vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, mathimatikos1966, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4410 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:24 »
Τα 0.02 στα 0.60 μικρή διαφορά έχουν, αλλά τα 0.10...? Μεγάλη διαφορά! 30 βαθμοί πάνω...

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4411 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:30 »
ναι αλλα πιο είναι σωστό?
μόλις τώρα έβγαλα τον km3 από το vtc (το δικό μου) και τον έβαλα πάνω στο treebox και είναι μονο 0.01 πιο χαμηλά

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4412 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:42 »
Και που να ξέρω εγώ?  :))
Πρέπει να βρεις την πιο σωστή μέτρηση της αντίστασής σου, ίσως σε κάποιο ωμόμετρο, να δεις σε ποιά θερμοκρασία σε ικανοποιεί, πραγματική θερμοκρασία και έτσι να καταλάβεις τελικά ποιο είναι το σωστό!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4413 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:48 »
δεν μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία για έναν απλό λόγο
ατμισα και με το ένα ατμισα και με το άλλο (για λίγο) και δεν είχα πρόβλημα με κανένα από τα δυο αν είναι υποτονικό ανεβάζω θερμοκρασία και το φέρνω εκεί με ικανοποιεί και αν είναι έντονο κατεβάζω και μια από τα ίδια
δεν με νοιάζει αν λέει 170c η αν λέει 230c
εγώ το φέρνω περίπου στους 210c με την αίσθηση και καμένο δεν έχω πάρει ποτε
και μάλιστα πολλές φορες μου έχει αδειάσει το tank αλλα καμένο ποτε


ο αμέσως επόμενος πιο απλός λόγος είναι ότι ο ξάδερφος μένει κοζάνη και εγώ βέροια και είναι λίγο δύσκολο να κάνω πειράματα :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 22:56 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4414 στις: Μαρτίου 19, 2016, 22:56 »
Αυτό λέμε τόσο καιρό! Πολύ το αναλύουμε και το θέμα είναι να ατμίζουμε και να μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα! :thumpup:
Αλλά εσύ ρώτησες :tongue_smilie:  Και εγώ πάντως, αν ήθελα να είμαι τόοοσο ακριβής και να μάθω το σωστό, αυτό θα έκανα με το ωμόμετρο!
Το να συζητάμε τις διαφορές που έχει ο καθένας βοηθάει ίσως στο να αντιμετωπίζουμε καλύτερα πιο σοβαρά προβλήματα που παρουσιάζονται και νομίζω οτι όλοι όσοι τα συζητάμε μια χαρά ατμίζουμε, ο καθένας με το δικό του τρόπο και ρυθμίσεις και εκεί που τον ικανοποιεί!
Πολλές φορές έχουμε πει άλλωστε οτι ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι σε πολύ αρχικό στάδιο. Όσοι έχουμε αποφασίσει να τον χρησιμοποιούμε, νομίζω έχουμε αποδεχτεί και το γεγονός οτι θα αντιμετωπίζουμε τέτοιες διαφορές αλλά και τυχόντα ψιλοπροβλήματα!

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4415 στις: Μαρτίου 19, 2016, 23:48 »
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ανάλογα πόσο πολύ η λίγο διαβρέχεται το βαμβάκι, επηρεάζει αρκετά και τη τελική ρύθμιση θερμοκρασίας για να αποδώσει. Ίδιο στήσιμο αντίστασης Ω, τη μια μου δούλευε άψογα από τους 170C, σε άλλο στήσιμο πάλι ίδια Ω από 200C απέδιδε όπως μου αρέσει από την αρχή. Παίζει ρόλο φυσικά και το σύρμα, μπορεί να έχει διαφορές από παραγωγή σε παραγωγή αλλά αυτά τα διαπίστωσα με το ίδιο σύρμα. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο τροφοδοτείται το βαμβάκι στο κάθε στήσιμο. Αν υπερτροφοδοτεί λίγο παραπάνω, θέλει μεγαλύτερη θερμοκρασία. Ούτε κοιτάω τι θερμοκρασία δείχνει πλέον, το βάζω εκεί που μου αρεσει σαν γεύση/ζέστη/αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4416 στις: Μαρτίου 20, 2016, 00:10 »
Πολυ σωστη παρατηρηση, τροφοδοσια υγρου και αερας παιζουν τον πιο σημαντικο ρολο στη θερμοκρασια της αντιστασης. Επισης, προσοχη στα ποδαράκια να καλύπτονται με βαμβάκι και υγρο!


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4417 στις: Μαρτίου 20, 2016, 00:31 »
@Vaporaki αν δεν θες να έχεις μεταλλική γεύση πάτα το fire μια δυο φορές να βγάλει καπνό το σύρμα χωρίς να πυρώσει. Δεν θα χεις μετά γεύση και δεν θα το έχεις πυρώσει.


Λοιπόν έχουμε και λέμε, εκτός οτι σας βρίζω αρκετή ώρα γιατί έκατσα και έκανα 3 καινούρια στησίματα έχω να ομολογήσω πως τα αποτελέσματα ήταν όπως τα περίμενα.
Έχουμε και λέμε:

Cthulhu με velocity σύρμα 0.32mm σε 2.5 τελικό κλειδωμένο αποτέλεσμα 0.36 (το σύρμα πυρώθηκε) θερμοκρασία 210 βαθμούς και 20 βατ ασταμάτητα protection δημιούργησα ομίχλη να σκεπάσει ακόμα και το ΟΑΚΑ. Με απλά λόγια επιτυχία.

Tron-S με CLR 6 σπείρες σε 2.5 με 0.32mm (χωρίς πύρωμα) κλείδωμα στο 0.73 οι 5 πρώτες τζούρες έφερναν την κλασική μεταλλική γεύση και ένα ντουμάνι χαλαρό, γεύση αδιάφορη μετά τις 5 τζούρες ήρθε στα αρχικά του επίπεδα που με έχει συνηθίσει με ένα κλικ λιγότερο ντουμάνι που αν δεν το δεις ακόμα και στην τελευταία εκπνοή δεν θα το καταλάβεις ακόμα και slow motion να το δεις η γεύση ακόμα υποτονική... Το αποτέλεσμα μέτριο σε γεύση επιτυχία στα ντουμάνια.

Toptank 6 σπείρες σε 2.5 με 0.32mm (χωρίς πύρωμα) κλείδωμα στα 0.74 τα ίδια με τον tron μόνο που εδώ η μεταλλική γεύση κράτησε για 10 κάπου τζούρες.
Το αποτέλεσμα ίδιο με τον Tron.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4418 στις: Μαρτίου 20, 2016, 00:49 »
Οπότε τελικά δεν είχα διαβάσει μούφες ε...το ζέσταμα έστω της αντίστασης να φύγει ότι έχει το σύρμα στην αρχή κάνει δουλειά!
Εντάξει μη μας βρίζεις...σκέψου την προσφορά σου στο φόρουμ και σε τόσο κόσμο που περίμενε εναγωνίως τα αποτελέσματα... :tongue_smilie:

Με πύρωμα σε Tron-S και Toptank έχεις δηλαδή καλύτερη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4419 στις: Μαρτίου 20, 2016, 00:50 »
Μπράβο βρε μάστορα, χαράς το κουράγιο και την υπομονή σου  :)
Μια ερώτηση...γιατί στον Cthulhu  βγάζεις 0.36 και στους άλλους 0.73 και 0.74...μήπως και αυτό παίζει κάποιο ρόλο? :hmmm:

Αν δηλαδή, και δεν εχεις καμία υποχρέωση φυσικά, ιςως αν έκανες πύρωμα μόνο στον Tron ή στον Toptank είχες/είχαμε ποιο σωστό συμπέρασμα  :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 00:55 από Bocler »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4420 στις: Μαρτίου 20, 2016, 00:52 »
Σορρυ αλλα δεν βγαζω συμπερασμα μονο το οτι πρεπει να μη πετυχες το στησιμο στον tron-s.
 Edit ξέχασα ότι μιλάμε για tc
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 00:58 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4421 στις: Μαρτίου 20, 2016, 01:02 »
@Blocker στον Cthulhu βγαίνει τόσο επειδή είναι με διπλή αντίσταση, ανέφερα ότι έβαλα την velocity.

@estri
Ναι σε top και tron με σύρμα πυρωμένο έχω καλύτερη γεύση.
Ο λόγος είναι πως φεύγουν τα κακά στοιχειά και φαντάσματα από πάνω του... :idiot2:

@Vamire μια χαρά είναι το στήσιμο στον tron αυτό που μάλλον έχει διαφορά είναι οτι δεν έχει πυρωθεί το σύρμα και δεν, μάλλον, ίσως δεν έχει γίνει λείο να κάνει καλή ατμοποίηση και να αποδώσει τις γεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4422 στις: Μαρτίου 20, 2016, 01:12 »
Ε ρε και δεν ξέρω να ξεματιάζω...να άναβα κανά γαρυφαλλάκι να σκάσει κάθε φορά που στρίβω... :tongue_smilie:
Λοιπόν θα το δοκιμάσω στο επόμενο στησιμο! :thumpup:
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία όμως τώρα. Αν καθαρίσω το σύρμα με οινόπνευμα ας πούμε, δεν θα είναι το ίδιο με το πύρωμα που καίει ότι μπορεί να έχει πάνω?

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4423 στις: Μαρτίου 20, 2016, 01:16 »
Πιστεύω πως το πύρωμα κάνει το σύρμα περισσότερο γυαλιστερό και δίνει καλύτερή γεύση και όχι ότι διώχνει τυχών λάδια.

Εξάλλου εγώ το πυρώνω για να διορθώνω τα καυτά σποτ.
Μια δοκιμή θα μας δώσει απαντήσεις...
Μπρος ΔΟΥΛΕΙΑ.... :whip:

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4424 στις: Μαρτίου 20, 2016, 01:18 »
Sorry, έχω velocity rda και στήνω μόνη...δεν ήξερα ότι ο Cthulhu πέρνει μόνο διπλή με αυτό το deck  :-\
Μιας και έκανες το καλό, δεν στήνεις και μια μόνη στο αλλο ντεκ να εχεις/έχουμε μια ιδεα :tongue_smilie:

....απλά έτσι για την κουβέντα...εγώ κάνω αυτό που λέει ο estrifan με το οινόπνευμα, άντε και λιγο πάτημα το κουμπί καμία φορά μέχρι να βγάλει λιγο καπνό, αλλά αφού έχω κατεβάσει τα watt στο χαμηλότερο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 01:24 από Bocler »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix