vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 2 χρήστες
Sergios, vasilis27p

Twitter

Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 23:10 »


 

 
Καμία σχέση με το Noisy Cricket των Men In Black.
Υπέπεσε στην αντίληψή μου από μία τηλεφωνική συζήτηση με ατμιστή, όπου κάποια στιγμή άρχισε να μου λέει κάτι περίεργα για το νέο μηχανικό του μοντ.
 

 

 
Είναι ένα ηλεκτρονικό μοντ 2 μπαταριών, χωρίς οθόνη και φορτιστή, με λειτουργία ByPass και VV.
 
Το Noisy Cricket II εργάζεται με 2 μπαταρίες, οι οποίες τοποθετούνται σε στυλ παράλληλα.
 

 
Μπορούμε να επιλέξουμε παράλληλη ή σειριακή λειτουργία.
Δηλαδή αν οι μπαταρίες θα λειτουργούν σε παράλληλη ή σε σειρά σύνδεση.
Η επιλογή δεν γίνεται με διαφορετική τοποθέτηση των μπαταριών στο μοντ.
Γίνεται με ένα μαρτζαφλάρι που υπάρχει μέσα στο καπάκι τοποθέτησης των μπαταριών.
 

 
Το μαρτζαφλάρι έχει τις επαφές σύνδεσης των μπαταριών και είναι 2 όψεων.
Από την μία παράλληλη σύνδεση (P), από την άλλη σειριακή (S).
Το ξεσφηνώνουμε από το καπάκι, το γυρνάμε τούμπα, το ξανασφηνώνουμε και έχουμε αλλάξει τη λειτουργία.
Το ρεύμα από τις μπαταρίες περνάει στο μοντ από τις επαφές που έχει το μαρτζαφλάρι και τις αντίστοιχες που έχει το μοντ.
Η μόνη διαφορά σε παράλληλη από σειριακή όψη είναι μία επιπλέον επαφή.
Προφανώς όταν αυτή η επαφή του μοντ έχει το αρνητικό της μπαταρίας, καταλαβαίνει ότι θέλουμε παράλληλη λειτουργία.
Όταν δεν έχει τίποτα, καταλαβαίνει σειριακή λειτουργία.
 
Όταν είναι σεταρισμένο παράλληλα, λειτουργεί ByPass.
Σα να ατμίζουμε με μηχανικό μοντ.
Η διαφορά είναι ότι το ρεύμα της μπαταρίας περνάει μέσα από ηλεκτρονικά εξαρτήματα, χωρίς όμως να το "πειράζουν".
Έχουμε τις προστασίες των ηλεκτρονικών μοντ, διακόπτη ατμίσματος για ελάχιστα mA, την αίσθηση μηχανικού μοντ, με τίμημα μια πτώση τάσης περί το 0.1V.
Υποψιάζομαι 0.2V εκτός αν υπάρχει τρόπος με 1 fet.
 
Όταν είναι σεταρισμένο σειριακά, μπορούμε να επιλέξουμε λειτουργία ByPass ή VV.
Σε σειριακή ByPass λειτουργία, το μόνο που πρέπει να έχουμε βαθιά ριζωμένο στο μυαλό μας, είναι ότι για ίδια αντίσταση, 2 σε σειρά μπαταρίες θα δώσουν τετραπλάσια ισχύ, από ότι θα έδινε μία μπαταρία.
Σε σειριακή VV λειτουργία, η ρύθμιση της τάσης γίνεται με ένα μικρό περιστροφικό "κουμπί".
Η τάση εξόδου ρυθμίζεται από 2V έως 6V.
Το ρυθμιστικό της τάσης δεν γράφει τάση.
Ξεκινάει από 0 και καταλήγει σε 100.
 

 
Πιθανό να μην έχει ακρίβεια η ρύθμιση, αλλά να εξαρτάται σε κάποιο βαθμό από την ισχύ που θα δώσει στην έξοδο, ανάλογα με την αντίσταση του πηνίου του ατμοποιητή.
Μικρή σημασία έχει, αφού η ρύθμιση με τάση ούτως ή άλλως, δεν μας λέει πολλά ως απόλυτο νούμερο.
Ίσως να είναι καλύτερα αν το δούμε ως 0-100% της δύναμης του μοντ, με το 0 να μην είναι 0.
 
Ψάχνοντας να βρω σε πόσα Αμπέρ ή έστω Βατ μεταφράζεται η δύναμη, το μόνο που βρήκα είναι ότι η Wismec μας συστήνει να χρησιμοποιούμε μπαταρίες που να μπορούν να εκφορτιστούν με 25Α.
Το οποίο μπορεί να σημαίνει ότι το μοντ μπορεί να διαχειριστεί 200W, μπορεί και όχι.
Ψάχνοντας περισσότερο βρήκα στο γιουτιούμπ το φιλαράκι μου τον Dirk Oberhaus.
Σε σειριακή ByPass λειτουργία, η μικρότερη αντίσταση που δοκίμασε ήταν 0.25Ω και μέτρησε 158W.
Σε VV με 0.5Ω αντίσταση και το ρυθμιστικό τέρμα γκάζια, μέτρησε 70W.
 
Σε VV η έξοδος είναι PWM με συχνότητα 45Hz.
 
 
Μία πολύ ωραία λεπτομέρεια, είναι τα "πουκάμισα".
Πλαστικά προστατευτικά για τις μπαταρίες.
 

 
Δεν τα πιάνει το μάτι σου, αλλά θα τα πιάσει αν οι μπαταρίες σου έχουν ηλικιακά ξεφλούδισμα στο θερμοσυστελλόμενο.
Αν είναι καινούργιες, δεν θα τα δημιουργήσει.
 
 
Το μοντ έχει cutoff για 3.3V σε παράλληλη λειτουργία και 6.6V σε σειριακή.
Έχει δείκτη εκφόρτισης 4ων σταδίων, με ένδειξη την συχνότητα αναβοσβήσματος στο φως του διακόπτη ατμίσματος.
Διαθέτει προστασία βραχυκυκλώματος.
 
 
Το 25 στο όνομα είναι το πάχος του, ταυτόχρονα και το μέγεθος των ατμοποιητών που μπορεί να υποστηρίξει χωρίς να εξέχουν.
Διαστάσεις:  87 Χ 48 Χ 25mm
Βάρος:  250 γραμμάρια με μπαταρίες.
Χρηστικότητα:  Μπορεί να λειτουργήσει σε ByPass με 2 σε σειρά μπαταρίες.
 
 
http://www.wismec.com/product/noisy-cricket-ii-25/
 
 
 

Αυτός πρέπει νάναι δικός μας.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 00:00 »
Χάλασες κι εσύ (αχ, αυτά τα trends...)
Τα κατάλαβα ΟΛΑ. Όχι σχεδόν όλα. ΟΛΑ.

(άντε έτσι για το γ@#ώτο να σου πω ότι με μπέρδεψε λίγο το "αν υπάρχει τρόπος με 1 fet" αλλά μη σου χαλάσω το ριβγιού τώρα)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 00:18 »
Αφού μάσησα λίγα φύλλα "δάφνης" και συμβουλεύτηκα τους υπόλοιπους μάντεις πιστεύω ότι εννοεί να τα κάνει όλα αυτά με ένα mosfet. :))

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 00:22 »
ωραια τα ειπες,
αλλα
δεν καταλαβα Χριστο.
 το μονο  που καταλαβα ηταν το
 Γίνεται με ένα μαρτζαφλάρι που υπάρχει μέσα στο καπάκι τοποθέτησης των μπαταριών.


Περα απο την πλακα τωρα 
Ωραιος!!!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 13:05 »
[justify]@microchip, καλημέρα. Το συγκεκριμένο νήμα το βλέπω ξεκάθαρα ως εκπαιδευτικό νήμα, κυρίως για τους ανυπόμονους ατμιστές που τρέχουν στ' ατμομάγαζα, όπως τότε στα ουφάδικα, με μια χούφτα παραγεμισμένη εικοσάρικα. Οι δικές μου ερωτήσεις θα είναι από εκείνη την πλευρά (των ούφο).[/justify]

[justify]α) Δεν ξέρω τις διαφορές Bypass και VV, / (είναι μόνο στην επιλογή ρύθμισης βολτ; )[/justify]

[justify]β) Η λειτουργία Bypass στη συγκεκριμένη συσκευή, είναι η ίδια με οποιαδήποτε Bypass λειτουργία, οποιουδήποτε ηλεκτρονικού μοντ; (δηλ. αν έχω τη λειτουργία στο μοντάκι μου, δεν είναι απαραίτητο να πάω σε αυτή τη συσκευή; ).[/justify]

[justify]γ) Θα ήθελα να δω πώς είναι μία τέτοια πλακέτα προστασίας / με μία μικρή περιγραφή, (αν υπάρχει σαν θέμα στο φόρουμ, συγγνώμη δεν το έψαξα).[/justify]

[justify]δ) Την αίσθηση μηχανικού μοντ την είδα μόνο σε Provari, που είναι ένα ηλεκτρονικό μοντ, (και με τα λίγα που έτυχε να δοκιμάσω μέχρι σήμερα). Τέτοιες συσκευές δεν έτυχε να επιλέξω μέχρι τώρα, αποτρεπτικός παράγοντας ήταν το “β)”. Είναι λάθος η σκέψη αυτή;[/justify]

Σημ. Ελπίζω να είστε αιώνια μέλη στο φόρουμ.  

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 14:40 »
Τα πριν το α) δεν θέλεις να τα σχολιάσω.

α) Το VV είναι σαν το VW, αλλά σε Βολτ αντί για Βατ.
Το ByPass είναι αυτό που γράφεις στο β)
Τα μέσα σε παρένθεση μόνο για τον JoeBarTeam:
(Το VV του συγκεκριμένου δεν είναι VV, αλλά χρησιμοποιείται ως VV.
Δεν κάνει σταθεροποίηση σε 2-6V που λέει η Wismec, αλλά μας δίνει ποσοστιαία, την τάση της μπαταρίας, όση είναι κάθε φορά.
Η λειτουργία του σε VV είναι PWM σταθερής συχνότητας, με το ρυθμιστικό μεταβάλεις το duty cycle.
Φαντάσου ότι το trimmer το σύνδεσαν σωστά, οπότε το 0-100 δουλεύει ανάποδα.)

β) Αυτό είναι, το έχουν τα περισσότερα μοντ.
Στην παρουσίαση, θα διάβασες "Χρηστικότητα: Μπορεί να λειτουργήσει σε ByPass με 2 σε σειρά μπαταρίες.".
Είναι ο μόνος χρηστικός λόγος για να πας σε αυτή την συσκευή.

γ) Υπάρχουν κάμποσα τέτοια μοντ και αυξάνονται με την πάροδο του χρόνου.
Έχω παρακαλέσει πολύ κόσμο να μου δανείσει για ξεκοίλιασμα, φοβούνται ότι θα τους χαλάσω τα κορυφαία ρεύματα.
2% πιθανότητα να την επιστρέψω όπως την παρέλαβα, 14% πιθανότητα να την επιστρέψω και να δουλεύει, 29.71% πιθανότητα να καταλάβω, 0x% πιθανότητα να γράψω κάτι κατανοητό.
Στείλτε ΠΜ να στείλω διεύθυνση.

δ) Δεν ξέρω αν είναι λάθος σκέψη, ξέρω ότι είμαστε 2.
Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη στην αίσθησή μου.
Περισσότερο όχι εμπιστοσύνη, έχω μόνο στους απόλυτα σίγουρους για τις διαφορές στην αίσθηση που νιώθουν.
Ιδιαίτερα όταν το βάρος, σχήμα, επαφή στο χέρι, τρόπος ενεργοποίησης, οπτική επαφή, προηγούμενο διάβασμα, δεν είναι ίδια στο μηχανικό που δοκίμασα, από το ηλεκτρονικό.
Στα χωράφια της αίσθησης δεν μπαίνω, γιατί είναι τόσο υποκειμενικά και προσωπικά, όσο οι αγροί της αισθητικής.


Σημ) Δεν θα είσαι ο πρώτος που θα βαράει το κεφάλι του για τις ευχές που κάνει.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 04, 2017, 22:04 »
[justify]@microchip, καλησπέρα (κι ευχαριστώ για το ξεστράβωμα). Δηλ. αν κατάλαβα σωστά, κι εδώ μιλάμε για παλμική τάση (άνοιξα σχολικά βιβλία, δεν τα ξέρω απ' έξω) και με ρύθμιση από ένα trimmer πειράζω το duty cycle σε διάρκεια, αυτό θα μου δώσει την ένταση που θέλω επάνω στον ατμοποιητή, αν το λέω καλά; [στη διαδρομή που έκανα τα σκονάκια μου, είδα σαν πλεονέκτημα αυτό που λέμε “πιο επιθετικά ρεύματα” σε σχέση με ένα πλήρες ηλεκτρονικό μοντ / κι εδώ αν κατάλαβα σωστά, χρονική διάρκεια και θερμοκρασία; κάπως έτσι; δεν ξέρω]. [/justify]

[justify]Στο τελευταίο μέρος τού “δ)” διαφωνούμε κάθετα και οριζόντια. Εγώ στο λεμόνι θα πάρω ξινό αποτέλεσμα, όσο κι αν θέλω δεν γλυκίζει. Γι' αυτό θα σας νικάω πάντα στο φινίρισμα.  ;D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 02:08 »
Θα σου πω μια ιστορία για το τελευταίο του δ).
Την Κυριακή ο Αλέκος μου έσωσε να δοκιμάσω το τελευταίο του υγροδημιούργημα.
Λεμόνι λέω διστακτικά, ξύσμα λεμονιού αναφωνώ πανηγυρικά.
Λάιμ ήταν.
Δεν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα η γεύση μου, απλά δεν είχα δοκιμάσει ποτέ μου λάιμ για να έχω γευστική εικόνα.

Τα υπόλοιπα στα είπαν πολύ καλά τα σχολικά βιβλία που άνοιξες.
Τα σκονάκια σου δε, πολύ γλαφυρά.
Μία λεπτομέρεια μόνο, δεν δίνουν όλα τα ηλεκτρονικά μοντ γραμμικό ρεύμα.
Το "κι εδώ αν κατάλαβα σωστά, χρονική διάρκεια και θερμοκρασία;" δεν το κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 12:14 »
[justify]@microchip, καλημέρα. Όπως και με το θέμα διμπάταρου μηχανικού, έτσι κι εδώ, κατάλαβα βασικά πράγματα και με ουσία, και αυτό φυσικά οφείλεται σε εσάς. Όπως είπε κι ο e-spy, όχι μόνο κατάλαβα τι διάβαζα αλλά είχα και όρεξη να ψάξω μια δυο γραμμές. Δεν συνεχίζω με ασυναρτησίες (προσπάθησα ανεπιτυχώς να μεταφέρω όσες πληροφορίες έβλεπα), θα χαλάσω το νήμα (Φροντιστήρια Microchip). [για το τελευταίο “δ)” απλώς διαφωνούμε].[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 12:59 »
Να ξέρεις πως θα σε φωνάξω για ελεγχόμενη έκρηξη , μόλις έρθει ο tfv12 και κουμπώσουμε επάνω την 12πλή 0,12ohm αντίσταση του με δυνατότητες 60-350w (best 130-200).. Σε σειριακό bypass βεβαίως βεβαίως.. :yes: :idiot1:

Να δούμε και αν είναι explosion proof όπως λέει..
 
Save

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 13:18 »
Δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος με αυτό το μοντ με 0,12Ω. Αντιθέτως το προηγούμενο μοντέλο που έχω εγώ και είναι καθαρά μηχανικό σε σειρά, δεν παίζει με αντίσταση κάτω από 0,25Ω. Μια φορά του έβαλα έναν ντρίπερ με 0,15 και ανέβασε θερμοκρασία με το πρώτο πάτημα του κουμπιού. Ευτυχώς γλιτώσαμε τα χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 13:21 »
Κανονίστε να μην είναι ο Χρήστος όταν δοκιμάσετε. Μην σας κυνηγάει  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 14:20 »
Η μαυρομάλλα να μην είναι.
Οι υπόλοιποι αναλώσιμοι  αφού.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 13:04 »
Ωραία παρουσίαση ωρέ Τσιπ!

Και η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: \TPD παίρνει? Ή κινδυνεύουμε με σύλληψη?

Αν θυμάμαι καλά, είχαμε ανοίξει κάποτε μια συζήτηση για το αν είναι δυνατόν να επιλέγουμε με κάποιο τρόπο το είδος σύνδεσης 2+ μπαταριών σε ένα μοντάκι, και τα μαστόρια εδώ είχαν ρίξει πολύ σχέδιο.

Ουκ εν το πολλώ το ευ, μας έστειλε η Wismec...

Πάω να σου βάλω και ένα +1 "Ευχαριστούμε"...

Εντιτ: σου έβαλα +2 τελικά, να εξαργυρώσω και κείνη τη μίζα που μου είχες σκάσει...

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Noisy Cricket II-25 by Wismec - προεπισκόπηση –
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 13:53 »
Την αδρεναλινη που σου δινει ομως ο προγονος του(noisy cricket) για το αν ειναι ολα καλα η με το πατημα μετρας αντιστροφα μεχρι το μπαμ δεν την εχει :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix