vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

349 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, gstamatos, manoslykos

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #960 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:31 »
@thenetpoet
Συμφωνώ μαζί σου και περί...καταναλωτισμού, γι' αυτό άλλωστε έγραψα πως τα έχω αγοράσει.
Συμφωνώ και για το....castle long, που και για μένα θα ήταν.
Η...φιλολογική ένστασή μου αφορά το αν θα πρέπει να επιδοκιμάζουμε τέτοιους κατασκευαστές, αγοράζοντας τα προϊόντα τους, ή αν θα πρέπει να τους "συνετίσουμε" (αυτούς ή επίδοξους μελλοντικούς) μη αγοράζοντας τα προϊόντα τους.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #961 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:40 »
Για να πουλανε σε αυτη την τιμη σημαινει οτι τα αγοραζουν αρκετοι ειτε απο περιεργεια


ειτε επειδη τους αρεσουν οποτε δεν εχει σημασια αν δεν τα παρω εγω η εσυ θα τα παρει[size=78%] καποιος αλλος [/size] :) :)









Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #962 στις: Απριλίου 28, 2015, 11:07 »
Πιστεύω οτι οι περισσότεροι από εμάς δεν αρχίσαμε το άτμισμα για να μας βγει φθηνότερα από το κτ αλλά για την υγεία την δικιά μας και των γύρω μας.
Αν δε, μπούμε στη λογική των υγιεινών προιόντων (πχ βιολογικά/οργανικα/κτλ) συνήθως αυτά κοστίζουν περισσότερο από τα πιο "βλαβερά".
Αγοράζοντας που και που ένα πιόνι, δεν νομίζω οτι επιβραβεύω κανένα. Απλά το κέφι μου κάνω :) Αν δεν μου άρεσε η γεύση, δεν πα να έλεγε ο κόσμος όλος ότι είναι τέλεια, εγώ δεν θα τα αγόραζα εκτός πια κι αν ήμουν μαζοχιστής.
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #963 στις: Απριλίου 28, 2015, 11:18 »
Παρόλο που έχει υπεραναλυθεί το θέμα της τιμής των πιονιών, θέλω να βάλω μερικές ακόμα παραμέτρους στην κουβέντα.

Για ξεκίνημα, και μένα μου φαίνεται κάπως αν κάνω αναγωγή σε λίτρο. Το ξεπερνάω γρήγορα όμως όταν σκέφτομαι ότι με ένα μπουκάλι από αυτά, περνάω δύο μήνες καθώς ατμίζω ένα τανκ την εβδομάδα, σε στιγμές που θέλω κάτι καλό. Εκτός από το Sample Pack που αγόρασα για να τα δοκιμάσω πέρυσι τον Αύγουστο, από τότε στο σύνολο έχω αγοράσει 2 Castle Long, ένα Castle Long Reserve και ένα Grandmaster. Σε 8 μήνες, δεν είναι και μεγάλο το έξοδο, αρκεί να το μεταχειρίζομαι έτσι. Με το ίδιο σκεπτικό που αγοράζω μία φορά το χρόνο μια καλή βότκα, ή ένα καλό ουίσκι ή ένα καλό κονιάκ, για να τα απολαύσω όταν πιστεύω ότι η κατάσταση το απαιτεί. Με το ίδιο σκεπτικό που όταν κάπνιζα αγόραζα ένα Cohiba Siglo VI μία δύο φορές το χρόνο, το πλήρωνα €30-35 αν θυμάμαι καλά, και σε τρεις ώρες δεν υπήρχε. Είναι ακριβά, δεν υπάρχει αμφιβολία γι αυτό. Αλλά ακόμα και τα λιγότερο γνωστά της σειράς, πραγματικά αποδίδουν αυτό που σου περιγράφουν. Και μετά από δοκιμή πολλών υγρών, προσωπικά το θεωρώ καλό λόγο για να πληρώσω μια φορά στο δίμηνο αυτό το ποσό. Για όλες τις υπόλοιπες στιγμές, έχω τη "Βασούλα", η οποία μου τρώει €15 το μήνα και είμαι άρχοντας. Σε κάποια υγρά, δεν πληρώνεις PG, VG, WFI, άρωμα και νικοτίνη. Πληρώνεις το αποτέλεσμα. Με το ίδιο σκεπτικό που πληρώνεις το φραπέ (από όσο θυμάμαι γιατί έχω καιρό να πιω) €5 στο Θησείο. Βέβαια εκεί είναι ακόμα χειρότερα, γιατί εκτός του σέρβις, της μούρης και της θέας, πόσο διαφορετικό να είναι το αποτέλεσμα από το φραπέ που φτιάχνεις στο σπίτι?

Θα πω άλλη μια φορά αυτό που έχω πει πολλές φορές για τα συγκεκριμένα: ακόμα και να είχα την οικονομική δυνατότητα να ατμίζω δέκα ml τη μέρα από αυτά, και να έχω και στο σπίτι ένα βαρέλι Reserve, δεν θα το έκανα. Για τον απλούστατο λόγο ότι όταν κάποια στιγμή θα έψαχνα αυτό το κάτι ιδιαίτερο για μια ξεχωριστή στιγμή, δεν θα μπορούσα να το βρω. Αν λοιπόν μεταχειριστούμε αυτά τα υγρά ώς κάτι σπέσιαλ για σπέσιαλ στιγμές και όχι για πιπίλα, τότε στην πραγματικότητα, είναι φτηνά.

Εννοείται φυσικά ότι πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που δεν θα τους αρέσουν. Απόλυτα λογικό και σεβαστό. Το θέμα είναι να φτάνει κάποιος σε αυτή την άποψη αποκλειστικά από θέμα γεύσης και εμπειρίας ατμίσματος. Κάποιος ο οποίος σήμερα ας πούμε, λέει ότι τα υγρά είναι μάπα κατά την προσωπική του άποψη, τι θα έκανε αν ξαφνικά τα έβρισκε €12/30ml?

Αν και νέος ατμιστής, φαντάζομαι ότι τα προηγούμενα χρόνια η κατάσταση πρέπει να ήταν ακόμη χειρότερη.

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! Μια εποχή πληρώναμε €8/10ml Flavourart... Και €100 για ένα σετ με 2 ego-c, φορτιστή και 2 μπαταρίες 650mAh...

@thenetpoet
Συμφωνώ μαζί σου και περί...καταναλωτισμού, γι' αυτό άλλωστε έγραψα πως τα έχω αγοράσει.
Συμφωνώ και για το....castle long, που και για μένα θα ήταν.
Η...φιλολογική ένστασή μου αφορά το αν θα πρέπει να επιδοκιμάζουμε τέτοιους κατασκευαστές, αγοράζοντας τα προϊόντα τους, ή αν θα πρέπει να τους "συνετίσουμε" (αυτούς ή επίδοξους μελλοντικούς) μη αγοράζοντας τα προϊόντα τους.

Όσο και να τους συνετίσεις, πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που τους αρέσει αυτό το προϊόν και θα το αγοράσουν. Και εγώ εδώ και πολλά χρόνια, "συνετίζω" τη Bugatti μη αγοράζοντας ούτε την EB110 (τότε) ούτε τη Veyron (τα τελευταία χρόνια). Δεν βλέπω όμως να βάζουν και πολύ μυαλό...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #964 στις: Απριλίου 28, 2015, 11:25 »
Τρύφωνα, το κάλυψες απόλυτα το θέμα!


Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #965 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:08 »
Και εγώ εδώ και πολλά χρόνια, "συνετίζω" τη Bugatti μη αγοράζοντας ούτε την EB110 (τότε) ούτε τη Veyron (τα τελευταία χρόνια). Δεν βλέπω όμως να βάζουν και πολύ μυαλό...

κλαίω... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #966 στις: Απριλίου 28, 2015, 16:19 »
Είχα δοκιμάσει όλα τα πιόνια μαζί με φίλους πριν ενα μήνα περίπου, σε ντρίπερ και είχαμε πραγματικά απογοητευτεί.
 Χθες μιας και είχαν μείνει περιπου 1,5-2 ml απο καθε δειγματάκι τα έσπασα εως και 1:4 μερικά και τα εριξα μεσα στον Kayfun και στον Φαινομενο.
Μπορώ να πω με σιγουριά πως αναθεώρησα σχεδον για τα 7 απο τα 12 υγρα που δοκίμασα, ειδικά το Castle Long, το Grandmaster, το Lucena, Fifth Rank και το Queenside, όμως για να είμαι ειλικρινής δεν θα τα καθιέρωνα ως βασικά υγρά λογο της τιμής τους, αλλά σίγουρα θα αγοράσω 2-3 απο αυτά για ιδιαίτερες στιγμές οπως λέει και ο φίλος cruiser πιο πάνω.
Να πω επίσης οτι το castle long είναι το μονο υγρό ως τώρα το οποίο αραιωμένο ταιριάζει (για τα γουστα μου) και με τον καφέ, και το φαγητό αλλά και το ποτό.
Σίγουρα το οτι σηκώνουν (για τα γούστα μου επαναλαμβάνω) τόσο πολύ αραίωμα μειώνει αρκετά το πρόβλημα που δημιουργεί η τιμή τους αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι υπερβολικά υψηλή!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #967 στις: Απριλίου 28, 2015, 16:53 »
το castle long είναι σαν την κοκακόλα, πάει με όλα :)

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #968 στις: Απριλίου 29, 2015, 17:43 »
Σημερα αποφασισα να κανω μια αραιωση 1:1 με umami media(12mg) σε Castle Long που ειχα αφησει στη μεση(~14ml)

Το αποτελεσμα με δικαιωσε πληρως, και προσωπικα δεν βρηκα ελλατωση γευσης(σε κ4 παντα) πλην την μειωση της εντασης που δινει το bourbon το οποιο ειναι κατι που το ηθελα.

Εχω ατμισει δυο τανκακια και μαλλον απο δω και περα θα τα αραιωνω κατ'αυτον τον τροπο(εξαιρειται το reserve που ερχεται)




Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #969 στις: Απριλίου 29, 2015, 20:11 »
Την πρώτη φορα που πήρα cl, πήρα με 6mg  νικοτίνη αλλά ήταν πολύ έντονη η γεύση και το αραίωνα μέχρι να μου είναι εντάξει, τελικά το έφτασα 60% cl με 40%βαση 50/50 από atmosfaira 6mg.
Τώρα παίρνω cl 12mg και το αραιώνω 1 προς 1 με μηδενική και είναι πιο γευστικό και πιο έντονες οι γεύσεις σε σχέση να πάρει κάποιος cl 6mg και να το αραιώση με κάποια βάση πάλι 6mg.
Με αγορά ένα μπουκαλάκι cl 12mg έχω αυτομάτος 60ml υγρού.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #970 στις: Απριλίου 30, 2015, 00:05 »
Castle Long δοκίμασα:

50% υγρό - 50% βάση PVG 50/50 : Συμπαθητικό ήταν, άλλα έκανε μπαμ πως είναι (υπερ)αραιωμένο.
Για 'μένα που με αρέσουν τα αραιωμένα υγρά (και πόσιμα γενικά) ok ήταν για πρωί ή βράδυ σπίτι με ταινία.

50% υγρό - 50% βάση VG 100 : Χαλάστηκα πολύ. Ούτε χτύπημα ούτε τπτ. Το χρησιμοποίησα για αραίωση
του κανονικού σε μικρές ποσότητες για να μην πάει χαμένο.

Επίσης σε ίδιες αναλογίες έχω αραιώσει Grandmaster.
Καταστροφή και στις 2 περιπτώσεις. Έμεινε μόνο γεύση μπανανόφλουδας και οι άλλες πήγαν περίπατο.

Τελικά κατάληξα να ψάχνομαι με κλώνους, γιατί με την αραίωση "σοβαρή" γεύση, δεν...



Το Castle Long ήταν το πρώτο μου υγρό και ο λόγος που αποφάσισα πως αξίζει να δώσω "μια ευκαιρία"
στο Η.Τ. Δεν "τρελάθηκα" από τη γεύση, αλλά ήταν κάτι τουλάχιστον ασιόδοξο. Αυτό που με χαλάει
είναι η γεύση που παίρνω από φελό/βαρέλι την οποία ελπίζω να μην βγάζουν οι κλώνοι (Bourbon δεν
έχω πιει ποτέ, δεν ξέρω αν οφείλετε σε αυτό). Αν το Reserve τη βγάζει ακόμη περισσότερο, τότε είστε
τυχεροί - όταν ξαναρθεί Ελλάδα - περισσότερα μπουκάλια για σας. Πάντως, 1 μήνα χωρίς, δεν άντεξα
και παρήγγειλα ένα μπουκαλάκι να βρίσκεται. Για ειδικές περιστάσεις αυτή τη φορά και όχι όπως την
αρχή που τέλειωνε σε 4-5 μέρες.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #971 στις: Μαΐου 01, 2015, 00:26 »
Πριν λίγο, η εταιρεία ανακοίνωσε ότι θα παράγει μια νέα σειρά υγρών, που δεν θα περιέχουν PG αλλά PD(propanediol).

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλά υπόσχονται απαράλλαχτα τα γευστικά προφίλ των υγρών τους, σαφώς ανώτερο ντουμάνι και ικανοποίηση των ατμιστών που είτε έχουν ευαισθησία στην PG, είτε θέλουν περισσότερο ατμό.

Λεπτομέρειες, εδώ, στα Αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #972 στις: Μαΐου 01, 2015, 00:45 »
απ ότι γράφουν, είναι υγρό που παράγεται από ανθό αραβοσίτου, cornfour δηλαδή, το οποίο έχει υποστεί ζύμωση με ζάχαρη.
Αμα μια εταιρεία την ψάχνει και έχει σωστό RND...

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #973 στις: Μαΐου 01, 2015, 01:07 »
Αυτό που συμπεραίνω εγώ από την ανακοίνωση της Five Pawns είναι ότι ένα κομμάτι από τα 28 ευρώ που κοστίζει το κάθε υγρό τους πηγαίνει στην έρευνα- εξέλιξη. Αυτή τη φιλοσοφία της εξέλιξης την θεωρώ ορθότατη και ένα μεγάλο μπράβο στην εταιρία από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #974 στις: Μαΐου 01, 2015, 01:50 »
Με βλέπω να κάνω καινούρια δοκιμή πάλι. Καλό θα ήταν να μάθουμε τι ατμό εξατμίζει αυτό το νέο υλικό, αλλά προσωπικά, θα το τιμήσω. Δεν θέλει πολλή σκέψη για να καταλάβει κανείς το πόσο εμπιστεύομαι την εταιρεία, και θεωρώ ότι κάτι ξέρουν με αυτή την κίνηση.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279143 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173467 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias