vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

391 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #660 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 14:18 »
Προσωπικά όχι, δεν με συγκινεί καθόλου το θέμα. Έχω δηλώσει και στο παρελθόν ότι τα υγρά της εταιρείας τα οποία μου αρέσουν, μου αρέσουν τόσο πολύ που δεν με νοιάζει και τόσο αν έχουν οποιοδήποτε πιστοποιητικό. Αυτός είμαι εγώ βέβαια. Όσοι από εμάς έχουν λίγο μεγαλύτερη ευαισθησία στο συγκεκριμένο θέμα, έχουν συνταγματικά κατοχυρωμένο το δικαίωμα να επιλέξουν να μην τα ατμίζουν. Κανείς δεν έβαλε το όπλο στον κρόταφο κανενός όσον αφορά τα υγρά. Ελευθερία επιλογής.

Θα συμφωνήσω φυσικά και με το Νίκο. Σε μία χώρα στην οποία αν γλυστρίσεις σε σούπερ μάρκετ με υπαιτιότητα του καταστήματος, γίνεσαι αμέσως εκατομμυριούχος, δύσκολα μπορώ να πιστέψω ότι μια εταιρεία κυκλοφορεί ένα προϊόν το οποίο μπορεί να περιέχει επιβλαβή συστατικά, εκτός φυσικά αν το ρίσκο μύνησης είναι υπολογισμένο στις προβλέψεις επισφαλειών της εταιρείας. Ή αν έχουν εξαιρετική ασφάλιση αστικής ευθύνης.

Επαναλαμβάνω: κανείς δεν έβαλε αυτά τα υγρά στον ατμοποιητή κανενός με το ζόρι. Με ελευθερία βούλησης ο καθένας από εμάς αποφάσισε να τα δοκιμάσει/συνεχίσει/βρίσει/αγαπήσει κλπ.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #661 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 14:27 »
Το να μας αρέσουν αλλά να θέλουμε να είμαστε και ασφαλείς δεν παίζει;

Στην Αμερική μπορεί να είναι ΟΚ να τα πουλάνε χωρίς αναλύσεις επειδή οι πρώτες ύλες είναι ΟΚ με το FDA σαν βρώσιμες. Εμείς όμως δεν τα τρώμε αλλά τα εισπνέουμε. Άλλωστε με το άτμισμα έγινε χαμός με διακετύλιο/ακετοίνη, για βρώση δεν υπήρχε πρόβλημα.

Το νομικό πλαίσιο είναι γκρι και όσο παραμένει έτσι πρέπει εμείς να ψαχτούμε.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #662 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 14:40 »
Μα Τρύφωνα, γιατί επικαλείσαι συνέχεια τα δικαιώματά μας;; Για ποιο σύνταγμα μιλάς και ποιος επιβλήθηκε σε ποιον;

Δηλαδή, όταν κάνουμε κριτική σε οποιοδήποτε υγρό ή εμπορικό προϊόν θα σχολιάζεις ότι κανείς δεν μας επιβάλει να τα αγοράσουμε;
Θα λέμε τα αυτονόητα; Εγώ αυτήν την λογική Τρύφωνα, δεν την καταλαβαίνω. Πραγματικά σε χάνω... Τι σχέση έχει το σύνταγμά μας, με την κριτική ενός προϊόντος;;


Λες να κυκλοφορουν στην USA xωρις να κανουν κανενα ελεχγο? ??? ?






Να σου πω, αν μας πει ποιες είναι οι πρώτες ύλες της όπως π.χ. θα μπορούσαν να είναι η TPA (The Perfumer's Apprentice) ή Hangsen ή FlavourArt. Θα είχες μια ιδέα. Ακόμα και μ΄αυτήν την πληροφορία όμως, όταν το υγρό το μπουκώνεις με acetyl pyrazine για ενίσχυση γεύσης δεν είναι και ότι καλύτερο. Διαφορετικές εταιρίες δημιουργίας ατμιστικών υγρών με ίδιες πρώτες ύλες, μπορεί να έχουν τελείως διαφορετικές ποιότητες τελικών προϊόντων.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #663 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 14:55 »
Γιατί αρπάζεστε?
Δεν είδα κανένας να γράφει κάτι παράλογο, ο καθένας τη γνώμη του λέει.
Και ο ένας που θεωρεί κρίσιμο να υπάρχουν αναλύσεις στα υγρά, και ο άλλος που λέει δεν με νοιάζει.
Αυτό πάντως που λέει ο Τρύφωνας ισχύει παντού.
Αν η απουσία αναλύσεων είναι παράγοντας που οδηγεί κάποιον να θεωρεί οτι δεν πρέπει να ατμίζει τα συγκεκριμένα υγρά, ποιός ο σκοπός να διαμαρτύρεται για αυτή την απουσία? Στο φινάλε, όντως δεν έρχεται κανεις να μας βάλει υγρό να ατμίσουμε με το ζόρι.
Ο κλώνος του castle long αν γίνει με coconut extra της TFA, περιέχει acetoin & acetyl propionyl.
Εγώ τον έχω φτιάξει με αυτό το άρωμα, άλλος δεν θα πλησίαζε, δικαίωμα του καθενός να κάνει αυτό που νομίζει αρκεί να μην επηρεάζει αρνητικά τους άλλους.
Μάνο, τo acetyl pyrazine γιατί δεν το θεωρείς καλό?
mindtrapper, αυτό που γράφεις είναι τελείως άκυρο, στην αμερική τα ατμίζουν όπως και εμείς, δεν έχουμε εμείς μόνο αυτό το "προνόμιο".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:02 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #664 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:06 »
Ο καθένας έχει την άποψη του για τα συγκεκριμένα υγρά.Ο τρύφωνας ήταν ξεκάθαρος για μένα.


 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #665 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:24 »
Φίλε Μάνο, αν το μήνυμά σου είχε σκοπό κριτικής, τότε μάλλον χρειάζεται αναδιατύπωση.

ιδιαίτερα το

Επειδή είναι ακριβά, αυθυποβάλλεστε ότι είναι καλά και σε ποιότητα;

Με συγχωρείς κιόλας, αλλά εμένα αυτό δεν μου μοιάζει για κριτική αλλά κάτι σαν κατηγορία.

Θα μπορούσες κάλλιστα να πεις "Εγώ αν δεν δω πιστοποιήσεις κλπ, δεν πρόκειται να τα βάλω στο στόμα μου".

Καμία διάθεση δεν έχω, ούτε για άρπαγμα ούτε για χιλιόμετρα διαλόγων που δεν θα καταλήξουν πουθενά. Ούτε ποσοστά παίρνω από την 5 pawns, ούτε μου τα χαρίζουν, ούτε τα χρήματα που χαλάω γι αυτά, όταν τα χαλάω, μου περισσεύουν.

Άλλο όμως το "δεν σας πειράζει που δεν έχουν αναλύσεις" και άλλο να λες ότι αυθυποβάλλεται κόσμος λόγω της τιμής.

Το να πεις τη γνώμη σου για το προϊόν, είναι δικαίωμά σου. Το να πεις την γνώμη σου γι αυτούς που το χρησιμοποιούν, όχι.
Το να αποφασίσεις αν θα το χρησιμοποιήσεις ή όχι, είναι επίσης δικαίωμά σου. Το να επιλέγεις να μην το χρησιμοποιήσεις και να χαρακτηρίζεις αυτούς που το χρησιμοποιούν, όχι.

Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, όπως και οι περισσότεροι. Όλοι σίγουρα στραβώσαμε τουλάχιστον μία φορά ως καπνιστές, όταν μας χαρακτήρισαν με οποιοδήποτε επίθετο.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον ποιητή.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #666 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:36 »
Δέχομαι την επιλογή σου να έχεις εμπιστοσύνη στις εταιρίες ή να μην σε ενδιαφέρει η ποιότητα των υγρών... (Το οποίο μου προκαλεί το ερώτημα... Αν δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα των υγρών έστω σε ένα 1ο στάδιο όπως είναι οι αναλύσεις και οι εργαστηριακοί έλεγχοι, πόσο μεγάλο ήταν το κίνητρο από θέμα υγείας να φύγεις από το κανονικό τσιγάρο στο ηλεκτρονικό. Το οποίο νομίζω είναι το βασικό κίνητρο της ατμιστικής κοινότητας).

Κάνοντας κριτική σε μια εταιρία και τα προϊόντα της, νομίζω ότι αυτομάτως κάνω κριτική και στους πελάτες της. Δεν έκρυψα τις προθέσεις μου... Τα σχόλιά μου έχουν σκοπό να τροφοδοτήσουν σκέψεις. Η κοινότητα να απαιτεί μεγαλύτερη υπευθυνότητα από τις εταιρίες.


Τροποποίηση: .... Και το ότι η απάντηση αυτή είναι η 666η, δεν είναι καθόλου τυχαίο...!!  :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2015, 15:49 από Μάνος ο ατμιστερός »

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #667 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 17:26 »
Εγώ ξενερωσα με ενα πράγμα απλα απο το οτι έχει μάκα και κάθε μέρα θέλει αντίσταση.. Αλλα κατα τα αλλά είναι μια χαρά σαν υγρά και τουσ γουσταρω για το οτι εχουν τέλειο μαρκετινγκ..

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #668 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 18:58 »
Θα  πω  μια  εμπειρία  μου  ……το  1999  βρέθηκα  σε  ένα  σεμινάριο  στην  νέα  Υόρκη  σε  γνωστή   βιομηχανία  …………….φώναξαν   λοιπόν   10  εθελοντές   για  να  δοκιμάσουν   ο  καθένας   από  1   λίτρο γνωστό    αναψυκτικό    και   παράλληλα   τους  είχαν  δώσει  και  ένα  μείγμα  από  ξηρούς  καρπούς     …………….τους  είχαν  βέβαια   επικοινωνήσει  ότι   πρόκειται  για  μια  γευστική   δοκιμή    του γνωστού  αναψυκτικού    …………….
 
Όταν   τέλειωσαν  οι εθελοντές    τους   ρώτησαν    ποια  είναι  η  γνώμη  τους  για  τους  ξηρούς  καρπούς  ;
 
Κανείς   δεν  είχε  γνώμη  ….

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #669 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 19:51 »
Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #670 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 21:16 »
Ο ποιητής θέλει να πει αυτό που λέει ο σύντομος γρίφος με το λεωφορείο και τις στάσεις... Στην ουσία σε κάνει να επικεντρωθείς στο πόσοι ανεβαίνουν και πόσοι κατεβαίνουν σε κάθε στάση και στο τέλος σε ρωτάει πόσες ήταν οι στάσεις. Δηλαδή την κατευθυνόμενη προσοχή που μπορεί να επιβάλλει η τέχνη του μάρκετινγκ.

Καλό θα ήταν όμως, να επιστρέψουμε στα αρώματα της Five Pawns για να μην κουράσουμε κι αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει ούτε το μάρκετινγκ, ούτε η ποιότητα των υγρών της FP. :D

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #671 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 21:34 »
Πέρα από τα κλασσικά cl,clr,gm,bff που όλοι δοκιμάζουν, υπάρχει κάποιος που δοκιμάζει και τα υπόλοιπα; Review από την άλλη μεριά του πλανήτη έχω δει για αρκετά, αλλά θα προτιμούσα από δικό μας παιδί να μας τα παρουσιάσει πιο "ντόμπρα" ας πούμε :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 00:11 »
Φίλε nikos, στο πρώτο μήνυμα του νήματος, υπάρχει το λινκ για το δικό μου review. Τα δοκίμασα όλα. Εκτός από αυτά που αναφέρεις, ανεκτές για τα ελληνικά δεδομένα γεύσεις, θεωρώ ακόμα το Gambit, Lucena και Perpetual Check. Ίσως και το Bowden's Mate για τους λάτρεις της καλής μέντας.

Τα υπόλοιπα τέσσερα, Queenside, Sixty Four, Absolute Pin και Fifth Rank, είναι λίγο μυστήριοι συνδυασμοί. Αποδίδουν στο έπακρο αυτό που υπόσχονται, αλλά χωρίς καμία εγγύηση ότι το αποτέλεσμα είναι αρεστό. Να σου πω να ψωνίσεις μπουκάλι από 30 έουρα για να δεις αν έχεις διάθεση για παιχνίδι, δεν θα στο πω. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις sample pack απο Αμέρικα, να το κάνεις. Ενδέχεται και να σου αρέσουν.

Για τη μάκα, νομίζω ότι με εξαίρεση το BFF, τα υπόλοιπα βρίσκονται σε ανεκτά επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 00:36 »
Παιζει να μην εχω κοιταξει μονο την πρωτη σελιδα  :))
Ωραιος φιλε μου, αρχιζουμε αναλυση!
Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα αν με "τρελαινει" το υγρο, για ολα βρισκεις μια στιγμη μεσα στο μηνα-εξαμηνο-χρονο για να τα απολαυσεις ακομα και αν δεν τα γουσταρεις τρελα. Απλα θελω να αρχισω ενα ενα να τσιμπαω και τα υπολοιπα μια φορα το μηνα ας πουμε για να υπαρχουν.
Μου αρεσε πολυ το δεσιμο των γευσεων σε gm που πηρα για δοκιμη και σε cl που δοκιμασα απο φιλο (2 σταγονες ολες κι ολες ο τσιφουτης  :laugh1: ) οποτε εχω μια ευχαριστη πρωτη επαφη με τα πιονια  :)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 00:42 »
mindtrapper, αυτό που γράφεις είναι τελείως άκυρο, στην αμερική τα ατμίζουν όπως και εμείς, δεν έχουμε εμείς μόνο αυτό το "προνόμιο".

Δεν είναι άκυρο. Το "εμείς" πήγαινε σε όλους τους ατμιστές, Έλληνες, Αμερικάνους, whatever. Είναι τέτοιο το νομικό πλαίσιο που ό,τι έχει έγκριση για βρώση έχει αυτόματα και για άτμισμα. Κάτι το οποίο είναι λάθος και πρέπει να διορθωθεί.

Επίσης θεωρώ ότι είμαστε στο θέμα όταν συζητάμε για αναλύσεις στα υγρά FP και εκφράζουμε την γνώμη μας. Γιατί πρέπει το θέμα να είναι μόνο αν μας άρεσε η γεύση ή όχι και πόσο "ιδιαίτερα" υγρά είναι; Εμείς οι ίδιοι οι ατμιστές πρέπει να θέσουμε τους κανόνες και τις απαιτήσεις μας σχετικά με την ασφάλεια μας, μόνη της χωρίς πίεση καμία εταιρία δεν ενδιαφέρεται. Δεν δέχομαι να μην νοιάζεται κανείς για αναλύσεις επειδή είναι status symbol υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311727 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias