vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, dkostas, Lazy Dog, Jorge, grag, Ηρακλης, camber, Mimhsdr, gigelis78, manoslykos

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1320 στις: Ιουλίου 01, 2015, 23:11 »
διαπίστωσα μόλις πως οι αναλύσεις της cloud9 υπογράφονται απο εργαστήριο του βρετανικού δημοσίου και μέλος λέει της royal society
 μπρρρρ κρύωσα

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1321 στις: Ιουλίου 01, 2015, 23:47 »

Ένα  άρωμα  πχ  η  ένα  έτοιμο  το  κάνουμε  ανάλυση    και  βρίσκουμε  μεγάλες  ποσότητες   πάμε  παρακάτω 


Το  ίδιο  άρωμα  κατά  την  διαδικασία  της  ατμοποίησης  [ υψηλές  θερμοκρασίες  κλπ  ]  έχει  μετρηθεί  πόσες  μονάδες  διακετυλίου  εισπνέουμε  σε  αέρια μορφή   από  αυτό  που  μετρήθηκε  σε   υγρή ;;;


Μήπως  μετράμε  έναν  ασθενή  αν  έχει  ζάχαρο   όταν  έχει  φάει  10  πάστες  και  όχι όταν είναι  νηστικός


Είναι  σε  λάθος  νήμα  η  ερώτηση  άλλα  αν  είναι  δυνατόν  να  απαντηθεί


Μπήκα  σε  σκέψη  με  τον 


«Νόμο του Ραούλ»




Τάση ατμών διαλύτη ή συμβατικά τάση ατμών διαλύματος, ονομάζεται η παρατηρούμενη τάση ατμών του διαλύματος (Ρ) που είναι μικρότερη από τη τάση του ατμών καθαρού διαλύτη (Ρ°), στην ίδια βεβαίως θερμοκρασία.


Τούτο συμβαίνει διότι στην επιφάνεια του καθαρού διαλύτη ορισμένα από τα μόριά του υπερνικούν τις δυνάμεις συνοχής και μεταπηδούν στην αέρια φύση και αποκαθίστανται τελικά σε δυναμική ισορροπία σε πίεση Ρ°. Όταν λοιπόν στο διαλύτη αυτό διαλυθεί μια μη πτητική ουσία, τότε στη μονάδα της επιφάνειας, του διαλύματος πλέον, θα υπάρχουν μόρια και του διαλύτη και της διαλυμένης ουσίας. Άρα θ΄ αντιστοιχούν λιγότερα μόρια του διαλύτη ανά μονάδα επιφανείας. Συνεπώς ο αριθμός των μορίων που θα έχουν την δυνατότητα να "μεταπηδήσουν" σε αέρια κατάσταση θα είναι μικρότερος.

Η τάση ατμών φανερώνει γιά μιά ορισμένη θερμοκρασία, την ευκολία ή δυσκολία με την οποία εξατμίζεται ένα υγρό ή εξαχνώνεται ένα στερεό. Έτσι μία "μεγάλη τάση ατμών" φανερώνει την ευκολία της εξάτμισης ή εξάχνωσης μιας χημικής ουσίας και αντιστρόφως.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 00:14 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1322 στις: Ιουλίου 01, 2015, 23:59 »
Αν μία εταιρία πουλάει καπνό στριφτού και μέσα έχει κομμάτια μικρά η τριμμένο χαρτί θα το καπνιζαμε επειδή και το ιδιο το στριφτό το τυλίγουμε με χαρτί;
Στο κωλοτσιγαρο το χαρτάκι το καπνίζουμε μια χαρά, αλλά το μοσχαράκι στον φούρνο που το βάζουμε με λαδόκολλα, μετά τρώμε και το χαρτί;
Τι λέμε τώρα;
Αν έχει ένα υγρό διακετυλιο και άλλες αηδίες, αν περιέχει αλλα ποσοστά συστατικών απο αυτά που δηλώνει στην συσκευασία τότε είναι για εισαγγελέα και για άμεση οδηγία προς το καταναλωτικό κοινό.
Απλά και λογικά.
Εγω σκέφτομαι τι θα γινόταν αν η 5ρ ηταν Ελληνική και την λέγαν για παράδειγμα 3πκ. Φωτιά στα μπατζάκια τους!
Εγω παντως προσωπικα, το χαρτακι που εχει μεσα το reserve δεν το ατμιζω. :)  Τη λαδοκολα ομως αμα εχει κολλησει κανενα τραγανο κρεατακι, την γλυφω καμια φορα   :angel:


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Με λίγα λόγια έγινε το εξής:

-Κύριε Φαηβπονίδη, γνωστός ερευνητής σας αποκάλεσε δολοφόνο. Παρουσίασε μάλιστα στοιχεία που δείχνουν οτι έχετε σκοτώσει πάνω απο 100 άτομα. Τι έχετε να πείτε?


-Όλα αυτά είναι κατάπτιστα αίσχη. Ντροπή. Εχω διδάξει ήθος και σέβομαι την ανθρώπινη ζωή περισσότερο απο όλους σας!!!
Και για να σας το αποδείξω, ορίστε και οι φωτογραφίες απο τα 16 θυματά μου. 16 όλα κι όλα,  όχι 100 που λένε οι ψεύτες.
Τι είναι οι 16 φόνοι μπροστά στους χιλιάδες που χάνονται στους πολέμους? Τίποτα.
Αφου δεν εχει διαφορα αν ειναι 16,100 η 100000, ας ξαναρχισουμε το κτ. Τι 1 βλαβερο συστατικο, τι 3500?
Θελεις να ατμιζεις αλλα να εισαι 100% ασφαλης? Μαντεψε την απαντηση,  αλλα επειδη θα με πεις εγκαθετο, δες την απαντηση που εχει δωσει ο γιατρος.
Αλλιως απλα συνεχισε να κατηγορεις την οποια εταιρεια για τη δικη σου κακη συνηθεια και συνεχισε να ατμιζεις.

Αυτο που με εντυπωσιαζει, ειναι οτι κανεις ποτε δεν ζητησε αναλυσεις απο κανενα κατασκευαστη κτ, ενω εμεις δινουμε ετοιμη τροφη στους πολεμιους του ητ.
Δεν λεω να μην υπαρχουν αναλυσεις η να λενε ψεματα οι εταιρειες, αλλα αυτος ο φανατισμος δεν θα μας βγει σε καλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 00:26 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1323 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:23 »
Εμπορική  αλληλοφαγωμαρα   κανιββαλικου τυπου ;

Φατε ο ενας τον αλλον, και καλη χωνεψη, και οι μπυρες κερασμενες "εις υγειαν" του διακετυλιου  και των συν αυτω


 :bye:


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1324 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:26 »
Ένα  άρωμα  πχ  η  ένα  έτοιμο  το  κάνουμε  ανάλυση    και  βρίσκουμε  μεγάλες  ποσότητες   πάμε  παρακάτω 


Το  ίδιο  άρωμα  κατά  την  διαδικασία  της  ατμοποίησης  [ υψηλές  θερμοκρασίες  κλπ  ]  έχει  μετρηθεί  πόσες  μονάδες  διακετυλίου  εισπνέουμε  σε  αέρια μορφή   από  αυτό  που  μετρήθηκε  σε   υγρή ;;;


Μήπως  μετράμε  έναν  ασθενή  αν  έχει  ζάχαρο   όταν  έχει  φάει  10  πάστες  και  όχι όταν είναι  νηστικός


Είναι  σε  λάθος  νήμα  η  ερώτηση  άλλα  αν  είναι  δυνατόν  να  απαντηθεί


Μπήκα  σε  σκέψη  με  τον 


«Νόμο του Ραούλ»




Τάση ατμών διαλύτη ή συμβατικά τάση ατμών διαλύματος, ονομάζεται η παρατηρούμενη τάση ατμών του διαλύματος (Ρ) που είναι μικρότερη από τη τάση του ατμών καθαρού διαλύτη (Ρ°), στην ίδια βεβαίως θερμοκρασία.


Τούτο συμβαίνει διότι στην επιφάνεια του καθαρού διαλύτη ορισμένα από τα μόριά του υπερνικούν τις δυνάμεις συνοχής και μεταπηδούν στην αέρια φύση και αποκαθίστανται τελικά σε δυναμική ισορροπία σε πίεση Ρ°. Όταν λοιπόν στο διαλύτη αυτό διαλυθεί μια μη πτητική ουσία, τότε στη μονάδα της επιφάνειας, του διαλύματος πλέον, θα υπάρχουν μόρια και του διαλύτη και της διαλυμένης ουσίας. Άρα θ΄ αντιστοιχούν λιγότερα μόρια του διαλύτη ανά μονάδα επιφανείας. Συνεπώς ο αριθμός των μορίων που θα έχουν την δυνατότητα να "μεταπηδήσουν" σε αέρια κατάσταση θα είναι μικρότερος.

Η τάση ατμών φανερώνει γιά μιά ορισμένη θερμοκρασία, την ευκολία ή δυσκολία με την οποία εξατμίζεται ένα υγρό ή εξαχνώνεται ένα στερεό. Έτσι μία "μεγάλη τάση ατμών" φανερώνει την ευκολία της εξάτμισης ή εξάχνωσης μιας χημικής ουσίας και αντιστρόφως.

Σωστή σκέψη και με θετικό προσανατολισμό.
Υποθέτω πως αν τα αρώματα είναι εστέρες, άρα μάλλον έχουν μεγαλύτερο μόριο από τις pg, vg, εξατμίζονται πιο δύσκολα, άρα η περιεκτικότητά τους στο προς άτμιση αέριο έχει λιγοστέψει και πως τα "υπόλοιπά" τους τα σηκώνει η κακομοίρα η αντίσταση.

Στην περίπτωση που τα αρώματα έχουν πιο ελαφρά μόρια, όντως σηκώνει συζήτηση έρευνα.
Κι όλα αυτά, αγνοώντας τους δεσμούς ανάμεσα στη βάση και τα αρώματα...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1325 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:28 »
Εμπορική  αλληλοφαγωμαρα   κανιββαλικου τυπου ;

Φατε ο ενας τον αλλον, και καλη χωνεψη, και οι μπυρες κερασμενες "εις υγειαν" του διακετυλιου  και των συν αυτω


 :bye:
Δεν μου το κανεις πενηνταρακια γιατι δεν καταλαβαινω τι εννοεις; Ειναι και περασμενη η ωρα και ειμαι και μιας καποιας ηλικιας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 00:37 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1326 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:38 »
 @thenetpoet

Μπορεί  να  έκανα  και  χαζη  ερώτηση   δεν  ξέρω  άλλα  έτσι  διαβάζοντας  προβληματίστηκα 


οσο  αφορα  την  ταση  ατμων  .






για  το  δευτερο  ερωτημα  σου  ........να  στο  κανω  πενηνταρακια  .............για  να  εχεις  και  ψιλα 


ο  τροπος  που  βγηκε  το  ολο  θεμα  μου  βαζει  ερωτηματικα   ..........κατα  ποσο  ειναι  παιχνιδια  εταιρειων  η   εχουμε  να  κανουμε  με  ουσια  δημοσιας  υγειας  ...κατανοητος  τωρα 

Έχουμε  και  ένα  φόβο  πως  να  μιλάμε  γιατί  έχω  φάει  μια  φόρα  καρα  κατευθηνομενο  μπαναρισμα  από  το φόρουμ 



   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 01:01 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1327 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:39 »
Απολυτως κατανοητος, ευχαριστω.
Εγω θεωρω οτι ειναι και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1328 στις: Ιουλίου 02, 2015, 00:49 »
στο διακετύλιο το επικίνδυνο είναι η εισπνοή του  υποτίθεται, αλλα μας καθησυχάζουν -λέμε τώρα- οι μετρήσεις

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
κάτι τέτοια λέω και απορώ γιατί δεν έγινα διπλωμάτης  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 00:57 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1329 στις: Ιουλίου 02, 2015, 01:13 »
να σε δω μετά απο 3 absolute pin 18μγ νικοτίνη πως θα είσαι
ανεξάρτητε
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1330 στις: Ιουλίου 02, 2015, 01:15 »
Αντε να μπω και εγω στην συζητηση και επειδη σαν θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον που δεν το κρυβω το περιμενα να συζητηθει καποτε για 2 λογους που ειναι μονο προσωπικη γνωμη και τιποτα αλλο

Ο πρωτος λογος ειναι : τα συγκεκριμενα υγρα (που ειναι πολυ ωραια ) ειναι gustard  υγρα και δεν νομιζω να το αμφισβητεί κανεις  .. νομιζω ολα (δεν τα εχω δοκιμασει ολα ) αλλα φανταζομαι τουλαχιστον τα περισσοτερα ... οι συνταγες τους ειναι περιπλοκες και δεν μπορουν να αποφυγουν κρεμες παση φυσεως για να στρογγυλευουν την γευση τους (και καλα κανουν )  αυτες οι γευσεις-αρωματα τι περιμεναμε να ειναι free  απο παση φυσεως διακετυλίου  ακετυλίου και λοιπα...?  Ακομα και οι εταιρειες που μιλάνε για αρωματα που δεν εχουν αυτες τις ουσιες (ή οπως εσεις το τις λετε) νομιζω οτι γελιόμαστε ...

Ο δευτερος λογος και για μενα πολυ σημαντικός ειναι νομιζετε οτι αυτα τα Premium  υγρα εχουν φτοιαχτει κατασκευαστει σε ποσοστα αρωματων 10% ή ακομα 15% ?  Μπα δεν νομιζω και αυτο το λεω με προσωπικη πειρα (σε Diy  δικα μου δοκιμες )  ... τα ποσοστα αρωματων τετοιων υγρων και οχι μονο τα ποσοστα κυμαινονται πανω απο 20% και βαλε (πολυ ακομα) .. για να παρεις αυτη την φοβερη γεματη πλουσια γευση και δεν θα παρεις μια αρωματισμενη βαση που λεει και ο Τρυφωνας .. γιαυτο και αν τα αραιωσεις 1-1 παλι θα παρεις ανεκτη και πλουσια γευση αν το αφησεις να ωριμάσει παλι κανα 15μερο το σπασμενο αυτο υγρο ...  Ο γιατρος μας ειχε πει ξεκαθαρα ... καλυτερα λιγοτερα αρωματα παρα τοσα πολλα ... και οχι επειδη εχουν αυτες τις ουσιες μεσα αλλα επειδη δεν ξερουμε πως αντιδρουν και τα αρωματα που δεν εχουν αυτες τις ουσιες μεσα στο ατμισμα ...

οποτε εχουμε γνωση και επιγνωση οτι οταν τα ατμιζουμε παιρνουμε τα ρισκα μας οποια ειναι αυτα ...  που συμφωνω οτι σε σχεση παντα με τα ρισκα που παιρναμε καποτε με το κτ ειναι πολυ μικροτερα ...  :)

Σαν υγρα κανεις δεν μπορει να μην πει οτι ειναι πολυ καλα δουλεμενα και νοστημα .. αλλα ποιος ηταν αυτος που δεν ειχε σκεφτει το λογο ενα και λογο δυο ? Τωρα ηρθε καποιο μαγαζι καποιοι και εκαναν αναλυσεις των υγρων αυτων με σκοπο να δουν τι σκατα εχουν μεσα ... Ο λογος που το εκαναν ειναι πολυπλευρος και ο καθενας θα το ερμηνεύσει διαφορετικα ... πολεμος εταιρειων , ηθική ικανοποίηση και σεβασμο στους πελατες τους .. πολλοι λογοι που δεν ξερουμε ποιοι στην πραγματικοτητα ειναι ... αλλα δεν ειναι τυχαιο πως ολα αυτα βγαινουν τωρα και οχι πριν τοτε που εγιναν οι αναλυσεις ...  αλλα φανταζομαι επειδη η FP  εχει παρει το μεγαλο κομματι της πιτας και ενα φρενο δεν ειναι κακο ...(δικη μου γνωμη) ..  ;)


(οφτοπικ) ακομα και ο κλωνος ενος απο αυτα τα υγρα ποσα αρωματα εχει και με τις αναλογιες και δεν μιλάω για τον 10% αλλα τον αλλον κλωνο ?  και ποσα απο αυτα εχουν αυτες τις ουσιες ?  αλλα εμεις τα φτοιαχνουμε και εχουμε και επίγνωση τι κανουμε  ακομα και κανουμε αμαν να το αγορασουμε σαν κλωνο ... οποτε ποσο το δυνατον ενα ετοιμο υγρο δεν ξερουμε ποσα κρυβει μεσα του ( και οπως λεμε ... οτι ειναι ωραιο ειναι και κακο για μας και για την υγεια μας ... ολα τα ωραια ειναι και απαγορευμενα ) :D

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1331 στις: Ιουλίου 02, 2015, 03:24 »
Τα πιονια τα ατμιζω ενα χρονο και χαριν αυτων κολλησα στο ΗΤ και εγινα φανατικος ατμιστης και πολεμιος του βρωμοτσιγαρου.Χαριν της απιθανης γευσης τους ξημεροβραδυαζω στριβοντας βαμβακια και αντιστασεις στους διαφορους ατμοποιητες μου προκειμενου να παρω ακομα ποιο πολλες απο τις φοβερες τους γευσεις και αρωματα.
Οταν δε τελειωσουν κρατω τα ωραια κουτια τους γιατι λυπαμαι να τα πεταξω στην ανακυκλωση. :-[ [size=78%] [/size]
Λυπαμαι με αυτα που δημοσιευτηκαν , λυπαμαι που σιγα σιγα  βλεπουμε να πολεμουν τα υγρα, τις μπαταριες, τα συρματα, τα βαμβακια, τα βαττ, τα μεταλλα και τι ατσαλι ειναι αυτο,,τα πολυκαρμπονε  και τα ..μαντζαλα του ΗΤ. Εδω σε ξενοδοχειο του Μοναχου που εμενα οταν με ειδαν να ατμιζω στο λομπυ επαθαν σοκ και μου ειπαν να σταματησω. Τους ειπα οτι δεν ειναι τσιγαρο και καπνος αλλά ΗΤ και ατμος ,αλλα εκεινοι μου ειπαν οτι απαγορευεται και οτι το θεωρουν τσιγαρο και καπνο.... :eyesplash: Το ιδιο συνεβει και σε καφε που μου ειπαν ακριβως τα ιδια λες και ηταν κασετα...


Παιδια τα ΗΤ κλπ κανουν τζιρους δις και ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος ειδικα στο αμερικα...Δε με παραξενευει ο ενας να βγαζει μετρησεις για τα υγρα του αλλου για τον βγαλει εκτος παιχνιδιου. Η 5 pawns ειναι μια κερδοφορα επιχειρηση πασιγνωστη και η πλεον φημισμενη παγκοσμιως εταιρεια παρασκευης σουπερ γκουρμε υγρων.
ΙΣΩΣ να παιζεται μεγαλο και σκληρο  ατιμο παιχνιδι γιατι ειναι πολλα τα λεφτα ..Κούλα.. :hmmm: 2 δις ηταν περσυ ο τζιρος του ητ στην αμερικη...Τα αμερικανακια εκτος απο τα ντουμανια τους στελνουν και φιρμανια στα ατμοκαζάνια τους ...Μηπως καποιοι προσπαθουν να φανε την πρωτια του ανταγωνιστη τους? Δεν μπορω να πιστεψω οτι η φπ δεν ελεγχει τι παραγει και μαλιστα σε μια χωρα οπως η αμερικη οπου ολα ειναι κατω απο το μικροσκοπιο και ξερουν ακομα και που κατ...ραει ο καθε πολιτης η τουριστας...


Παντα με σεβασμο σε ολους που το γουσταρουμε το σπορ και που μας βοηθησε να απαλλαγουμε απο το καρκινογονο κλπ κλπ τσιγαρο του διαβολου και του τριβολου..










Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1332 στις: Ιουλίου 02, 2015, 03:59 »
Δεν βρίσκω σωστό τα ωραία να είναι απαγορευμένα.
Αλλά σαν καταναλωτής τους απαιτώ να δηλώνουν τι είναι ώστε να αποφασίζει ο καθένας μας πώς να κινηθεί.
Σκοπός δεν είναι να γίνει το άτμισμα 100% ασφαλές. Αυτό δεν το περιμένει κανείς μας, ούτε τέθηκε ποτέ από κάποιον ως ρεαλιστικό ζητούμενο -οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι απαντά η επίκληση αυτού του ανύπαρκτου τύπου ατμιστή. Βλέπουμε πως ανάλογα τις ατμιστικές μας συνήθειες το "ποσοστό ασφάλειας" μπορεί να παίζει από 40% έως 80% (ως παράδειγμα τα νούμερα). Καλό είναι να το γνωρίζει και ο λιγότερο ασφαλής αλλά και αυτός που προτιμά να φυλάγεται περισσότερο.

Ο Δρ. Φαρσαλινός, που αναφέρθηκε επανειλλημένα, κάνει ανοιχτό αγώνα να εξαφανιστεί πλήρως το διακετύλιο από τα υγρά μας, οπότε η χρήση μιας άσχετης ατάκας του για να δικαιολογηθεί μεγάλο ποσοστό διακετυλίου σε υγρά είναι άτοπη.

Σαν υγρα κανεις δεν μπορει να μην πει οτι ειναι πολυ καλα δουλεμενα και νοστημα .. αλλα ποιος ηταν αυτος που δεν ειχε σκεφτει το λογο ενα και λογο δυο ?

(οφτοπικ) ακομα και ο κλωνος ενος απο αυτα τα υγρα ποσα αρωματα εχει και με τις αναλογιες και δεν μιλάω για τον 10% αλλα τον αλλον κλωνο ?  και ποσα απο αυτα εχουν αυτες τις ουσιες ?  αλλα εμεις τα φτοιαχνουμε και εχουμε και επίγνωση τι κανουμε  ακομα και κανουμε αμαν να το αγορασουμε σαν κλωνο ...
Κώστα, πάρα πολλοί δεν έχουν σκεφτεί (γιατί δεν έχουμε ιδέα) τι ακριβώς περιέχουν τα περίεργα/"νόστιμα" υγρά. Σχεδόν όλοι μένουν στο "καλά, κάτι ύποπτο θα έχουν αλλά δεν βαριέσαι, γενικά εντάξει θα είναι". Στο DIY πολλοί προσπαθούν να χρησιμοποιούν αρώματα χωρίς διακετύλιο με την σκέψη πως μένουν καθαροί από αυτή την ουσία -και δεν ξέρεις ούτε εσύ κατά πόσο το καταφέρνουν, ασχέτως ποσοστών αρώματος. Κάποιες ακαθόριστες υποψίες δεν ισοδυναμούν με γνώση.
Επίσης, οι περισσότεροι δεν αγοράζουν (και ακόμα περισσότερο δεν φτιάχνουν) τέτοια υγρά, είτε λόγω τιμής, είτε λόγω δυσκολίας, είτε λόγω γούστου. Αλλά επειδή μας αρέσουν και εξαπλώνονται είναι ώρα να ενημερωθούμε καλύτερα για το τι κάνουμε.

Προ καιρού υπήρξε σε έρευνα Φαρσαλινού ένα (1) υγρό με τρελή ποσότητα ουσίας και κόντεψε να γίνει επανάσταση που ο γιατρός δεν το ανακοίνωσε με το όνομά του. Εδώ βλέπουμε συγκεκριμένα στοιχεία για συγκεκριμένα υγρά. Όλα προσωπικές επιλογές είναι αλλά μην κάνουμε πως δεν τρέχει τίποτα. Ούτε το ξέραμε ούτε τόσο μπλαζέ είμαστε.

Στο φινάλε αν οι κορυφαίες εταιρίες είναι μάγκες και σούπερ-σεφ ας κάτσουν να σπάσουν το κεφάλι τους να μας δώσουν κορυφαία υγρά με καθαρές ουσίες. Αν δεν το ζητήσουμε εμείς ποιός θα το κάνει; Λίγες εταιρίες (οποιουδήποτε είδους) ελέγχουν τι παράγουν αν δεν αναγκαστούν. Το να αποδίδουμε θεϊκές ιδιότητες σε εταιρίες (γα να ξεγελάσουμε τον πόνο μας) είναι στρουθοκαμηλισμός -και το πώς σχετίζεται η κρατική παρακολούθηση με τους παρασκευαστές υγρών... με ξεπερνάει.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1333 στις: Ιουλίου 02, 2015, 04:50 »
Εγώ τα μοναδικά μπράβο σε ολα αυτά τα έδωσα στον Big Sure γιατί ειναι ο μόνος που αυτο που λέει ειναι 100% σωστό, όλα τα άλλα μαζί με τα δικά μου ειναι στυλ "ναι μεν αλλα".
Γιατί έβαλε το ποιο σωστό θεωρώ ερώτημα, ακριβώς ή περίπου ζήτησε να ορίσουμε το Premium με λίγα λόγια.

Ένα στοιχείο που έχουμε ειναι το διακετύλιο, το οποίο απο την ίδια την ατμιστική κοινότητα έχει καταδικαστεί εδώ και 5 χρόνια και συνεχίζει.
 Είναι ένα συστατικό που κατηγορείται για προβληματα του αναπνευστικού και με άμεσες συνέπειες. Δεν μπορώ να φανταστώ τι περισσότερο χρειάζεται να λεχθεί πάνω σε αυτό.
Σίγουρα γίνεται επικίνδυνο μετά απο κάποιo βαθμό συγκεντρώσεων , αλλά κάτι που αγνοείται και που μας έχει επισημάνει και ο κ. Φαρσαλινός σχετικά με το άτμισμα και με την ευκαιρία που ειχαμε να τον ακούσουμε σχετικά με το dry burn, είναι το μακροχρόνιο αποτέλεσμα της σύνθεσης, μαζί με τις θερμοκρασίες, τα αρώματα, τα οξέα ή τα αλκάλια .

Η ευχή όλων μας ειναι να ειναι καλά τα αποτελέσματα, αλλά δεν ειναι εύκολο πάντα μας λένε. Κι εγώ θεωρώ πως μπορεί να γίνουν και λάθη ή  και επιπολαιότητες, ανάλογα τη πηγή.
Αλλά τπ θέμα μας εδώ ειναι -για εμένα και άλλους μερικους ακόμα- πως όταν ονομάζεις premium ένα υγρό ΔΕΝ βάζεις επικύνδυνο χημικό σε όλα τα υγρά σου μόνο και μόνο για να μαλακώσεις ή να γλυκάνεις την τραχύτητα του αρώματος.

Μιλάμε για gourmet , σίγουρα, εκλεπτυσμένες και σπάνιες γεύσεις αλλα premium σαν το κρέας που τρώει ο Μητσοτάκης για παράδειγμα ή τα ακριβά αποστάγματα της Gliendfidigh η της Lagavulin δεν ειναι!! Αυτή τη θεωρία υποστηρίζω .

Απο εκεί και πέρα η εμπειρία του κάθε ατμιστή, εφόσον του αρέσει το υγρό, το μέτρο που θα αντιληφθεί πως χρειάζεται και θα χρησιμοποιήσει κλπ, εκτος απο αναγκάια ειναι διαφορετικά σε κάθε περίπτωση.
Είναι άλλο θέμα αυτό και θα πρέπει να σημειώνεται το ζήτημα. Ο άλλος μου λέει ανάμιξα 3 κρέμες με κανέλα και τα Γιάννενα οφείλουμε να του πούμε θεωρώ να κάνει λίγο κράτει τουλάχιστον.  Κι εμένα μου αρέσουν οι κρέμες και τα five pawns , ευτυχώς που ξέρω μερικά πράγματα, μυστικό δεν το έχω και ουτε ειμαι ο Ζουπερμαν .
Να το προτείνει κανεις το υγρό , με την ανάλογη προειδοποίηση "μην το παρακάνεις " ή κάτι τέτοιο το κατανοώ, αλλα το "τα γ*μώ όλα"  μου θιμίζει εκεινο με τα γυφτάκια, που παίζουν με τις λάσπες και δεν παθαίνουν τίποτα. Και; Είδες πολλούς γύφτους με γκρίζα μαλλιά επίσης; Ειναι που δεν προλάβανε...
\
Υπάρχουν πτυχές στο ατμισμα, , απόλαυση, γκουρμέ κι άλλα , αλλά όταν πρωταρχικός σκοπός που ξεκινήσαμε τον ατμο ήταν το καλύτερο, αυτό ή το πιστεύαμε και το διαπιστώσαμε ή απλά μας πήρε η μπάλα του μαρκετινγκ και πάλι στα ίδια καταλήξαμε. Η δική μου άποψη. Δεν μου κάθεται επίσης "βιώσιμο" να γίνει διαχωρισμός, σε "πράσινα" και σε "απαγορευμένα γκουρμε" και να έχουν ελπίδες τα δεύτερα, αλλα το μαρκετιγνκ έχει διόδους και διεξόδους.

Αν γνωρίζει κανεις την ελαστικότητα, τις προοπτικές, τα προβλήματα του ΗΤ θα την βγάλει και premium πιστεύω, αλλα όχι με ντεμεκ πρίμιουμ .

Οι αναλύσεις έγιναν απο το βρετανικό δημόσιο,  δεν πιστεύω να μπει καν στον κόπο να το αμφισβητήσει η five pawns ή την διαδικασία περαιτέρω. Οι "αυριανές" παρτίδες θα έχουν αλη σύσταση. Που μου θυμίζει να ρωτήσω: εσεις δεν ειδατε διαφορές απο παρτίδα σε παρτίδα; Για τα ίδια πρίμιουμ πάντα.

Oτι εκμεταλλεύονται οι κατασκευαστές υγρών τον θόρυβο ειναι υγιέστατο και λογικότατο,  εν έτει 2015 και πιο πέρα. Το αντίθετο, προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω το μεμπτό σε αυτό . Ουτε τον λόγο της υποστήριξης ή την σιγουριά του επιστημονικού λάθους. Εκτός αν προέρχεται απο τον κατασκευαστή ή τον κακομοιρότερο των εμπορων ίσως;

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1334 στις: Ιουλίου 02, 2015, 09:45 »
Η απόφαση από την εταιρία cloud9 δεν ήταν απλά για να ρίξει το budget της five pawns. Από όσο κατάλαβα έκανε για όλα τα υγρά της και βρήκε σε αυτές της 4 εταιρίες να περιέχουν βλαβερές ουσίες.

Εγώ θα μπω όμως πιο βαθιά. Δοκιμάζεις ένα υγρό το οποίο για τον α,β λόγο έχει απίστευτο άρωμα και γευση και δοκιμάζεις ένα άλλης εταιρίας και λες καλά είναι δυνατόν δεν έχει τόσο έντομο άρωμα. Και εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με τον Κώστα. Αποκλείεται να έχει μόνο 10 ή 15% αυτά τα υγρά. Ναι να πιστέψω ότι το Blackflag μπορεί να μην έχει τόσο πολύ άρωμα αλλά για τα υπόλοιπα απόκλιεται.

Επίσης πόσες εταιρίες έχουν βγει και έχουν δείξει ότι υπάρχουν βλαβερές ουσίες.

Και θα συμφωνήσω με τον Στέλιο(mantos) που το συζητήσαμε και prive. Εδώ ακόμα και στο Suicide Bunny Mothers Milk έχει τόσο διακυτελιο το οποίο με είπε ότι το νιώθεις κιόλας. Εγώ να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα λόγο ότι το αραίωσα. Αλλά δεν γίνετε αυτά τα υγρά για να μας δώσουν τόσο ωραία γεύση να μην έχουν  και κάτι μέσα.

Πάντως άποψη μου ο καθένας κρίνει τον εαυτό του εδώ απλά λέμε τι είναι λάθος και τι σωστό.

Μου αρέσουν άρα τα ατμιζω εδώ κάπνιζα 3 πακέτα κανονικά τσιγάρα και ήμουν μια χαρά; ε όχι δεν θα με πειράξει και κάτι βλαβερο να δοκιμάσω ;)



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279244 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias