιλάκο, αλλά πρέπει να μάθουμε να επισκευάζουμε τα coil. Θεωρώ το κόστος τους εξωφρενικό σε νορμάλ αλλαγές.
Σε μία προσπάθεια να επισκευασω έναν , απέτυχα παταγωδώς και με πήρε από κάτω ψυχολογικά. Πως περνανε το βαμβάκι εκει μεσα ειναι κατι μαγικό.
Θα μου πείτε "τράβα σε επισκευάσιμο τσιφούταρε". Σωστό κι αυτό, θα μάθω με εναν τετοιο και μετα θα ξαναπροσπαθήσω. Εχει κάνει κανεις απο εσας που έχετε και την πείρα, αυτη την επιχείρηση με επιτυχία;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310565 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278828 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias