vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, Jorge, manoslykos, bloodlessz

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1470 στις: Δεκεμβρίου 15, 2017, 19:32 »
http://vaping.gr/index.php/topic,29898.msg996019.html#msg996019





υπόψιν ότι στο δεύτερο video ατμίζω τον cloud χωρίς tank, μονο με την καμπάνα και το βαμβάκι στεγνώνει αλλα καμένο δεν παίρνω με τίποτα
75w 220c

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1471 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 02:41 »
Είμαι μεταξύ cuboid lite και eleaf invoke, το πρώτο μου αρέσει εμφανισιακά αλλά το διμπαταρο της eleaf με τις αποσπώμενες πηγαίνει την αυτονομία σε άλλο επίπεδο.
Επειδή λοιπόν το κόστος αγοράς είναι σχεδόν ίδιο συγκριτικά με το τι προσφέρει το κάθε ένα, τι θα επιλέγατε εσείς;
Προς το παρόν ατμιζω απροβληματιστα με το pico 75W εδώ και σχεδόν ένα χρόνο με καθημερινή χρήση..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1472 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 02:48 »
Θα μπορούσες φυσικά να παραμείνεις και στο pico 75W. Αν δεν χρειάζεσαι κάποιο διμπάταρο mod.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1473 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 02:57 »
Σωστό αλλά νιώθω ότι το pico φτάνει στο τέλος του κύκλου του σιγά σιγά μιας και το κουμπί κολλάει ελαφρώς τελευταία.
Οχι ότι θα το αποσύρω αλλά θέλω να το έχω ως backup και να του κάνω τον απαραίτητο καθαρισμό σε χαλαρούς ρυθμούς και χωρίς άγχος για ζημιά.

Τα παραπάνω είναι και λίγο δικαιολογίες για να κάνω μια νέα αγορά χωρίς τύψεις...

Καμία φορά πάντως θυμάμαι το 50ρι istick και αναζητώ εκείνη τη τεράστια αυτονομία που έδινε.
Αλλά πήγε από κολλημένο firebutton δυστυχώς..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1474 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 08:36 »
Πήγαινε σε μαγαζί να τα βάλεις στη χούφτα σου και τα δύο και θα καταλάβεις αμέσως ποιο σου ταιριάζει κυρίως εργονομικά (και δευτερευόντως αισθητικά). Ζήτησε, όμως, να βάλουν στο invoke τις δύο μπαταρίες, για να τα συγκρίνεις και στο βάρος. 
Αν, εδώ και ένα σχεδόν χρόνο, την βγάζεις καθημερινά με ένα pico, ίσως το διμπάταρο να είναι "υπερβολή" (λόγω μεγέθους/βάρους). Το cuboid lite ίσως σου καλύψει το όποιο "άγχος" σου για την διάρκεια της μπαταρίας, καθώς αντέχει περισσότερο από μια LG HG2 στο pico.
Φυσικά, σε περίπτωση που καθημερινά χρησιμοποιείς και δεύτερη φορτισμένη μπαταρία στο pico, τότε το cuboid lite ίσως να σε δυσκολέψει, αν δεν έχεις power bank μαζί σου (μια και μπορείς να το φορτίζεις και να ατμίζεις ταυτόχρονα).
Από πλευράς πιθανών μελλοντικών ατμοποιητών σου, το cuboid lite "σηκώνει" και 24άρηδες (μπορεί και 25άρηδες με λίγη "ψυχολογική" ανοχή ;)).
Το invoke, βέβαια, "σηκώνει" και παραπάνω, αλλά...

Αξιόπιστες είναι και οι δύο εταιρείες και έχουν και αντιπροσωπείες (για τα όποια θέματα μπορεί να σου τύχουν).
Αν διάβασες και τα νήματα των δύο mods, τότε... καλή αγορά!

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1475 στις: Δεκεμβρίου 26, 2017, 11:44 »
Σωστό αλλά νιώθω ότι το pico φτάνει στο τέλος του κύκλου του σιγά σιγά μιας και το κουμπί κολλάει ελαφρώς τελευταία.
Οχι ότι θα το αποσύρω αλλά θέλω να το έχω ως backup και να του κάνω τον απαραίτητο καθαρισμό σε χαλαρούς ρυθμούς και χωρίς άγχος για ζημιά.

Τα παραπάνω είναι και λίγο δικαιολογίες για να κάνω μια νέα αγορά χωρίς τύψεις...

Καμία φορά πάντως θυμάμαι το 50ρι istick και αναζητώ εκείνη τη τεράστια αυτονομία που έδινε.
Αλλά πήγε από κολλημένο firebutton δυστυχώς..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή ήμουν ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα.
Βάρος:
174 γραμμάρια το invoke γεμάτο με δυο μπαταρίες.
137 γραμμάρια το pico γεμάτο με μια μπαταρία.
Αυτονομία:
Το Invoke 2 ημέρες γεμάτες με άτμισμα "πιπίλα"
Μέγεθος:
Στο χέρι και σαν αίσθηση γενικότερα δεν θα καταλάβεις μεγάλες διαφορές από το Pico στο Invoke

Το Cuboid Lite το έχω δει, πανέμορφο καλό χρυσό, αλλά θα ένοιωθα ανασφαλής για την αυτονομία του
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2017, 11:52 από geokaza »

Αποσυνδεδεμένος Golf150

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1476 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 08:43 »
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά! Καλή Πρωτοχρονιά με Υγεία!

Σκέφτομαι να αγοράσω το HCIGAR Warwolf 80w.
Γνωρίζει κανείς αν αξίζει; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
HCIGAR WARWOLF 80W

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1477 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 15:32 »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία σε όλο τον κόσμο

Είμαι νέος στο φόρουμ και χρειάζομαι την βοήθειά σας για την επιλογή mod.

Τα δεδομένα μου είναι

Τζούρες: Πνευμονικές
Ατμοποιητες:TVF12 RBA (deck 2 αντιστάσεων, ακόμα δεν έχω παίξει με αυτό των τρειων), TVF4 (με deck επισκευασιμο), Mello2 (δεν ατμιζω με αυτό εδώ και καιρό)
Mods: eleaf istick60w και wismek (η γνωστή πρέσα)

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Θεωρώντας ότι η πρέσα ταιριάζει καλύτερα στο tvf12 ατμιζα με αυτή. Το πρόβλημα ήταν οτι δεν είχα καλή απόδοση ( στην τρίτη τζουρα έπαιρνα γεμάτες τζούρες, οι δυο πρώτες ήταν άδειες) συν το ότι μετά απο 20 30 τζουρες το μοντ μου έβγαζε week battery ενω η στάθμη της μπαταρίας ήταν πάνω από το μισό. Το istick με το tvf4 παίζει μια χαρά.
Οποιαδήποτε συμβουλή για νέο mod είναι ευπρόσδεκτη.
Budget 60-70 ευρω
Σχετικά με το βάρος ........οκ όσο ελαφρύτερο τόσο το καλύτερο.

Κάτι που ξέχασα. Αντίσταση για το tvf12 παίζω περίπου στα 0,26 Ωhm.. Δουλεύω στα 3,54volt, 60watt

Αποσυνδεδεμένος Mastervape

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1478 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 15:59 »
Δοκιμασες N80 συρμα που πυρωνει ποιο γρηγορα?

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1479 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 16:00 »
χρονια πολλα και καλη χρονια.
τσεκαρε τα eleaf invoke και tesla wye,διμπαταρα,με μπολικη ισχυ,πολυ ελαφρια ,το eleaf ειναι πολυ μαζεμενο σε διαστασεις το tesla πιο ογκωδης.

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1480 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 16:06 »
Διαβάζοντας τα ποστ σας είχα επικεντρωθεί στο invoke που μου μοιάζει αρκετά καλό. Θα πρέπει βέβαια να πάω σε ένα μαγαζί να το πιάσω κιόλας.
Το tesla εκ πρώτης μου φάνηκε αρκετά καλό αλλά παρακολουθώντας μερικά review στο youtube με προβλημάτισε το κάλυμμα των μπαταριών......πλαστικό και στο ξεκούμπωμα (δεν "πιάνει"με μαγνητακια) έχει ζόρια και δεν ξέρω αν βάθος χρόνου  πάθει ζημιά.

Δοκιμασες N80 συρμα που πυρωνει ποιο γρηγορα?
Οχι.......δεν  το γνωρίζω το συγκεκριμένο.
Θα το δοκιμάσω όμως

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:51 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1481 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:32 »
Πιο εύκολο να χαλάσεις το καπάκι άλλων mod παρά του WYE.Τα πλαστικά του είναι αρκετά ανθεκτικά.
Το μόνο αρνητικό του είναι ότι αρχικά θέλει λίγη προσοχή στο πώς βάζεις τις μπαταρίες για να μην φας τα wraps.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1482 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 19:10 »
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής. Θεωρώντας ότι η πρέσα ταιριάζει καλύτερα στο tvf12 ατμιζα με αυτή. Το πρόβλημα ήταν οτι δεν είχα καλή απόδοση ( στην τρίτη τζουρα έπαιρνα γεμάτες τζούρες, οι δυο πρώτες ήταν άδειες) συν το ότι μετά απο 20 30 τζουρες το μοντ μου έβγαζε week battery ενω η στάθμη της μπαταρίας ήταν πάνω από το μισό. Το istick με το tvf4 παίζει μια χαρά.
Τι μπαταρία έχεις στο presa και τι μπαταρία στο istick?

*Το "λιθίου" δεν είναι αρκετό σαν απάντηση.

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1483 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:43 »
Pressa: TF26650 3.7 VOLT ΛΙΘΙΟΥ 5000mA της trustfire.
istick: 18650 samsung χωρίς να γράφει άλλες λεπτομέρειες

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:57 από Cruiser79 »

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1484 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 01:08 »
[member=16321]celticfrost[/member] Για το Wye και εγώ έχω ακούσει καλά λογάκια. Για το Invoke δεν θυμάμαι τι ακριβώς, αν ήταν μπαταριοθήκη, σύνδεση 510 ή πλήκτρο fire, αλλά κάτι αρνητικό είχα διαβάσει από δυο-τρείς κατόχους. Το ότι "δεν μου έμεινε" μάλλον θα πει πως δεν ήταν κάτι συνταρακτικό.

Εγκυκλοπαιδικά πάντως, πάρα-πάρα πολλοί θεωρούν άκρως αξιόλογα και αξιόπιστα τα Charon της Smoant και Drag της Voopoo, αν μπορείς να τα βρεις σε λογική τιμή. Τα έχω αμφότερα και αν και δεν μπορώ να εγγυηθώ για τη μακροζωία τους - χρησιμοποιώ καθημερινά δυο παλαιότερα VTC Mini και Sigelei 150W TC - το καθένα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Το Drag είναι πιο παραμετροποιήσιμο μα πρέπει να παίξεις μαζί του για να σου αποδώσει σωστά σε TC, ενώ το μενού του είναι ό,τι πιο ηλίθιο έχω δει. Όχι "δύσκολο στη χρήση", απλά... ηλίθιο ως δομή και με εντελώς κούκου ορολογία. Και είναι και πιο άβολο στο χέρι σε σχέση με το Charon. BUT...

...Αλλά το τσιπάκι του φαίνεται ένα κλικ ανώτερο από του Charon, με λιγάκι γρηγορότερη απόκριση, λιγάκι πιο σταθερά ρεύματα. Ή, τουλάχιστον, αυτή την αίσθηση μου δίνει. Από την άλλη, το Charon είναι ό,τι κοντινότερο σε "plug'n'play" όσον αφορά σε "δυνατά διμπάταρα μοντάκια". Το μενού του είναι... άχρηστο, αφού οι μοναδικές "επιλογές" που έχει είναι mode (Watts, είδη TC), Watts, Θερμοκρασία, TCR και... αυτάααα! Μοιάζει ό,τι κοντινότερο σε κλασσικά μοντάκια, σαν το πολυαγαπημένο Sigelei 150W TC μου, αλλά με σωστή υποστήριξη TC "σε νέους τύπους συρμάτων".

Το "άχρηστο" όσον αφορά στο μενού του αφορά ως χαρακτηρισμός το ότι, σήμερα πια, είμαστε κομματάκι κακομαθημένοι με τα μοντάκια μας. Θέλεις να ρυθμίσεις την φωτεινότητα της οθόνης; Το "τι θα δείχνει σε κάθε γραμμή"; Τι, είσαι πιο αντβάνσντ βέηπορας και θέλεις να αλλάξεις και τα κατόφ των μπαταριών, ή "να βάλεις χέρι" στα Ohm; Ξέχνα το. Το Charon παρέχει μόνο "τα βασικά". Σαν ένα πιο δυνατό (και 99.9% σωστό στη λειτουργία του και στην ακρίβεια του)... iStick 30W! Τόσο "απλό".

Παράλληλα, καλή επιλογή λένε πως είναι το τελευταίο Revenger ("X", νομίζω), αν και δεν έχω παίξει καθόλου μαζί του.

Εις τα εξωτερικά, πάντως, συνεχίζει το θάψιμο των Joyetech / Wismec συσκευών όσον αφορά στον κονέκτορα 510 τους, και είναι και ντοκιουμέντεντ στα γιουτούμπς το "γιατί συμβαίνει αυτό". ΚΑΙ στα νεότερα μοντέλα τους. Θα πρότεινα να τα αποφύγεις ή να τσιμπήσεις εξαρχής έναν 510 heatsink (καλή ιδέα ΟΠΟΙΟ μοντάκι και αν επιλέξεις) για να "παίζει ρόλο μεσάζοντα" ανάμεσα στον ατμοποιητή και το μοντάκι σου ώστε να τρώει αυτός τη μεγαλύτερη φθορά αντί για την κανονική ας-την-πω-"θύρα" 510.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix