vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

418 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Milarepa, Panokali, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1755 στις: Αυγούστου 26, 2016, 13:27 »
Καλημέρα.

Έχει κάποιος αυτόν τον ατμοποιητή

Τον IJOY Limited (όχι όμως τον Plus), ώστε να μας πει δυο λόγια.
Κάτι πήρε το μάτι μου πως δεν μαυρίζει αντιστάσεις/βαμβάκι για αρκετά ml.
Φαίνεται πολύ αξιόλογος και διαθέτει μεγάλη διευκόλυνση στο στήσιμο, ειδικά στην τοποθέτηση του βαμβακιού.
 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1756 στις: Αυγούστου 29, 2016, 10:44 »
Τι έγινε μωρέ;
Κανείς δεν τον έχει; ???

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1757 στις: Αυγούστου 29, 2016, 11:48 »
Εγώ δεν τον έχω αλλα έχω βάλει στο μάτι τον plus. Τον δοκιμασα για μερικές τζουρες κ μου άρεσε πολύ η ομαλή αίσθηση της τζουρας του. Το μόνο αρνητικό ότι είναι μεγάλος κ θέλει το ανάλογο μοντ για να ταιριάξει οπτικά. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τον απλό για ένα κ μόνο λόγο. Το πάνω καπάκι που ρυθμίζει την εισαγωγή αέρα είναι πλαστικό κ έρχεται πολύ κοντά στις αντιστάσεις. Δεν ξέρω αν κ τι επιπτώσεις θα έχει αυτό αλλά εγω προσωπικά νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με το μεταλλικό του plus.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1758 στις: Αυγούστου 29, 2016, 11:52 »
Το μαύρισμα των αντιστάσεων και του βαμβακιού δεν εξαρτώνται από τον ατμοποιητή, αλλά κυρίως από τα υγρό που επιλέγεις και ελάχιστα από την ποιότητα του σύρματος και του βαμβακιού.
Ο iJoy Limitless είναι με διαφορά ο πιο αεράτος ατμοποιητής που είχα ποτέ. Σαν να μην έχεις τίποτα στο στόμα και να... αναπνέεις απλώς...
Αν σου αρέσουν αυτού του είδους οι τζούρες go for it  ;)

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1759 στις: Αυγούστου 29, 2016, 11:57 »
Συγκριτικά με avocado 24 μου φάνηκε πιο αθόρυβη κ ομαλή ή τζουρα του. Εννοείται ότι είναι αερατος.
Επίσης συμφωνω σχετικα με το μαύρισμα. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ο ατμοποιητης.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1760 στις: Αυγούστου 29, 2016, 13:50 »
Παίδες,
δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.
Έχω γράψει στα ανάλογα νήματα για Fodi F2 και Avocado 22άρι για τον πόνο μου...:( ...έχω ανεβάσει και φωτό
Ατμίζω σκέτη βάση. Ecig 9άρα νικοτίνη 60PG/40VG ή και ATMOS Balanced που την φτιάχνω ~8άρα.
Ακόμα δοκίμασα και Pink Mule 70PG/30VG.
Σύρματα GeekVape SS316L 0,32mm, ένα SS316L της ECIG αγνώστου TCR (το έχω βάλει από 88 έως 120) και UD Kanthal A1 0,32mm. Αντιστάσεις 1,1 - 1,4 Βαμβάκι Cotton Bacon & Koh Gen Do.
Τζίιιιιιιφος λέμε! Στα 3 ml η αντίσταση και το βαμβάκι παίρνουν ανοιχτό καφέ χρώμα και στα 10 ml θέλουν άλλαγμα. Η αντίσταση δεν πιάνει μάκα, αλλά γίνεται μαύρη καθώς και το βαμβάκι από κάτω.
Ο έλεγχος θερμοκρασίας δείχνει να δουλεύει κανονικά. Έχω δοκιμάσει σε δύο VTC mini, σε ένα SMOK με  VW μόνο και τώρα στο HCIGAR VT75. Τίποτε λέμε!  Μαυρίλα...

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1761 στις: Αυγούστου 29, 2016, 13:53 »
Στείλε φώτο με το στήσιμο .δοκίμασε και με περισσότερο βαμβάκι στην μέση και οι σπείρες να ισαπεχουν ανάμεσα και να μην ακουμπάνε η μία με την άλλη σε κανένα σημείο .δοκίμασες με στεγνό βαμβάκι να πατήσεις το fire να δεις αν ο έλεγχος θερμοκρασίας λειτουργεί κανονικά ? Μήπως πρέπει να χαμηλώσεις λίγο την θερμοκρασία .κάνε το τεστ με στεγνό βαμβάκι από χαμηλή θερμοκρασία και ανέβαινε μέχρι να το μαυρίσει .εκεί θα καταλάβεις μέχρι που είσαι

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1762 στις: Αυγούστου 29, 2016, 13:59 »
Βαμβάκια στους ντρίπερς αλλάζω 2 φορές μέσα στην νύχτα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1763 στις: Αυγούστου 29, 2016, 14:42 »
@apostolisk4
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Για να μην γεμίζω γύρω γύρω με φωτό, Εδώ, μπορείς να δεις στήσιμο στον Avocado
και Εδώ, θα δεις ένα στήσιμο στον Fodi F2. Και θα δεις και τις ανάλογες παρατηρήσεις.
Δεν ξέρω πια τι να κάνω.

@savo
Βαμπίρ είσαι μωρέ; :))

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1764 στις: Αυγούστου 29, 2016, 14:51 »
Μήπως ακουμπάνε στο πίσω μέρος ? Όχι σε αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες αλλά ακριβώς από πίσω .ελέγξε το λίγο

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1765 στις: Αυγούστου 29, 2016, 15:09 »
Mια χαρά είναι οι αντιστάσεις έτσι πως δείχνουν τουλάχιστον.  Φυσιολογικό είναι να αλλάζει χρώμα το βαμβάκι ακόμα και βάση να είναι.  Δεν θέλεις να δεις τι εστί μαυρίλα στα 3 ml με Five pawns και κάποιο άλλο από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1766 στις: Αυγούστου 29, 2016, 15:47 »
@Λοξίας
Κι εμενα φυσιολογικο μου φαινεται το βαμβακι, για να μην πω πως ειναι και σε τελεια κατασταση. Εχω κανει ετοιμο υγρο και ηταν ΟΛΑ μαυρα μεσα στα 2 ml μονο, μεχρι και η καμπανα μου. Στα δικα μου υγρα το KGD αντεχει 8 ml περιπου θα ελεγα, αλλες φορες πολυ περισσοτερο, αλλες λιγοτερο. Αναλογα το υγρο. Το μονο που αντεχει αισθητα παραπανω ειναι το fiber freaks original που δεν ειναι βαμβακι ουσιαστικα.

Και για να σε προλαβω, ναι. Και μενα στην αρχη μου κακοφανηκε και ξενερωσα και νομιζα πως εκανα εγω κατι λαθος.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1767 στις: Αυγούστου 29, 2016, 15:53 »
Δεν ακουμπάει πουθενά η αντίσταση Απόστολε.
Τελικά θα καταλήξω στο ότι είναι φυσιολογικό, όπως λέει ο savo και ο Tortugas. Και όντως ξενέρωσα! Ευχαριστώ παιδιά!

Τέσπα, κάθε 2 ημέρες, στα 12 ml, αλλάζω και αντίσταση και βαμβάκι, παρ' όλο που η "αίσθηση" της βάσης δεν έχει αλλάξει και ούτε παίρνω κάποιο είδος άσχημης γεύσης. Αλλά αφού είναι πάμφθηνη η αλλαγή, ας κάνω και τον λεφτά... :))

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1768 στις: Αυγούστου 29, 2016, 15:56 »
Σχετικά με το μαύρισμα του βαμβακιού, είχε δώσει μια συμβουλή ο Ohmboy Josh σε ένα από τα βίντεο του. Συγκεκριμένα, είχε πει ότι αν η τζούρα συνεχίζει, για λίγα δευτερόλεπτα αφότου έχουμε αφήσει το fire, τα κατάλοιπα στο βαμβάκι είναι λιγότερα. Την συμβουλή του την ακολουθώ μέχρι σήμερα - αλλά το αν ισχύει και γιατί δεν το γνωρίζω. Ούτως ή άλλως, με τα custards που κάνω, μετά από 7-8ml, δεν έχει νόημα  :))

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1769 στις: Αυγούστου 29, 2016, 16:10 »
@Λοξίας
Προσωπικα αλλαζω βαμβακι οταν πεσει η γευση ή πιανει και δεν τροφοδοτει καλα. Δεν ειναι στανταρ αυτα και με σκετη βαση λογικα θα αντεχουν πολύ. Οι αντιστασεις δεν χρειαζονται αλλαγμα τοσο συχνα, το βαμβακι μονο. Τα συρματα που εχεις δεν ξερω ποσο κρατανε ομως και πως καθαριζονται γιατι ειμαι του kanthal, ας πει καποιος αλλος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172375 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364