vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

383 επισκέπτες, 8 χρήστες
mrag, manoslykos, dkostas, camber, zalaros, Milarepa, Blackwolf, gigelis78

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #750 στις: Φεβρουαρίου 24, 2015, 23:11 »
Τότε θα πάρεις με 12 άρα νικοτίνη 50-50 νομίζω 8ευρω έχει τα 100μλ και 1:1 πάλι

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #751 στις: Φεβρουαρίου 24, 2015, 23:18 »
ok ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #752 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 01:06 »
Πάντως να ξές δοκίμασε 1:1 αν σε δίνει αρκετο  χτύπημα τότε πρόσθεσε και άλλη βάση . Εγώ το κάνω 1:1 και είναι τέλεια αν και ο Τάσος e-smokers μόλις τον είπα τι θα κάνω με τα five pawns έπαθε εγκεφαλικό

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2015, 03:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος ZzyzxRoad

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #753 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 02:07 »

Τη πρώτη μου εβδομάδα στο ατμισμα είδα για τα Five Pawns σε forums και videos reviews. Μετά έμαθα ότι έχουνε έρθει και στην Ελλάδα και άμεσος πήγα να δοκιμάσω.
Στο δοκιμαστήριο μου αρέσανε αρκετά αλλα δεν μπορούσα να πάρω μια απόφαση για ποίο υγρό να πάρω (πολλά τα υγρά τους και δεν είναι και φτηνά να πάρω 3-4)
Την ίδια μέρα, αργότερα μου έρχεται και μου καρφώνεται μια από τις γεύσεις στο στόμα και στο μυαλό που με κυριεύει εντελώς.
Την επομενη επιστροφή στο μαγαζί να δω εάν θα βρω ποιο υγρό ήτανε αυτό που την προηγουμενη με είχε τόσο γοητεύσει.
Ταυτόχρονα είμαι πολύ ανήσυχος ότι δεν θα είναι επιτυχής η αναζήτηση μου.
Ξανά δοκιμάζω όλα τα υγρά της five pawns και κανένα δεν μου φέρνει πίσω την ανάμνηση της προηγουμενης μέρας.
Απογοήτευση!
Και ενώ ρωτάω τον πωλητή, αυτά ήτανε όλα τα υγρά, τα δοκίμασα όλα? μετά από αρκετή ώρα δοκιμων, τελικός είχε μείνει ένα υγρό που μάλλον δεν είχα δοκιμάσει το grandmaster που θεωρητικά δεν είχε το προφίλ να μου αρέσει.
Με λίγη πιστη ότι αυτό ήτανε το ΕΝΑ που ήθελα τόσο πολύ να ξανά βρω, το δοκιμάζω και τότε με χτυπάει η γλυκιά ανάμνηση... Τα υπόλοιπα είναι ιστορία μαζί με την επίσης έντονη προσκόλληση για το Castle Long 2 εβδομάδες αργότερα.
Εγώ τα ονομάζω το ελιξίριο τον θεών και δεν νομίζω να βρω άλλο υγρό στην αγορά που να τα πλησιάζει καν σε αυτό που προσφέρουνε που είναι μια συνθετη και άκρως επιτυχής μίξη.


Και δεν θα συμφωνούσα ότι είναι υγρά για έμπειρους ατμιστες καθώς βρήκα το grandmaster μόλις στην πρώτη εβδομάδα που ατμιζα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #754 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 09:48 »
Τελικά αυτή η ατάκα μου, με την οποία πολλοί συμφωνούν, ότι δεν είναι για νέους ατμιστές, είναι πολύ εύκολα παρεξηγήσιμη!

Ας το διευκρινήσω λοιπόν άλλη μια φορά!

Κατά πρώτον, όταν λέω παλιός ή νέος, δεν εννοώ ούτε πόσα μηνύματα έχει, ούτε πόσο καιρό είναι στο φόρουμ, ούτε πόσο καιρό ατμίζει. Ούτε είναι κάποιος βαθμός, παράσημο κλπ. Εννοώ τι έχει δοκιμάσει. Και στατιστικά, όσο περισσότερο καιρό ατμίζεις, τόσα περισσότερα έχεις δοκιμάσει. Αν τώρα κάποιος έχει το χρόνο, την οικονομική δυνατότητα και την υπομονή μέσα σε μια εβδομάδα (πάλι τυχαίο νούμερο) να δοκιμάσει 500 υγρά, τότε μπαίνει στην κατηγορία "παλιός".

α) Πάει ο νέος ατμιστής, δοκιμάζει το Grandmaster (τυχαίο όνομα), παθαίνει πλάκα, το αγοράζει και είναι ευτυχισμένος.
β) Πάει ο παλιός ατμιστής, δοκιμάζει το Grandmaster (ξανά τυχαίο), παθαίνει πλάκα, το αγοράζει και είναι ευτυχισμένος.

Ποια η διαφορά?

Η διαφορά βρίσκεται στο να κατανοήσεις τι σου προσφέρει αυτό το υγρό, και μιλάω τώρα αντικειμενικά, και όχι απλά να σου αρέσει. Σε οποιοδήποτε βαθμό και αν είναι αυτό. Και για να μπορέσεις να εκτιμήσεις αυτό το πράγμα, πρέπει να έχεις δοκιμάσει πολλά υγρά. Από "σούπες" μέχρι άλλες εταιρείες που προβάλλονται ως premium. Και άλλες είναι, άλλες όχι.

Επαναλαμβάνω: δεν χρειάζεται ούτε να είσαι 3 χρόνια στον ατμό, ούτε να έχεις δοκιμάσει 1000 γεύσεις, ούτε να έχει περάσει από πάνω σου όλος ο εξοπλισμός για να ξετρελαθείς με αυτά τα υγρά. Μπορεί να χρειάζεται μόνο μία τζούρα, μπορεί και η πρώτη πρώτη τζούρα σου από ηλεκτρονικό τσιγάρο. Για να καταλάβεις όμως τι πραγματικά είναι αυτά τα υγρά, πρέπει να έχεις μέτρο σύγκρισης. Ικανό μέτρο σύγκρισης.

Όλα τα παραπάνω φυσικά, μπορεί να είναι απλά ένα σετ μπούρδες για κάποιους. Δεκτόν και απόλυτα σεβαστόν. Την αντικειμενική μου οπτική γι αυτά τα υγρά, την εξέθεσα στις πολλές παραγράφους που έχω γράψει για το καθένα ξεχωριστά. Την υποκειμενική μου, την εκθέτω συνεχώς.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #755 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 10:49 »
Θα μετατρέψω το "νέος ατμιστής" σε "μέχρι πρόσφατα καπνιστής" και θα συμφωνήσω με τον cruiser.
Όταν ξεκινάς το άτμισμα, δηλαδή μόλις αποφασίζεις να κόψεις το κάπνισμα, συνήθως ψάχνεις κάτι που να θυμίζει τσιγάρο.
Το πρώτο που ψάχνεις μάλιστα (και 9/10 απορρίπτεις) είναι η μάρκα σου.
Κι εγώ όταν ξεκίνησα δε μπορούσα να διανοηθώ οτι θα κάνω μη καπνικό άρωμα. Έλεγα "άμα ήθελα να καπνίζω βατόμουρα, έβαζα φωτια και σε μια μπιγκ μπάμπολ"
Και τώρα ατμίζω... μηλόπιτα.
Αυτό δε σημαίνει οτι ο παλιός ατμιστής έχει πιο γκουρμέ ουρανίσκο. Απλά έχει εγκαταλήψει περισσότερο την αναζήτηση για το αντι-τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #756 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 12:37 »
Μια διευκρίνηση και από την μεριά μου, κόβω το τσιγάρο στα γενέθλια μου να πω την αλήθεια ξεκίνησα με ένα καπνικο υγρό.
Και έρχεται η στιγμή των υγρών κρυστάλλων Five Pawns διάβαζα και διάβαζα έβλεπα βίντεο, άρθρα συμβουλές από άλλους τι δεν άρεσε τι τους τρέλανε τι γεύση είχαν και ποια βρωμούσαν.

Μπαίνω μια μέρα στον Τάσο e-smokers τον αντικρίζω για πρώτη φορά και ξεκιναει η συζητηση

- five pawns Black flag fallen
- το έχεις δοκιμάσει ;
- όχι άλλα σοκολάτα και καφές παράξενο και μου αρέσει
- δοκίμασε τα
- όλα ;;
- ναι
- θα με χαλάσεις τον υστρο
- δοκίμασε
τελικά δοκιμάζω bff,gambit,castle long,grandmaster

Έχω μείνει στην γεύση του Castle long όχι ότι ειχα ακούσει ότι είναι το καλύτερο κτλ απλά με έμεινε.

Με απαντάει κατάλαβες γιατί σε είπα δοκίμασε θέλω όχι να τα ατμιζεις να τα γεύεσε να σου μένει η γεύση στο στόμα και να μην αφήνεις τον ατμό να φύγει.

Τελικά όταν γύρισα σπίτι απόλαυσα με ένα Jack Daniels σκέτο το castle long και έγλυφα τα χείλια μου.

Όμως με έχει μείνει αυτή η γεύση από έναν τρομερό espresso λες και κόπηκε εκείνη την στιγμή μαζί με άρωμα σοκολάτας αυτό το γδαρσιμο στον ουρανίσκο αυτή η ταλάντωση της γλώσσας.

Αυτά είχα να πω.
Κάποιοι φιλοι/γνωστοί με λένε ότι μιλάω λες και μιλάω για την πιο ωραία γυναίκα όταν μιλάω για το συγκεκριμένο υγρό και γενικά για το ατμισμα.
Θα καταλάβουν κάποια στιγμή πως μετά από 7 χρόνια κάπνισμα μπορώ και αναπνέω.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #757 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 12:51 »
Παιδια οσο ωραια και να ναι, με 1 ευρω το ml περιπου, ουτε τα καλα single malts ετσι...Οσο και να θελα να δοκιμασω δε με βλεπω!

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #758 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 15:46 »
Εάν το σκεφτείς όμως ότι ξόδευες περίπου 200€ τον μήνα για τσιγάρα δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα ένα τέτοιο υγρό.. :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #759 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 15:56 »
Επίσης, αν τα θεωρήσεις κάτι καλό το οποίο δεν είναι για συνέχεια αλλά μόνο για τις "δικές σου" στιγμές, το μπουκαλάκι κρατάει για καιρό.

Προσωπικά, το CLR το οποίο έχω από το καλοκαίρι, έχει ακόμα 7-8 ml, το CL το οποίο πήρα 24/12 είναι στη μέση και το BFF που πήρα αρχές Δεκέμβρη είναι στα 3/4.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #760 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:36 »
και τι κάνουμε κύριοι στην περίπτωση μου?
Έχω φτάσει σε ένα σημείο που μου αρέσουν σχεδόν μόνο τα πιόνια, συγκεκριμένα τα castle long, black flag fallen, gambit και πιο λίγο το grandmaster.
Με φωτεινή εξαίρεση τα ligua cuban cigar & manabush powwow sauce, δεν μπορώ να ατμίσω ούτε το diy RY69 που έφτιαχνα πάντα. Τουλάχιστον το cuban είναι οικονομικό.
Μπλέξαμε...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #761 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:42 »
Α) Παίρνεις σκέτη βάση
Β) Γεμίζεις τον ατμοποιητή σου με αυτήν
Γ) Βάζεις μπροστά σου σε παράταξη τα πιόνια
Δ) Τα κοιτάς πονηρά
Ε) Ατμίζεις την σκέτη βάση
ΣΤ) Κραυγάζεις βροντερά "ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙΤΕ"
Ζ) Επαναλαμβάνεις μέχρι να το πιστέψεις
Η) Επιβραβεύεις τον εαυτό σου με μερικές τζούρες από το αγαπημένο σου πιόνι.

Εναλλακτικά, κερδίζεις το τζόκερ!

Αποσυνδεδεμένος nikosma

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #762 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:44 »
Εγώ γενικά πιστεύω οτι πουλάνε τρέλα..ναι μεν όσο περνάνε τα χρόνια το άτμισμα περνάει σε άλλο επίπεδο (σίγουρα καλύτερο) αλλά έλεος ρε παιδιά με τους καιροσκόπους.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #763 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:45 »
Λογικο εν μερει  :)  ,το μπλεξιμο εξαρταται απ τα ml που καταναλωνεις σε καθημερινη βαση ... Επισης παιδια μια ερωτηση που μαλλον εχει απαντηθει:ποια βαση χρησιμοποιει η εταιρια για τα υγρα αυτα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #764 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:47 »
Αν εννοείς αναλογίες, τότε είναι 50/50. Αν εννοείς ποια μάρκα, μόνο αυτοί ξέρουν. Δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου πάντως αν είναι παραγωγής τους ή όχι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279369 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias