vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

594 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dimitraf, Alexander20, bakoulini, Giannis.B, Ποντικός

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 23, 2013, 23:17 »
...καπου παρακαλω εδω να κλειδωσει το θεμα, δε νομιζω οτι μπορει να ειπωθει κατι παραπανο, καλυτερα και ...πειστικοτερα.
ευγε slammer

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 23, 2013, 23:45 »
Σωστός slammer...
Κάτι αντίστοιχο είχα προσπαθήσει να εκφράσω και εγώ (από άλλη οπτική γωνία αλλά με το ίδιο πράγμα στο μυαλο) εδώ..

http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=14122.msg525303.msg#525303

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 23, 2013, 23:55 »
Σωστά urahara, και ο συλλογισμός σου είναι σε σωστή βάση. Και εμενα με προβλημάτισε η παράμετρος του πάχους του πυρήνα, που σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο αλλά στη προσπάθεια μου να πάρω αποτελέσματα και δοκιμάζοντας πιο χοντρές και πιο λεπτές διατομές δεν παρατήρησα σημαντική επίδραση, ισως γιατί όλοι μας στις αντιστάσεις μας χρησιμοποιούμε αρκετά χονδρά φιτίλια για καλύτερη τροφοδοσία, τόσο χονδρά που η θερμική τους επίδραση δεν επιρρεάζει το κυρίαρχο γεωμετρικό μέγεθος που είναι το μήκος του σύρματος. Ισως τελικά ο λόγος που χρησιμοποιούνται πολύ χονδρές διατομές φιτιλιών (πάνω από 2mmx2) δεν είναι ούτε η τροφοδοσία, αλλά η ανάγκη να βολέψει κανείς το μήκος του σύρματος σε ένα λογικό αριθμό σπειρών.
Πιστεύω ότι για τον ακριβή υπολογισμό του φαινομένου πρέπει να λάβει κανείς υπόψη του, πέρα από την απόσταση των σπειρών, τη διατομή του πυρήνα, το υλικό του πυρήνα και το εμβαδόν του σύρματος... αλλα μια τέτοια ανάλυση την αφήνω για θεωρητικούς του είδους, εμείς θέλουμε πρακτικά αποτελέσματα... που σημαίνει, ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ που με κάποια αξιοπιστία θα μπορούμε να αξιολογούμε το φαινόμενο.


ΥΓ: Με την ευκαιρία δείτε και ενα πρόγραμμα υπολογισμού-αξιολόγησης αντιστάσεων που έγραψε ο συνατμιστής anapofasistos στον οποίο είχα περιγράψει τον συλλογισμό μου περί αξιολόγησης φιτιλοαντίστασης (ευχαριστώ για το Slammer Edition). Στο πρόγραμμα έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στους υπολογισμούς της γεωμετρίας και του υπολογισμού της αντίστασης.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10841.msg405863.html#msg405863
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2013, 00:06 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 24, 2013, 11:07 »
Όλα καλά και όλα σωστά.
Κανείς δεν έβαλε όμως και τη συμπεριφορά των υγρών αναλόγως βαττ.
Υπάρχουν υγρά τα οποία τα σπάνε στα ψηλά βαττ και υπάρχουν και υγρά τα οποία δίνουν μόνο καΐλα.
Για μένα που συνειδητά έχω περιορίσει τις επιλογές μου σε ατμοποιητές του εμπορίου και σε 2 μόλις μοντ, εκεί παίζεται το παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 24, 2013, 11:34 »
Σωστά... κάποια υγρά καταστρέφονται με την υψηλή θερμοκρασία, κλασικό παράδειγμα το Atmos Cherry που μου αρέσει πολύ....
Αν του ρίξεις πάνω από 0.17 W/mm  γίνεται άλλο υγρό... υπάρχουν όμως και υγρά που έχουν μεγάλη αντοχή, παράδειγμα τα καπνικά της FA που κρατάνε τη γεύση τους και αρκετά πάνω από 0.20W/mm... ίσως να έχει να κάνει με την αρωματική ουσία... δεν είμαι χημικός οπότε μέχρι εκεί πάει η γνώση μου....
Σε κάθε περίπτωση όμως το κριτήριο είναι η πυκνότητα ενέργειας, τα W/mm και όχι η τιμή των W.
Τα clearomizers του εμπορίου επειδή έχουν πυκνές σπείρες και λεπτά φυτίλια δεν πάνε πολύ, ειδικά αυτά με αντίσταση 1.8Ω, φορτίζονται πολύ πυκνά και γι αυτό πάνε μέχρι 6-7W.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 24, 2013, 12:34 »
Σωστό και αυτό, η επιφάνεια θερμής επιφάνειας που εφάπτεται στο μέσο τροφοδοσίας, και τα W/μμ

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 24, 2013, 12:49 »
@ slammer ,
Ειναι οπως τα λες. Το ιδιο υγρο εχει μεν την ιδια γενικοτερη αισθηση παντου, μα ο καθε ατμοποιητης το καθε watt, θα δωσει αλλη τελικη γευση στον καθενα.
Μετα ειναι και η αισθηση και γευση του καθενος υποκειμενικη και καθαρα προσωπικη, που τελικα θα πρεπει να λεμε " εγω κανω το τριμπεκα μου, εσυ κανεις το τριμπεκα σου".
;)


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 24, 2013, 16:47 »
Το διάστημα 0-16-0.20(+) W/mm είναι τελείως μπακάλικο και το εκτίμησα με το δικό μου γούστο, θα είχε ενδιαφέρον να γράψουν κι άλλοι τις εμπειρίες τους σε πετυχημένα σεταρίσματα και δίνοντας την τιμή  W/μηκος σύρματος για να δούμε αν το διάστημα είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 25, 2013, 01:52 »
Τα clearomizers του εμπορίου επειδή έχουν πυκνές σπείρες και λεπτά φυτίλια δεν πάνε πολύ, ειδικά αυτά με αντίσταση 1.8Ω, φορτίζονται πολύ πυκνά και γι αυτό πάνε μέχρι 6-7W.
Άντε τώρα εξήγησέ μου:
G5 2.4Ω   VisionNano 1.8Ω   CE3 2.5Ω   CE5 ή Τ0 2.5Ω   EmpireMods LR510 1.8Ω   Cisco LR510 2.0Ω   όλα με αντίσταση εργοστασίου,
EVOD VAPEONLY T3 με την εργοστασιακή αντίσταση (2.2-2.4Ω)  ή με  2.1-2.8Ω    με μονό 2.5 ή 3mm φυτίλι,    5-6 σπείρες  0.13 ή 0.15 ή 0.17 σύρμα,
σε οποιονδήποτε απ' αυτούς τους συνδυασμούς    5-6,5 Watt    με βάσεις ElToro AtmosLab ECIG  50/50 - 40/60.
Στα ίδια με έτοιμα υγρά έως 9W (το maximum νομίζω λατάκια δεν είμαι σίγουρος).
Έχω "χτυπήσει" 7.5W μόνο στον miniViviNova με την εργοστασιακή 1.8Ω  4Χ1mm φυτίλι  5 σπείρες πολύ σφιχτές.
Στον ίδιο με δικές μου αντιστάσεις πολλές και διάφορες, ατμίζω χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά πάντα 6-7W.

Τείνω προς μία κουφόκουλη θεωρία συνωμοσίας ότι είναι θέμα ατμοποιητή.
Και να σκεφτείς ότι είμαι σκεπτικιστής. 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 25, 2013, 05:50 »
Αυτοί οι vivi, CEx κλπ έχουν το θεματάκι τους με την ισχύ...
Εγω έχω παρατηρήσει ότι δεν αντέχουν να πάνε την φιτιλοαντίσταση στα όρια της... δηλαδή για παράδειγμα :
Φιάχνω μια αντίσταση με 0.17 σε διπλό δυάρι με 5 σπείρες στα 1.8Ω, το μήκος του σύρματος είναι περίπου 40mm, αρα με τη μέγιστη πυκνότητα μπορώ να πάω μέχρι το πολύ στα 0.22*40 περίπου στα 8.5-8.8  Watt, πράγμα που επαληθεύεται και στην πράξη με άλλους ατμοποιητές επισκευάσιμους, στα clearomizer αυτά έχω αλλιώσεις πιο γρήγορα. Πιστεύω ότι κάποιοι ατμοποιητές όπως αυτοί, έχουν οροφή στην συνολική ισχύ που μπορούν να βγάλουν, λόγω κατασκευής, είτε γιατί έχουν πολύ μικρό χώρο ατμοποίησης, είτε γιατί υπάρχει πολύ πλαστικούρα στην περιοχή ατμοποίησης. είτε για κάποιο άλλο λόγο που έχει να κάνει με τη γεωμετρία...


Οπότε ναι... η "θεωρεία" της πυκνότητας δίνει απάντηση για τα σωστά όρια ισχύος που μπορεί να δουλέψει μια φιτιλοαντίσταση, όμως υπάρχει και μια οροφή συνολικής ισχύος στους ατμοποιητές (και είναι πολύ λογικό), ευτυχώς όμως, οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές έχουν αρκετά ψηλά όρια και έτσι η οροφή αυτή δεν μας ενοχλεί.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 25, 2013, 15:30 »
Εδώ θα υποβάλλω μια ένσταση για το μέγεθος του κεραμικού και τα πλαστικά.

Ατμίζω με τον iAtty εδώ και αρκετό καιρό σε μεγάλο φάσμα αντιστάσεων/βατ. Έχει μικρό κεραμικό και πλαστικά σωθικά, αλλά την καλύτερη γεύση που μπορείς να πάρεις σε συνδυασμό με διαχείριση ισχύος.

Μάλλον η γεωμετρία παίζει το μέγιστο ρόλο στην απόδοση όταν οι υπόλοιπες παράμετροι μένουν σταθερές σε διαφορετικούς ατμοποιητές κι άρα ορίζουν τα όρια στα βατ που μπορεί να είναι ευχάριστο το άτμισμα.

Ή πρέπει να λέμε πλέον "αεροδυναμική"; :hmmm:
Αφού αναφερόμαστε ξεκάθαρα στη ροή αέρα:
Εισαγωγή- ανάμιξη με ατμό- συμπύκνωση κι έξοδος από το επιστόμιο.

(κι οι ρυθμιστές τζούρας, σ'αυτή την "αεροδυναμική" επεμβαίνουν, αυξάνοντας ή μειώνοντας τη ροή του αέρα)  ;)

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Εγώ πάντως με τον ce4+ με 1,8Ω το πάω 9-10Watt απροβλημάτιστα

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ ενδιαφερον θεμα!!!  :thumpup: Στη πραξη τωρα μια ερωτηση: 
  Σε εναν εργοστασιακο ατμοποιητη  γιατι συνηθως προτεινεται η αντισταση 2,2 και πανω, και οχι η 1,8, αφου με τα ν.ν mod μπορουμε να παιξουμε με ταση/ισχυ ???  (Ο αριθμος σπειρων ειναι ο ιδιος και αλλαζει η διατομη του συρματος της αντιστασης)   :confused1:

για την αλλοιωση γευσης, φιτιλιά,καμμενο ο μονος λογος ειναι η τροφοδοσια με υγρο....

οι "εμπορικοι" ατμοποιητες ακομα και αν κανουμε δικια μας αντισταση εχουν "περιορισμο" ας το πουμε στην τροφοδοσια με υγρο.

Εκει και μονο εκει ειναι το προβλημα.....αν ειχανε καλη τροφοδοσια (περισσοτερη) θα μπορουσαν να δουλεψουν και σε υψηλοτερη ισχυ.

Υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας αλλα ειδικα σε vivi και bottom feeders (Τ3,evod,protank κλπ) δεν παιζει.
Αυτος ειναι η δημιουργια υποπιεσης στο εκαστοτε τανκ.

Βεβαια επειδη τα εχω δοκιμασει δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος (για μενα) να πας ψηλα σε βολτ και ας εχεις και 2,8Ω αντισταση.
στα 2,8Ω και με 4,3-4,5 βολτ μια χαρα ατμιζεις με γευση-ντουμανι-χτυπημα......αν ζητας πολυ καυτο ατμο και πολυ χτυπημα θα πρεπει να πας σε επισκευασιμο ή περισσοτερη νικοτινη.
Μην ξεχναμε οτι ανεβαζοντας πολυ τα βολτ χανουμε και την γευση απο ενα σημειο και μετα.

Τωρα οι χαμηλες αντιστασεις (κατω απο 1,8Ω) αρχιζουν και ανεβαζουν την καταναλωση της μπαταριας.....και επειδη τα κινεζακια σχεδιαζουν εμπορικους ατμοποιητες μην ξεχνοντας και τις απλες τις ego μπαταριες (βλεπετε οτι παντα βγαζουν και ανταπτορα για να φαινεται ομορφος-ενιαιος ο ατμοποιητης επανω σε ego μπαταρια) δεν θελουν να τελειωνουν και πολυ γρηγορα....γιαυτο προτεινουν αντιστασεις 2Ω και πανω.....
εμεις ομως τους βαζουμε πανω σε VV μοντακια και προσπαθουμε να ανεβασουμε παραπανω και εκει ερχεται αυτο που ελεγα με την τροφοδοσια.
Πολυ απλα αν σχεδιαζαν ατμοποιητες 1,8Ω που να μπορουν να τροφοδοτηθουν με υγρο στα 5βολτ φανταστειτε τη πλυμμηρα θα ειχαμε αν τον βαζαμε αυτον τον ατμοποιητη σε μια απλη ego που κατω απο φορτιο δυσκολα δινει πανω απο 3,7βολτ.

Συγνωμμη για το μεγεθος ελπιζω να βοηθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2013, 18:17 από Μακης »

Αποσυνδεδεμένος Goulliver

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπηκα στην πρωτη δεκαετια μου
Γεια σας


Για μενα πρεπει να δοθει στην αγορα μπαταρια με τα τριπλασια τουλαχιστον αμπερωρια
στο ιδιο μεγεθος 18350
Καταλαβαινω οτι θα ειναι επικυνδυνο αλλα εαν εχεις μια μπαταρια απο παπι ποσες μιζιες
μπορεις να δωσεις στη μιζα του αυτοκινητου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 92 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix