vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Serpent Mini (by Wotofo)

Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #555 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 21:12 »
Τελικά το σύρμα είναι 50αρι, μου το δώσανε για 40αρι.

Έχω βάλει την τάπα του TFV4 Mini στον Serpent για να μειώσω τον αέρα. Υποθέτω αυτό θα μου επιτρέψει να κρατήσω κάπως τη γεύση με πιο λεπτό σύρμα; Έστησα μια 0.3Ω με 3 σπείρες απ το ίδιο σύρμα στον Merlin και με το airflow reducer η γεύση είναι καλή.

Με 5-6 σπείρες από λεπτό σύρμα λογικα θα εχω καλη γευση και στον Serpent. Αν δεν κάνω λάθος η απόδοση γευσης ειναι συνάρτηση του heat flux, της επιφάνειας σύρματος και της διαμέτρου του αέρα. Παιζει ρόλο και το σχήμα του ατμοποιητη αλλα αυτο δεν αλλαζει.

Αν κρατησω ιδιο το heat flux και τη σχεση επιφάνειας-αερα λογικα το ιδιο πραγμα δε θα παρω;

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #556 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 21:32 »
και με το airflow reducer η γεύση είναι καλή.
Μα η γευση του serpent ειναι απο μονη του καλη.
Μηπως προσπαθεις να τα συγκρινεις με τον Cubis?
Γιατι επεσα και εγω στην ιδια λουμπα και η απαντηση ειναι απλη.

Σε mtl θα εχεις καλη γευση στο στομα στην αρχη, σε αερατους πνευμονικους οπως o serpent και o μερλιν μινι θα εχεις κατα την διαρκεια οσο εκπνεεις,ενω στον cubis η γευση ερχεται οταν εισπνεεις , κατα την ταπεινη μου αποψη παντα αλλα και ο κολητος κατα ομολόγια δηλαδη, στο ιδιο ορκιζεται.

Υπαρχουν πολλα καλα στησιματα για τον serpent που προσωπικα αναλογα τι θελω τον στηνω.
πχ αν τον θελω επιθετικο παω για twisted κανθαλακι ενω για φρουτα και κανελομπισκοτα, μονο κανθαλακι 40αρι.

Τωρα μια ερωτηση μιας και εχεις και τους δυο μερλιν και serpent, ποιον προτιμας και γιατι?
επαιξα στο παρελθον για καμια βδομαδα με τον merlin στο μονο deck και με κερδισε ο serpent.

οσον αφορα την καταναλωση μπαταριας εγω που τον εχω στα 17-25 watt με 1ωμ αντισταση και μονοπολιο τα 19watt το περισσοτερο διαστημα, η μπαταρια φευγει αερα πατερα σε vtc kai pico mods.

Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #557 στις: Φεβρουαρίου 05, 2017, 23:28 »
Δεν προσπαθώ να συγκρίνω τη γεύση του με κάτι άλλο, μικρότερο σύρμα θέλω να βάλω χωρίς να χάσω πολλή γεύση.

Σε σχέση με τον Μέρλιν τώρα, δεν έχω βάλει το ίδιο υγρό και στους δύο για να σου κάνω σύγκριση στη γεύση, αλλά υποθέτω πάνω κάτω το ίδιο πρέπει να αποδίδουν. Ο αέρας του Μέρλιν μου αρέσει περισσότερο και σαν αίσθηση και στις 3 επιλογές που σου δίνει. Το (μονό) deck του Μέρλιν επίσης μου αρέσει περισσότερο από άποψη ευκολίας στησίματος, όπως και το ότι μπορείς να τον κάνεις κυριολεκτικά βίδες για να τον πλύνεις τελείως.

Με τον Serpent όμως (από τη στιγμή που τον κοπανησα με το σφυρί) δεν έχω καθόλου διαρροές και στο γέμισμα δεν λερωνομαι καθόλου. Ο Μέρλιν μου κάνει διαρροές στο γέμισμα και έχω την εντύπωση οτι είναι σχεδιαστικό λάθος και όχι το βαμβάκι που έχω βάλει μπόλικο. Επίσης με τον τρόπο που είναι σχεδιασμένο το top fill με το oring στην έξω μεριά μετά το πρώτο γέμισμα στα επόμενα πιέζονται ζουμια έξω οπότε χρειάζεσαι χαρτί να σκουπίσεις.

Με λίγα λόγια ο Μέρλιν μου αρέσει καλύτερα σε όλα εκτός από το γέμισμα που είναι σκέτος εφιάλτης (προς το παρόν) και δυστυχώς λόγω της μικρής χωρητικότητας είναι σημαντικό αυτό.

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #558 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 00:48 »
παιδες κανω παντα micro coil με κανθαλ και πυρινα 3mm,για ντουμανι και γευση πια σεταπ ειναι το καλυτερο?(παχος συρματος/στροφες/υψος αντιστασης απο το σωλινακι)

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #559 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 09:27 »
Ενθουσιασμένος κι εγώ με το μικρό.
Φανατικός οπαδός της σφικτής τζούρας, θέλησα και έναν πολύ αεράτο για τη συλλογή. Τον αγόρασα τον έπλυνα και τον έστησα μέσα στην καφετέρια.
Είχα μαζί μου λίγο SS316 στα 0,32χιλ. Έβγαλα 0,8Ω , δυσκολεύτηκα πολύ να στήσω χωρίς γυαλιά :)), αλλά μόλις τα κατάφερα, αποζημιώθηκα.
Με ανοικτό αέρα, αρκετά ενδιαφέρον. Μόλις όμως έκλεισα ΕΝΤΕΛΩΣ τον αέρα και έβαλα στενό drip tip, πήρα μια σφικτή καϊφουνάτη τζούρα , που με εξέπληξε ευχάριστα.
Έχω κάνει τρία τανκάκια (1,5 γραμ. παίρνει, όχι παραπάνω) και δεν είχα ίχνος διαρροής.
Θα δοκιμάσω και 40αρι SS, αν και πιστεύω ότι η γέυση που μου δίνει με το 0,32 είναι άψογη. Αυτό το αποδίδω στο μικρό ντεκ και τη μικρή καμπάνα, που ταιριάζουν απόλυτα σε έναν γευσάτο τσιγαρίσιο ατμοποιητή, έστω κι αν το airflow είναι υπερβολικό.
Αύριο θα δοκιμάσω και πνευμονικές. ;)

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #560 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 10:14 »
παιδες κανω παντα micro coil με κανθαλ και πυρινα 3mm,για ντουμανι και γευση πια σεταπ ειναι το καλυτερο?(παχος συρματος/στροφες/υψος αντιστασης απο το σωλινακι)
Θα σου πρότεινα στήσιμο με kanthal 0.40mm. Βέβαια αυτά είναι γούστα, γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις και clapton, αλλά προσωπικά δεν το κάνω γιατί λόγω του μεγέθους του, μου ζεσταίνει πολύ τη τζούρα.
Maximum 6 σπείρες σε 2.5mm διάμετρο και ελάχιστα ανοιχτές σπείρες. Για το ύψος της αντίστασης, την έχω στην ίδια ευθεία με τα ποδαράκια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2017, 10:21 από megst »

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #561 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 11:59 »
Εγω γιατι εχω μια αμυδρη εντυπωση οτι twisted kanthalακι το γουσταρει τρελα ο γοτοφο ?

Νομιζω οτι την καλυτερη γευση ,την εχω παρει σε αυτο, αλλα θα επανελθω ,κατοπιν δοκιμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2017, 12:06 από ivris »

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #562 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 22:54 »
Θα σου πρότεινα στήσιμο με kanthal 0.40mm. Βέβαια αυτά είναι γούστα, γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις και clapton, αλλά προσωπικά δεν το κάνω γιατί λόγω του μεγέθους του, μου ζεσταίνει πολύ τη τζούρα.
Maximum 6 σπείρες σε 2.5mm διάμετρο και ελάχιστα ανοιχτές σπείρες. Για το ύψος της αντίστασης, την έχω στην ίδια ευθεία με τα ποδαράκια.
αν και εκανα της σπειρες κλειστες (με κουραζει μεχρι να της φερω ολες ισομετρικα ανοιχτες) βγηκε πολυ καλο το σεταπ σου.
:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #563 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 00:33 »
Εστησα το ερπετό σήμερα με notch coil και έγινε ή διαφορά. Λίγο ζόρι στο στήσιμο αλλά άξιζε τον κόπο.

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #564 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 16:49 »
Μου σπασανε και τα 2 τζαμακια...Οχι ταυτοχρονα και κατα το πλυνε βαλε...
Το ενα μετα απο ultrasonic μαγκωσε στο oring , το δε δευτερο κατω απο κρυο νερο τρεχαμενο...
Χες μες...
Υπομονη τον κινεζο να στειλει...

Αποσυνδεδεμένος Tasos_mojo

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #565 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:16 »
Εστησα το ερπετό σήμερα με notch coil και έγινε ή διαφορά. Λίγο ζόρι στο στήσιμο αλλά άξιζε τον κόπο.

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανέβασε μια φωτο άμα θες να δούμε τι κατάφερες... 

με το ένα χέρι!  honor 8


Αποσυνδεδεμένος zamanf

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #566 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 19:26 »
Αν και είναι δουλεμενη ή αντίσταση πλεον μια εικόνα  θα την πάρεις



Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 13:02 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Tasos_mojo

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #567 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 09:15 »
Ευχαριστώ φίλος ...
Οριακά τα πράγματα όντως..

με το ένα χέρι!  honor 8

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 13:03 από Cruiser79 »

Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #568 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 20:40 »
Για όποιον  ενδιαφέρεται για τον ατμό τον έχει προσφορά στα 24.90 το  e cig εχθές τν πήρα σήμερα τον έπλυνα και τον έστησα ! Πολύ καλός!  Εχει περίπου την αρχιτεκτονική του kayfun +σε αέρατο !

Αποσυνδεδεμένος teokar

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #569 στις: Φεβρουαρίου 10, 2017, 20:45 »
ξερει καποιος ποιος ειναι ο θετικος και ποιος ο αρνητικος πολος ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias