vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, vasilis27p

Twitter

Πόλεμος κατά του ΗΤ & ενεργοί ατμιστές: Νέα, ειδήσεις, επιχειρήματα, links

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Για μένα  η είδηση είναι εδώ:

O φαρμακευτικός Όμιλος Pharmathen ήταν «Χορηγός» του 24ου Πανελληνίου Πνευμονολογικού Συνεδρίου, το οποίο διοργανώθηκε από την Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία (ΕΠΕ) και διεξήχθη από τις 26 έως τις 29 Νοεμβρίου στο ξενοδοχείο Hilton. Η έντονα ενεργή συμμετοχή της εταιρείας υποστηρίχτηκε επιπλέον από τη «Ευγενική Χορηγία» της στο δορυφορικό συμπόσιο «Η παθοφυσιολογική προσέγγιση της θεραπείας της ΧΑΠ», καθώς και από την χορηγία της ερευνητικής υποτροφίας που προσέφερε για την ενίσχυση του ερευνητικού έργου των Ελλήνων Πνευμονολόγων. Η Pharmathen, συνεχίζοντας και ενισχύοντας την δυναμική της παρουσία στον χώρο της Πνευμονολογίας, ενημέρωσε τους συμμετέχοντες για τις νέες καινοτόμες εξελίξεις και θεραπείες οι οποίες αποτελούν την αιχμή του δόρατος στην θεραπεία της ΧΑΠ, καθώς και για τις επενδύσεις τόσο σε ανθρώπινο δυναμικό όσο και σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες.  (το πλήρες άρθρο εδώ).

[justify]Μάλλον ήρθε η ώρα να ξεπληρώσουν τα οφειλόμενα, λέω τώρα εγώ. [/justify]




Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Και μένα  μου έστειλε φίλος μου που δεν καπνίζει το άρθρο αυτό όπου απλά αναφέρει ότι θα απαγορευτεί το ατμισμα σαν το κάπνισμα και μου έλεγε οτι όλο αυτό που γίνεται βγάζει μίσος και εκδίκηση προς τους καπνιστές που κατάφεραν να κοψουν το τσιγάρο.
Γιατί και λεφτά μπορούν να βγάλουν και χιλια καλά αλλά... γιατί τέτοιο μίσος;;;
Δεν είμαι από τους φανατικούς του ατμίσματος. Θα θελα μια μερα να το κοψω κι αυτό. Αλλά χωρίς αυτή τη θαυματουργή συσκευή θα μπορούσα μετά από 4 μολις μηνες ατμισμα( η νικορετ μιλαει για 6 και τα ποσοστα επιστροφης ειναι τεραστια) να αφησω τη συσκευη σπιτι να παω σε μια δουλεια που χρειαζόταν πολυ "περιμενε" και υπομονη και να μη μου λειψει ουτε ο ατμος πόσο δε μαλλον ο καπνος που πλεον λυπαμαι τον εαυτο μου που καπνιζα; Και μπορουσα να κανω χιλιες τρακες! Αηδία!
Που σκεφτομαι τελειως στην ψυχρα οτι εαν ξαναγυρισω στο τσιγαρο θα ειμαι σιγουρη οτι θελω να αυτοκτονησω; Ετσι αισθανομαι!
Θελουν απλα να ξαναγυρισουμε στο κ.τ. οχι για τα λεφτα παιδια...Για κατι τελειως μακαβριο αλλα πολυ φυσικό για το συστημά τους. Να πεθαινουμε οσο πιο νεοι γινεται...Ουτε ασφαλιστικα ουτε συνταξεις ουτε τιποτα. Παρε μαγκα την ευθυνη των πραξεων σου και ζησε μεσα στη ζουγκλα της αγορας κσι δουλευε απτο πρωι μεχρι το βραδυ και πληρωνε εσυ παλι τα σπασμενα. Εγω θα καθομαι και θα σε κοιταω που θα ΜΟΥ βγαζεις το παραδακι ζεστο και μετα θα σου κραταω το χερακι στην εντατικη καθώς θα φευγεις πανω στην ωρα να μας αφησεις στην ησυχια μας και στα κερδη μας....

ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τον ολιγον παραλληρηματικο λογο μου αλλά είμαι πολύ θυμωμένη  :angry_orange:
Μας σφαζουνε απο παντου.. Θα ρθει η ωρα τους και θα ναι μια καλη....
Ό,τι μπορουμε κανουμε. Αν και η επιστολη που θα στελνα θα χε πολυ βρισιδι θα στειλω την παρουσα μπας και συγκινηθουν οι ψηφοθηρες και σκεφτουν κατι. Μπας και πιεστουν....

Edit: μηπως να το εβαζα τελικα στο νημα για την επιστολη αυτο; ε κυριοι συντονισται; :angel:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν άντεξα με το άρθρο της sofokleousin.gr:

α) Προς την κα Αγγελοπούλου: Σοβαρά τώρα? "Βάζουν" καρκινογόνες ουσίες στα ηλεκτρονικά τσιγάρα? Και στη φωτό ηλεκτρονικό τσιγάρο με φύλλο κάνναβης? Απορώ πως δεν βάλατε σύριγγα!!!
β) Προς τον κο Κουλούρη: Τη δημοσιεύσατε κάπου τη μελέτη που πραγματοποιήσατε? Να τη δούμε και μεις? Γιατί νομίζω ότι έχει τόση βάση η δήλωση περί ύπαρξης τέτοιας μελέτης όση έχουν και κάποιες βαρυσήμαντες δηλώσεις στα έδρανα της Βουλής, που περιλαμβάνουν ψεκασμό!
γ) Θα μας πουν τα μέλη της ΕΠΕ ποιοι ακριβώς παράγοντες του Υπουργείου Υγείας τους ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ πλήρη εξίσωση του ατμίσματος με το κάπνισμα? Ή θα συνεχίσουν να κάνουν επιστημονικές δηλώσεις επιπέδου "μου πε ο ξάδερφος του μπατζανάκη της αδερφής του πεθερού της γυναίκας μου, που είναι υδραυλικός και ξέρει, ότι υπάρχει ζωή στον Ποσειδώνα"?
Ευχαριστούμε για την αντικειμενικότατη ενημέρωση για τα πεπραγμένα ενός χώρου όπως τα Ιατρεία Διακοπής Καπνίσματος, ο οποίος χώρος καθόλου δεν βλάπτεται από την επιτυχία του ατμίσματος!!!

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Είναι για γέλια οι άνθρωποι.  Τι νομίζουν ότι ατμίζουμε; Τις μπαταρίες;


:lotpot:  :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ένα σωρό σχόλια άφησαν στον αέρα, η λίστα με τις έρευνες που έστειλα εκεί σαν σχόλιο δεν ανέβηκε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απάντησε πάντως μετά το σχόλιό μου η αρθρογράφος, νιώθω πολύ συγκινημένος, είναι η πρώτη φορά που αρθρογράφος που κράζω, απαντά! Μιχάλη, δοκίμασε να κάνεις login με FB, το δικό μου το σχόλιο ανέβηκε αμέσως δεν υπήρξε αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Βέβαια, εκτός από την φωτογραφία, αφαιρέθηκε και το μπανεράκι.. ;)

Χαιρετισματα λοιπόν στην εξουσια!!!!


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Άλλος "έγκρειτος" γράφει ότι παίρνουμε και φολμαδεύδες (το θεωρεί δεδομένο μάλιστα) και νιτροζαμίνες με το η.τ.. http://www.pronews.gr/portal/20160622/genika/opinion-makers/87870/tsigaro-symvatiko-kai-ilektroniko-kai-oi-epiptoseis-stin-ygeia Ενορχηστρωμένο είναι λόγω των ημερών ?

ο Κατσαρος ας παει να support-αρει τις ζουγκλο-εφευρεσεις του καθε τσαρλατανου που θα σωσει τη χωρα με τα αεικινητα του σε τιμες κοστους και τις διαφορες "ενεργειακες αιρεσεις" και ας αφησει το ΗΤ στην ακρη.
Απορω αν ζουσε στην Αγγλια η σε αλλη πολιτισμενη χωρα ο κυριος αυτος θα ειχε κανενα κυρος μετα απο την ευπιστια που δειχνει σε οτι ηλιθιοτητα του πασαρει ο τριανταφυλοπουλος ως "διαδωστε το"?  (δηλαδη οκ, και σε μαγεια να ελεγε οτι πιστευει πιο λογικο θα το βλεπα απο εκεινες τις εντελως αντιεπιστημονικες βλακειες με τα αεικινητα... κι ο ανθρωπος αυτος ειναι στο Δημοκριτο! καληνυχτα μπανανία και  περαστικα μας! )

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2016, 00:38 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Στο παρακάτω άρθρο για την επικείμενη απαγόρευση της δημόσιας χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου, ο αρθρογράφος καταλήγει στο εξής:
"Αξίζει δε να σημειωθεί ότι, σύμφωνα μελέτη που έχει γίνει στο Νοσοκομείο «Σωτηρία» έδειξε ότι το ηλεκτρονικό κάπνισμα επηρεάζει αρνητικά την πνευμονική λειτουργία των ατμιστών".


Σε ποια μελέτη αναφέρεται;


http://www.eleftheria.gr/υγεία/item/117395-στοπ-στο-ηλεκτρονικό-τσιγάρο-σε-δημόσιους-χώρους.html

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Δες στο τελος του 1ου ποστ. Μαλλον σε αυτη αναφερεται που τοτε δεν ειχε γινει. Δε γνωριζω αν τελικα εγινε, αλλα δεν εχω βρει τιποτε δημοσιευμενο και κατι μου λεει οτι δεν υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Όταν είχα ψάξει για την έρευνα της Γκράτζιου δεν την βρήκα πουθενά. Βρήκα να αναφέρεται σε κάποια λίστα αλλά πουθενά δεν υπήρχε abstract ή άλλη αναφορά. Αυτό για μένα την καθιστά παντελώς άκυρη σαν πηγή. Αν δεν παρουσιαστεί κάτι να διαβαστεί και να κριθεί είναι κάπως σαν το "ρώτα και τον μπάρμπα μου τον Ψευτάκη"!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απάντησε πάντως μετά το σχόλιό μου η αρθρογράφος, νιώθω πολύ συγκινημένος, είναι η πρώτη φορά που αρθρογράφος που κράζω, απαντά! Μιχάλη, δοκίμασε να κάνεις login με FB, το δικό μου το σχόλιο ανέβηκε αμέσως δεν υπήρξε αναμονή.

Κι όχι μόνο απάντησε, θαρρώ πως πρόσθεσε και τη λέξη "κάποιες" στον τίτλο.
Εκεί που είμαι το πρωί δεν μπορώ να μπω με φβ. Ήταν και μεγάλη η λίστα... δεν πειράζει, θα την ξαναβρεί μπροστά της.

Edit: και πριν αλέκτωρ ατμίσει τρις, όχι μόνο την βρήκε, αλλά
Την κοπυπεϊστπόσταρε κιόλας http://www.sofokleousin.gr/archives/305443.html
Λογικό, μετά από τόσο μπιντελύκοι  ;D που μάζεψε.
Κι ο ενάντιος φοβέρα θέλει... να μάθει να ψάχνει σφαιρικά.
Σχωρεμένη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 25, 2016, 03:07 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον άρθρο από αναλυτές της κινέζικης οικονομίας που εξηγεί την στάση της Κίνας απέναντι στο κάπνισμα (και έμμεσα την αρνητική στάση της στο άτμισμα μέσα στην χώρα).
Περιληπτικά:
Οι Κινέζοι καπνίζουν σαν φουγάρα για διάφορους λόγους. Η αγορά τσιγάρου είναι τεράστια. Ελέγχεται πλήρως από κρατική εταιρία, την China National Tobacco Corporation (CNTC). Το 7-10% των κρατικών εσόδων προέρχεται από το κάπνισμα! Η παγκόσμια τάση ωθεί την κινεζική κυβέρνηση να παίρνει μέτρα κατά του καπνίσματος αλλά τα ήθη και οι οικονομικοί λόγοι δεν ευνοούν τέτοιες κινήσεις -μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δεν καταλαβαίνει καν τους κινδύνους του τσιγάρου. Εκτός από λίγους "μοδάτους" ο κόσμος δεν είναι ενήμερος για το άτμισμα, θεωρεί το ΗΤ εξίσου κακό με το τσιγάρο ή και χειρότερο, τα ατμιστικά είδη είναι ακριβά για τον μέσο Κινέζο και σχεδόν όλη η παραγωγή τους φτιάχνεται για εξαγωγές.

Up in Smoke: Why China has Banned Foreign Investment in the Tobacco Industry
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2016, 14:34 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Και το κρατικό μονοπώλιο στην Κίνα, δεν πέφτει ούτε με βόμβα υδρογόνου...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364