vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 8 χρήστες
I.P, Buliwyf, Ποντικός, Harris, ΨΗΛΟΣ, Jorge, Ribot, manoslykos

Twitter

Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #90 στις: Μαΐου 28, 2018, 20:55 »
Τα μηχανικά με ασφάλεια νομίζω είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Οι ασφάλειες προσθέτουν απώλειες στο κύκλωμα και μπορεί να ενεργοποιηθούν κατά λάθος στα χαμηλά subohm.
Ίσως θα ήταν ενδιαφέρουσα μια ψηφοφορία για να δούμε πόσοι χρησιμοποιούν μηχανικούς σωλήνες ή ζουλιχτήρια με ασφάλειες.[...]

[...]Παιδιά δεν λέω να απαγορευθούν τα μηχανικά. Μεγάλα παιδιά είμαστε. Όποιος θέλει τα αγοράζει. Ας μη προσπαθούμε όμως να πείσουμε τους εαυτούς (αλλά και τους άλλους) ότι αν προσέχουμε δεν διατρέχουμε κίνδυνο.
30 χρόνια οδηγός δεν έχω εμπλακεί ποτέ (μα ποτέ) σε ατύχημα. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι ζώνη ασφαλείας επειδή "προσέχω";
Και στο σπίτι μου προσέχω και δεν έχει πέσει ποτέ ασφάλεια. Σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι πίνακα ασφαλειών και ρελέ διαφυγής;[...]


[justify][member=6669]camber[/member], καλησπέρα. Σε όσα σημαντικά αναφέρεις, θα μ’ ενδιέφερε κι εμένα να μας έλεγες κάτι παραπάνω, (επίσης, πιστεύω κι εγώ πως θα ήταν αρκετά χρήσιμη μία τέτοια ψηφοφορία περί σωλήνα ή ζουλιχτήρι με ασφάλειες). Οι μικρές ασφάλειες, ήξερα και ξέρω πως παρέχουν μία καλή προστασία, αυτό, ακόμα και πέρα από τις αμαρτωλά χαμηλές τιμές σε subohm. Όμως. Για τι απώλειες μιλάμε; και πώς μπορεί να ενεργοποιηθούν (οι ασφάλειες) κατά λάθος; δηλ. από προστασία μπορεί να γίνει πρόβλημα; [/justify]

[justify][Εγώ στα 30 χρόνια οδηγός, ίσως και να έχω γιορτάσει και τα 30  ;D / μιλάμε για τρελή τούμπα / όπως κι αν έχει, πιστεύω πως και η εμπειρία μπορεί να σκοτώσει, ειδικά αν είναι αχρείαστη].[/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2018, 21:01 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #91 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:14 »
Joe δεν πρόκειται να γίνει από προστασία πρόβλημα.
Απλά μπορεί μια αντίσταση να σου βγει λίγο πιο χαμηλή από όσο υπολογιζες και ως και τούτου να τραβάει περισσότερο ρεύμα από την μπαταρία και να ξεπεράσει το όριο της fuse.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #92 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:21 »
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, π.χ. να προσπαθεί ο χι χρήστης να φτιάχνει μία αντίσταση όσο είναι η ασφάλεια...; 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #93 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:31 »
Αν έχει mosfet δεν μιλάμε για μηχανικό πάντως.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #94 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:34 »
Στην αρχή για αυτό αλλά ήθελα να τραβήξω και περισσότερα ampere. Γενικά κοντά στο 1 ohm το κέρδος είναι ελάχιστο. Όσο κατεβαίνεις όμως κερδίζεις περισσότερο.
Οτι προσπαθεις να βγάλεις 100W απο μία μπαταρία χωρίς ασφάλειες ειναι πρόβλημά σου ;D Με την έννοια οτι θα μπορούσες να πάρεις ένα απίθανο ηλεκτρονικό 2μπάταρο.
Οχι οτι θέλω να σε νταντέψω, πίστεψέ με ;D , παρόλο που δεν έχω το παραμικρό εναντίον σου, ουτε κανας βλαμμένος ειμαι, θεωρητικά, απλά σχετικό με την ασφάλεια και την μεγιστη απόδοση, αν θελήσει κανεις να την αναζητήσει το σημειώνω οτι η πληροφορία που οι σχετικότεροι -κι εσύ- γνωρίζουν είναι πως μπορεί κανεις να βάλει μια ασφάλεια σχετική με το max discharge  amperage της μπαταρίας του. Εφόσον αυτή είναι εκτός απο επώνυμη και υγιής.

Το νήμα και ειδικά το OP αφορούν μηχανικά χωρίς ασφάλεια μάλλον και παλεύει όπως ειδα με επιλογές μπαταριών ενώ θα μπορούσε -απλά νομίζω- να προτείνει τις αποδοτικότερες αλλα όπως βολεύεται κανεις πάντα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2018, 21:50 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #95 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:49 »
Οι μεγάλες στραβές γίνονται με μηχανικά διμπάταρα σε σειρά γιατί ο καγκουροχρήστης τους ήθελε να βγάλει ντουμάνια σε δαχτυλιδάκια και μέδουσες και νόμιζε ότι μόνο με 0.00001Ω αντιστάσεις και +7V μπορεί να το κάνει. Βεβαίως στο 99.9% των περιπτώσεων δεν φταίνε τα μηχανικά για το καμπούμ.
Μονομπάταρο της προκοπής σηκώνει αρκετά Α, ασχέτως αν η μπαταρία πεθαίνει πολύ γρήγορα με τέτοιες καταναλώσεις.
Διμπάταρο παράλληλο είναι το πιο ασφαλές μηχανικό για πολλά Α ή για μεγάλη αυτονομία.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο και γνώση του τι κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #96 στις: Μαΐου 28, 2018, 22:04 »
Οτι προσπαθεις να βγάλεις 100W απο μία μπαταρία χωρίς ασφάλειες ειναι πρόβλημά σου ;D Με την έννοια οτι θα μπορούσες να πάρεις ένα απίθανο ηλεκτρονικό 2μπάταρο.
Οχι οτι θέλω να σε νταντέψω, πίστεψέ με ;D , παρόλο που δεν έχω το παραμικρό εναντίον σου, ουτε κανας βλαμμένος ειμαι, θεωρητικά, απλά σχετικό με την ασφάλεια και την μεγιστη απόδοση, αν θελήσει κανεις να την αναζητήσει το σημειώνω οτι η πληροφορία που οι σχετικότεροι -κι εσύ- γνωρίζουν είναι πως μπορεί κανεις να βάλει μια ασφάλεια σχετική με το max discharge  amperage της μπαταρίας του. Εφόσον αυτή είναι εκτός απο επώνυμη και υγιής.

Το νήμα και ειδικά το OP αφορούν μηχανικά χωρίς ασφάλεια μάλλον και παλεύει όπως ειδα με επιλογές μπαταριών ενώ θα μπορούσε -απλά νομίζω- να προτείνει τις αποδοτικότερες αλλα όπως βολεύεται κανεις πάντα
Ούτε καν. 35-40 watts ήθελα αλλά το PTC (fuse) του Lab της Atmizoo σε κόβει στα 7-8Α.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #97 στις: Μαΐου 28, 2018, 22:14 »
Να γιατί έκλεισε το e-steamer, που ειχε τα πάντα σχετικά και μερικά περισσότερα
;D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #98 στις: Μαΐου 28, 2018, 22:30 »
Οι περισσότερες ασφάλειες κόβουν στα 7Α και επομένως περιορίζουν σε αντιστάσεις μέχρι 0.5Ω.
Υπάρχουν βέβαια και κάποιες όπως του Gus που φτάνουν τα 12Α και μπορείς να κατέβεις στα 0.3Ω.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι για όσους στήνουν χαμηλότερα.

Βέβαια και οι ασφάλειες θέλουν προσοχή.
Αν ας πούμε έχω μπαταρία LG MJ1 στα 10Α και fuse 12Α τότε θα έχω υπερβεί τα όρια της μπαταρίας και δεν θα έχει επέμβει η ασφάλεια.

[member=12562]thenetpoet[/member]
Συμφωνώ με ότι λες και σαφώς με διμπάταρο mod ζορίζουμε λιγότερο τις μπαταρίες αλλά σε περίπτωση βραχυκυκλώματος θα κάνει το διπλό μπαμ σε σχέση με μονής μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #99 στις: Μαΐου 28, 2018, 22:40 »
Δεν είχα ποτε μηχανικό απο αυτά αν και πάντα ζαχάρωνα κάτι μεταχειρισμένα GUS στη σχετική ρουστικ βιτρίνα "αγγελιών" των πελατών του antismoke απλά δεν έβρισκα τον λόγο και απέχω απο το να το παίξω ειδικός στο ελάχιστο,  αλλα πλέον βγαίνουν κάτι Squonk με ασφάλειες "αυτοκινητου", κάπου 20-30Α, έτσι έφτασα να το πω και το παραπάνω
Στα kicks δε τις smt τις άλλαζαν κατα βούληση

*Σχετικά με τις μπαταρίες, δεν αντιλαμβάνομαι απλά γιατί να έχει κάποιος μια των 7-10Α max discharge και να την ταλαιπωρεί πιθανως κάποιες φορές , ενώ θα μπορούσε να έχει μια ισχυρότερη και να την δουλεύει ξεκκούραστα. Το οτι του περισσεύουν , με κάτι eviva και παρομοια το κατανοώ, αλλα πάλι μου κάνει "προβληματική" η όλη αναζήτηση έναντι της ευκολίας της επιλογής μιας έστω απλά ισχυρής
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2018, 23:20 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #100 στις: Μαΐου 28, 2018, 23:20 »
Εγώ αυτό που έχω δει σε ΟΛΑ τα "ατυχήματα" που οδήγησαν σε έκρηξη και περιήλθαν σε γνώση μας είναι ότι υπάρχει ένας κοινός και αιτιολογικός παράγοντας που είναι οι ελαττωματικές μπαταρίες. Βραχυκυκλώματα μπορεί να συμβούν από απειρία του χρήστη, απροσεξία, επιπολαιότητα, κακή ποιότητα κατασκευής του mod κ.λπ. αλλά για μια έκρηξη, υπεύθυνη είναι η μπαταρία. Οι καλές μπαταρίες δεν σκάνε.
Πριν 2 ημέρες βραχυκύκλωσα το μηχανικό και μάλιστα παραπάνω από μία φορά και παρατεταμένα. Αυτό που έσωσε την κατάσταση εκτιμώ ότι ήταν η καλή μπαταρία. (VTC5A) και επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο [member=13664]Ribot[/member].
Επειδή πιστεύω ότι θα είναι χρησιμο για κάποιους, ειδικά για να μάθουν από τα λάθη που έκανα, ετοιμάζω αναλυτικό ποστ με φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #101 στις: Ιουνίου 14, 2018, 10:33 »


Και όμως το παραπάνω χρησιμοποιηθήκε από άνθρωπο για να ατμίζει !!!

"No bullshit, a customer came into the shop vaping on this! A fucking sub tank on a 510 plate, basically touching the positive end of the bat to the side of the 510 while the wire touches the negative end. Holy shit this is literally the dumbest most dangerous setup I've ever seen." The Vaping Bogan

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #102 στις: Ιουνίου 14, 2018, 10:36 »
Πείτε στον γλυκούλη αυτά τα κάναμε το 2014 στην Ελλάδα :))

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #103 στις: Ιουνίου 14, 2018, 10:44 »
Άμα κάνατε και αυτά τότε θα σε παραδεκτώ  ;D
Πως ποτίζουν το βαμβάκι οι άντρες 

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #104 στις: Ιουνίου 14, 2018, 10:45 »
Setup πάντως δε το λες...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias