vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #435 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 12:30 »
Τελεια τα review σου !!μπραβο!!! Στο επόμενο βαλε και δειγματακια να ατμιζουμε ταυτόχρονα...χεχε...τελειο θα ταν ...Μπραβο και παλι

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #436 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 18:19 »
 Σήμερα κατόρθωσα να βρω ευκαιρία και να ανοίξω το μπουκάλι με τη μαύρη σημαία .

Η δοκιμή έγινε με τη νέοαποκτηθείσα Λερναία ύδρα 18650 με φρέσκια μπαταρία 2500 mah – 35a
σε κεϊφαουν λαϊτ πλας με αντίσταση 1,35Ω και Νακαμιτσι κοττον παντ .

Πριν τη δοκιμή τέσταρα το υγρό στην αλάθητη αίσθηση γεύσης της συζύγου .
Για να μη γράφω πολλά και σας κουράζω τα βρήκε όλα στη σειρά με απόλυτη ακρίβεια εκτός από τη τρούφα .
Σημειωτέον η γεύση της τρούφας επειδή εμφανίζεται στην επίγευση στο τέλος της εκπνοής θα ήταν πολύ δύσκολο
για τον οποιοδήποτε να την ανιχνεύσει εφόσον δε γνώριζε τίποτα για την ύπαρξη της , αφενός μεν διότι είναι πολύ διακριτική
αφετέρου  επειδή συνυπάρχει με τη κρέμα ..
Κατά τα άλλα πρόκειται για ένα πολύ καλό υγρό στο οποίο κυριαρχεί ο καφές και η σοκολάτα .
Για τα γούστα μου είναι ένα υγρό για ευχάριστα διαλλείματα από το every day liquid .
Θα μπορούσα να το ατμίζω όλες τις ώρες της ημέρας αλλά νομίζω όχι για πολλές ημέρες
αφού η γευστική υφή του θεωρείται μπουχτιστική για τα γούστα μου .



Εξ αιτίας του καφέ συνιστάται νομίζω τις πρωινές και μεσημεριανές ώρες
ενώ υπάρχει περίπτωση αν το βράδυ ατμισετε πάνω από 3ml να μη σας παίρνει ο ύπνος  :tongue_smilie:

Τρύφωνα το tuber melanosporum από πού πρόεκυψε το δηλωνει κάπου ο κατασκευαστής ; 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2014, 18:31 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #437 στις: Δεκεμβρίου 22, 2014, 18:29 »
Είναι χωρίς καφεΐνη βέβαια , επομένως δεν προκαλεί αϋπνία.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #438 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 01:30 »
Επιβεβαιώνω τον Tem, η εταιρεία δηλώνει ότι ο κοκος είναι εσπρέσο ντεκαφεϊνέ. Το tuber melanosporum, είναι η λατινική ονομασία της Τρούφας. Μη νομίζεις, και εγώ πρόσφατα το έμαθα παρά την εμπειρία μου με αυτό το υλικό.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #439 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 04:27 »
Λοιπόν.......το υγρό είναι σκέτη τελετουργία.....πρόκειται για μία μπουχτιστική πανδαισία!


Κατά την ταπεινή μου γνώμη (ίσως να είμαι και λάθος) δεν είναι για ατμοποιητή με tank,
ακριβώς επειδή είναι υγρό για λίγες και καλές στιγμές....στας και απολαμβάνεις, δεν το "ξοδεύεις"
σε tankάκι...τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.


Αποδίδει νομίζω καλύτερα , ούτε σε πολύ μικρό/ζεστό ατμοποιητή, ούτε σε full αεράτο...
Πέραν του kayfun (tankάτος, αλλά του ταιριάζει), κουμπώνει ιδανικά σε single coil στον
magma....αποδίδεται ιδανικά όλο το εύρος των γεύσεων, με μέση θερμοκρασίας ατμού (χλιαρός)
και στην πιο μικρή τρύπα του magma. Setup του magma με 0.3mm, σχεδόν MC, 1.2Ω. 16-19W.


Το εκπληκτικό είναι πως άλλες γεύσεις και αισθήσεις αφήνει στην εκπνοή από το στόμα-πιο γλυκές,
μελένιες, άλλες-πιο στιφές, γήινες- στην εκπνοή από τη μύτη....πρόκειται περί ατμιστικής εμπειρίας
που δεν περίμενα ποτέ πως θα βιώσω.


Όποιος πιστεύει πως έχει περάσει αρκετό καιρό ατμίζοντας και έχει "εκπαιδεύσει" σχετικά τη γεύση του
μετά την χρόνια ακύρωσή της από το κ.τ., επιβάλλεται να το δοκιμάσει....!


Σίγουρα δεν είναι για όλη την ημέρα! Σίγουρα! Αλλά δεν θέλω να το αραιώσω, απλά να το κρατώ
για ιδιαίτερες στιγμές.


Ερώτηση: επειδή με την τρούφα δεν είχα μέχρι τώρα εμπειρία in real life, ποιό κομμάτι της είναι αυτό
που πρέπει να εντοπίσω;


Ερώτηση Νο 2: Παίζει το σενάριο όσο το αφήνουμε στο μπουκαλάκι με τον κόκκο καφέ να ωριμάζει
παίρνοντας τις νότες του καφέ από τον κόκκο του espresso με τον καιρό;

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #440 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 10:28 »
Το tuber melanosporum, είναι η λατινική ονομασία της Τρούφας. Μη νομίζεις, και εγώ πρόσφατα το έμαθα παρά την εμπειρία μου με αυτό το υλικό.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η melanosporum ειναι ενα ειδος tuber αναμεσα στα 6-7 διαφορετικα ειδη που υπαρχουν . Μπορει να προκειται για tuber aestivum που μαλλον ειναι πιο πιθανο διοτι στο βιντεο της εταιρειας σε ενα καρποσωμα στο οποιο λειπει σε μια μερια το εξωτερικο περιβλημα απο μεσα το πιριδιο φαινεται λευκοτερο  (μπεζαρει)  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #441 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 10:41 »
@johnnypatras

Στις ερωτήσεις σου:

1) Η τρούφα στο υγρό δεν είναι παρούσα αυτούσια αλλά χρησιμοποιείται για να αρωματίσει την κρέμα. Φαντάζομαι την κρέμα την καταλαβαίνεις στο υγρό, είναι πολύ έντονη. Ε, το συστατικό το οποίο την κάνει να μην έχει τη γεύση της κρέμας όπως την γνωρίζουμε, είναι η τρούφα. Σκέψου το σαν ένα capuccino με κρέμα αρωματισμένη με τρούφα (πολύ χοντρικά γιατί είναι άλλα στη μέση).

2) Αυτό με τον καφέ, δεν μπορώ να στο απαντήσω τουλάχιστον τώρα. Με τους ρυθμούς που το ατμίζω το υγρό, 2ml την εβδομάδα δηλαδή, ίσως στο μέλλον έχω άποψη. Το σίγουρο είναι ότι έχω σκοπό να τον ροκανίσω τον κόκο μόλις με το καλό αδειάσει το μπουκαλάκι!

@Lux

Τι να σου πω αρχηγέ μου, δεν έχω φτάσει ακόμα σε level να αναγνωρίζω και την ποικιλία του αρώματος τρούφας που χρησιμοποιήθηκε...

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #442 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 11:27 »
Κυριοι μια απορια.
Το FIFTH RANK σας βγαζει γευση menthol?
Το δοκιμαζω σε Kayfun lite+ & Erlkonigin και η γευση της μενθολης ειναι πολυ εντονη.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #443 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 11:54 »
Δροσιά έχει αλλά όχι όπως οι μενθόλες που ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος haris231

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #444 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 12:02 »
Μονο σε εμενα δεν αρεσε  η μαυρη σημαια που πεφτει; ρε παιδια ατμιζω το καστλ ρεσερβ και το απλο καστλ και εχω παρει απο τον Τασο  πολλα παρα πολλα μπουκαλια. Ε αυτο δεν μου αρεσε καθολου.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #445 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 12:08 »
Αν σου αρέσει το Castle Long δύσκολα θα χονέψεις την γεύση του BFF.Γνώμη μου άστο στην άκρη,μην το κουράζεις
παραπάνω,άστο και κάποια άλλη στιγμή που θα ξεχάσεις την γεύση του δοκίμασε το,όχι όμως σε μεγάλη ποσότητα.
Είναι ιδιαίτερη γεύση και το "ιδιαίτερη" είναι η πρώτη λέξη που έχω ακούσει απο όσους το έχουν δοκιμάσει,απο εκεί
και πέρα αρχίζει η άποψη του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #446 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 12:21 »
Ενα υγρο η' σου αρεσει η' δεν σου αρεσει! ΤΕΛΟΣ.
 Δεν παει να πει πως επειδη ειναι ακριβο πρεπει ντε και καλα να αρεσει σε ολους... Ουτε καν σε περισσοτερους απο οτι αρεσει ενα "ταπεινο" ζουμι μισης τιμης.
Και αυτο ισχυει σε ολες τις γαστριμαργικες απολαυσεις, και δεν εχει παντα σχεση με το ποσο καλα ειναι "εκπαιδευμενος" ο  ουρανισκος και οι γευστικοι καλυκες. :yes:


Σ.Σ. Το "ιδιαιτερη" συνηθως σε γευστικη δοκιμη, αναφερεται οταν καποιος ντρεπεται να πει ξεκαθαρα οτι δεν του αρεσει αυτο που γευεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2014, 12:51 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #447 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 12:53 »
Σωστός DIMTH, με μία μικρή ένσταση στην τελευταία σου πρόταση.

Το "ιδιαίτερη" εγώ το αντιλαμβάνομαι ως "κάτι ασυνήθιστο, κάτι που δεν περιμένεις, ένα συνδυασμό ο οποίος μπορεί και να μην βγάζει νόημα". Το αν σου αρέσει κάτι ή όχι, είναι υποκειμενικό και καθαρά προσωπικό θέμα. Το αν είναι ιδιαίτερο κάτι, μπορεί να είναι και αντικειμενική άποψη.

Αν κάποτε αυτή η εταιρεία βγάλει ένα άρωμα πατσοπόδαρο με νότες από σκορδοστούμπι, σίγουρα θα είναι ιδιαίτερο. Το αν θα αρέσει ή όχι, είναι άλλη ιστορία!

Συμφωνώ 1000% με το "δεν σημαίνει ότι επειδή είναι ακριβό πρέπει ντε και καλά να σου αρέσει". Εμένα η μαύρη σημαία, με τρομάζει. Και γι αυτό θα την χρησιμοποιώ αραιωμένη.

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #448 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 13:03 »
Κοκορετσογαρδουμπα με ελαφριες νοτες σατζικιου και καβουρδισμενης αλαδωτης πιτας..
Ελληνικοτατος συνδιασμος...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #449 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 14:02 »


Το "ιδιαίτερη" εγώ το αντιλαμβάνομαι ως "κάτι ασυνήθιστο, κάτι που δεν περιμένεις, ένα συνδυασμό ο οποίος μπορεί και να μην βγάζει νόημα". Το αν σου αρέσει κάτι ή όχι, είναι υποκειμενικό και καθαρά προσωπικό θέμα. Το αν είναι ιδιαίτερο κάτι, μπορεί να είναι και αντικειμενική άποψη.



Αν και βγαινουμε εκτος θεματος και ο συντονιστης μπορει να μας σκουπισει... :D ,  το συνολικο concept (και οχι μονο η γευση) των συγκεκριμενων υγρων ισως μας επιβαλει τετοιες παρασπονδιες.
 Ισως και σαν αφορμη για καποιο καινουργιο γενικο θεμα σχετικα με  τη γευση και τις γευστικη εμπειρια σε συνδιασμο με την ατμιση αλλα και  γενικοτερα σε πραγματα που μπορουν να εξιταρουν τη συγκεκριμενη αισθηση...


Ενα κρασι (τολμω να πω οτι γνωριζω το θεμα) χαρακτηριζεται ιδιαιτερο συμφωνα με αυτα που πολυ σωστα και απλα εγραψες. Π.χ ενα cabernet να μην θυμιζει αυτο που ειναι αλλα κατι αλλο... Κατι αντιστοιχο γινεται και με αλλα "ευγενη ποσιμα", μη μακρηγορησω. Αλλα και με το αποτελεσμαμα διαχειρησης υλικων στη μαγειρικη (που μαλιστα το τελευταιο καιρο με το trend της μοριακης κουζινας η ιδιαιτεροτητα τεινει να χασει την... "ιδιαιτεροτητα" της  και να γινει κανονας, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...)
 
Σε "προιοντα" ομως που δεν εχουν ενα συγκεκριμενο γευστικο μοτιβο οπως τα ατμιστικα υγρα που μπορει να γευτεις απο καπνο και φραουλα, μεχρι καβουρι και ταρτα σοκολατα, δεν υφισταται η ιδιαιτεροτητα οπως την περιγραψαμε πιο πανω. 8 στα 10 που ειναι μιξεις ειναι ιδιαιτερα/ξεχωριστα/μοναδικα (οσα δηλαδη δεν ανακατευουν σοκολατα καραμελα και ξηροκαρπια  ;D ).
Οποτε επιμενω σε αυτο που ειχα γραψει   :D :
"ιδιαιτερη" συνηθως σε γευστικη δοκιμη (υγρων ατμισης), αναφερεται οταν καποιος ντρεπεται να πει ξεκαθαρα οτι δεν του αρεσει αυτο που γευεται"
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2014, 14:48 από DIMTH »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279389 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias