vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

345 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1425 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:30 »
Α ναι παρελειψα να συμπληρωσω οτι αυτο που ειπα ισχυει για ολα αυτα τα προιοντα που εχουν να κανουν με την υγεια μας τα οποια με απασχολησαν στο παρελθον και εχω ερευνησει αρκετα (δεν ειναι του παροντος να αναφερω,αναφερθηκαν μερικα πιο πανω ηδη) το θεμα μας ειναι ηθικο και εχει να κανει με την ζωη μας οποτε ετσι οπως το βλεπω εγω πρεπει να μας ανησυχει..τωρα το οτι μπορει να ψευδονται δεν το συνανταμε πρωτη φορα,ενημερωση και παιδεια θα μας οδηγησει σε οσο το δυνατον καλυτερο δρομο..το να κατηγορουμε μια κατασταση και να απεχουμε απο το να την ελεγξουμε (αν βεβαια δεν την υποστηριζουμε ενω γνωριζουμε) οδηγει σε μοιραιες καταστασεις αναποφευκτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 16:36 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1426 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:38 »
Πιο πιθανό είναι να κλείσει λόγω κακού μάρκετινγκ παρά για τα υγρά της αυτά καθ'αυτά.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1427 στις: Ιουλίου 11, 2015, 16:46 »
Γιατί η επιστήμη δεν είναι σε θέση ακόμη να διαμορφώσει ένα επαρκές μοντέλο που να δίνει αξιόπιστα και έγκυρα αποτελέσματα και φυσικά αυτό χρειάζεται και χρηματοδότηση. Μπορεί η εξέλιξη στην τεχνολογία του η.τ. να μοιάζει ραγδαία, αλλά όπως συμβαίνει πάντα, αν δεν υπάρξουν επιπτώσεις στη δημόσια υγεία οι οποίες να οφείλονται αποδεδειγμένα στο η.τ. είναι δύσκολο να προχωρήσουν οι έρευνες των επιστημόνων με ανάλογους ρυθμούς.
Σκέψου ότι ακόμη δεν υπάρχουν(?) αποδεδειγμένα συμπεράσματα για τους κινδύνους από τη χρήση των κινητών τηλεφώνων, παρά τα τόσα χρόνια από την κυκλοφορία τους και την καθολική πλέον χρήση τους. Ποιος θα κάτσει ν' ασχοληθεί με το η.τ. ξοδεύοντας χρήμα και χρόνο, εκτός από κανένα "τρελό" επιστήμονα που φιλοδοξεί να είναι πρωτοπόρος(και καλά κάνει)?
Η γνώμη μου είναι ότι θα είμαστε για χρόνια ακόμη πειραματόζωα και προσωπικά δεν έχω καμιά αυταπάτη ότι ο κάθε έμπορος θα νοιαστεί για τη δική μου υγεία, όσον αφορά τα υγρά τουλάχιστον, που οι όποιες επιπτώσεις θα γίνουν γνωστές μετά από πολύ καιρό.
Κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είμαι σίγουρος ότι η κάθε 5p ενδιαφέρεται πολύ περισσότερο για το αντίκτυπο που θα έχει στις πωλήσεις της η τρωθείσα φήμη της, παρά για την υγεία των πελατών της.
Σε ενα μονο θα διαφωνησω φιλε μου μαζι  σου (στα υπολοιπα συμφωνω) στο οτι η επιστημη δεν ειναι σε θεση..ακομη και να μην γνωριζει στατιστικα τι θα συμβει μετα απο 20 χρονια,ειναι σε θεση να γνωριζει αν κατι κανει κακο και μπορω να σου δωσω και παραδειγμα..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Από ότι καταλαβαίνω από τις δύο μεθόδους που χρησιμοποιούνται Gas Chromatography-Mass Spectrometry και Gas Chromatography-Flame Ionization Detector, οι αναλύσεις γίνονται στον ατμό.


Τώρα αν χρησιμοποιηθούν διαλύτες για την παρουσία AP/DA στα υγρά (με αλλαγή χρώματος δηλαδή), δε νομίζω ότι μας καλύπτει ιδιαίτερα σαν μέθοδος.


Το σημαντικό είναι ότι η Five Pawns έχει δηλώσει παλιότερα ότι τα υγρά της δεν έχουν DA/AP, μετά ήρθε η όποια Cloud9 και αποκάλυψε ότι τελικά έχουν, και η Five Pawns το διέψευσε με δικές της αναλύσεις που αποδείκνυαν ότι ΌΝΤΩΣ έχουν. (μιλώντας πάντα για συγκεντρώσεις που από όποιες έρευνες έχουμε είναι ανησυχητικές).


Αν υπάρχουν κάποιοι που κατακρίνουν τα Five Pawns εξαιτίας της τιμής τους και όχι για το ότι κοροιδεύει η εταιρεία τους πελάτες της το βρίσκω λογικό άλλα ανάξιο λόγου.


Επίσης δεν μπορεί να ακολουθούμε σε ότι μας συμφέρει κάποιους γιατρούς και όχι σε αυτά που δεν μας συμφέρουν. (Dr Farsalinos για το DA/AP, Dr Farsalinos για το Dry Burning).
Το πρώτο ήταν επίσημη έρευνα και το δεύτερο ήταν εικασίες.


Το πρόβλημα με το DA/AP είναι ότι εμφανίζεται σε μεγάλο βάθος χρόνου και η ακριβής απόδειξη περί ευθύνης των συγκεκριμένων ουσιών είναι μια εξέταση πανάκριβη που ποτέ σχεδόν δεν γίνεται στον νεκρό.
Κι ομως ο κοσμος το σκεφτεται..λεει ο αλλος οτι δεν φτανει που περιεχουν ολα αυτα,ειναι και πανακριβα..το ακουσα σε συζητηση μεταξυ ατμιστων

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πιο πιθανό είναι να κλείσει λόγω κακού μάρκετινγκ παρά για τα υγρά της αυτά καθ'αυτά.
Εγραψες φιλε μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 16:51 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1428 στις: Ιουλίου 11, 2015, 17:21 »
Ετοιμαζόμουν να γράψω σεντόνι αφού διάβασα τα τελευταία ποστς (ατμίζοντας CL αραιωμένο), αλλά δεν θα το κάνω γιατί συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψε η petra.
Δεν μπορούμε να ακουμπήσουμε την fp οπότε το επόμενο υποψήφιο θύμα είναι τα κακά καταστήματα που πουλάνε τα υγρά της και ωφελημένα τα καλά καταστήματα που βγάζουν ανακοίνωση για να μας προστατέψουν και ταυτόχρονα προσθέτουν και μια διαφήμιση για τα δικά τους στην ίδια σελίδα.
Ζητάνε ορισμένοι να δίνει το κατάστημα προειδοποίηση για πιθανά βλαβερά συστατικά. Ζήτησε κανείς το ίδιο όταν είχαμε την ίδια συζήτηση για το cloupor που είχε λιώσει?
Ζήτησε κανείς να ενημερώνει το κατάστημα τους πελάτες του για όσα υγρά πουλάει αλλά δεν έχουν καμία ανάλυση ότι πιθανώς είναι επικίνδυνα;
Για τα τρόφιμα που πωλούνται στα σουπερμαρκετ και είναι τίγκα στα Ε και δεν ξέρω τι άλλο θα κάνουμε κάτι με τον ίδιο φανατισμό;
Φάουλ η fp, αδιαμφισβήτητο αυτό. Ως προς τα υπόλοιπα, να έχουμε να λέμε.





« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 17:29 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1429 στις: Ιουλίου 11, 2015, 17:30 »
Κι ομως υπαρχουν ανθρωποι αναμεσα μας που εχουν ζητησει ενημερωση και ευθυνες απο οργανισμο ελεγχου για υποπτα προιοντα που δεν αφορουν το παρον φορουμ αλλα ηταν λιγοι για να ακουστουν και ειχαν κακη αντιμετωπιση..αν ηταν περισσοτεροι ομως;;;



Υπαρχουν και ατμιστες που ζητουν αναλυσεις υγρων πριν αγορασουν..ασχετα αν φερει ευθυνη ο καθε εμπορος το μεριδιο  ευθυνης δεν το φερουν αποκλειστικα αυτοι..υπαρχουν και ελληνες εμποροι που δεν φερνουν τα χ υγρα γιατι οπως λενε θελουν να προσεξουν τι δινουν στον κοσμο


Να μην ξεχναμε και το δικο μας μεριδιο ευθυνης βεβαια αλλα οπως και να εχει ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 17:40 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1430 στις: Ιουλίου 11, 2015, 17:40 »
Σε κάποια πράγματα δίνουμε δυσανάλογη σημασία  σε σχέση με τις επιδράσεις τους. Σε όλους μας αρέσει η ίντριγκα και το να βρισκόμαστε στη θέση του κατήγορου και να κατακεραυνώνουμε τον κατηγορούμενο.
Ξαναλέω, ας υπάρξει ένα επιστημονικό όριο ασφαλείας και η κάθε εταιρεία να είναι υποχρεωμένη να παρέχει ενήμερες αναλύσεις.  Ως τότε, ο καθένας ας μην αγοράζει ότι κρίνει επικίνδυνο, χωρίς όμως να αφαιρεί από τον άλλο το δικαίωμα να αγοράσει. Το ξέρω οτι το υγρό που ατμίζω έχω κάποια συστατικά λιγότερο ή περισσότερο βλαβερά. Μου αρέσει όμως και το ατμίζω. Θα μου απαγορεύσει κάποιος να το αγοράζω από την Ελλάδα?


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1431 στις: Ιουλίου 11, 2015, 17:52 »
Μα ποιος είπε βρε Γιάννη ότι πρέπει να σου απαγορεύσει κάποιος να το αγοράζεις? Όλοι το ίδιο λέμε νομίζω και το είπες κι εσύ ο ίδιος:
"ας υπάρξει ένα επιστημονικό όριο ασφαλείας και η κάθε εταιρεία να είναι υποχρεωμένη να παρέχει ενήμερες αναλύσεις.  Ως τότε, ο καθένας ας μην αγοράζει ότι κρίνει επικίνδυνο, χωρίς όμως να αφαιρεί από τον άλλο το δικαίωμα να αγοράσει."
Δε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς μ' αυτό :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1432 στις: Ιουλίου 11, 2015, 18:48 »
Τα θέμα ειναι πως επιστημονικά όρια υπάρχουν , αλλα αφορούν εργοστάσια/εργαστήρια και την έκθεση εργαζομένων, σε σκόνη, ψεκασμό και εξατμίσεις (για να το πουμε ευγενικά) των χημικών. Και στα τρόφιμα υπάρχουν τα στοιχεία, αλλα μας λένε μεχρι αποδείξεως τουναντίον, πως το συκώτι διασπά τα χημικά, σε λιγότερο 'ισως και καθόλου βλαβερά.
 http://www.cdc.gov/niosh/topics/flavorings/current-niosh.html
Το National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) μας λέει οτι υπάρχει τρέχουσα έρευνα για τα ακριβή στοιχεία σε ΕΥΡΥΤΕΡΕΣ εφαρμογές και μέχρι τότε α) θεωρείται επικίνδυνο και θέτει τα γνωστά όρια, για 8ωρη εργασία σε περιβάλλον αναθυμιάσεων και βου) "πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος".

 Η Flavor and Extract Manufacturers Association of the United States λέει οτι το διακετύλιο ακεταλδεϋδες κλπ πρέπει να φέρουν σύσταση :
WARNING – This flavor may pose an inhalation hazard if improperly handled.  Please contact your workplace  safety  officer  before  opening and  handling,  and  read  the  MSDS.   
Handling of this flavor that results in inhalation of fumes, especially if the flavor  is  heated,  may  cause  severe adverse health effects  :idiot1:
Αυτά ειναι τα στοιχεία μέχρι στγμής, αυτά με κατήγορους και ρολίστες δεν τα κατανοώ, σοβαρότατα.

Χώρια που άλλα μας έλεγε η 5Ρ για να δικαιολογήσει την τιμή της και αλλου καταλήξαμε, ακόμα υπάρχουν σελίδες eshops που αναφέρουν οτι δεν περιέχουν διακετύλιο και ΑΡ αλλα μόνο φυσικά προϊόντα -οκ μπορεί να ειναι φυσικά-  και την 5Ρ πλέον να αναφέρει πως προσπάθησε να αντικαταστήσει το διακετύλιο, με ΑΡ... Ακόμα κι εν χωρώ εδώ μπορώ να πω διάφορα

Εκ μεταφοράς η φωτο προσφορά της Μαντισον Στριτ

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Με κάτι τέτοια μαζί με τα άλλα καταλαβαίνουμε πιστεύω -πρωτα εγώ ο ίδιος- πόσο πρέπει να εκτιμήσουμε την προσφορά του
Δρ Φαρσαλινου και την γεφύρωση του χάσματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 19:31 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1433 στις: Ιουλίου 11, 2015, 23:06 »
Μα ποιος είπε βρε Γιάννη ότι πρέπει να σου απαγορεύσει κάποιος να το αγοράζεις? Όλοι το ίδιο λέμε νομίζω και το είπες κι εσύ ο ίδιος:
"ας υπάρξει ένα επιστημονικό όριο ασφαλείας και η κάθε εταιρεία να είναι υποχρεωμένη να παρέχει ενήμερες αναλύσεις.  Ως τότε, ο καθένας ας μην αγοράζει ότι κρίνει επικίνδυνο, χωρίς όμως να αφαιρεί από τον άλλο το δικαίωμα να αγοράσει."
Δε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς μ' αυτό :dontknow:
Γιώργο έχουν αναφέρει πολλές φορές άλλοι φίλοι ότι κακώς τα πουλάνε τα χ ψ καταστήματα, αυτό εννοώ.
Κακώς τα αγοράζει όποιος έχει αμφιβολίες λέω εγώ και καλώς τα αγοράζει όποιος θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1434 στις: Ιουλίου 11, 2015, 23:41 »
Επειδη εγω ειμαι ενας απο αυτους που ειπαν οτι κακως συνεχιζουν και τα πωλουν τα καταστηματα, ας αφησω μερικα ακομα σχολια.
Θα σου δωσω το παρακατω παραδειγμα: Πριν απο δυο εβδομαδες διαβασα στο ιντερνετ οτι βρεθηκε σαλμονελα σε συσκευασμενα κοτοπουλα
ενος Ελληνα κτηνοτροφου που ειχαν διατεθει στην αγορα και δωθηκε αμεσα εντολη απ' τον ΕΦΕΤ να αποσυρθουν.
Πως θα σου φαινοταν αν δεν υπηρχει ο ΕΦΕΤ, γινοταν απλα μια ανακοινωση στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης και εμενε στο χερι των επιμερους σουπερμαρκετ
να αποφασισουν αν θα τα αποσυρουν ή οχι? Πως θα σου φαινοταν αν αυτο το κοτοπουλο εφτανε στο σπιτι σου και το ετρωγαν τα παιδια σου
επειδη μονο και μονο το σουπερμαρκετ της γειτονιας σου αποφασισε να μην το αποσυρει γιατι δεν υπηρχε κανεις να τον αναγκασει να το κανει?

Αυτο ακριβως συμβαινει στο η.τ. Δεν υπαρχει κανεις απολυτως να το ελεγξει. Ολοι εδω και χρονια ζηταμε να υπαρξουν ελεγχοι στα υγρα αναπληρωσης
και μολις εμφανιστουν καποιοι ελαχιστοι, οσοι εχουν συμφεροντα προσπαθουν να τους βγαλουν αναληθεις. Ετσι δε γινεται δουλεια.

Φερουν μεγιστη ευθυνη τα καταστηματα που, ενω υπαρχει εστω και υπονοια (που δεν ειναι υπονοια, ειναι βεβαιοτητα, αλλα τα αφηνω στο υπονοια)
για την επικινδυνοτητα ενος εκ των προιοντων που εμπορευονται, προτιμα να βαλει τα χρηματα πανω απο την ασφαλεια του πελατη τους,
αλλα και μεγιστη ευθυνη των πελατων τους που αντι να τα αναγκασουν να αποσυρουν τα εν λογω προιοντα ειτε με την απαιτηση τους ειτε με μποϊκοταζ τους,
αυτοι βγαινουν και λενε ατακες του τυπου "οσες επικινδυνες ουσιες και να εχει εγω θα συνεχιζω να τα αγοραζω".

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1435 στις: Ιουλίου 11, 2015, 23:59 »
To να συγκρίνεις τη σαλμονέλα, που είναι δηλητήριο υψηλού κινδύνου με άμεσες και πιθανότατα θανατηφόρες συνέπειες για τα θύματα, με το διακετύλιο που η συσσώρευσή του στον οργανισμό μπορεί σε κάποια χρόνια να προκαλέσει νόσο είναι τουλάχιστον άτοπο.
Πιο επικίνδυνο ήταν το τσιγάρο που κάπνιζες, για το οποίο δεν ξεσηκώθηκες να απαιτήσεις από τον περιπτερά να μη στο πουλάει για να κερδίζει, ούτε ζήτησες από κανέναν δημόσιο φορέα να το απαγορεύσει ως επικίνδυνο. Που και πάλι, επικίνδυνο όσο η σαλμονέλα δεν ήταν.
Τώρα, αν το θέμα σου είναι για άλλη μια φορά τα κακά μαγαζιά, μην ανησυχείς. Μόλις περάσουν τα νέα μέτρα, τα μισά θα κλείσουν λόγω πτώχευσης και θα πάψει να σε ενοχλεί η ύπαρξή τους.
Οσον αφορά την εταιρική ευθύνη, ναι νομίζω ότι υπάρχει. Αλλά από αυτήν, μέχρι αστείες υπερβολές για λόγους εντυπώσεων, υπάρχει μεγάλη απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1436 στις: Ιουλίου 12, 2015, 00:25 »
Ελεος, η βρογχιολίτιδα δεν γιατρεύεται, μόνο με μεταμόσχευση
το πιθανώς επικίνδυνο άρα ρύθμιση κι όχι απαγόρευση σημαίνει λιγότερο απο 75% αρνητικά αποτελέσματα

θα λέγαμε δεν ειναι καπνός , αλλα ατμός, δεν ειναι τσιγάρο αλλα ΗΤ, τώρα θα λέμε ντάξει δεν ειναι πριμιουμ , τι;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1437 στις: Ιουλίου 12, 2015, 00:33 »
Διακετύλιο: Εγκεκριμένο τεχνητό άρωμα βουτύρου που προστίθεται στα τρόφιμα, ιδιαίτερα στα ποπ-κορν, στις μαργαρίνες αλλά και σε πολλά άλλα,
για να προσδώσει την ψευδαίσθηση γεύσης και μυρωδιάς φρέσκου βουτύρου στους καταναλωτές!
Συνέπειες αυτού: Βαριά αποφρακτική βρογχιολίτιδα που καταλήγει σε μη αναστρέψιμη καταστροφή των πνευμόνων και θάνατο,
βλάβη σε πολλές από τις λειτουργίες του εγκεφάλου μας, και ενδεχομένως νόσος του Αλτσχάιμερ.


Οταν αποφασιζουν να ελεγξουν 100 απο τα 10000 υγρα που κυκλοφορουν στην αγορα και σε 5 απο τα 100 βρισκονται ουσιες που οδηγουν σε
"μη αναστρέψιμη καταστροφή των πνευμόνων και θάνατο" δεν μπορω να ανεχθω πως η κοινοτητα των ατμιστων αντι να "βγει στους δρομους"
και να απαιτησει απο τις εταιρειες και τα καταστηματα να τα αποσυρει αμεσα, καθεται και γραφει σχολια του τυπου "με το τσιγαρο επινες χειροτερα".

Και ποιο ο λογος? Να μην χασουν μερικα καταστηματα 1-2 χιλιαρικα εμπορευμα απο λανθασμενη επενδυση?
Αν ο σκοπος μας ειναι να προστατευουμε τα καταστηματα και οχι να κανουμε το η.τ. οσο το δυνατον ασφαλεστερο ωστε να απενοχοποιηθει στο μυαλο των καπνιστων
και να οδηγησουμε οσο πιο πολλους ανθρωπους μακρια απτο καρκινοτσιγαρο, πειτε το μου κι εμενα για να ξερω πως να κινουμαι στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1438 στις: Ιουλίου 12, 2015, 00:41 »
Η ιστορία μοιάζει και με τον ντεκαφεϊνέ. Υπάρχουν μέθοδοι παραγωγής με πιθανώς καρκινογόνα συστατικά. Χρειάστηκαν πολλά χρόνια  δεκαετίες για να το μάθει ή να το αντιληφθεί ο κόσμος και οι εταιρίες και οι καφετέριες να αναλάβουν τις ευθύνες τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2015, 00:47 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1439 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:02 »
Oσο λοιπον τα ποπ κορν με γεύση βουτύρου και οι σχετικές μαργαρίνες κυκλοφορούν ελεύθερα, όσο γίνεται το ίδιο και με τον ντεκαφεινέ, νομικά δεν συντρέχει λόγος να αποσυρθούν από τα καταστήματα.
Ασχετο αν εμείς οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές επιλέγουμε να μην τα καταναλώνουμε ή να τα καταναλώνουμε σπάνια.
Οσο για τα 1-2 χιλιάρικα, αν τα θεωρείς σήμερα ευτελές ποσό για μικρές επιχειρήσεις (που αν δουλεύεις, ξέρεις ότι δεν είναι) μπορείς να τα διαθέσεις επί όσες φορές θέλεις, προκειμένου να κάνεις εσύ την απόσυρση από τα καταστήματα.
Κοινωνική πολιτική δεν κάνουμε με τις τσέπες άλλων.
Εννοείται βέβαια ότι το δικαίωμά σου για να ενημερώνεις κόσμο για τις συνέπειες της χρήσης των 5Ρ παραμένει ακέραιο.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias