vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1875 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:18 »
Ένα θα σου πω: από χτες που παρέλαβα, δεν τα έχω αφήσει από τα χέρια μου! Το μεν Original στη διάρκεια της ημέρας, το δε enriched ανταποκρίθηκε τέλεια σε χτεσινά κρεατικά και κρασάκι (ΘΕΟΠΕΤΡΑ ΡΟΖΕ 2014) και έδωσε ρέστα στον πρωινό καφέ. Και καλό θα είναι να τα δούμε ως νέα υγρά και όχι σε σχέση με το BFF. Μιλάω φυσικά γι αυτούς που δοκίμασαν το BFF και ευτυχώς δεν είναι αμέτρητοι! Όσοι το πιάσουν από μηδενική βάση, χωρίς την εμπειρία του "μαύρου κυλίνδρου" νομίζω ότι θα το αγαπήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1876 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:44 »
Μου άρεσε περισσότερο το Original, το Εnriched έχει έντονο το καπνικό στοιχείο, μάλλον περισσότερο από όσο το περίμενα. Θα έλεγα ότι αγγίζει τα όρια του "τσιγαρίσιου" αν κρίνω και από την χαρακτηριστική οσμή που αφήνει ειδικότερα στο επιστόμιο αλλά και γενικότερα στον ατμοποιητή. Δεν είμαι φίλος των υγρών που περιέχουν γευστικά στοιχεία καφέ, ωστόσο θα έλεγα ότι το Original , ένα σε γενικές γραμμές ήπιο υγρό, θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως υγρό για καθημερινή χρήση. Και τα δύο φυσικά δεν θυμίζουν το έντονο Black Flag Fallen.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1877 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 13:51 »
Ακριβώς Θέμη. Αυτό με χάλασε με το Enriched. Λέει ότι έχει μία προσθήκη καπνού, όταν στην ουσία είναι ένα καπνικό με την προσθήκη λίγου Original. Μπορώ να πω όμως εύκολα ότι για κάποιες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, το Enriched είναι ταμάμ!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1878 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 18:41 »
Τρύφωνα πολύ ωραία παρουσίαση - στα γνωστά standards σου  :tongue_smilie:


Με έβαλες σε σκέψεις να δοκιμάσω και το Original, αν και μάλλον θα περιμένω την έκθεση vapejam στο Λονδίνο, για να μη χαραμίσω 25 λίρες και δεν μου κάτσει. Πάντως με το Enriched έχω πάθει την πλάκα μου, βέβαια είμαι λάτρης των καπνικών, ίσως για αυτό.


Tem - έχεις απόλυτο δίκιο, η μυρωδιά του Enriched στο drip tip είναι coffee and cigarettes, κάτι που εμένα προσωπικά με ξετρελαίνει.


Δεν είναι καιρός να βάλουμε και τα δυο στην ψηφοφορία πλέον;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1879 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 19:09 »
Προστέθηκαν ήδη και τα δύο νέα υγρά

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1880 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 22:04 »
Ντουγρού για το Enriched λοιπόν, Τριφώνα από την-τις παρουσιάσεις σου ξέρω ήδη τι θα γευτώ.Εύγε !

Πι-Ες: coffee & cigarettes είναι ταινία του Jim Jaramusch. Εκεί αναφέρεται και η συνταγή του ποτού:

 http://mashable.com/2014/11/06/bill-murray-cocktail/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2016, 22:13 από havales »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1881 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 12:04 »
Ενημέρωση ψηφοφορίας με την προσθήκη των Insignia Series και την αναγραφή "Discontinued" στα παλαιότερα. Επίσης, ο αριθμός ψήφων αυξήθηκε σε 6, οπότε όποιος θέλει μπορεί να κάνει αφαίρεση ψήφου και να ξαναψηφίσει.

Υπάρχουν γευστικές διαφορές! Περισσότερα εντός ολίγων ημερών!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1882 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 12:15 »
Εκπληκτική η παρουσίασή σου!
Τα είχα και τα δύο στο στόχαστρο  :fight_shot_auto:
αλλά πλέον δεν κρατιέμαι λέμε!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1883 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 12:39 »
@Cruiser79...
Εμένα με προβληματίζει το 85/100 στο enriched, λόγω αναντιστοιχίας της περιγραφής απο την εταιρία, και λόγω των μεγάλων προσδοκιών απο αυτή. Αν το παραβλέψουμε δηλαδή αυτό, πάει κι αυτό κοντά στο 95/100?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1884 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 12:54 »
Γιώργο, χαίρομαι για την ερώτηση, μου δίνεται η ευκαιρία να διευκρινήσω κάποια πράγματα σε σχέση με τις βαθμολογίες μου.

Κατ' αρχάς, δεν βαθμολογώ το υγρό, αλλά την εμπειρία που μου προσφέρει. Και η εμπειρία ξεκινά από την παραλαβή, την έρευνα, την περιγραφή, την συσκευασία, την όσφρηση και καταλήγει στη τζούρα, τη ρινική εισπνοή/εκπνοή, την αντιστοιχία της περιγραφής, το άρωμα στο χώρο, την επίγευση, την πιστότητα απόδοσης των γεύσεων, την ισορροπία στην ένταση και το συνολικό αποτέλεσμα. Το ότι ένα υγρό το βαθμολογώ με 90/100 και το άλλο με 85, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο. Δεν πετάω ένα βαθμό στην τύχη, γι αυτό και μου παίρνει τόσες ώρες και μέρες να κάνω μία αξιολόγηση. Ούτε ρίχνω τα υγρά σε ένα ντρίπερ και όλα καλά. Ετοιμάζω ένα προτζεκτάκι για το 2016, όπου θα μπορεί κάποιος χρήστης που ψάχνει κριτικές υγρών, να διαμορφώνει ο ίδιος τα κριτήρια που τον ενδιαφέρουν και έτσι να παίρνει βαθμολογία στα μέτρα του.

Στο ερώτημά σου, πιστεύω ότι αν η εταιρεία το περιέγραφε ως "η πρώτη μας απόπειρα σε καπνικές γεύσεις, με δυνατές νότες καπνού και τα καλύτερα στοιχεία του Black Flag Risen στην Original εκδοχή του" θα κυμαινόταν γύρω στο 95/100 όντως.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1885 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:33 »
Πάντως ρε παιδιά, όλα καλά χρυσά και άγια με το gambit που το έχω λατρέψει, αλλά έχει ένα μεγάλο μείον. Πολύ μάκα ρε φίλε.
Δηλαδή για 2ο τανκ δεν είναι. Κάνω ένα τανκ (4ml) και στάνταρ θέλει μετά αλλαγή το στήσιμο γιατί έχει γίνει μαύρο.
Και δε λέω μόνο για τη μάκα στην αντίσταση. Και το βαμβάκι ολόκληρο γίνεται πολύ σκούρο καφέ.
Είναι το μόνο πράγμα που με ξενερώνει σε αυτό το υγρό. Σπάνια θα τελειώσει το τανκ και θα το γεμίσω. Συνήθως τελειώνει και ξαναστήνω.
Και εκτός αυτού, όταν φτάνει στα τελειώματα, όταν έχω κάνει 3ml πχ, βλέπω οτι σκουραίνει και το υγρό στον τανκ. Πιθανότατα απο τη σουπιά που έχει γίνει το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1886 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:23 »
Το ιδιο ακριβως εχω παθει και εγω τωρα με το Enriched... Πολυ ωραιο υγρο αλλα αυτη η μακα ρε φιλε.. Εκανα ενα τανκ στον v3 και μολις το ανοιξα να ξαναγεμισω κοιταω την αντισταση και ηταν ΟΛΗ μαυρη μαζι με το βαμβακι! Αρχησε να μου κανει και αυτο το που σκουρενει λιγο το υγρο στις τρυπες τροφοδοσιας... Δεν νομιζω να ειναι καμενο απλα αφηνει ΤΡΕΛΗ μακα πανω στην αντισταση! Αν κανω λαθος ας με διωρθωσετε!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Aris08

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1887 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:38 »
Και σε εμένα το ίδιο συνέβη στο 4ο ml του v3

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1888 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:46 »
Ακριβώς το ίδιο συναίβει και σε εμένα στον τηλέμαχο αλλά με το original οχι το enriched

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1889 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 16:10 »
" ζημιά" το original... το ατμίσω από το πρωί... το bff με μπούχτιζε και κατευθείαν το δωσα σε άλλον, αυτό όμως είναι για τρελλή πιπίλα. Πάλι θα μας ξεζουμίσουν τα πιόνια βλέπω..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279233 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias