vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

365 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, SEB

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V5

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #870 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 02:45 »
Καταθετω κ γω την εμπειρία μου μετά από 3 μήνες συνυπαρξης με τον. V5 sxk. Όπως προειπε κάποιος φίλος στα αρχικά ποστ του νήματος η αιτία διαρροης από κάτω είναι το ορινγκ που φαίνεται μέσα από τη βίδα που σφίγγει τον πόλο. Είχα δοκιμάσει κ τα γνήσια. Για να είμαι ειλικρινής τα άλλαξα όλα εκτός απ αυτό. Μέχρι που κάποιος φίλος βρήκε κ μου έβαλε ένα εμφανώς πιο χοντρό κ λύθηκε το πρόβλημα!!!

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #871 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 15:01 »
Παίδες μπορεί να μου δώσει κάποιος link από ελληνικό e-shop
να τσιμπίσω μια συλλογή καρυδάκια ή όπως λέγονται που να
μπορώ με αυτά να λύσω τη βάση του ατμοποιητή;
(αν υπάρχει το εργαλείο μόνο του χωρίς να πρέπει να πάρω κασετίνα, ακόμη καλύτερα)


Πήγα σήμερα σε κάποια μαγαζιά με εργαλεία και όταν τους
έδειχνα τη βάση με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Άλλος έλεγε
δεν λέγεται καρυδάκι, άλλος δεν είχε τόσο μικρά καρυδάκια,
άλλος έλεγε πως είναι θυλικό, άκρη πάντως δεν έβγαλα...

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #872 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 15:12 »
Εμένα με βόλεψε απο ένα σετ που είχε το Lidl και το 2ο μικρότερο είναι ακριβός η διάσταση
που έχει ο Κayfun

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κάτι σαν και αυτό θες http://www.profitstore.gr/products/ergaleia/set-kastanias-me-karudakia-aiwa-40-temaxion-se-kasetina/317-15840
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 15:18 από higraf »

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #873 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 15:32 »
Παίδες μπορεί να μου δώσει κάποιος link από ελληνικό e-shop
να τσιμπίσω μια συλλογή καρυδάκια ή όπως λέγονται που να
μπορώ με αυτά να λύσω τη βάση του ατμοποιητή;
(αν υπάρχει το εργαλείο μόνο του χωρίς να πρέπει να πάρω κασετίνα, ακόμη καλύτερα)


Πήγα σήμερα σε κάποια μαγαζιά με εργαλεία και όταν τους
έδειχνα τη βάση με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Άλλος έλεγε
δεν λέγεται καρυδάκι, άλλος δεν είχε τόσο μικρά καρυδάκια,
άλλος έλεγε πως είναι θυλικό, άκρη πάντως δεν έβγαλα...
Μάλλον έπεσες σε μαγαζί περίπτωση!! Ζητάς καρυδάκι 5 αρι με λαβή (σαν κατσαβίδι είναι), έχουν όλα τα μαγαζιά με εργαλεία, αν κι εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μία καλούτσικη συλλογή με καρυδάκια και θα σου μείνει για άπειρες δουλειές. Ζητάς μικρή συλλογή με μικρά καρυδάκια, θα βρεις από 12 - 15 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 15:42 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος kyriasgr87

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #874 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 17:21 »
Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση 
Επειδή ψήνομαι να πάρω κάποιο κλώνο του kayfun v5 ποιον κατά την γνώμη σας θεωρείται "καλυτερο"?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #875 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 17:28 »
SJMY από 3fvape... Μακράν ο καλύτερος
http://www.3fvape.com/rebuildable-atomizer-supply/9712-sjmy-kayfun-v5-kayfun-5-style-rta-rebuildable-tank-atomizer-silver-316-stainless-steel-4ml-22mm-diameter.html?search_query=Kayfun+V5&results=35

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #876 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2016, 17:54 »
Επαυξάνω! 
Το είχα ήδη δηλώσει στην Απάντηση #115 του παρόντος νήματος, 
τότε που όλοι παραλαμβάναμε από Κίνα!  :))

Αποσυνδεδεμένος didis

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • πουτ δε προβαρ σα κατ
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #877 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 21:12 »
τους κινεζους παντως δεν του βλεπω ορεξατους για mtl και τανκακια !!πανε οι καλες εποχες,,,

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #878 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 22:00 »
Η "επέμβαση" πραγματοποιήθηκε τελικά, με τα παρακάτω εργαλεία.
Το καρυδάκι 5άρι όπως είχατε προτείνει. Να 'ναι καλά o φίλος
συνατμιστής που ασχολείται με μαστορέματα και είχε είδη
αυτά τα εργαλεία (από internet "φοβόμουν" να παραγγείλω μήπως τελικά
δεν μου 'κανε κανένα καρυδάκι από κάποιο σετ και κατέληγε στο συρτάρι άκλαφτο).




Από 'κει και πέρα, έχουν περάσει από τα χέρια μου μπόλικοι Kayfun V5 (όπως και V3),
είτε SJMY, είτε SXY από 3FV, είτε SXY από FT (χωρίς λογότυπα). Δεν κάθισα να τους
συγκρίνω με μικροσκόπιο, πάντως μικροδιαφορές εντόπισα από 'δω και εκεί. Πχ στον
SXK αυτό το part: Replacement Pole Plate Insulating Gasket κρατούσε πολύ σφιχτά
το αφαιρούμενο block (δεν έψαξα αν το part ήταν πιο χοντρό ή το block), ενώ το
drip tip είχε πιο χαλαρή εφαρμογή από του SJMY. Άλλη διαφορά, το engraving στην
καμπάνα παλιότερων SJMY ήταν σκουρόχρωμο, ενώ σε πιο πρόσφατων είναι προς
λευκό, παρόμοιο με τον πρόσφατων SXK. Επίσης, αρκετοί SXK είχαν οσμή λάδι-μέταλλο
και πέρασαν από ultrasonic καθαρισμό, ενώ οι SJMY ήρθαν πιο καθαροί. Οι πιο σημαντικές
διαφορές όμως είναι στα orings.

Με μανίσια o-rings μακράν καλύτεροι ήρθαν οι SJMY. Οι SXK είτε από FT (χωρίς logo),
είτε από 3FV είχαν πιο χαλαρά o-rings και τα πάντα περιστρέφονταν πάρα πολύ εύκολα.
Σε όλους όμως έχω πρόβλημα ελαφριών διαρροών από την βάση, στο σημείο που ενώνεται
με το airflow ring.  Το στήσιμο είναι πολύ "σωστό", μπόλικο βαμβάκι σε σχήμα Π και το coil
όχι πολύ χαμηλά, οι τζούρες επίσης είναι πολύ "σωστές" για το συγκεκριμένο ατμοποιητή,
οπότε πιθανώς ο φταίχτης είναι τα o-rings, και κυρίως το μικρό o-ring στο τέλος του center
post. Θα μπορούσα -τώρα που έχω τα εργαλεία- να κάνω κάποιες δοκιμές σφίγκοντας πιο
καλά το εσωτερικό μέρος της βάσης με το καρυδάκι, αλλά επειδή -είδη- έχω τα αυθεντικά
o-rings, ευκαιρία ήταν να κάνω την αντικατάσταση. Δεν κάθισα να συγκρίνω 1 προς 1 όλα
τα o-ring για να βρω τα πιθανά προβληματικά, πάντως και στους 3 κλώνους που έλυσα χθες,
το o-ring στο τέλος του center post (αυτό που πρέπει να είναι: 7x1.5cm) ήταν διαφορετικό
μέγεθος. Σε 1 SXK ήταν αρκετά πιο μικρό, ενώ σε 2 SJMY ήταν -απλά- πιο μικρό απ'ότι το
αυθεντικό. Κανένα δεν ήταν στο σωστό μέγεθος και πιθανώς αυτό να έκανε και τη ζημιά
(όπως έχουν γράψει και άλλοι συνατμιστές).

Από αύριο θα ξεκινήσω να τεστάρω τους V5 που έχουν αλλαγμένα o-rings και ευελπιστώ
οι χαζοδιαρροές να έχουν σταματήσει. Θα ξαναποστάρω μόλις έχω ολοκληρώμενη εκτίμηση.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #879 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 22:37 »
Τον SXK από 3fv το έχω πολύ καιρό τώρα. Καμία διαροή ακόμα και με τα πιο αραιά υγρά. Γυρίζει πολύ καλά (απαλά αλλά όχι χαλαρά). Η τρύπα του αέρα είναι 3mm άρα χωράει άνετα το μτλ. Γιά τα ορινκάκια ούτε που ασχολούμαι να τα αλλάξω γιατί δεν εχω διαρροή όπως είπα. Εχω έναν ακόμα ομως που πήρα πριν από 2 μήνες από κινεζικο σαιτ του αλιμπαμπά με λογότυπα και με αρκετές φορές διαροή παρόλο που είναι πιό σφικτός στα δακτυλίδια από τον sxk. Αλλαξα τα ορινκ, έβαλα γνήσια αλλά τίποτα. Ειναι μη σου κάτσει. Πιστεύω ο sxk από 3fv είναι ο πιό 1:1 κλώνος.


Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #880 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 16:08 »
Εχει βρει κανεις καμια ποιο φτηνη λυση του MTL κιτ των 10€.
Γιατι απο Κινα δεν βλεπω κατι. Καμια πατεντα εχει βρει κανεις ?
Δοκιμασα απο παλιο μινι Protank 3 το σιδερο της βασης που ειχε και εκανε μια χαρα σχεδον στην τρυπα που μπαινει το αντιστοιχο MTL αλλα αλλαζε η γευση και ειπα να μην το συνεχισω διοτι φοβομουν και το μεταλλο στο συγκεκριμενο σημειο.

Μετα ελεγα να δοκιμασω κατι τετοιο αλλα με τεφλον.



Ουσιαστικα απο τις μικρες τρυπες να κλεισω την μια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 16:17 από fotis3d »

Αποσυνδεδεμένος akisgrm

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #881 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 16:18 »
Kanthal 0.40 mm
Πυρηνας 3
Σπειρες 8
Microcoil
To κατω μερος τις αντιστασεις πανω απο τις βιδες.
ΠΟΛΥ βαμβακι
1.20 ωμ
13, 14 watt

Απαλο χτυπημα, αρκετο ντουμανι και δουλευει απροβληματιστα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #882 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 17:34 »
εγω πέρασα μέσα στο senter post του  V5  το senter post του  LP και έκατσε μια χαρά και έσφιξε και η τζούρα του και η γεύση είναι πάρα πολύ καλή ... και όλα αυτά σχεδόν τζάμπα...

Αποσυνδεδεμένος didis

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • πουτ δε προβαρ σα κατ
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #883 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 18:33 »
οταν λες εσφιξε ,δηλαδη πως εγινε περιπου ,θα παρω απο φαστ αν δουλευει καλα ,,,

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Kayfun V5
« Απάντηση #884 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2016, 19:16 »
Για λέγε περισσότερες λεπτομέρειες φίλε Γιώργο.
Απλά βάζεις το 1 μέσα στο άλλο ή θέλει κάποια πατέντα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias