vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

410 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, dkostas, lagoudakis, zakyn8inos, ramon, Milarepa, Xxristos

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1620 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 11:58 »
Αυτό θα έχει ενδιαφέρον στην εξέλιξή του. Αυτό το πράγμα πάντως με τους αμερικάνους και τις μυνήσεις είναι απίστευτο!

Να σκεφτείτε ότι κάποια χρόνια πριν που είχα ασχοληθεί με κρουαζιέρες, η ασφαλιστική που μας κάλυπτε για αστική ευθύνη, ζητούσε το μέσο ποσοστό αμερικάνων να μην υπερβαίνει το 10% λόγω της τάσης που έχουν προς τη μύνηση!!!

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1621 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 12:38 »
Παροιμιώδης ατάκα αμερικανικού sitcom "Let’s go buy something that’s bad for us, then sue the people who made it! That's American!" (Πάμε να αγοράσουμε κάτι που μας κάνει κακό και μετά να μηνύσουμε αυτούς που το έφτιαξαν!)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1622 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 12:46 »
Ανοίγει δρόμος για νέο επάγγελμα. Αγοράζεις υγρά διαφόρων εταιριων, λεφτά να έχεις για αναλύσεις και όπου βρίσκείς κάτι ύποπτο ξεκινάς μηνύσεις. Ή θα βγάλεις πολλά ή που θα πας κουβά :laugh1:


Το καλοκαίρι είχα ριμάξει το CL, CLR, GM και το BFF λίγο, αλλά και την τσέπη μου αφού τα 50ευρα κάθε εβδομάδα έφευγαν για πλάκα.  Τα τρία πρώτα είναι τρελή εξάρτηση. 


Έχει κανένα δίμηνο που συμβιβάστηκα και την βγάζω λίγο με κλώνους(καμμία σχέση με τα original) και παράλληλα το κάθε 30μελο το σπάω με 50% βάση οπότε έχω  60ml. Με αυτό τον τρόπο και απολαμβάνω τα συγκεκριμένα υγρά και μου βγαίνουν 14€ τα 30ml οπότε οικονομικά είμαι οκ. Δεν χάνω καθόλου σε γεύση μιας και τα συγκεκριμένα υγρά περιέχουν μεγάλο ποσοστό αρωμάτων(με βάση πάντα τα προσωπικά μου γούστα). Θα δοκιμάσω και με μεγαλύτερη αραίωση και βλέπουμε.


Μια φορά έτυχε να μου τελειώσει το CL και με άδειο τον ατμο χωρίς να τον καθαρίσω έριξα 2-3 ml σκέτη VG. Ακόμη και έτσι μου ερχόταν μια απαλή γεύση στο βάθος από το CL που είχα πριν στο tank. :baby:


Αυτό που δεν παλεύω καθόλου είναι την αλλαγή των αντιστάσεων κάθε 2 γεμίσματα λόγο μάκας. :wall:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1623 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 13:45 »
Συχνό να γίνονται τέτοια στις ΗΠΑ. Βέβαια τα ποσά συχνά είναι ψαρωτικά και μπαίνουν για λόγους εντυπωσιασμού. Σπάνια δικαιώνονται. Πάντως έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη. Αναρωτιέμαι αν θα επηρεάσει τον τρόπο προώθησης των υγρών μας γενικά. Αυτό δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1624 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 13:57 »
Αν και το διάβασα στα πολύ γρήγορα το κείμενο, η μήνυση αφορά εξαπάτηση, με την έννοια ότι στην ιστοσελίδα και στα βίντεο της εταιρείας ανέφερε ότι τα υγρά τους δεν περιέχουν αυτές τις ουσίες, αλλά τόσο οι αναλύσεις τρίτων, όσο και οι αναλύσεις που δημοσιεύθηκαν από την ίδια την FP έδειξαν το αντίθετο. Οπότε, δεν αφορά την μη ύπαρξη αναλύσεων η μήνυση
H εξαπάτηση για να τεκμηριωθεί πρέπει να δείξει ότι η το Χ ποσοστό μιας ουσίας είναι βλαβερό σε συνθήκες ατμίσματος και απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν τέτοιες μελέτες.
Παρ' όλα αυτά, ας πρόσεχαν...

Κώστα, η αραίωση με βάση έχει σώσει πολύ κόσμο, και εμένα βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2015, 14:04 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Nietzsche

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1625 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 14:05 »
Ανοίγει δρόμος για νέο επάγγελμα. Αγοράζεις υγρά διαφόρων εταιριων, λεφτά να έχεις για αναλύσεις και όπου βρίσκείς κάτι ύποπτο ξεκινάς μηνύσεις. Ή θα βγάλεις πολλά ή που θα πας κουβά :laugh1:


Το βλεπες, το παιξες??  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1626 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 19:10 »
Έχει δοκιμάσει κανείς από όσους τα αραιώνουν να αραιώσει το CL ή το GM με ποσοστό πέρισσότερο από 50%; Το σκέφτομαι αλλά το φοβάμαι.
Σίγουρα έχουν σώσει πολύ κόσμο. Ευτυχώς που έχουν μεγάλο ποσοστό αρωμάτων και σηκώνει να τα αραιώσουμε. Αν είχαν κοντά στο 10% και δεν μας έπερνε να το κάνουμε... :wall: θα είχαμε ματώσει

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1627 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 20:12 »
δοκίμασε με μία μικρή ποσότητα υγρού 2-3 μλ έτσι ώστε αν είναι κακό το αποτέλεσμα να μην κλαις όλο το μπουκάλι

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1628 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 20:26 »
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι σαν να παίρνεις 20 αρι ουίσκι και να το πίνεις με κόλα. ...με το cl  συγκεκριμένα κάνω πολύ λιγότερη κατανάλωση έτσι και αλλιώς. Η γεύση σε γεμίζει

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1629 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 21:55 »
Φίλε μου μπορεί να έχεις δίκιο αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ τις τόσο μεγάλες περιεκτικότητες σε αρώματα οπότε το φέρνω στα μέτρα μου. Πές για παράδειγμα ότι στο 20άρι ουίσκι βάζω ένα δυο παγάκι αλλά όχι και cola. :))


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1630 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 21:59 »
Έχει δοκιμάσει κανείς από όσους τα αραιώνουν να αραιώσει το CL ή το GM με ποσοστό πέρισσότερο από 50%; Το σκέφτομαι αλλά το φοβάμαι.
Σίγουρα έχουν σώσει πολύ κόσμο. Ευτυχώς που έχουν μεγάλο ποσοστό αρωμάτων και σηκώνει να τα αραιώσουμε. Αν είχαν κοντά στο 10% και δεν μας έπερνε να το κάνουμε... :wall: θα είχαμε ματώσει
Πάντως εγώ μετά από συμβουλή του Tem, αραίωσα CL 12άρι αντί 6άρι (νικοτίνη) και το αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που έτσι κάνω από τότε.
Το 6άρι είναι πιο αδύναμο σε άρωμα από το 12άρι.
Δυστυχώς δεν φαίνεται να ισχύει το ίδιο για το 18άρι, μάλλον το 12άρι είναι το ταβάνι σε περιεκτικότητα αρωμάτων.

Όσο για αραίωση πάνω από 50%, το αποτέλεσμα σε δοκιμή που έκανα δεν ήταν καλό.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1631 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 22:44 »
H εξαπάτηση για να τεκμηριωθεί πρέπει να δείξει ότι η το Χ ποσοστό μιας ουσίας είναι βλαβερό σε συνθήκες ατμίσματος και απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν τέτοιες μελέτες.
Παρ' όλα αυτά, ας πρόσεχαν...



Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αποδειχθεί πως μια ουσία είναι βλαβερή. Εξαπάτηση του καταναλωτή είναι και αν γράφει 50%-50% PG/VG και δεν είναι. Εξαπάτηση είναι σίγουρα το γεγονός πως είχανε στα χέρια τους τις αναλύσεις, ήξεραν πολύ καλά τι περιέχει (άσχετα αν είναι βλαβερό ή όχι) και κατ' επανάληψη ισχυριζόταν το αντίθετο στα email τους.


Συμφωνώ απόλυτα με το ας πρόσεχαν και προσωπικά νομίζω πως τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα στην αγορά υγρών αναπλήρωσης αν "φάει καμπάνα" η Five Pawns. Γιατί σε ρωτώ συγκεκριμένα Jabarek και μου απαντάς "όχι όλα καλά, εμάς τα υγρά μας έχουν μόνο οργανικά (!) υλικά" . Και μετά μου βάζεις βιντεάκια με τι ωραία που είναι η γραμμή παραγωγής μας και δείτε τα ωραία μας εργαστήρια με soundtrack από το Ocean's Eleven (που για να γίνω και λίγο δικομανής - έχουν πληρώσει τα mechanical rights για τη χρήση του κομματιού??)


Και φυσικά δεν ανοίγουμε το θέμα "ε μωρέ τι θα πάθουνε τα ζώα...εδώ καπνίζανε"...


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1632 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 22:54 »
Αν και δεν είμαι δικηγόρος, συμφωνώ κι εγώ ότι η εξαπάτηση δεν έχει καμιά σχέση με το αν οι ουσίες είναι βλαβερές ή όχι. Έχει ξεκάθαρα να κάνει με το τι δηλώνεις ότι εμπορεύεσαι και το τι αποδεικνύεται ότι τελικά εμπορεύεσαι.


Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την υπόθεση, η οποία μπορεί να έχει πολλαπλές ερμηνείες. Από την μια, μπορεί μέσω αυτής της υπόθεσης, η αγορά ΗΤ να γίνει πιο "σοβαρή" και να διέπεται από κανόνες (ας ελπίσουμε λογικούς), από την άλλη όμως, μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικό όπλο για τους πολέμιους του ΗΤ, οι οποίοι θα την χρησιμοποιήσουν και θα την "γυρίσουν" όπως τους συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1633 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 01:06 »
Ναι είναι αναμενόμενο και λογικό πως θα χρησιμοποιηθεί από πολέμιους του ΗΤ. Γιατί όπως και να το δει κανείς δεν ωραιοποιείται το πράγμα. (εξαπάτηση, εσκεμμένη αμέλεια). Και έλα και πείσε τους πολέμιους τώρα πως ναι μεν αλλά, είναι μεμονωμένο περιστατικό, διακετύλιο έχουν και τα κανονικά τσιγάρα κλπ.

Και μάλιστα αυτό έγινε από μια μεγάλη (ίσως μια από τις μεγαλύτερες παγκοσμίως) εταιρεία παραγωγής υγρών. Δεν έγινε από 1 παιδί σε ένα χωριο του Τέξας που έβγαλε και 2-3 υγρά και τα μοιράστηκε με 10 φίλους και ένα μαγαζί που τα πουλούσε.

Κατ αντιστοιχία: Η Volkswagen δηλαδή έσφαλε και η Five Pawns όχι; Γιατί; Γιατί είναι πολύ καλά τα υγρά της; Γιατί τα Volkswagen δεν είναι ωραία αυτοκίνητα;

Και πελάτης τους ήμουνα και εκτός της βάσης που ατμίζω ήταν τα μόνα που άτμιζα. Και mail τους έστειλα (2 φορές για 3 διαφορετικά υγρά - ανάμεσά τους και το Gambit που βρέθηκε μετά με τιμές στα ύψη) και κάθε φορά οι τσιρκολάνοι μου απαντούσαν "no worries, diacetyl free"

Για να σας δω τώρα Αμερικλάνους...no worries?

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1634 στις: Νοεμβρίου 17, 2015, 10:42 »
Στις ΗΠΑ είναι γνωστό ότι συμβαίνουν πολύ συχνά αυτά. Πάντα βρίσκονται αυτοί που θα στραφούν κατά εταιριών για βλάβη της υγείας τους. Όλες οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες έχουν μηνυθεί από πολίτες κατά καιρούς και στις περισσότερες περιπτώσεις δικαιώθηκαν και αποζημιώθηκαν! Οι εταιρίες το ξέρουν ότι θα χάσουν (γιατί αποδεδειγμένα το κάπνισμα σκοτώνει με τις καρκινογόνες ουσίες που περιέχει) γι' αυτό και τα τελευταία χρόνια κλείνουν εξώδικα τις υποθέσεις.


Τώρα λοιπόν άρχισαν τα ίδια και με το άτμισμα. Μόνο που εδώ θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, δεδομένου ότι πρέπει πρώτα να αποδειχτεί το βλαβερό του ατμίσματος, κάτι που στο κάπνισμα δεν ισχύει διότι έχει νομολογηθεί (μπορεί δηλ να πατήσει σε δεδικασμένα άλλων αποφάσεων) και μετά να μπει στην ουσία το Δικαστήριο και να αποφασίσει. Για το τσιγάρο υπάρχει Νομολογία, ενώ το ηλ.τσιγάρο είναι κάτι το καινούργιο.


Τέλος, εσκεμμένη αμέλεια δεν υπάρχει! Εσκεμμένα σημαίνει με πρόθεση άρα με δόλο. Η αμέλεια είναι πάντα χωρίς πρόθεση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias