vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

462 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, komos

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #660 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 11:15 »
Εχτές στην τεράστια καφετέρια Πισίνα στην Ζέα στον Πειραιά, ήταν 5-6 άτομα μέσα και έξω είμαστε καμιά 50ριά άτομα. Κάτω από τις ανοιχτές ομπρέλες και με αναμένες τις σόμπες εξωτερικού χώρου. Καπνιστές και καμιά 10ριά ατμιστές.




Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #661 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 11:24 »
Και δεν αποκλείεται έξω με τους καπνιστές/ατμιστές να ήταν πιο πολλοί άκαπνοι από αυτούς που ήταν μέσα στο μαγαζί, για την παρέα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #662 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 13:48 »
Πραγματικά είδα ελάχιστους σε εσωτερικό χώρο. Επίσης σε πολλές περιπτώσεις οι εξωτερικοί χώροι μάλλον δεν πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου. Το πιθανότερο είναι ότι θα πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις εκ μέρους των καταστηματαρχων αν θέλουν να αποφύγουν τα πρόστιμα. Τελικά η απαγόρευση έγινε για λίγους. Καλώς ή κακώς στην ελληνική πραγματικότητα τα καταστήματα είναι αδύνατο να συντηρηθουν από μη καπνιστές / μη ατμιστες. 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #663 στις: Δεκεμβρίου 14, 2019, 14:42 »
αυτο που με ξεπερνάει είναι σε κάποια θεάματα που έχουν φουλ τα καπνικά με την φτηνή Pg να ντουμανιάζει το σύμπαν, αλλά είναι παράνομο το λιλιπούτειο συννεφάκι της καθαρής γλυκερίνης μου με το ελάχιστο αρωματάκι. 
Η υποκρισία στο μεγαλείο της. 

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #664 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 04:59 »
Ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να γίνει λέσχη ατμιστων?  Όπου θα λειτουργεί ως καφετέρια, μουσική κτλ αλλά με άδεια λέσχης. Χωρίς τους εξωτερικούς παγωμένους χώρους που έχουν πλέον τα καφέ και είναι σαν απομόνωση.
Στους παράλογους νόμους νομίζω πρέπει να βρεθούν λύσεις. Γιναμε το θήραμα σαν κοινοί εγκληματίες. Αισθάνομαι τον ρατσισμό στο πετσί μου και δυστυχώς από λίγες συζητήσεις επί του θέματος ούτε με την πλειοψηφία των ατμιστων βγάζω άκρη οι οποίοι, κι όντως χωρίς ενημέρωση σου αντιτάσσουν: αυτό ισχύει σ όλη την Ευρώπη! (Δεν ισχύει γιατί υπάρχουν κλειστοί χώροι καπνιστών με ξεχωριστή είσοδο!). Και το ακόμα πιο κορυφαίο: δεν θα πάθεις τίποτα αν δεν ατμιζεις, για την υγεία σου έγινε ο νόμος!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #665 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 10:25 »
Έχω την εντύπωση ότι τέτοιες  άδειες δεν δίνονται πια.
Σε πρόσφατη συζήτηση με άνθρωπο που έχει τέτοια άδεια (λέσχη φίλων μουσικής) στην κατοχή του , εδώ και μια δεκαετία
μου είπε οτι υπάρχουν μόνο καμιά 300αριά τέτοιες άδειες πανελλαδικά και δεν χορηγούνται νέες .
Πάντως και στο δικό του το μαγαζί ο κόσμος στον εξωτερικό χώρο καπνίζει και ατμίζει.
Μάλλον ένας δικηγόρος γνώστης του θέματος ίσως να μπορέσει να σε κατατοπίσει περισσότερο .

Προφανώς οποιαδήποτε λέσχη , έχει καταστατικό  (που υπογράφεις) , μέλη και κανόνες.
Τώρα κατά πόσο αυτό μπορεί να λειτουργήσει δεν ξέρω ....

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #666 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 13:20 »
Πού ακριβώς υπάρχουν κλειστοί χώροι καπνιστών; Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ και μένω Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια. Κάπνισμα και ατμισμα έξω. Ούτε καν σόμπες.

Να πω την αλήθεια επισκέφτηκα πρόσφατα την Ελλάδα για διακοπές και χάρηκα που επιτέλους εφαρμόστηκε ο νόμος. Επιτέλους καθαρός αέρας σε καφετέριες και εστιατόρια. Αυτό με το κάπνισμα είχε γίνει αστείο πλέον.

Όσο για το ατμισμα, για εμένα, καλώς και αυτό απαγορεύεται. Ειδικά όπως έχει γίνει η κατάσταση με τα σύννεφα κλπ, μια χαρά θα την βγάλουμε και έξω και ας αφήσουμε τα παιδιά μας και τους μη καπνιστές/ατμιστές στον καθαρό τους αέρα.

Ξέρω ότι η άποψή μου δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά τι να κάνουμε. Κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό στην Ελλάδα.

Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #667 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 13:43 »
Δεν είναι ότι δεν αρέσει η άποψή σου, απλά αν την αποσυνθέσεις πρόκειται ουσιαστικά για επιβολή από την ακριβώς αντίθετη μεριά. Πριν επέβαλαν οι μισοί περίπου το αν θα καπνίζεις σε κλειστούς χώρους, τώρα θα επιβάλλουν οι άλλοι μισοί το να μην.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #668 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 13:47 »
@iPant.σεβαστη
η γνώμη σου . Ας σεβαστούμε όμως και τη γνώμη καπνιστών ατμιστων να αυτοδιαδετουν την ελευθερία τους. Προσωπικά δεν έχω σχέδια ατμιστικης ή καπνιστικης λέσχης. Διάβασε όμως αυτό καθώς και όλα που τα λέμε φίλοι από εξωτερικό.κ
Καθώς και θα γίνει με τα έσοδα των καφέ. Παραθέτω ένα
Λινκ.κι.οπιος θέλει αςτο ψάνει
Καλά διανοειτε καφέ και ποτό χωρίς ατμό?!


BREAKING NEWS:

Χρηματιστήριο: Με κέρδη στις 891 μονάδες | Παραμένει στη φυλακή ο Αρτέμης Σώρρας | Σχολεία: Ποιοι εκπαιδευτικοί θα πάρουν έξτρα ημέρες άδειας στις γιορτές; | Άγιο Όρος: Αυτοκτόνησε 28χρονος κρατώντας αγκαλιά μια εικόνα | Επιθέσεις σε τράπεζες και κατάστημα φαγητού, στην Καισαριανή

Δημιουργήθηκε η πρώτη Λέσχη Καπνιστών στην Αθήνα-Πού βρίσκεται

13 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019 | ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

Μετά την αυστηρή εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου, οι καταστηματάρχες πέρασαν στην αντεπίθεση καθώς πολλοί ήταν εκείνοι που διαμαρτύρονταν για πτώση του τζίρου και μείωση του αριθμού των πελατών. Έτσι, η πρώτη Λέσχη καπνιστών είναι ήδη γεγονός…




Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #669 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 15:46 »
Αυτό που είπα έχει καθαρά να κάνει με την «παραπληροφόρηση» ότι στο εξωτερικό υπάρχουν κλειστοί χώροι για καπνιστές. Η μοναδική προηγμένη χώρα  που έχω επισκεφτεί και επιτρέπεται το κάπνισμα είναι η Ιαπωνία και πίστεψέ με έχω επισκεφτεί πολλές.

Από εκεί και πέρα μακάρι το κάπνισμα να ήταν ο μοναδικός τρόπος στέρησης της προσωπικής ελευθερίας του ανθρώπου. Εδώ έχουν γίνει αλλά κι αλλά, σε αυτό «επαναστατούμε»;

Στα περί μείωσης εξόδων επιχειρήσεων κλπ, αυτό είναι σεβαστό, αλλά εμένα προσωπικά δεν με αποτρέπει το να βγω έξω να πιω έναν καφέ ή να φάω ένα φαγητό, το γεγονός ότι απαγορεύεται να καπνίσω. Θέμα συνήθειας είναι και θα γίνει mainstream και στην Ελλάδα και θα ξεχαστεί σύντομα

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #670 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 16:02 »
Από εκεί και πέρα μακάρι το κάπνισμα να ήταν ο μοναδικός τρόπος στέρησης της προσωπικής ελευθερίας του ανθρώπου. Εδώ έχουν γίνει αλλά κι αλλά, σε αυτό «επαναστατούμε»;

 .....Θέμα συνήθειας είναι και θα γίνει mainstream και στην Ελλάδα και θα ξεχαστεί σύντομα
1967-1974 υπήρχε ένας νόμος που απαγόρευε "" την συνάθροιση " πολιτών πέραν των τριών. Αυτοί που δεν υπάκουαν , είχαν συνέπειες που δεν ήταν χρηματικό πρόστιμο.
Πίστεψέ με, υπάρχουν πράγματα και καταστάσεις που ΔΕΝ συνηθίζονται ποτέ. Οπως πχ η σχεδόν καθολική απαγόρευση του ατμίσματος και του καπνίσματος....

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #671 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 16:21 »
Απόλυτα ατυχής η σύγκρισή σου! Και με πολιτικές προεκτάσεις που δεν συνάδουν με το ύφος του φόρουμ. Προς αποφυγήν ρετσινιάς, είμαι πολύ μακριά από χουντικός και δεξιός. Ούτε καν κέντρο

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #672 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 16:33 »
Πού ακριβώς υπάρχουν κλειστοί χώροι καπνιστών; Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ και μένω Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια. Κάπνισμα και ατμισμα έξω. Ούτε καν σόμπες.
Νομίζω ότι τα παραλές λίγο. Και σόμπες υπάρχουν και ταράτσες υπάρχουν και private club υπάρχουν.
https://www.barchick.com/bar-chat/bars-for-smoking-in-winter
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2019, 17:56 από camber »

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #673 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 17:00 »
Πού ακριβώς υπάρχουν κλειστοί χώροι καπνιστών; Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ και μένω Αγγλία εδώ και πολλά χρόνια. Κάπνισμα και ατμισμα έξω. Ούτε καν σόμπες.

Να πω την αλήθεια επισκέφτηκα πρόσφατα την Ελλάδα για διακοπές και χάρηκα που επιτέλους εφαρμόστηκε ο νόμος. Επιτέλους καθαρός αέρας σε καφετέριες και εστιατόρια. Αυτό με το κάπνισμα είχε γίνει αστείο πλέον.

Όσο για το ατμισμα, για εμένα, καλώς και αυτό απαγορεύεται. Ειδικά όπως έχει γίνει η κατάσταση με τα σύννεφα κλπ, μια χαρά θα την βγάλουμε και έξω και ας αφήσουμε τα παιδιά μας και τους μη καπνιστές/ατμιστές στον καθαρό τους αέρα.

Ξέρω ότι η άποψή μου δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά τι να κάνουμε. Κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει και αυτό στην Ελλάδα.

Εγω σε ταξιδια Γερμανια, Αυστρια, Βελγιο, Ελβετια, μια χαρα εβρισκα μαγαζια καπνιστων. Μη λεμε ο,τι να ναι ελεος. Μια αναζητηση μακρια ειναι η αληθεια στο google για οποιον ξερεις τις γλωσσες. Raucherbar αναζητήστε στις παραπάνω χώρες και θα δειτε ότι μια χαρα παιζουνε μαγαζια καπνιστων. Και προσωπικά τέτοια αναζητώ όταν ταξιδεύω σε πόλεις εξωτερικού. Φτάνει πια με την καραμελα της Ευρωπης και τους αντικαπνιστες που εχουν ταξιδεψει παντου και δεν ειδαν πουθενα καπνιστή σε μαγαζί. Λουξεμβούργο δεν καπνίζανε ώρες φαγητού μεσημέρι και απόγευμα και όλες τις άλλες ώρες όπου ήθελες. Ιταλία μου επετρεπαν κανονικα να ατμισω σε καποια καφε. Έλεος. Δεν είπαμε να πνιγεί ο μη καπνιστής αλλά φτάνει με το παραμύθι ότι παντού έτσι είναι. Να υπάρχει μέριμνα και για εμάς ζητάμε και να μην υπάρχει αποκλεισμός, χωρίς να παραβιάζεται το δικαίωμα ούτε το δικό μας ούτε και του μη καπνιστή στη δημόσια έξοδο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #674 στις: Δεκεμβρίου 15, 2019, 17:23 »
Εγω θα συμφωνήσω με camber, 
οπου μπορεις ατμιζεις

Κεντρο Αθήνας, ρεμπετομαγαζο,  το μισο μαγαζι εξω καπνιζει, 
και οι μουσικοι εξω πηγαιναν 

στην ταπεινη μου φραουλιτσα κανεις δεν μιλησε, 




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364