vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, mathimatikos1966, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4440 στις: Μαρτίου 22, 2016, 08:23 »
Επειδή γίνεται ο χαμός σε αυτό το νήμα
ποιο είναι το πιο διαδεδομένο σύρμα
για tc στο vtc?ευχαριστώ

Θα έλεγα μάλλον ότι πλέον είναι πιο διαδεδομένο το ss316l.

Αποσυνδεδεμένος vpk

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4441 στις: Μαρτίου 22, 2016, 10:53 »
@vpk βγάλε και ξανά βάλε την μπαταρία αφού έχεις πρώτα αφαιρέσει τον cubis απο πάνω του...
Δεν λειτουργεί το TC ακόμη και μετά την αφαίρεση της μπαταρίας! Διαβάζει μεν τη νέα αντίσταση, αλλά πολύ σύντομα βγάζει protection. Θα δοκιμάσω με νέα αντίσταση, ευχαριστώ @Alxhmisths  

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4442 στις: Μαρτίου 22, 2016, 10:58 »
H joyetech συνιστά power mode για την 0.5 κεφαλή.
Αν θέλεις TC χρησιμοποίησε την 1.0Ω

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4443 στις: Μαρτίου 22, 2016, 13:13 »
Μετά τις απογοητεύσεις που είχα πάρει με το ss316L 28ga(πράσινο καρούλι) της ud, σε tc mode και με οποιοδήποτε tcr κι αν δοκίμασα, επανήλθα μετά από καιρό με νέα δοκιμή του ίδιου σύρματος αλλά στον Τηλέμαχο plus αυτή τη φορά.
Ω του θαύματος, παίζει από το πρωί υποδειγματικά στη default ρύθμιση, στους 185 βαθμούς, 16W με αντίσταση 0,82Ω, 7 σπείρες σε 2,5mm διάμετρο. Όλα δουλεύουν ρολόι από κάθε άποψη (γεύση, ατμός, τροφοδοσία).
Άβυσσος η ψυχή του ελέγχου και του κινεζοσύρματος! :o
Ελπίζω να μην αρχίσει τα παλαβά του στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4444 στις: Μαρτίου 22, 2016, 14:07 »
Δεν λειτουργεί το TC ακόμη και μετά την αφαίρεση της μπαταρίας! Διαβάζει μεν τη νέα αντίσταση, αλλά πολύ σύντομα βγάζει protection. Θα δοκιμάσω με νέα αντίσταση, ευχαριστώ @Alxhmisths  

αμα έχεις καλή παραγωγή ατμού δεν είναι πρόβλημα το Protection. Στην ουσία έχει φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία (δηλαδή μεταβολή της αντίστασης πχ απο 1.2 σε 1.35) και κρατάει αυτή την μεταβολή για όσο πατάς το κουμπί ανεβοκατεβάζοντας τα Watt. Αν εσύ έχεις βάλει υψηλά Watt και μικρή θερμοκρασία , θα φτάσει γρήγορα στο σημείο αυτό. Αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα παίξε με τα Watt και ανέβασε λίγο θερμοκρασία.


Μετά τις απογοητεύσεις που είχα πάρει με το ss316L 28ga(πράσινο καρούλι) της ud, σε tc mode και με οποιοδήποτε tcr κι αν δοκίμασα, επανήλθα μετά από καιρό με νέα δοκιμή του ίδιου σύρματος αλλά στον Τηλέμαχο plus αυτή τη φορά.
Ω του θαύματος, παίζει από το πρωί υποδειγματικά στη default ρύθμιση, στους 185 βαθμούς, 16W με αντίσταση 0,82Ω, 7 σπείρες σε 2,5mm διάμετρο. Όλα δουλεύουν ρολόι από κάθε άποψη (γεύση, ατμός, τροφοδοσία).
Άβυσσος η ψυχή του ελέγχου και του κινεζοσύρματος! :o
Ελπίζω να μην αρχίσει τα παλαβά του στην πορεία.

εγώ διαπίστωσα οτι το καλυτερο αποτέλεσμα στον έλεγχο θερμοκρασίας το έχω με μπόλικο βαμβάκι βγάζοντας πρώτα τις δύο λωρίδες (πάνω και κάτω) κάνοντας το πιο αφράτο.
Επίσης δεν είχα προσέξει οτι την αντίσταση την βιδώνουν οι περισσότεροι με τα ποδαράκια απο την κάτω μεριά (βοηθάει πολύ ωστε η αντίσταση να έχει καλύτερο σχήμα καθώς όταν κατεβάσεις την αντίσταση προς την εισαγωγή αέρα σουλουπώνεται αντί να δημιουργεί μεγαλύτερες αποστάσεις στις ακριανές σπείρες)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4445 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:18 »
Σχετικά με το protection δεν είναι πρόβλημα, αν είναι υποτονική η τζούρα φταίει η αντίσταση ή κάτι στο στήσιμο.

Εσύ κύριε απο πάνω τι εννοείς με τα ποδαράκια απο κάτω;

Και ναι επιβεβαιώνω για το βαμβάκι, είναι το στήσιμο μου, πάντα βγάζω τα σκληρά κομμάτια απ το βαμβάκι...

Αποσυνδεδεμένος alani-jm

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4446 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:49 »
Κατω τα ποδια της αντιστασης και πανω οι σπειρες.Οταν την κατεβαζεις κατω σουλουπωνεται αντι να ανοιγουν οι σπειρες/στροφες σπειρας δεν ξερω πως να το θεσω.


Στον cubi με εργοστασιακη 1Ωμ κεφαλη και στο temp ss316 οπου ειναι η κεφαλη κιολας στα 22watt και 240c μου βγαζει protection.Το παρατηρησα εχθες που εβγαλα οφ το stealth mode.Τι συμβαινει?

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4447 στις: Μαρτίου 22, 2016, 18:19 »

Και ναι επιβεβαιώνω για το βαμβάκι, είναι το στήσιμο μου, πάντα βγάζω τα σκληρά κομμάτια απ το βαμβάκι...

To καλυτερο πετας.... σαν να βγαζεις τη πετσα απο το γιαουρτι  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4448 στις: Μαρτίου 22, 2016, 18:57 »
Κατω τα ποδια της αντιστασης και πανω οι σπειρες.Οταν την κατεβαζεις κατω σουλουπωνεται αντι να ανοιγουν οι σπειρες/στροφες σπειρας δεν ξερω πως να το θεσω.


Στον cubi με εργοστασιακη 1Ωμ κεφαλη και στο temp ss316 οπου ειναι η κεφαλη κιολας στα 22watt και 240c μου βγαζει protection.Το παρατηρησα εχθες που εβγαλα οφ το stealth mode.Τι συμβαινει?

Πάλι δεν μπορώ να το κατανοήσω αυτό που λέτε με το κάτω τα ποδαράκια, μια αντίσταση έχει και πάνω και κάτω ποδαράκια αφού είναι κυκλική.
Οπότε όπως και να τη βάλεις το τελικό αποτέλεσμα είναι: ένα πόδι πάνω και ένα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4449 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:02 »
μάλλον στήνεις κάθετα την αντίσταση ή δεν βάζεις τα ποδαράκια απο την ίδια πλευρά..
Αν στήσεις παράλληλα τα ποδαράκια που πάνε στις βίδες μπορούν να είναι απο κάτω απο τις σπείρες είτε απο πάνω. Αν θέλεις μπορώ να βάλω φώτο για καλύτερη επεξήγηση.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4450 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:04 »
Ναι βάλε φωτό γιατί με βραχυκύκλωσες... :dontknow:

Εκτός και αν μιλάς για CLR...

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4451 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:07 »
Κατω τα ποδια της αντιστασης και πανω οι σπειρες.Οταν την κατεβαζεις κατω σουλουπωνεται αντι να ανοιγουν οι σπειρες/στροφες σπειρας δεν ξερω πως να το θεσω.


Στον cubi με εργοστασιακη 1Ωμ κεφαλη και στο temp ss316 οπου ειναι η κεφαλη κιολας στα 22watt και 240c μου βγαζει protection.Το παρατηρησα εχθες που εβγαλα οφ το stealth mode.Τι συμβαινει?

Όπως έχει αναφερθεί εδώ δεν είναι πρόβλημα το Protection. Αλλα να προσθέσω οτι παίζεις σε σχετικά υψηλά Watt για 1Ωμ, γενικός εμπειρικός κανόνας που διάβασα κάπου στο forum λέει προτεινόμενα Watt =17/Ωμ , δηλαδή για 1 Ωμ αντίσταση παίζεις γύρω στα 17.
Αυτό βγάινει απο το W=V^2/R όπου V θεωρούμε μια φορτισμένη μπαταρία 4.2V,       4.2^2=17.64.
κυρίως χρησιμοποιείται απο αυτούς που ασχολούνται με μηχανικά μοντ αλλα είναι καλο για να ξέρεις που περίπου να παίζεις.
Μή με ρωτήσεις τί γινεται αν η αντίσταση είναι 0.1 :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2016, 19:39 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος alani-jm

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4452 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:17 »
Εγω το πηγαινα με τα watt που γραφει η αντισταση.Οποτε δεν εχω θεμα με το protection ετσι?Ετσι και αλλιως συνεχιζει την παραγωγη ατμου.

alxhmisth στην δικη μου rba κεφαλη δεν ειναι στην ιδια φορα τα ποδαρακια της αντιστασης ειναι αντιθετα,οποτε αν κανεις μια πληρη περιστροφη (σπειρα) βγαινουν τα ποδαρακια πανω ας πουμε και κατω η σπειρα.Δεν μπορω να βαλω εγω φωτο γιατι ειμαι απο κινητο.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4453 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:18 »
Ναι βάλε φωτό γιατί με βραχυκύκλωσες... :dontknow:

Εκτός και αν μιλάς για CLR...



Η πρώτη φώτο είναι με τα ποδαράκια κάτω ενώ η άλλη με τα ποδαράκια πάνω..

Μη με κοροιδέψετε για το στήσιμο , ήταν μια αντίσταση για πέταμα :P

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4454 στις: Μαρτίου 22, 2016, 19:23 »
Μα το σωστο έστω και για εμένα στο subtank kayfun lemo κλπ κλπ  είναι με κάτω τα ποδαράκια έτσι στήνω πλην του Μαχου

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix