vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 9 χρήστες
Lazy Dog, Jorge, dkostas, camber, gfilip, manoslykos, maprix, tibolaso, Xxristos

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2430 στις: Μαρτίου 16, 2017, 11:32 »
Προσπαθω παντα να ειμαι προσεκτικός στις αναρτήσεις μου,γιατι δεν πρεπει κανεις μας, να ακυρώνει αβασάνιστα, δουλεια και προσπάθειες ετών του οποιουδήποτε επαγγελματια.Το δούλεψα ΠΟΛΥ στο μυαλο μου,αν επρεπε να κανω τη συγκεκριμένη ανάρτηση.
Ευχομαι επαναλαμβάνω,να συνέβη μόνο με τη συγκεκριμένη περιεκτικότητα, γιατι αν μη τι αλλο,ειναι αγαπημένο μου υγρό. Όπως και το Grand Master.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2017, 17:24 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2431 στις: Μαρτίου 16, 2017, 11:40 »
Μπορεί απλά να είναι θέμα παρτίδας. Από εκεί και πέρα στο συγκεκριμένο υγρό παίζει ρόλο και η περιεκτικότητα σε νικοτίνη, δηλαδή αυτό των 3mg/ml θα είναι σίγουρα διαφορετικό από το αντίστοιχο υγρό με περιεκτικότητα 18mg/ml. Και δεν αναφέρομαι φυσικά στο διαφορετικό χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2432 στις: Μαρτίου 16, 2017, 11:49 »
Δηλαδή εννοείς Γιάννη ότι άλλαξαν και το ήδη αλλαγμένο :confused1:
Η τελευταία παρτίδα (σε περιεκτικότητα 18mg/ml) που έχω δοκιμάσει έχει ημερομηνία παραγωγής στις αρχές Μαϊου του 2016 και είναι εξαιρετικά καλή.
Ελπίζω να μην ισχύει γενικότερα η προφητεία που αναφέρθηκε παραπάνω.
δυστυχως θεμη δοκιμασα πρωτη φορα castle long πριν 8 μηνες πρωτη φορα,μετα την ιστορια με το διακετυλιο που ειχε γινει και το ειχα βρει αρκετα καλο,δεν ξερω ποσο καλο ηταν πριν...πηρα και πριν 1 μηνα ενα μπουκαλι και ηταν μαυρα χαλια σε σχεση με αυτο που ειχα παρει...ισως να φταιει η παρτιδα,κριμα παντως...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2433 στις: Μαρτίου 16, 2017, 12:01 »
Πάντως τα πρώτα insignia 18άρια που πήρα με ημερομηνία παραγωγής 11/2015 ήταν σαφώς διαφοροποιημένα σε σχέση με τη σειρά mixology. Αλλά στο ενδιάμεσο διάστημα μέχρι σήμερα πρέπει να έχουν γίνει και άλλες αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2434 στις: Μαρτίου 16, 2017, 12:24 »
ΔΕΝ ΕΧΕΙ να κανει με την περιεκτικότητα. Ειναι εντελώς αλλη γεύση, με μια οξύτητα στην ένταση που θυμίζει βερνίκι ξύλου. Αυτο που αναρτησα στη φωτογραφια, δυο-τρία ποστ πισω,βάφω ανετα την πέργκολα το καλοκαίρι.
Εχω 120ml.

Υ.Γ Οταν εγραφα για περιεκτικότητα προηγουμένως,εννοούσα σε ml.
Οχι περιεκτικότητα σε mg νικοτίνης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2017, 12:35 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2435 στις: Μαρτίου 16, 2017, 12:53 »
Λογική εξήγηση αλλά η συνταγή δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία της εταιρείας και θεωρητικά από τα επτασφράγιστα μυστικά της?
 
Δεν ξέρω τι ισχύει στο εξωτερικό για την πνευματική εργασία, στην Ελλάδα ισχύει το εξής: Αν κάποιος εργαζόμενος, με σχέση εξαρτημένης εργασίας, παράξει κατά τις ώρες απασχόλησής του (είτε κατ' εντολή του εργοδότη του είτε όχι) προϊόν πνευματικού έργου (πχ τον κώδικα ενός προγράμματος Η/Υ), αυτό το προϊόν ανήκει στον εργοδότη του.
Όσον αφορά τις συνταγές τώρα, μπορεί στην ουσία να πρόκειται περί χημείας, αλλά όταν αφορά τη γεύση, υπάρχει πάντα και το "χέρι" του σεφ. Τρανό παράδειγμα: να κατέχεις από φαγητό, να είσαι δίπλα ακριβώς από τη γιαγιά σου (που είναι κορυφαία στη μακαρονάδα με κιμά), να κάνετε ακριβώς τις ίδιες κινήσεις και να βγάζετε δύο εντελώς διαφορετικά φαγητά.
Πάντα ο σεφ έχει τον τρόπο να βάζει την προσωπική του πινελιά σε μια συνταγή, είτε αυτό είναι φαγητό, είτε κοκτέιλ, είτε γλυκό είτε υγρό αναπλήρωσης.
Εύκολα, αν ισχύει το σενάριο αλλαγής μάγειρα, θα μπορούσε ο προηγούμενος να έδινε στον mixer 5 μπουκάλια άρωμα και να του έλεγε "ρίξε το β, ανακάτεψε, ρίξε το α και το ε, ανακάτεψε, ρίξε το δ, περίμενε, ρίξε το γ, ανακάτεψε για μία ώρα" και να είχαμε το Castle long που αγαπήσαμε. Το πως όμως έφτιαξε τα 5 μπουκάλια άρωμα, το καθένα ξεχωριστά, μπορεί να παίζει ρόλο. Και δεν μιλάω για αναλογίες, καθώς αυτές είναι σταθερές. Μιλάω για τον τρόπο και τη σειρά προσθήκης των επιμέρους στοιχείων για να φτιαχτούν τα υποτιθέμενα πέντε μπουκάλια που πάνε στην τελική μίξη.
Σαν το κοκκινιστό: αν πάρεις μια κατσαρόλα και ρίξεις μέσα κρέας, λάδι, κρεμμύδι, μπαχάρια, κρασί, νερό και τομάτα και μετά το βάλεις στη φωτιά, δεν θα φτιάξεις κοκκινιστό. Αν τσιγαρίσεις το κρεμμύδι, προσθέσεις αλάτι, βάλεις το κρέας, σωτάρεις, σβήσεις με κρασί, προσθέσεις μπαχάρια, τομάτα και νερό, θα γλύφεις τα δάχτυλά σου.
Ίδια υλικά, διαφορετική μέθοδος!

Αποσυνδεδεμένος gnkgr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2436 στις: Μαρτίου 16, 2017, 13:38 »
Συμφωνω και επαυξανω..... ΑΛΛΑ.....
Το Castle long ειναι το αγαπημενο μου υγρο. Το ατμιζω εδω και ενα χρονο ασταματητα.....
Συνηθως το προμηθευομαι απο τον Βασιλη (ecig Πατρας) αλλα και 2-3 φορες εχω παραγγειλει και απο καταστηματα στην Αθηνα συνηθως μαζι με αλλες αγορες (mod ατμοποιητες.... διαφορα).
Καποια στιγμη βρεθηκα Αθηνα για δουλειες πριν απο ενα εξαμηνο περιπου και ετυχε να παρω 3 30αμελα απο γνωστο καταστημα (δεν θα πω επωνυμια και θα καταλαβετε τον λογο). Ηταν τα τελευταια του οπως μου ειπε. Πληρωσα και εφυγα χωρις πολλα πολλα.
Φτανοντας Πατρα ανοιξα την σακουλιτσα να τα αποθηκευσω και ειδα οτι δεν ειχαν ταινια ασφαλειας οπως συνηθως....
Με εφαγαν τα φιδια αλλα σκεφτηκα μεγαλο καταστημα ειναι δεν μπορει να εχει γινει λοβιτουρα.....
Και ομως να που ειχε γινει. Δυστυχως δεν ηταν το Castle long που ηξερα.
Τηλεφωνημα παραπονα αλλα αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας που λενε και οτι τα φιαλιδια δεν ηταν σφραγισμενα οταν τα πηρα.... δυστυχως δεν τα ανοιξα εκεινη την ωρα μπροστα στον πωλητη..... Το αποτελεσμα ηταν να προσπαθησω να τα ατμισω αλλα ηταν αδυνατον μια γευση σαν να ατμιζω κατι απο σταυλο..... κατι σαν κοπρια θα ελεγα.....
Πεταχτηκαν οπως ηταν μαζι με την σακουλα.
Μετα απο αρκετο καιρο ετυχε να παραγγειλω τηλεφωνικα απο το ιδιο καταστημα ενα ατμοποιητη αρκετα μεγαλης αξιας (περιπου 150 ευρω) και ο πωλητης με ρωτησε τι υγρο ατμιζω για να μου κανει ενα δωρο μιας και μαζι με καποια αλλα παρελκομενα η παραγγελια εφτασε κοντα 220 ευρω..... του ειπα Castle long εχοντας ξεχασει οτι απο το ιδιο καταστημα ειχα παρει την κοπρια της προηγουμενης φορας.....
Μου εστειλε λοιπον την παραγγελια μου και μαζι ενα 30αμελο Castle long 12αρι.... σφραγισμενο....
Ικανοποιημενος το αφησα στην ακρη μεχρι να αδειασω το προηγουμενο που ατμιζα ηδη και καποια στιγμη μετα απο μια εβδοαμδα περιπου το ανοιξα. Η αληθεια ειναι οτι ειχε λιγο πιο ανοικτο χρωμα και ηταν λιγοτερο παχυρευστο αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια.
Το εβαλα στον ατμοποιητη μου και τραβωντας την πρωτη τζουρα επαθα το σοκ που ειχα παθει και με την προηγουμενη αγορα μου..... ναι η κοπρια επανηλθε..... και πλεον σφραγισμενη......
Δεν επικοινωνησα με το καταστημα γιατι θεωρησα οτι δεν υπηρχε λογος να σπαω τα νευρα μου αλλα υποσχεθηκα οτι οταν ανεβω Αθηνα θα τους το παω να το ατμισουν και να μου πουν την αποψη τους (ναι το εχω κρατησει.....)
Δεν αναφερω το ονομα του καταστηματος (αν και αν παρω την αδεια απο την διαχειρηση του forum θα μπορουσα να το κανω) αλλα απο οπουδηποτε εχω ατμισει Castle long ηταν αυτο που γνωριζω και ατμιζω με παθος..... 2 φορες ομως και χωρις να ειναι νεες παρτιδες (εχω και το φιαλιδιο σαν αποδειξη αυτου) επαθατετοι σοκ που δεν μπορειτε να φανταστειτε.....
Πολυ θα ηθελα να ηταν τυχαιο το γεγονος αυτο αλλα δυο φορες και μαλιστα απο το ιδιο καταστημα...... φανταζομαι οτι δεν ηταν.
Δεν εχω παρει ακομα τα δεκαμελα γιατι εχω κανει αποθεμα απο 30αμελα αλλα ελπιζω οταν παρω να μην παθω σοκ.......
Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα φανταζομαι οτι καμια φορα και τα καταστηματα απο οπου αγοραζουμε εχουν και την ευθυνη αυτου που μας πουλανε.......

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2017, 13:45 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2437 στις: Μαρτίου 16, 2017, 13:51 »
Θα με βάλετε τώρα στον πειρασμό να πεταχτώ μέχρι το κοντινό vapeland να πάρω ένα 18άρι castle long....

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2438 στις: Μαρτίου 16, 2017, 14:07 »
gnkgr μάλλον πήρες απο την περίφημη Ιταλική παρτίδα Castle long της vapeland και εσύ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2439 στις: Μαρτίου 16, 2017, 14:08 »
Θα με βάλετε τώρα στον πειρασμό να πεταχτώ μέχρι το κοντινό vapeland να πάρω ένα 18άρι castle long....


Και μένα να πάω σπίτι και να ατμίσω γρήγορα γρήγορα όσο Reserve του 15 μου έχει μείνει, για να το θυμάμαι όπως πρέπει...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2440 στις: Μαρτίου 16, 2017, 14:19 »
gnkgr μάλλον πήρες απο την περίφημη Ιταλική παρτίδα Castle long της vapeland και εσύ...
Ναι αλλά τι ήταν αυτή η παρτίδα ? Επειδή είχε ιταλικό αυτοκόλλητο στη συσκευασία θα διέφερε και στη γεύση  :confused1: ?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2441 στις: Μαρτίου 16, 2017, 14:20 »
Απλά δεν είχε castle long μέσα... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2442 στις: Μαρτίου 16, 2017, 16:01 »
Ήταν δηλαδή σαν να έπαιρνες castle long αλλά να άτμιζες κάτι άλλο :)) :))
Μου κάνει πάντως εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2443 στις: Μαρτίου 16, 2017, 16:11 »
χαμενο δεν θα παει,εχω ενα τραπεζακι ξυλινο και θα το περασω βερνικι

Αποσυνδεδεμένος gnkgr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2444 στις: Μαρτίου 16, 2017, 17:06 »
gnkgr μάλλον πήρες απο την περίφημη Ιταλική παρτίδα Castle long της vapeland και εσύ...
Έλα υπήρξε τέτοια παρτίδα? Μάλλον γιαυτό μου έδωσαν με τέτοια ευκολία 30 ml δωδεκάρι χωρίς να το πολύ σκεφτούν σαν δώρο..... Αλλά αδερφέ μου πολύ βρώμα...... Κυριολεκτικά σαν να άτμιζα  σκ@@@@@ ήταν...... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias