vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

537 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Tem, Jorge, kosktaxi

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2235 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:12 »
Τον tripod τον έχω και εγώ. Για την ακρίβεια έχω δύο.
Ο ένας σε mtl στήσιμο με απλό σύρμα και το μόνο που έχω να προσθέσω στον προλαλήσαντα είναι πως Δυστυχώς το afc είναι σαν να μην υπάρχει. Αν ωστόσο βρεις τη pin που σε βοηθάει είναι εξαιρετικός.
Ο δεύτερος μου έχει στήσιμο (r)dl με ένα απλό Clapton χωρίς το chimney reducer. Η γεύση του είναι εξαιρετική, ο θόρυβος σχετικά χαμηλός αλλά είναι αρκετά restricted.
Και οι δύο δουλεύουν άψογα, τα πάντα περιστρέφονται βούτυρο και χωρίς διαρροές από τις ενώσεις/orings.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2236 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:33 »
...ποιους 2 θεωρείς ως πιο γευσάτους?
Εγώ προσωπικά & για τα υγρά που κάνω δεν βρίσκω διαφορά. Αλλά δεν κάνω & περίπλοκες μίξεις, από την άλλη. Θεωρητικά, ίσως ένα προβάδισμα να έχει ο Millennium, με τις 3 διαφορετικές καμπάνες. Στα υπόψη, ότι η εταιρεία ξεκίνησε φτιάχνοντας γκουρμέ ΝΕΤ υγρά (για να δώσω ένα μέτρο ως προς τον προσανατολισμό). Οπότε δίνουν (παρμένα από τους ιταλούς ρηβΓιούερζ):
-Μικρή καμπάνα (φέρνει σε κάτι από gus): Τονίζει τις ξηρές νότες
-Μεσαία (φέρνει σε πχ Eviva, αλλά έχει σπιράλ ραβδώσεις στον θόλο της): Επιταχύνει την ροή & τονίζει τις ξηρές νότες.
- Μεγάλη (φέρνει σε Taifun gtr): Τονίζει τις γλυκειές/φρουτώδεις νότες.

Δυστυχώς το afc είναι σαν να μην υπάρχει. Αν ωστόσο βρεις τη pin που σε βοηθάει είναι εξαιρετικός.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή είναι & η σωστή συμπεριφορά του. Τον αέρα τον καθορίζει το εσωτερικό πινάκι & όχι το afc. Εχουν βγάλει επίσης σταθερά πινζζζ για DtL, εδώ.

EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:52 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2237 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:38 »
Οπότε Millennium ο ένας και βλέπουμε(Μάλλον θα τσιμπήσω και τον Integra).Άμα κλωνάρουν και το nano κιτ που βγάλανε οι Ιταλοί γίναμε!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2238 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:53 »
Εσύ είσαι ο καπετάνιος. Εγώ μόλις τελείωσα ένα τανκ του Millennium & τώρα ατμίζω τον Τρίποδα πάντως. Και μία άλλη παράμετρος. Με τον Millennium & γέμισμα από κάτω (5ml) μου δίνει κάπου 400 puffs. Ο Tripod (3.4 ml) γύρω στα 320-340 & Integra (4 ml) γύρω 350. Αυτά με kanthal 26G, 2.5 id, γύρω στο 1Ω & στα 15W. ;D

* Από την περιγραφή σου, στον Tripod θα κατέληγα, λόγω mtl& dtl, πάντως. Πράγμα που καταφέρνει & ο Integra, αλλά είναι πολύ πιό ευαισθητούλης. Ο Millennium σίγουρα για mtl προσανατολοσμό. Καλές...παντόφλες, Μήτσε!!!!  :fight_fryingpan:

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2239 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 21:58 »
treloneritis,φανταζομαι ολες οι πληροφοριες κ τα σχολια που παρεθεσες,αναφερονται ξεκαθαρα μονο σε κλωνους του εκαστοτε ατμοποιητη,ετσι??Ρωταω,γιατι θα τα παρω τοις μετρητοις σε καποια επομενη αγορα.. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2240 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 22:06 »
Σταύρο μου, αν εξαιρέσεις τα fixed pinάκια του Τρίποδα, που είναι γνήσια (& που φυσικά δεν έχω, καθότι Dtl), ;, όλα τα υπόλοιπα αφορούν καρακινεζοκλώνους. :bye:

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2241 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 22:14 »

Ευχαριστω,γιατι εγω μονο για αυθεντικους κινεζοκλωνους ενδαιφερομαι..Δε παιζουμε με αυτα.. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2242 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 22:44 »
Εσύ είσαι ο καπετάνιος. Εγώ μόλις τελείωσα ένα τανκ του Millennium & τώρα ατμίζω τον Τρίποδα πάντως. Και μία άλλη παράμετρος. Με τον Millennium & γέμισμα από κάτω (5ml) μου δίνει κάπου 400 puffs. Ο Tripod (3.4 ml) γύρω στα 320-340 & Integra (4 ml) γύρω 350. Αυτά με kanthal 26G, 2.5 id, γύρω στο 1Ω & στα 15W. ;D

* Από την περιγραφή σου, στον Tripod θα κατέληγα, λόγω mtl& dtl, πάντως. Πράγμα που καταφέρνει & ο Integra, αλλά είναι πολύ πιό ευαισθητούλης. Ο Millennium σίγουρα για mtl προσανατολοσμό. Καλές...παντόφλες, Μήτσε!!!!  :fight_fryingpan:
Το ίδιο setup έχω τώρα στον  κλωνοEmotion.Kanthal 0,4 mm 2,5 διάμετρο 7 wraps περίπου 1ωμ και 15 watt,στό B deck και με το δεύτερο μεγαλύτερο reducer.Το dtl σετάκι για τον τρίποδα έχει όσο ένας κλώνος ακόμα και δε περισσεύουν.Θα δω πως θα κάτσει η φάση με τον χιλιετία και θα δω.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2243 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 23:17 »
Ok, ένα μέτρο σύγκρισης με τον Emotion,τότε. Αν θυμάμαι καλά, το πινάκι που χρησιμοποιείς είναι 2mm.
Ο Τρίποδας έρχεται με 1.0mm/1.2mm/ 1.5mm/1.8mm. Μπορείς επίσης να αφαιρέσεις τα πινζζζ, οπότε έχεις 5 ολόκληρα mm!!!  ;D
 Ενώ ο Χιλιετίας έρχεται με ένα  pin 1x1.8mm & ένα στενότερο με 2 τρύπες που συνολικά ισοδυναμούν με 1.7mm (& ένα 1χ1mm που δίνει η Ulton, extra).
Καταπώς τα λες, παίζεις κοντά στα 2mm & από τους δύο παίρνεις 1.8mm max. Αν σε καλύπτουν καλώς. Και φυσικά δεν έχεις λόγο να κοιτάς προς τα γνήσια DtL inserts. 

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2244 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 23:43 »
Ναι 2 mm είναι αυτό το pin αλλά δε μου κάθεται καλά,μου φαίνεται ότι θέλει κάπως λιγότερο αέρα(σαν τον αέρα που είχε ο hurricane 1.3 στο τέρμα).Και τα 2 μικρότερα pin παραείναι μικρά για 40ρι σύρμα(το ένα είναι 1,3 mm το άλλο  δεν έχω ιδέα).Όπως τα λες ο χιλιετίας θα δουλέψει με το 40ρι κομπλέ(1 μμ pin δε το παλεύω) και ο emotion θα κατέβει στο w deck με το δεύτερο μικρότερο pin για το 30ρι σύρμα και τα καπνικά.Θα δείξει.Tripod και Integra τα κόβω περιττές αγορές.

(Sorry,ερωτήσεις express λέει το νήμα.Αν υπάρχει θέμα να μετακινηθεί στο κατάλληλο)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2245 στις: Φεβρουαρίου 18, 2020, 23:59 »
Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην όμορφη συζήτηση αλλά μια απορία την έχω ρε συ Δημήτρη και θα σκάσω αν δεν την κάνω. Εσύ αντί να προσαρμόζεις το σύρμα στον ατμοποιητή, διαλέγεις ατμοποιητή ανάλογα με το σύρμα που θες να χρησιμοποιείς? Κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2246 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 00:06 »
Εχω ένα σύρμα που μου έχει κάτσει καλύτερα για κάθε στυλ ατμίσματος που εφαρμόζω αναλόγως τα κέφια,0,30 για (σχετικά) τσιγαρισία,0,40 για χαλαρή MTL και 0,50 restricted DL.Και ψάχνω και τον ανάλογο ατμοποιητή που θα μου δουλεύει καλύτερα για το καθένα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2247 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 00:15 »
Καλά κατάλαβα λοιπόν αλλά εξακολουθεί να μου φαίνεται λίγο ανορθόδοξο κριτήριο αυτό και αρκετά περιοριστικό, γιατί ένας καλός ατμοποιητής όπως αυτοί που αναφέρθηκαν, μπορεί να αποδώσει με διάφορα σύρματα και συνδυασμούς, σε διάφορα στυλ ατμίσματος. Ωστόσο αν εσύ καλύπτεσαι με τα standards που έχεις θέσει, πάω πάσο, καλή αναζήτηση :)

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2248 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 09:02 »
Καλημέρα σας σατανάδες... Με αυτά που διάβασα ψήθηκα για τον Tripod. Αλλά υπάρχει Ελλάδα? To google μου βγάζει μόνο για εκτος.....

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2249 στις: Φεβρουαρίου 19, 2020, 12:29 »
Με αυτά που διάβασα ψήθηκα για τον Tripod. Αλλά υπάρχει Ελλάδα?
Οχι :nope:
  To google μου βγάζει μόνο για εκτος.....
Ναι ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60450 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz